Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

0-4 miesiące
Artykuł
Maj 27, 2024
5 min.

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija. Monitorowanie wzrostu i masy ciała jest bardzo ważne szczególnie przez pierwsze lata życia dziecka. Sprawdź, jak interpretować pomiary zaznaczane na siatkach centylowych i kiedy warto odwiedzić Waszego lekarza pediatrę.

Niemowlęta przybierają na wadze i rosną w różnym tempie. Od momentu pojawienia się dziecka na świecie, rozpoczyna się intensywny proces rozwoju maluszka, który potrwa aż do okresu dojrzewania! Zadaniem rodzica jest monitorowanie, czy wszystko w tym czasie przebiega prawidłowo. W pierwszych latach życia dziecka pomogą Ci w tym siatki centylowe.

Waga i wzrost niemowlaka

W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno przybierać na wadze bardzo szybko. Na masę ciała maluszka wpływa ilość zjedzonego pokarmu, ilość oddanego moczu i wypróżnień. Masa ciała noworodka po urodzeniu może nieco się zmniejszyć. To normalne! Spadek nie powinien jednak być większy niż 10% początkowej wagi. Po około 2 tygodniach dziecko powinno wrócić do swojej urodzeniowej masy ciała, a potem już tylko systematycznie ją zwiększać.

Ważne

Zazwyczaj dzieci, które urodziły się między 38. a 42. tygodniem ciąży (ciąża donoszona), ważą 2500-4000 g i mają około 50-55 cm.

Pamiętaj, że jeżeli Twoje dziecko nie ma problemów z karmieniem naturalnym lub piciem mleka z butelki, najada się i w nocy śpi spokojnie, a Ty nie widzisz żadnych nieprawidłowości w jego ogólnym rozwoju, nie musisz się martwić na zapas. Ważne jednak, aby stale monitorować z pomocą siatek centylowych przyrost wagi i wzrost maluszka. Jeżeli dziecko będzie zbyt szybko lub zbyt wolno zwiększało masę ciała, może być potrzebna konsultacja z lekarzem pediatrą.

 

niemowle na wadze

 

Czym są siatki centylowe?

Siatki centylowe pomogą Ci kontrolować, jak szybko rośnie Twoje dziecko. Jak wyglądają i w jaki sposób z nich korzystać? Dzięki siatkom można sprawdzać, czy Twoje niemowlę lub Junior rozwija się prawidłowo w porównaniu z rówieśnikami. Pamiętaj, że waga i wzrost różni się w zależności od płci dziecka, dlatego posługuj się odpowiednimi siatkami centylowymi dla dziewczynek lub dla chłopców.

Najpopularniejsze siatki centylowe:

  • siatka centylowa masy ciała
  • siatka centylowa długości ciała/wzrostu
  • siatka centylowa obwodu główki
  • siatka centylowa proporcji masy ciała do wysokości ciała (BMI)

Siatka centylowa wcześniaka

Jeśli maluszek urodził się przedwcześnie (czyli przed 37. tygodniem ciąży), jego rozwój możesz kontrolować za pomocą siatek centylowych wcześniaka. Zostały one opracowane specjalnie z myślą o małych wojownikach. Różnią się od tych, których używa się w przypadku dzieci urodzonych w terminie, i uwzględniają również wiek płodowy maluszka. Warto pamiętać, że jeśli szkrab rozwija się prawidłowo, to jego wzrost, waga i obwód głowy z upływem czasu będą równać do centyli dzieci urodzonych w terminie. 

Czym jest krzywa rozwoju dziecka?

Siatka centylowa ma aż 7 krzywych. Każda krzywa przedstawia, jaki procent dzieci w tym samym czasie osiąga dane parametry. Jest to odpowiednio: 3%, 10%, 25%, 50%, 75%, 93% oraz 97% z całej populacji. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Na wykresie wystarczy nanieść wyniki pomiarów maluszka i połączyć je na siatce centylowej linią w ten sposób powstaje tzw. krzywa rozwoju. To wykres pokazujący, jak rosła Twoja córeczka lub synek. Potem wystarczy sprawdzić, czy wyniki niemowlęcia mieszczą się w przedziale między linią 3. i 97. centyla, czyli pomiędzy krzywymi oznaczającymi odpowiednio 3% i 97%. To wartości uważane przez ekspertów za prawidłowe.

 

niemowle trzymajace centymetr krawiecki

 

Jak czytać siatki centylowe?

Jeżeli co miesiąc sprawdzasz wagę i wzrost maluszka, parametry, które odnotowujesz na siatkach centylowych, powinny oscylować na tych samych lub sąsiadujących centylach. Gdy dziecko nagle zacznie gwałtownie chudnąć lub tyć, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Rozwojowe nieprawidłowości mogą być wynikiem np. zwykłej infekcji wirusowej, ale też alergii lub poważnej choroby, dlatego nie bagatelizuj nawet najmniejszych objawów.

 

niemowle i miarka

 

Ile powinno przybierać na wadze dziecko w 1. i 2. roku życia?

Normy wskazują, że w pierwszym półroczu życia maluszek powinien podwoić swoją masę urodzeniową, a po skończeniu 1. roku życia potroić ją.

