Brzuch w ciąży – linea negra

Linea negra – ciemna linia na brzuchu w ciąży

Ciąża
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Brzuch w ciąży ulega wielu zmianom. U dużej części kobiet pojawia się na nim tzw. linea negra. Jest to ciemna linia na brzuchu, która staje się coraz bardziej widoczna wraz z zaawansowaniem ciąży. Jest konsekwencją naturalnych zmian w organizmie ciężarnej kobiety, które ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy po porodzie. 

W czasie ciąży w skórze kobiety zachodzą różne zmiany pigmentacyjne. Są one widoczne w postaci bardzo charakterystycznych dla stanu błogosławionego objawów – takich jak np. ostuda ciążowa (czyli ciemne przebarwienia na twarzy) czy ciemnienie brodawek i otoczek sutkowych czy okolic narządów rodnych. Do tego rodzaju zmian należy też linea negra (linea nigra), zwana też po polsku kresą czarną. Jest to pręga na brzuchu w ciąży o ciemnym zabarwieniu, biegnąca zazwyczaj od pępka do spojenia łonowego.

Kresa czarna – jak powstaje?

Mechanizm powstawania kresy czarnej wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży. Dochodzi do na nasilonego wytwarzania melaniny – brunatnego barwnika odpowiadającego za kolor skóry (a także włosów oraz tęczówek). Podczas ciąży odkłada się on w większej ilości na linii od pępka do spojenia łonowego. Jest to dolna część tzw. kresy białej, czyli splotu kolagenowych włókien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha. Występuje ona u każdego człowieka, jednak zazwyczaj nie jest widoczna, ponieważ ma taką samą barwę jak reszta skóry. U kobiet w ciąży, w wyniku zwiększonej pigmentacji w tym miejscu, kresa biała ciemnieje – i dlatego jest nazywana kresą czarną. Jest to więc naturalna zmiana koloru kresy białej.

Ważne

W miarę rozwoju ciąży i powiększania się macicy powłoki brzuszne ulegają rozciąganiu. Poszerza się również przestrzeń między brzegami mięśni prostych. Zdarza się, że po porodzie mięśnie te nie schodzą się na powrót do fizjologicznego położenia i nie współpracują ze sobą. Stan taki nazywa się rozejściem kresy białej lub rozstępem mięśni prostych brzucha – i wymaga on interwencji lekarza fizjoterapeuty.

Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?

Pojawienie się linea negra jest sprawą bardzo indywidualną – zależy od tego, jakie ilości melaniny są produkowane w organizmie danej ciężarnej. Niektóre kobiety zaczynają dostrzegać tę linię już w 12. tygodniu. Częściej jednak zarysowuje się ona nieco później – najbardziej wyraźna staje się w trzecim trymestrze ciąży. Wraz z rozwojem ciąży kresa czarna staje się zwykle coraz bardziej widoczna. Ma to związek z rozciąganiem powłok skórnych na rosnącym brzuszku.

 

linea-negra-na-brzuchu

 

Bywa też jednak, że linea negra przez cały okres ciąży pozostaje prawie niewidoczna lub nie pojawia się wcale. Wiele zależy tu od podatności na przebarwienia i od indywidualnych cech urody kobiety. Ciężarne o ciemnej karnacji oraz te, u których występuje na skórze dużo pieprzyków, częściej mają wyraźną kresę czarną. Z kolei blondynki o bladej cerze mogą przez całą ciążę nie dostrzec żadnych przebarwień na brzuchu.

Kiedy znika linea negra?

Ponieważ pojawianie się kresy czarnej to zupełnie naturalny, fizjologiczny stan związany ze zmianami hormonalnymi, to jakiś czas po porodzie zauważysz, że zaczyna ona blednąć i zamieniać się z powrotem w kresę białą. Dzieje się tak zwykle około kilkunastu tygodni po porodzie, a rzadziej – do roku od rozwiązania. Procesu tego nie da się przyspieszyć. Uznaje się natomiast, że moment zniknięcia linea negra to symboliczna oznaka tego, iż gospodarka hormonalna w organizmie kobiety wróciła już po ciąży do naturalnego rytmu.

Kresa czarna a promienie UV

Jeśli nie chcesz nasilać procesu ciemnienia kresy, powinnaś unikać wystawiania brzuszka na słońce. Promienie UV bowiem dodatkowo nasilają wytwarzanie melaniny i potęgują oddziaływanie hormonów na produkcję tego barwnika. Staraj się więc osłaniać brzuch przed słońcem. Jeśli nie chcesz rezygnować z korzystania z uroków plaży, możesz go zakryć np. zwiewnym pareo czy tuniką plażową. Pamiętaj też o smarowaniu skóry kremem z wysokim filtrem – o wartości co najmniej 30 SPF, a najlepiej 50 SPF. Rób to niezależnie od pory dnia i roku, ponieważ promienie UVA mają stałe natężenie!

