Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych
Wielu rodziców stara się urozmaicić maluszkom (i sobie) codzienność. Szuka więc rozmaitych zajęć zorganizowanych i dostosowanych do ich potrzeb i wymagań, w trakcie których pociechy będą się rozwijać, a przy okazji dobrze bawić. W ostatnich latach na popularności zyskały gordonki – zajęcia umuzykalniające przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Sprawdź, na czym dokładnie polegają i jakie są ich zalety.
O czym przeczytasz w artykule:
- Co to są gordonki?
- Na czym polegają zajęcia gordonowskie?
- Jak gordonki wpływają na rozwój dziecka?
- Co warto wiedzieć przed pierwszymi zajęciami?
Gordonki – co to takiego?
Gordonki to szczególny rodzaj zajęć muzyczno-ruchowych dla najmłodszych. Główne założenia opracował Edwin Elias Gordon – amerykański muzyk jazzowy, pedagog i psycholog muzyczny, który w swojej pracy badał proces uczenia się muzyki. Według jego teorii ludzie rodzą się z uzdolnieniami muzycznymi na różnym poziomie, a kształtowanie ich wpływa pozytywnie na ogólny rozwój. Najintensywniej dzieje się to w okresie, który zaczyna się jeszcze w brzuchu mamy (dlatego tyle mówi się o słuchaniu muzyki w ciąży) i trwa do ukończenia 3. roku życia. Właśnie wtedy dzieci bez trudności nabywają umiejętności słuchowe, które wykorzystują w dalszym życiu, na przykład w nauce mówienia.
Czy wiesz, że...
Głównym powodem, dla którego E.E. Gordon stworzył swoją metodę, była chęć wyposażenia maluszków w naturalną umiejętność rozumienia muzyki i swobodnego odnajdywania się w kontakcie z nią. Miało być to przeciwieństwem uczenia nut i poprawnych interpretacji dzieł muzycznych, jakie odbywa się podczas edukacji muzycznej w szkołach.
Skoro więc najmłodsi doskonale odnajdują się w świecie dźwięków, a przebywanie w nim procentuje w przyszłości, warto umożliwić im jak najpełniejszy kontakt z muzyką. Dlatego świetnym pomysłem jest uczestnictwo w zajęciach muzycznych dla niemowląt czy przedszkolaków. Jeszcze lepiej, gdy są one połączone z ruchem. Stąd taka popularność w przedszkolach i żłobkach rytmiki. Gordonki są właśnie szczególnym rodzajem zajęć rytmicznych.
Zajęcia gordonki – na czym polegają?
Gordonki to grupowe zajęcia muzyczne prowadzone przez doświadczoną animatorkę. Podstawową regułą panującą podczas nich jest swoboda. Uczestnicy nie mają narzuconych żadnych schematów ruchowych, nie wydaje się im poleceń, nie każe naśladować czyichś ruchów czy odtwarzać sekwencji gestów – chociaż mogą to robić, jeśli chcą. Każde dziecko zachowuje się tak, jak ma ochotę: może grać na instrumentach, klaskać, tańczyć czy śpiewać. Rolą prowadzącego jest motywować go do wyrażania siebie i ekspresji w towarzystwie dźwięków. Maluszek osłuchuje się z melodiami, chłonie je całym sobą (zarówno umysłem, jak i ciałem), uczy się ich podświadomie i zapamiętuje. Gordonki mają być przede wszystkim zabawą, dlatego szkraby mogą korzystać z przeróżnych rekwizytów: nie tylko dziecięcych instrumentów muzycznych, lecz także grzechotek, chust, wstążek, piłek, baniek mydlanych… Jednym słowem – wszystkiego, co przyjdzie im do głowy (w ramach rozsądku oczywiście).
Czy wiesz, że...
Chociaż dzieci nie są skłaniane do powtarzania zachowań prowadzącej, często chętnie robią to z własnej inicjatywy. Powtarzają wyśpiewywane sylaby, odtwarzają przebiegi rytmiczne. Co ważne, w gordonkach unika się schematycznych ruchów (np. klaskania do rytmu), ale jeśli maluszki same zaczną tak robić, nie przerywa się im, zakładając, że widocznie to odpowiadający im sposób ekspresji.
Melodie wykorzystywane podczas gordonek są proste i osadzone w różnych skalach. Nie mają słów, ale dzieci są zachęcane, by do nich śpiewać z wykorzystaniem łatwych do powtórzenia sylab czy sekwencji: BAM, BUM, PA-PA itd. Warto zwrócić uwagę na to, by muzyka nie była przetworzona, ale powstawała za pomocą prawdziwych instrumentów, dźwięki były różnej wysokości i o różnym poziomie głośności. Podczas jednych zajęć pojawiają się piosenki wesołe, smutne, powolne i szybkie.
Gordonki – jak wpływają na dzieci?
Gordonki w interesujący dla dziecka sposób łączą naukę z zabawą. Pozytywnie wpływają też na rozwój maluszka. Wśród korzyści płynących z uczęszczania na tego typu zajęcia rytmiczne wymienia się m.in.:
- zwiększenie zasobu słownictwa i wspieranie rozwoju mowy,
- kształtowanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
- stymulowanie układu nerwowego,
- kontakt z rówieśnikami,
- rozwój poczucia tonalnego,
- uwrażliwienie na sztukę,
Jeśli więc jesteś rodzicem szkraba, który nie ukończył jeszcze 3. roku życia, i szukasz idealnych zajęć, w których możecie razem uczestniczyć, możesz wypróbować gordonki. Pamiętaj jednak, by brać pod uwagę to, jak dziecko się czuje. Nie wszystkim będzie odpowiadać taka forma ekspresji i warto to uszanować.
Gordonki dla niemowląt – co warto wiedzieć przed pierwszymi zajęciami?
Zajęcia gordonowskie przeznaczone są dla maluszków, które nie ukończyły jeszcze 3. roku życia. W spotkaniach mogą uczestniczyć już miesięczne niemowlaki (chociaż zdarza się to rzadko). Jest to zgodne z ideą E.E. Gordona, który uważał, że pierwsze 3 lata życia są najważniejsze dla muzycznej edukacji człowieka. W gordonkach udział biorą także rodzice, którzy pomagają swoim pociechom wykonywać niektóre ruchy, asystują i towarzyszą – a potem mogą przenieść zabawę przy muzyce na grunt domowy i powtarzać ją u siebie. Dzieci dzięki uczestnictwu w zajęciach mają tez okazję do pobycia z rówieśnikami (co zaczyna być istotne u tych, które ukończyły 12 miesięcy).
W ostatnich latach ten szczególny rodzaj rytmiki zyskał sporą popularność i teraz stosunkowo łatwo znaleźć grupę, do której można dołączyć: są one tworzone w domach kultury, centrach aktywności lokalnej, salach zabaw czy miejskich bibliotekach. Możesz też wyszukać zajęcia muzyczno-ruchowe online albo samodzielnie zorganizować swojemu szkrabowi gordonki w domu. Nie wymaga to żadnego specjalistycznego sprzętu ani szkoleń, a przydatne wskazówki znajdziesz w internecie. Na pewno sobie poradzisz i w ten sposób spędzisz satysfakcjonujący czas wolny z dzieckiem!
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły