Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki montessori

0-4 miesiące
Artykuł
Lip 15, 2024
8 min.

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów. Drogie elektroniczne zabawki interaktywne dostarczają maluszkom frajdy, ale równie skuteczne będą dużo tańsze i prostsze pomoce edukacyjne Montessori. Możesz je kupić, możesz też wykonać samodzielnie. Czym charakteryzują się materiały Montessori? Jakie umiejętności rozwijają? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

O czym przeczytasz w artykule:

 

Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori to coraz popularniejszy nurt wychowania. Polega na tym, by pozwalać dziecku odkrywać świat na własną rękę. Rodzic czy opiekun ma mu w tej wędrówce towarzyszyć, ale nie przewodzić. W rozwoju mogą pomagać pomoce Montessori, czyli różnego rodzaju proste zabawki czy przedmioty.

Zabawki Montessori – jakie założenia powinny spełniać?

Dzieci wielu rzeczy mogą nauczyć się przy okazji zabawy – nie potrzebują specjalnych lekcji, zajęć dodatkowych czy korepetycji. Aby ćwiczyć w najmłodszych kreatywność, motorykę, a także podstawowe umiejętności, warto zadbać o to, by przedmioty, którymi się bawią, wpływały pozytywnie na ich rozwój.

Zgodnie z tym edukacyjne pomoce Montessori mają następujące cechy:

  • Kontrola błędu – zabawki są zbudowane w taki sposób, aby dziecko samo mogło sprawdzić, gdzie popełniło błąd, naprawić go, a w ten sposób ćwiczyć spostrzegawczość czy dokładność. Na przykład kolorowe cylindry Montessori to różnej wielkości walce, które wkłada się w odpowiednie dziury. Jeśli szkrab włoży walec w za mały lub za duży otwór, zauważy swój błąd i będzie mógł go naprawić.
  • Izolacja zmysłu – konkretna pomoc edukacyjna skupia się tylko na jednym zmyśle. Popularną zabawką są w tym przypadku puszki szmerowe Montessori, które ćwiczą słuch – dzieci muszą połączyć w pary pudełka, które wydają dźwięk o takim samym natężeniu.
  • Izolacja cechy – poszczególne elementy zabawki Montessori różnią się tylko jedną cechą po to, aby dziecko szybko nauczyło się ją rozpoznawać. W przypadku np. różowej wieży cechą wyróżniającą będzie rozmiar: wszystkie fragmenty budowli mają ten sam kolor, taką samą strukturę i kształt, różnią się tylko wielkością.
  • Stopniowanie trudności – za pomocą jednej zabawki można rozwijać daną umiejętność na podstawowym i bardziej zaawansowanym poziomie, np. zaczynając od mniejszej liczby klocków i stopniowo dokładając więcej.
  • Osiąganie celów bezpośrednich i pośrednich – każda pomoc Montessori służy do ćwiczenia określonej umiejętności (to cel bezpośredni). Przy okazji spełnia też szereg celów pośrednich np. kolorowe cylindry są zaprojektowane w ten sposób, by ćwiczyć u dziecka uchwyt przydatny w nauce pisania.

Czy wiesz, że...

Jeszcze jedną cechą związaną z drewnianymi zabawkami Montessori – która ma znaczenie zwłaszcza w placówkach prowadzonych zgodnie z tym nurtem – jest ograniczanie. Każda pomoc edukacyjna występuje tylko w jednym egzemplarzu po to, by uczyć dzieci cierpliwości i pokazywać, jak ważne jest dzielenie się.

Zabawki Montessori – o czym pamiętać przy wyborze?

Jeśli planujesz kupić dziecku pomoce Montessori, zwróć uwagę na to, aby faktycznie spełniały one założenia wymienione wyżej. Pamiętaj też, że w tym nurcie wyjątkowo ważne są także estetyka i wykonanie. Zabawki powinny być trwałe i ładne – dlatego zazwyczaj wykonane są z drewna, a nie plastiku, pomalowane na stonowane kolory lub utrzymane w naturalnej barwie materiału. Zwykle mają prostą budowę – składają się zaledwie z kilku elementów, a nieskomplikowany sposób działania zachęca maluszka do eksperymentów.

Montessori zrobiło się w ostatnich latach bardzo popularne i wielu sprzedawców bazuje na tym trendzie, podpisując jako zabawki Montessori przedmioty niskiej jakości, wyprodukowane z tworzyw sztucznych czy wzbogacone o elementy interaktywne. Dlatego warto być czujnym i nie dać się zmanipulować.

Jakie są popularne zabawki Montessori?

Bardzo możliwe, że Twój maluszek ma w swoim pokoju pomoce Montessori lub bawi się nimi w żłóbku czy przedszkolu. Wiele z nich jest bowiem bardzo popularnymi zabawkami, które łatwo kupić i które dzieci bardzo lubią.

