Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności. Nauczy się panować nad swoim ciałem, zmieniać pozycję oraz przemieszczać się i reagować na otoczenie. Stopniowo zacznie też używać swoich rączek do „badania” różnych przedmiotów.

Dziecko z każdym miesiącem zdobywa nowe umiejętności. Stopniowo uczy się kontrolować postawę ciała, a dzięki temu zachodzą zmiany w zakresie jego motoryki: lokomocji (tj. umiejętności poruszania się), w technice chwytu i manipulowania przedmiotami (czyli używania ich). Maluszek intensywnie rozwija się więc na wielu płaszczyznach. Warto, abyś dowiedziała się, jak powinien przebiegać ten proces. Dzięki temu będziesz czuwać, czy zachodzi on prawidłowo.

Kierunki rozwoju ruchowego

Zmiany w obrębie motoryki zachodzą zgodnie z określoną kolejnością. Obejmują one 3 różne kierunki rozwoju:

  • rozwój w kierunku od głowy, poprzez tułów (w tym rączki), po ruch nożny
  • rozwój w kierunku od kręgosłupa: od mięśni będących najbliżej, przez mięśnie ramion i przedramion, po dłonie i palce
  • rozwój w kierunku od piątego małego palca dłoni do kciuka

Kontrola nad postawą ciała

Rozwój fizyczny dziecka polega m.in. na tym, że maluszek opanowuje kolejne postawy ciała. Początkowo bowiem dziecko przecież tylko leży, a jego mięśnie są zbyt słabe, aby umiało zmienić tę pozycję. Gdy niemowlę ma mniej więcej 3 miesiące, umie już zwykle sztywno utrzymać główkę bez podparcia. Około 8. miesiąca potrafi samodzielnie siedzieć, następnie zaś opanowuje zdolność stania z przytrzymaniem się oparcia. Dopiero potem dziecko jest gotowe do tego, by utrzymać równowagę i zdobyć się na wykonanie pierwszego kroczku.

 

baby on all fours

 

Rozwój lokomocji

Z postępującą kontrolą postawy ściśle wiąże się rozwój zdolności lokomocyjnych, czyli poruszania się przez dziecko. Kiedy bowiem maluszek umie już opanować kolejne pozycje ciała, udaje mu się też zwykle nabyć umiejętność wykonywania bardziej zaawansowanych ruchów. Najpierw Twoje dziecko będzie próbował się obracać w pozycji leżącej – z pleców na boczek, potem z brzuszka na plecy, a w końcu także z pleców na brzuch. Gdy potrafi już utrzymać sztywno szyję, zaczyna ją podnosić podczas leżenia na brzuszku, przyjmując tzw. pozycję foki.

 

baby raises its head

 

Na dalszym etapie dziecko zaczyna się przymierzać do samodzielnego siadania, a stąd już prosta droga do podjęcia prób pełzania i raczkowania. Później Twój maluszek będzie też próbował stawać na własnych nogach. Początkowo wymaga do tego jakiegoś podparcia, które zapewni mu równowagę i bezpieczeństwo. Gdy dziecko opanuje już umiejętność stawania, wkracza (dosłownie!) w najważniejszy etap rozwoju lokomocji – do nauki chodzenia. Pierwsze kroczki są zwykle stawiane ostrożnie i niepewnie, ale z czasem Twój maluszek zacznie dynamicznie się przemieszczać – tak że aż trudno Ci będzie za nim nadążyć!

Rozwój chwytu u dziecka

Chwytanie przedmiotów nie jest zdolnością, z którą dziecko się rodzi – musi się tego dopiero nauczyć. Początkowo maluszek ma tzw. odruch chwytny. Polega on na tym, że gdy na jego otwartej dłoni położymy swój palec czy jakiś przedmiot, wówczas dziecko odruchowo zaciśnie na nim paluszki.

Reakcja ta jednak stopniowo zanika – ustępuje w trakcie pierwszych trzech miesięcy życia – i zastępuje ją coraz bardziej rozwinięty, świadomy chwyt, czyli tzw. chwyt dowolny.

types of baby's grips

 

Wyciąganie rączek po przedmioty i łapanie ich w dłonie przebiega pod kontrolą wzroku, do czego niezbędna jest tzw. koordynacja ręka–oko. Rozwój chwytu przebiega etapami, w czasie których maluszek uczy się odpowiednio ustawiać palce, aby coraz precyzyjniej trzymać przedmioty. Początkowo obserwuje się chwyt dłoniowy (zwany też małpim), w trakcie którego maluszek nie wykorzystuje kciuka, tylko zagarnia daną rzecz w całą dłoń. Kolejnym ważnym etapem jest chwyt nożycowy, w ramach którego dziecko używa już kciuka, ale jeszcze nie przeciwstawia go reszcie palców. Zacznie wykorzystywać kciuk w takiej funkcji dopiero w fazie tzw. chwytu pęsetkowego, który jest następnie coraz bardziej doskonalony w ciągu 5 pierwszych lat życia dziecka.

Manipulacja przedmiotami

Dziecko rozwija też umiejętność manipulacji przedmiotami. Uczy się przekładać je z rączki do rączki, próbuje pochwycić kilka rzeczy jednocześnie i trzymać po jednej w każdej dłoni. Pod koniec okresu niemowlęcego Twój maluszek zacznie poznawać również tzw. manipulację specyficzną. Dostosowuje wówczas sposób użycia przedmiotów do ich kształtu i przeznaczenia. To na tym etapie może zacząć turlać piłeczkę czy ustawiać klocki na sobie. Intensywnie poznaje też wtedy smak, zapach oraz fakturę rzeczy i uczy się je pod tym względem różnicować.

 

babies playing with toys

 

Rozwój motoryczny niemowlęcia jest procesem bardzo złożonym. Warto je wspierać w opanowywaniu nowych umiejętności poprzez zabawę – dzięki temu bowiem nie tylko spędzasz z maluszkiem radosne chwile, lecz także poszerzasz jego zdolności. Szybko się przekonasz, że Twoje dziecko nie tylko rośnie w oczach, lecz także niemal codziennie uczy się czegoś nowego! Ty zaś będziesz mogła z dumą obserwować ten proces i towarzyszyć maluszkowi w poznawaniu świata.

 

strefa mamy
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-oparzenie-termiczne

Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zakrztuszenie

Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Drgawki
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-drgawki

Pierwsza Pomoc: Drgawki

Drgawki są wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, polegające na naprzemiennych silnych skurczach i rozkurczach mięśni. 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Duszność
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-duszność

Pierwsza Pomoc: Duszność

Duszność to stan spowodowany problemem z prawidłowym oddychaniem.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?
Artykuł
Pokrzywka u dziecka – zdjęcia mamy z płaczącym maluszkiem

Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?

Pokrzywka u dziecka to jeden z rodzajów wysypki, jaką często zauważają u swoich maluszków rodzice.

4 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata
Artykuł
Dziecko w podróży

Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata

Kochasz podróżować, ale obawiasz się, jak będą wyglądały wakacje z dzieckiem? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne!

6 min. czytania