Czyszczenie pępka noworodka za pomocą patyczka higienicznego

Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka?

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 28, 2024
5 min.

Naucz się dbać o kikut pępowiny maluszka. Podpowiemy Ci, po jakim czasie odpada kikut, jak rozpoznać jego zapalenie i czy można moczyć pępek dziecka podczas kąpieli. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tej części ciała noworodka. Oto podstawowe zasady, aby zapobiec zapaleniu pępuszka u Twojego nowo narodzonego maleństwa.

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często nie wiedzą, jak pielęgnować kikut pępowiny maluszka. Zastanawiają się, czy stosować środki odkażające (np. spirytus), czy może sięgnąć po fioletową gencjanę, a może w ogóle nie przemywać gojącego się pępka. Warto zgłębić ten temat w trosce o zdrowie maluszka.

Kikut pępowiny i zapalenie pępka u noworodka

Przyjście dziecka na świat to ważny moment w życiu każdego rodzica. Kiedy jest już po wszystkim, po narodzinach noworodka na tętniącą pępowinę zakłada się specjalny klem – czyli rodzaj zaciskającego plastikowego klipsa, który umieszcza się około 1 cm od powłok brzusznych maluszka. Gdy pępowina przestanie tętnić, lekarz, lub dumny ojciec pod nadzorem personelu szpitalnego, odcina ją od łożyska (następuje tzw. odpępnienie noworodka od mamy). Przed wypisem ze szpitala klips zaciskający zdejmuje się, a rodzice otrzymują wskazówki, jak zadbać o gojącą się tkankę na małym brzuszku. W trakcie całego procesu kikut zmienia swój kolor. Na początku jest białoniebieski i śliski, następnie żółtobrązowy i czarnobrązowy. Kikut pępowinowy bez dostępu do krwi obumiera, obkurcza się, zaczyna wysychać, a potem odpada.

 

pielęgnacja kikuta pępowiny

 

Zazwyczaj ma to miejsce między 5. a 15. dobą po urodzeniu (przy pielęgnacji na sucho). Pępuszek dziecka musi być odpowiednio pielęgnowany w tym czasie. Przemywanie pępka polega na zebraniu i wytarciu wydzieliny umiejscowionej między przyczepem kikuta (inaczej nazywanym pierścieniem) a pozostałością pępowiny. Należy to robić z dużą dokładnością, aby nie doszło do zakażeń i zapalenia, które najczęściej wywoływane są przez tlenowe ziarenkowce.

Na szczęście kontakt noworodka ze skórą mamy sprawia, że ciało maluszka kolonizują dobroczynne bakterie, a tzw. system „rooming-in”, czyli przebywanie dziecka z mamą w jednej sali po porodzie oraz karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia.

Czy wiesz, że...

Zapalenie pępuszka występuje u małego odsetka noworodków. Na tę dolegliwość szczególnie narażone są te maluszki, które po porodzie muszą być poddane długiej hospitalizacji – np. wcześniaki.

Zapalenie pępka u noworodka – objawy

Zapalenie pępka u noworodka może objawiać się wydzieliną o charakterystycznym zapachu czy zaczerwienieniem i obrzękiem wokół pępuszka. Może również pojawić się ropa w pępku maleństwa lub krew. Zapaleniom często towarzyszy także temperatura. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie kikuta może być przyczyną niebezpiecznej infekcji wstępującej do organizmu dziecka. Zwróć też uwagę, czy na powierzchni pępka nie pojawia się narastająca tkanka bliznowa, co może świadczyć o ziarniaku.

Należy zatem bacznie obserwować proces gojenia się kikuta pępowinowego, a gdy pojawią się niepokojące Cię objawy lub po 15 dniach kikut nie odpadnie, skontaktuj się z pediatrą. Zapalenie pępka może być leczone w domu – pod nadzorem lekarskim i ścisłym przestrzeganiem zaleceń bądź w szpitalu – jeżeli sytuacja będzie wymagała leczenia antybiotykiem.

 

healing process of the peppermint stump

 

Pępek noworodka – jak go pielęgnować?

Jeszcze do niedawna rodzice dbali o kikuty pępowinowe swoich nowo narodzonych dzieci, smarując gojącą się pępowinę roztworem bakteriobójczej gencjany lub spirytusem. Te standardy uległy zmianie, a wręcz są uznawane za czynnik, który może opóźniać gojenie się i odpadnięcie kikuta. Teraz zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się tzw. suchą pielęgnację. Co to oznacza? Rodzice maluszka od pierwszych dni muszą dbać o to, by pępek noworodka nie był mokry ani zanieczyszczony – np. moczem lub kupką dziecka.

 

oczyszczanie pępka niemowlaka

 

Minimum raz dziennie i wtedy, gdy pępek się zabrudzi, należy przemyć go czystą wodą z mydłem (niepodrażniającym i przeznaczonym dla niemowląt), a następnie osuszyć. Standardowo nie ma potrzeby używać preparatu odkażającego, zwykła woda w zupełności wystarczy. Pamiętaj, aby delikatnie odchylić kikut i patyczkiem lub gazikiem usunąć zanieczyszczenia ze wszystkich zakamarków.

Nie martw się – to nie boli. Maluszek może czuć jedynie delikatny dyskomfort. Położne i pediatrzy często podkreślają, aby nie przykrywać gojącego się pępka pieluszką i jak najczęściej „wietrzyć” to miejsce. Kiedy kikut pępowinowy wreszcie odpadnie, należy go czyścić tak samo, jak inne części ciałka maluszka. 

Zapamiętaj!

  1. Podczas kąpieli noworodka nalej do wanienki tyle wody, aby ta nie zakrywała brzuszka dziecka. Jeśli przez przypadek zamoczysz gojący się pępuszek – nie ma powodu do obaw. Po prostu delikatnie wytrzyj go bawełnianym gazikiem i pozwól mu wyschnąć.
  2. Przed pielęgnacją pępka zawsze umyj ręce.
  3. Często wietrz kikut i nie zakrywaj go pieluszką. Nie zaklejaj go też plastrem czy szczelnym opatrunkiem. Pępek możesz jedynie osłonić niepylącym gazikiem.
  4. Stosuj jałowe gaziki i bawełniane patyczki do przemywania pępuszka wodą z delikatnym mydłem.
  5. Poczekaj, aż kikut sam odpadnie od dna pępka. Nie próbuj odrywać go – nawet jeśli się rusza.

question mark  Pytania i odpowiedzi
 

1. Kiedy odpada kikut pępowinowy u noworodka?
Kikut pępowiny z czasem obkurcza się, zmienia swój kolor, wysycha, a następnie odpada. Przy tzw. pielęgnacji na sucho ma to zazwyczaj miejsce między 5. a 15. dobą życia noworodka. 

2. Jak pielęgnować kikut pępowinowy?
Pielęgnując kikut pępowinowy, należy pamiętać, aby pępek noworodka był suchy i czysty. Trzeba uważać, by gojąca się rana na brzuszku dziecka nie została zabrudzona moczem lub kałem. Często wietrz kikut i nie zakrywaj go pieluszką, a podczas kąpieli uważaj, aby go nie zamoczyć. Nie zaklejaj pępuszka plastrem. Osłaniaj go jedynie jałowym gazikiem i poczekaj aż sam odpadnie. 

3. Jak czyścić kikut pępowinowy?
Aby pielęgnację kikuta pępowinowego wykonać prawidłowo, warto wiedzieć, czym przemywać gojącą się ranę. Najlepiej użyć do tego wody z mydłem. Dozwolone jest także stosowanie preparatu odkażającego z oktenidyną. Delikatnie odchyl kikut i patyczkiem higienicznym bądź gazikiem, a następnie usuń zanieczyszczenia między przyczepem kikuta a pozostałością pępowiny. Zrób to dokładnie, by nie doprowadzić do zapalenia lub zakażenia. Czyść kikut minimum raz dziennie i wtedy, gdy pępuszek dziecka się zabrudzi. 

4. Co zrobić, gdy odpadnie kikut pępowiny?
Gdy odpadnie kikut pępowiny, pępek dziecka można swobodnie moczyć podczas kąpieli. Należy przemywać go jałowymi gazikami lub patyczkami, stosując wodę z delikatnym mydłem, i dbać o to miejsce tak, jak o pozostałe części ciała maluszka. 

5. Ile czasu odpada kikut pępowinowy?
Kikut pępowinowy najczęściej odpada w ciągu pierwszych 2 tygodni życia noworodka. Pamiętaj, aby poczekać, aż sam oderwie się od pępuszka. Nie odrywaj go nawet wtedy, gdy już się bardzo rusza.

Konsultacja merytoryczna:

EDYTA BRALA

Dyplomowana położna, która pracuje od 18 lat w jednym z warszawskich szpitali o III stopniu referencyjności z wyspecjalizowaną opieką nad kobietami w ciąży.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Sposób na płaski brzuch po ciąży
Artykuł
Szczęśliwa mama ćwiczy z dzieckiem na macie do ćwiczeń w domu

Sposób na płaski brzuch po ciąży

Pytania o sposoby na płaski brzuch padają przed i po ciąży. To główna bolączka kobiet. Dowiedz się jak zgubić brzuch po ciąży i jak wzmocnić mięśnie.

4 min. czytania

View details Depresja poporodowa – czym jest i jak sobie pomóc?
Artykuł
Baby blues

Depresja poporodowa – czym jest i jak sobie pomóc?