Przykładowe popularne zabawki Montessori to: 

  • tablice manipulacyjne, za pomocą których dziecko może ćwiczyć motorykę i zdolności psychosomatyczne,
  • mobile, czyli karuzele i zawieszki do wózka albo łóżeczka,
  • sortery – czyli pojemniki z otworami w różnych kształtach, do których wkłada się odpowiednie klocki,
  • wszelkie przekładanki, labirynty i puzzle,
  • drewniane klocki i układanki,
  • wieże tematyczne.

Zabawki Montessori dla niemowląt, roczniaka i starszych dzieci

Pomocy Montessori jest naprawdę dużo. Powstaje coraz więcej zabawek, które bawiąc, uczą, moda na drewniane stylowe przedmioty zatacza coraz szersze kręgi, a coraz więcej rodziców dowiaduje się o tej metodzie i wprowadza jej elementy do swojego domu. Jeśli chcesz dołączyć do tej grupy, możesz wyposażyć pokój maluszka w zabawki Montessori dopasowane do jego wieku.

Zabawki Montessori dla niemowląt

Niemowlęta nie mają jeszcze dobrze wykształconego wzroku – początkowo ich pole widzenia jest zawężone, a one same rozróżniają tylko czerń i biel. Stopniowo dochodzą do tego kolejne kolory. Dlatego zabawki Montessori dla niemowląt powinny należeć do działu tzw. zabawek kontrastowych. Świetnie sprawdzą się tutaj mobile, czyli karuzele, które możesz powiesić na przykład nad łóżeczkiem. Maluszki, obserwując je, ćwiczą ruch gałek ocznych, głębię ostrości, koordynację ustawienia głowy, a do tego wszystkiego uspokajają się i wyciszają. Do symulowania wzroku świetnie nadają się też kontrastowe karty Montessori z obrazkami (można je kupić w formie książeczki lub wydrukować samemu). Troszkę starsze niemowlęta zaczynają sięgać po przedmioty i ćwiczyć koordynację ręka-oko. Tu sprawdzą się gryzaki, przytulanki czy piłeczki, które można przekładać z ręki do ręki.

Zabawki Montessori dla roczniaka

Dla rocznego dziecka świetnie będą wszelkiego rodzaju układanki Montessori. Warto zaczynać od 2-3 puzzli, a stopniowo dokładać więcej. Dzięki temu, że poszczególne kawałki mają duże zaokrąglone uchwyty, maluszkowi łatwiej jest je złapać i ćwiczyć tzw. chwyt pęsetowy, który wykorzystuje się podczas pisania. Roczniak z pewnością doceni także sorter, do którego będzie musiał wkładać określone kształty, i kulodrom Montessori, czyli drewniany tor, po którym turla się kulkę. Warto też zacząć angażować pociechę w codzienne sprawy. Nie musisz kupować specjalnej zabawkowej kuchni dla dzieci. Montessori radzi, by wyposażyć się zamiast tego w tzw. kitchen helper i pozwolić maluszkowi towarzyszyć rodzicom przy przygotowywaniu posiłków: mieszanie, przesypywanie produktów, wrzucanie ich do miski – to wszystko ćwiczy motorykę, a przy tym jest bardzo interesujące.

Zabawki Montessori dla 2 latka

Zabawki Montessori dla dwulatka to np. jedna z najsłynniejszych pomocy, czyli różowa wieża: zestaw klocków w różowym kolorze i różnych rozmiarach, ale takim samym kształcie, które ustawione jeden na drugim tworzą wieżę. Za jej pomocą dziecko zapoznaje się z terminami: wielkość, porównywanie czy stopniowanie. W tym wieku świetnie sprawdzają się też puzzle, a także akcesoria do prac plastycznych. Oprócz kredek, mazaków i farb dobrym zakupem będzie sorter na kredki, który pomoże szkrabowi utrzymać porządek w przyborach plastycznych, a przy tym – ćwiczyć rączki.

Zabawki Montessori dla starszaków

Także dla starszych dzieci znajdziesz w sklepach rozmaite pomoce. Warto postawić na przykład na puzzle Montessori poziomem trudności dopasowane do wieku i umiejętności, książeczki, układanki czy zabawki magnetyczne. Nadal świetnym wyborem będą przybory plastyczne, a także bardziej skomplikowane zabawki, takie jak gry logiczne, łamigłówki czy rozmaite przeplatanki.

 

Tęcza Montessori i cylindry Montessori leżące na podłodze podczas zabawy dzieci

 

Przestrzeń dla dziecka z zabawkami Montessori

Im starsze dziecko, tym więcej czasu spędza samodzielnie. Jeśli jesteś rodzicem trzy- czy czterolatka, rozważ więc wyposażenie jego pokoju w odpowiednie mebelki. Wszystkie szafeczki i dekoracje powinno się zamontować na wysokości szkraba, aby bez problemu mógł do nich sięgać. Książeczki warto ułożyć na specjalnej biblioteczce, okładkami na widoku, aby mały czytelnik problemu mógł sięgnąć po tę, na którą w danej chwili ma ochotę.