  • W 1. miesiącu życia niemowlak powinien zwiększyć swoją masę ciała o około 600 g w stosunku do masy urodzeniowej. 
  • W 2. i 3. miesiącu powinno przybyć mu około 800-900 g na miesiąc. 
  • W 4. i 5. miesiącu masa ciała bobasa powinna wzrastać około 700 g na miesiąc. 
  • W okresie 6-12 miesięcy dziecko średnio zwiększa wagę o 500 g miesięcznie. 
  • W okolicach 2. urodzin Junior będzie przybierał na wadze już tylko około 200 g miesięcznie.

To, że z wiekiem tempo wzrostu maluszka maleje, jest zupełnie naturalne i nie powinno Cię martwić. Jeśli Twoje dziecko prawidłowo przyrasta na siatkach centylowych, zdobywa kolejne umiejętności i przechodzi przez kolejne skoki rozwojowe, wszystko jest w porządku. Z dumą wspieraj w tym czasie swojego małego odkrywcę, dbaj o jego prawidłową masę ciała, rozwój ruchowy oraz odpowiednie żywienie na tym ważnym etapie życia.

 

niemowle na wadze z mama

 

Jakie mleko wybrać, aby dziecko zdrowo rosło?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Jeśli Twoje dziecko nie jest już przystawiane do piersi lub dokarmiasz je butelką, czas wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Z myślą o najmłodszych powstały mleka modyfikowane LITTLE STEPS® 2 i 3. Dzięki nim możesz nadać rozwojowi dziecka dobry kierunek, codziennie wspierając je w zdobywaniu kolejnych umiejętności.

Wszystko za sprawą żelaza*, wapnia*, witaminy D* oraz innych składników odżywczych, które znajdziesz w LITTLE STEPS® 2 i 3! Jest ich tam dokładnie tyle, ile potrzebuje Twój maluszek, więc podając mu odpowiednie do wieku mleko modyfikowane, wspierasz jego prawidłowy rozwój.

Czas na kolejny etap rozwoju

Teraz już wiesz, jak sprawdzać, czy Twój maluszek zdrowo rośnie i dobrze się rozwija. Aby Ci ułatwić monitorowanie ważnych parametrów dziecka, przygotowaliśmy specjalne siatki centylowe.

 

ikona 2 2 7

 

  Pytania i odpowiedzi


 

1. Jak czytać siatki centylowe?
Co miesiąc należy sprawdzać wagę i wzrost dziecka, aby monitorować, czy szkrab prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. Wyniki należy zaznaczać na specjalnej siatce centylowej. Jeżeli parametry oscylują na tych samych lub sąsiadujących centylach, maluszek rośnie prawidłowo. Gdy te różnice są duże, a Twoja pociecha zaczyna nagle tyć lub chudnąć bądź przestaje rosnąć, należy taką sytuację skonsultować z lekarzem pediatrą. 

2. Co to centyle?
Centyle to wartości, dzięki którym można monitorować wzrost i wagę dziecka, porównując wyniki do wymiarów dzieci w tym samym wieku. Z pomocą siatek centylowych można w prosty sposób sprawdzać, czy niemowlę lub małe dziecko rośnie prawidłowo i przybiera na wadze w odpowiednim tempie. 

3. Jak obliczyć centyle?
Każda siatka centylowa ma 7 krzywych, czyli linii, które wyznaczają główne centyle: 97., 93., 75., 50., 25., 10. i 3. Na przecięciu linii wagi i wzrostu wyznacza się tzw. centyl, w którym w danym miesiącu znajduje się dziecko. Następnie wystarczy sprawdzić, czy wyniki mieszczą się w przedziale 3. i 97. centyla. To wartości, które są uważane przez ekspertów za prawidłowe. 

4. Co to jest siatka centylowa?
Siatka centylowa może pomóc Ci kontrolować to, jak szybko rośnie Twój maluszek i czy dzieje się to w sposób prawidłowy w porównaniu z rówieśnikami dziecka. Zazwyczaj waga i wzrost niemowląt różnią się w zależności od płci, dlatego są osobne siatki dla chłopców i dziewczynek. Jeśli dziecko urodziło się przed 37. tygodniem, do monitorowania parametrów maluszka powinno się skorzystać z siatek centylowych dla wcześniaków. 

baner do artykulow
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-oparzenie-termiczne

Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zakrztuszenie

Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Drgawki
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-drgawki

Pierwsza Pomoc: Drgawki

Drgawki są wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, polegające na naprzemiennych silnych skurczach i rozkurczach mięśni. 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Duszność
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-duszność

Pierwsza Pomoc: Duszność

Duszność to stan spowodowany problemem z prawidłowym oddychaniem.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?
Artykuł
Pokrzywka u dziecka – zdjęcia mamy z płaczącym maluszkiem

Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?

Pokrzywka u dziecka to jeden z rodzajów wysypki, jaką często zauważają u swoich maluszków rodzice.

4 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata
Artykuł
Dziecko w podróży

Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata

Kochasz podróżować, ale obawiasz się, jak będą wyglądały wakacje z dzieckiem? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne!

6 min. czytania