 

linea-negra-opalanie

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Fazy porodu
Artykuł
Fazy porodu

Fazy porodu

Poród kończy okres ciążowy i dla każdej mamy jest bardzo ważnym przeżyciem. Choć kojarzy się z bólem i dużym wysiłkiem, po jego zakończeniu nareszcie można wziąć w ramiona wyczekiwane maleństwo.

8 min. czytania

View details 21. tydzień ciąży
Artykuł
21 tydzień ciąży - ruchy dziecka

21. tydzień ciąży

21. tydzień to początek drugiej połowy ciąży. Jest to już druga połowa 5. miesiąca, dlatego dobrze, abyś teraz uważnie obserwowała swój organizm i nieco zwolniła tempo życia.

5 min. czytania

View details Mija termin porodu i nic – co dalej?
Artykuł
Kobieta w ciąży trzyma swój brzuch

Mija termin porodu i nic – co dalej?

Termin porodu, który orientacyjnie ustalił lekarz na początku ciąży, wcale nie musi oznaczać, że maluszek pojawi się na świecie dokładnie w tym dniu. Czasami zdarza się, że mija już 40.

6 min. czytania

View details Jak przygotować ciało do porodu?
Artykuł
Jak przygotować ciało do porodu?

Jak przygotować ciało do porodu?

Do porodu zostało już tylko kilka dni? Przygotowałaś pokój dla dziecka, spakowałaś walizkę z wyprawką do szpitala, masz zebrane w jednej teczce wyniki badań? Powinnaś jeszcze zadbać o swoje ciało.

6 min. czytania

View details 2. trymestr ciąży
Artykuł
Kobieta w 2. trymestrze trzyma się za ciążowy brzuch

2. trymestr ciąży

Drugi trymestr przez wiele mam opisywany jest jako najprzyjemniejszy okres ciąży.

8 min. czytania

View details 4. tydzień ciąży
Artykuł
4 tydzień ciąży – czy to już czas na USG?

4. tydzień ciąży

Jeśli jeszcze nie podejrzewałaś u siebie ciąży, w czwartym tygodniu prawdopodobnie zaczniesz się domyślać, że wkrótce zostaniesz mamą.

5 min. czytania

View details Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży
Artykuł
Rozstępy

Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z rozstępami boryka się nawet 90% kobiet w ciąży.

4 min. czytania

View details Ostuda ciążowa
Artykuł
Kobieta z ostudą ciążową

Ostuda ciążowa

W ciąży wiele kobiet ze zmartwieniem obserwuje pojawianie się przebarwień na twarzy. Ten częsty problem dermatologiczny nosi nazwę ostudy ciążowej.

4 min. czytania

View details Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?
Artykuł
Jak wybrać szkołę rodzenia

Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?

Dowiedziałaś się, że niedługo będziesz mamą? Zacznij przygotowywać się do porodu oraz nowej roli w swoim życiu. Zapisz się do szkoły rodzenia! Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą.

4 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details 39. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 39 tygodniu ciąży z małymi bucikami

39. tydzień ciąży

W 39. tygodniu ciąży z niecierpliwością oczekujesz na swojego maluszka, który lada moment przyjdzie na świat. Na tym etapie większość dzieci jest już w pozycji z główką zwróconą w dół.

5 min. czytania

View details Ból pleców w ciąży
Artykuł
Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży to jedna z dolegliwości, które pojawiają się niemal powszechnie.

4 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?
Artykuł
Kobieta w ciąży ze szklanką soku w kuchni

Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?

Nie wiesz, co jeść w ciąży? Martwisz się, że na ten czas musisz zrezygnować ze swoich ulubionych owoców czy jogurtów ze względu na potencjalną alergię dziecka? Niepotrzebnie!

2 min. czytania

View details 10. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

10. tydzień ciąży

10. tydzień to 3 miesiąc ciąży – Twoje dziecko ma już ukształtowane nóżki i rączki. Coraz częściej nimi porusza, ale Ty jeszcze nie możesz tego poczuć.

6 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie
Artykuł
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Nietrzymanie moczu w ciąży to problem, który dotyka wiele przyszłych mam. Dolegliwość może powodować dyskomfort. Zdarza się, że jest bardzo męcząca i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

5 min. czytania

View details Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce
Artykuł
Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Dokładnie 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące nowych standardów opieki okołoporodowej, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

4 min. czytania

View details 19. tydzień ciąży
Artykuł
kobieta w 19 tygodniu ciąży

19. tydzień ciąży

19. tydzień to 5. miesiąc, a zarazem połowa drugiego trymestru ciąży. Twoje dziecko nadal ma w macicy sporo wolnego miejsca, więc nie martw się, jeśli jeszcze nie czujesz jego ruchów.

5 min. czytania