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych sprzętów jest bujak Montessori, który może służyć do odpoczynku, huśtania się i ćwiczenia równowagi, ale może też zmienić się w element budowli czy bazy, jakie kochają budować najmłodsi.

Montessori kładzie nacisk na to, by dziecko spędzało czas nie przy biurku, ale tak jak lubi – na przykład na klęczkach czy w siadzie skrzyżnym, dlatego do siedzenia na ziemi świetnie sprawdzi się dywanik. Aby nie rozpraszał dziecka, powinien być w neutralnym kolorze i wykonany z naturalnych materiałów.

Pomoce edukacyjne Montessori – zrób to sam!

Zabawki wykonane w duchu Montessori można bez problemu kupić w internecie i stacjonarnych sklepach dla najmłodszych. Warto jednak pamiętać, że ta metoda pedagogiczna powstała, by wspierać najuboższych, a większość z pomocy edukacyjnych nie ma skomplikowanych mechanizmów, dlatego z powodzeniem możesz wykonać je samodzielnie. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji.

  1. Tablica Montessori – to popularny przedmiot, który ma ćwiczyć motorykę małą, myślenie przyczynowo-skutkowe i konkretne umiejętności dziecka. Do dużej płyty (np. ze sklejki) możesz przyczepić różne elementy: mechanizm starego zegara, włącznik światła, skuwkę do drzwi, haftki ze sznurkiem, które mają pomóc w nauce wiązania butów itp. Taką tablicę możesz oczywiście spersonalizować, malując ją na różne kolory, pisząc na niej imię dziecka czy nawiązując do ulubionych bajek albo zwierzątek.
  2. Kuchnia błotna Montessori – to propozycja dla osób, które mają ogród. Do wykonania miejsca, w którym dziecko będzie mogło się bawić w kuchnię z pomocą tego, co znajdzie na dworze, najlepiej sprawdzi się kilka europalet, z których powstanie coś na kształt kredensu. Na haczykach można zawiesić różne naczynia, w blacie umieścić miskę służącą za zlew, a bieżącą wodę wyczarować za pomocą baniaczka z kranikiem. Następny krok to pozwolić najmłodszym przygotowywać błotne kotlety, zupy czy koktajle.
  3. Puszki szmerowe Montessori – tę popularną pomoc edukacyjną wyostrzającą słuch można zrobić samodzielnie np. z rolek po papierze toaletowym, pudełkach po lekach albo – w bardziej estetycznej wersji – pudełek drewnianych oraz taśmy w dwóch różnych kolorach (niebieskim i czerwonym). Do każdej pary pudełek trzeba wrzucić taką samą ilość mąki, kaszy czy ryżu, a następnie zakleić jedno pudełko czerwoną, a drugie niebieską taśmą. Optymalnie jest, gdy takich par jest sześć, a w każdej inna ilość ziarenek. Zadaniem maluszka jest rozpoznanie, które pudełka wydają ten sam dźwięk.

Pomysłów na zabawy w stylu Montessori jest bardzo dużo. Warto po nie sięgnąć i sprawdzić, które pomoce edukacyjne sprawdzają się w Waszym domu, a które nie. Być może odkryjecie nową przestrzeń do wspólnych eksperymentów!

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi 

1. Czy zabawki Montessori są bezpieczne?

Zabawki Montessori wykonywane są zazwyczaj z drewna, który jest naturalnym i bezpiecznym materiałem. Podczas zakupu zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie produkt ma oznaczenie CE (Conformité Européenne), które świadczy o tym, że została dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Jeśli zabawka została pomalowana farbami, także powinna mieć odpowiednie certyfikaty (TUV, GS).

2. Od kiedy dziecko powinno bawić się zabawkami Montessori?

Nie ma dolnej granicy. W sklepach znajdziesz zabawki Montessori przeznaczone nawet dla niemowląt.

3. Ile czasu powinno się bawić dziecko zabawkami Montessori?

Nie ma granicy dotyczącej tego, jak długo dzieci mogą bawić się zabawkami Montessori. Pomoce edukacyjne nie mają w sobie żadnych części elektronicznych ani ekranów, dlatego nie ma przeciwwskazań do używania ich tak długo, jak dziecko ma ochotę.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Duszność
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-duszność

Pierwsza Pomoc: Duszność

Duszność to stan spowodowany problemem z prawidłowym oddychaniem.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-oparzenie-termiczne

Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

2 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata
Artykuł
Dziecko w podróży

Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata

Kochasz podróżować, ale obawiasz się, jak będą wyglądały wakacje z dzieckiem? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne!

6 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zakrztuszenie

Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

2 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Drgawki
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-drgawki

Pierwsza Pomoc: Drgawki

Drgawki są wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, polegające na naprzemiennych silnych skurczach i rozkurczach mięśni. 

2 min. czytania

View details Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?
Artykuł
Pokrzywka u dziecka – zdjęcia mamy z płaczącym maluszkiem

Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?

Pokrzywka u dziecka to jeden z rodzajów wysypki, jaką często zauważają u swoich maluszków rodzice.

4 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania