Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym
Konsystencja, zapach i kolor kupy oraz częstotliwość wypróżnień dziecka to temat, który często spędza sen z powiek rodzicom. Jak wygląda kupka niemowlaka karmionego piersią, a jak mlekiem modyfikowanym? Jak często bobas powinien robić kupkę? Naucz się odróżniać prawidłowy stolec dziecka od zaparć i biegunki. Dowiedz się też, co może oznaczać śluz w kale dziecka.
Wygląd kupki dziecka oraz częstotliwość jej wydalania zmienia się w ciągu pierwszych lat życia maluszka. Kolory i konsystencje kupek zależą od rodzaju przyjmowanych pokarmów, ich składu, a przede wszystkim stopnia dojrzałości przewodu pokarmowego dziecka. Sprawdź, jak powinna wyglądać kupa zdrowego niemowlaka. Podpowiadamy, w jaki sposób karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym wpływa na charakter wypróżnień maluszka.
Smółka – pierwsza kupka niemowlaka
W ciągu pierwszych 3 dni życia noworodek powinien oddać pierwszy stolec – smółkę. To czarna lub ciemnozielona, lepka kupka, będąca pozostałością po życiu płodowym. Swoją barwę zawdzięcza beztlenowej przemianie żółci. Smółka jest mieszanką wód płodowych, mazi płodowej, śluzu i bilirubiny (barwnika odpowiadającego m.in. za żółtaczkę noworodkową) oraz złuszczonego nabłonka, enzymów i cholesterolu. Zaczyna się gromadzić w jelitach już około 4-5 miesiąca życia płodowego dziecka. To właśnie jej wydalenie jest jedną z przyczyn spadku masy urodzeniowej maluszka.
Przez kilka kolejnych dni kupka dziecka będzie miała zielony kolor i dosyć luźną konsystencję. Są to tzw. stolce przejściowe, które pojawiają się po zasiedleniu przewodu pokarmowego dziecka przez dobre bakterie. Noworodek może wydalać takie kupki nawet kilkanaście razy dziennie – np. po każdym karmieniu.
Ważne
Biała kupka u dziecka może oznaczać, że organizm ma problemy z drogami żółciowymi lub wątrobą. Gdy znajdziesz taką kupkę w pieluszce, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Kupa niemowlaka karmionego piersią
Kupka niemowlaka karmionego mlekiem mamy ma żółtawy kolor, papkowatą konsystencję oraz lekko kwaśny zapach, przypominający serwatkę mleka. Układ pokarmowy dziecka wciąż jeszcze przyzwyczaja się do trawienia składników mleka, w tym laktozy (cukru zawartego w mleku mamy), która przechodzi do jelita grubego i ulega fermentacji za sprawą bakterii. Maluszek wypróżnia się zazwyczaj bez większego wysiłku. W zależności od dziecka ilość kupek może być różna. Zazwyczaj dziecko robi od 4 do nawet kilkunastu kupek w ciągu doby. Najczęściej pieluszkę trzeba zmienić zaraz po jedzeniu.
Po urodzeniu kupki niemowlaka są płynne i mogą mieć nawet lekko pienistą konsystencję. Wraz ze zmianą składu mleka mamy w kolejnych okresach laktacji zmieniają się też stolce dziecka. Po 1. miesiącu życia prawdopodobnie zauważysz w nich grudki, a ilość wypróżnień zmaleje (do 2-3 w ciągu dnia). To znak, że funkcjonowanie układu pokarmowego zaczyna się normować. Dziecko zwykle wypróżnia się minimum 1 raz dziennie. Są jednak niemowlęta, które wypróżniają się raz na tydzień. Jeśli nie mają żadnych dolegliwości, uznaje się taką sytuację za fizjologiczną i nie wymaga ona interwencji.
Kupa niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym
U dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym, częstotliwość wypróżnień jest nieco mniejsza niż w przypadku niemowląt karmionych piersią. Gdy pieluszka zapełnia się tylko 2-3 razy w tygodniu i nie ma przy tym żadnych niepokojących objawów, nie ma powodów do obaw. Kupka jest zwykle bardziej uformowana i gęsta niż po mleku mamy i może przypominać plastelinę. Dodatkowo stolec dziecka po mleku modyfikowanym ma jasnożółty lub jasnobrązowy kolor.
Wiele mam martwi się, że zielona kupka u niemowlaka jest symptomem choroby u dzieci. To jednak nie jest prawda. Ten charakterystyczny kolor kupki u małego dziecka, które jest karmione mlekiem modyfikowanym, jest spowodowany kwasami żółciowymi, które są wydzielane przez wątrobę do przewodu pokarmowego. To właśnie tam pod wpływem bakterii kwasy podlegają różnym przemianom. Stolec w tymże kolorze może być też spowodowany spożyciem żelaza.