Kiedy w pierwszych miesiącach po porodzie odczuwasz przedłużające się zaburzenia nastroju, nasilone obawy o swoje dziecko, masz problemy ze snem i apetytem, to znak, że być może cierpisz na depresj

6 min. czytania

View details Dieta po porodzie
Artykuł
Dieta po porodzie

Dieta po porodzie

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta karmiącej mamy? Jeśli miałaś cesarskie cięcie, czy Twój jadłospis powinien różnić się od menu kobiet, które rodziły naturalnie?

5 min. czytania

View details Baby blues - jak sobie z nim radzić? Checklista
Artykuł
Smutna mama obok niemowlęcego łóżeczka

Baby blues - jak sobie z nim radzić? Checklista

Początki macierzyństwa dla niektórych kobiet bywają trudne, a dla innych… trudniejsze.

6 min. czytania

View details Brzuch po cesarce: zrosty i bliznowce
Artykuł
Kobieta sprawdza, czy ma zrosty po cesarskim cięciu

Brzuch po cesarce: zrosty i bliznowce

Cesarka wiąże się z przecięciem skóry na brzuchu, mięśni i macicy mamy.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Jak odciągać mleko mamy?
Artykuł
Jak odciagac mleko mamy

Jak odciągać mleko mamy?

Wszystko, co warto wiedzieć na temat odciągania mleka kobiecego.

1 min. czytania

View details Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?
Artykuł
Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt jest dosyć powszechną przypadłością. Jeśli pojawiła się także u Twojego maluszka, nie ma powodów do obaw.

5 min. czytania

View details Samotna matka - jak sobie radzić?
Artykuł
Samotna matka - jak sobie radzić?

Samotna matka - jak sobie radzić?

Jesteś samotną matką i czasem dopada Cię zmartwienie o to, jak sobie poradzisz? Nie obawiaj się – dasz radę!

6 min. czytania

View details Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?
Artykuł
Noworodek w koszu Mojżesza

Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?

W czym powinien spać Twój maluszek – w łóżeczku dziecięcym ze szczebelkami, dostawce do łóżka rodziców, a może w przenośnym koszu Mojżesza?

4 min. czytania

View details Suplementacja w diecie karmiącej - kaprys czy konieczność?
Artykuł
Suplementacja w diecie karmiącej - kaprys czy konieczność?

Suplementacja w diecie karmiącej - kaprys czy konieczność?

 Suplementacja preparatami mineralno-witaminowymi przy zachowaniu dobrze zbilansowanej diety w okresie karmienia wcale nie jest konieczna, z wyjątkiem większych ograniczeń dietetycznych.

4 min. czytania

View details Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?
Artykuł
Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Młode mamy bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zastanawiają się jednak, kiedy mogą rozpocząć ćwiczenia, tak aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista
Artykuł
Kobieta w dojrzałym wieku tłumaczy coś zdenerwowanej młodej kobiecie.

Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista

Twoje dziecko właśnie pojawiło się na świecie, więc to normalne, że jako świeżo upieczony rodzic czujesz się niepewnie w nowej sytuacji.

3 min. czytania

View details Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!
Artykuł
Pieluchy wielokrotnego użytku

Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!

Coraz więcej rodziców stara się wykorzystywać w opiece nad maluszkami wielorazowe produkty i ograniczać jednorazówki.

6 min. czytania

View details Moje dziecko płacze – co robić?
Artykuł
Moje dziecko placze

Moje dziecko płacze – co robić?

Dla niemowlaka płacz jest naturalną formą porozumiewania się z rodzicem. W ten sposób szkrab komunikuje Ci, że jest głodny, zmęczony albo się nudzi.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na lepszy sen – aktywność w ciągu dnia
Artykuł
Sposoby na lepszy sen – mama trzyma na kolanach śpiące niemowlę

Domowe sposoby na lepszy sen – aktywność w ciągu dnia

Naukowcy są zgodni, że prawidłowy odpoczynek wpływa na zdrowy rozwój dziecka. Popatrz, co możesz zrobić w ciągu dnia, żeby zapewnić lepszy sen niemowlaka.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?
Artykuł
Ćwiczenia po CC – mama z maluszkiem w parku

Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której organizm potrzebuje czasu na regenerację.

5 min. czytania

View details Czy skóra noworodka jest taka sama jak skóra dorosłego człowieka?
Artykuł
mama trzymająca nóżki maluszka

Czy skóra noworodka jest taka sama jak skóra dorosłego człowieka?

Skóra noworodka wymaga odpowiedniego podejścia i dużej troskliwości. Nie jest ona bowiem jeszcze tak odporna jak skóra dorosłego człowieka.

1 min. czytania

View details Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa
Artykuł
Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa

Park, do którego wybierasz się na spacer z maluszkiem, możesz zamienić w swoją siłownię na świeżym powietrzu! Jako przyrządy do ćwiczeń posłużą Ci drzewo, ławka czy latarnia.

3 min. czytania