Ważne
Kupka z dużą zawartością śluzu, ze śladami krwi lub ropą może być objawem problemów z układem pokarmowym, drogami żółciowymi bądź alergii. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza, by sprawdzić, co dolega Twojemu dziecku.
Zaparcia i biegunka – jak sobie z nimi poradzić?
Zauważyłaś, że kupka niemowlaka jest sucha, zbita, a dziecko przy wypróżnianiu pręży się, płacze i nadyma? To mogą być zaparcia. Powtarzające się zaparcia świadczą o czynnościowym zaburzeniu pracy jelit. Zaparcia u maluszków są dość częste, ale na szczęście nie zagrażają im i nie są objawem choroby. Do głównych przyczyn zaparć zalicza się:
- przebytą niedawno biegunkę,
- spowolnioną pracę jelit, która wynika z niedojrzałości układu trawiennego,
- zmiany w ustalonym planie dnia i wynikający z tego stres (np. gdy mama wraca do pracy),
- rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka,
- po okresie wyłącznego karmienia piersią zbyt małą ilość płynów i produktów bogatych w błonnik,
- zbyt wczesne sadzanie dziecka na nocnik,
- przyzwyczajanie się organizmu maluszka do nowego pokarmu, w tym nowego mleka modyfikowanego,
- zbyt małą ilość wody w diecie dziecka,
- podawanie dziecku porcji mleka modyfikowanego przygotowanego niezgodnie z instrukcją na opakowaniu (gdy np. dodasz zbyt dużo proszku niż zaleca to producent na opakowaniu).
Zauważyłaś u dziecka częste występowanie rzadkich, wodnistych kupek? To może być biegunka. Dolegliwość najczęściej ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Może jej towarzyszyć podwyższona temperatura, wymioty, apatia. Aby nie doprowadzić do odwodnienia maluszka i spadku masy ciała, skonsultuj objawy z pediatrą. Biegunka może być również objawem nietolerancji lub alergii pokarmowej u dziecka.
Dowiedz się więcej o biegunce i sprawdź, jak postępować, gdy ta dolegliwość pojawi się u maluszka.
Ważne
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia biegunkę stwierdza się, gdy niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym oddaje 3 lub więcej luźnych bądź wodnistych stolców w ciągu 24 godzin. Definicja nie dotyczy niemowląt karmionych wyłącznie piersią. U tych dzieci biegunkę rozpoznajemy dopiero wtedy, kiedy nagle zwiększa się częstość oddawania stolców lub wyraźnie zmienia ich charakter.
Kupka niemowlaka przy rozszerzaniu diety
Kiedy już zaczniesz rozszerzać dietę dziecka i wprowadzisz do jadłospisu maluszka pierwsze posiłki stałe, kupa niemowlaka prawdopodobnie zmieni swoją konsystencję. Jelita maluszka muszą przyzwyczaić się przecież do trawienia pokarmów innych niż mleko. By usprawnić trawienie i poprawić perystaltykę jelit, dbaj o odpowiednią ilość płynów w diecie niemowlaka. W menu dziecka, które poznaje nowe smaki i konsystencje, na początku podawaj gotowane i przetarte warzywa, owoce oraz kleiki i kaszki.
Pamiętaj, że kolor kupy może się zmieniać w zależności od tego, co znajduje się na talerzu lub w miseczce dziecka. Buraczki mogą zabarwić stolec na kolor czerwony, szpinak zmieni odcień kupy na ciemnozielony, a marchewka – na jasnopomarańczowy. Natomiast czarna kupka może występować u niemowląt po zjedzeniu jagód, wiśni lub przy podawaniu żelaza.
Ważne
Skóra na pupie niemowlaka jest bardzo delikatna, dlatego kupka i mocz bardzo ją podrażniają. Pupa szybko się odparza, a nieleczone ranki mogą powodować pieluszkowe zapalenie skóry. Aby uniknąć tego problemu, zmieniaj pieluszkę od razu po jej zabrudzeniu lub zmoczeniu. Dokładnie umyj pośladki dziecka. Użyj do tego nasączonych wodą gazików. Następnie osusz skórę i zastosuj krem do pielęgnacji okolic pieluszkowych (bez dodatku cynku).
Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym różni się od kupki maluszka karmionego piersią. Na wygląd, zapach i konsystencję stolca ma wpływ także to, ile płynów i jakie pokarmy dostarczasz maluszkowi podczas rozszerzania diety. Pamiętaj, że jeśli dziecko ma apetyt i prawidłowo przybiera na wadze, a Ty nie obserwujesz żadnych niepokojących objawów, nie należy się martwić na zapas. Jeżeli masz jakieś wątpliwości w tej kwestii, zawsze warto skonsultować się z Waszym pediatrą.
Sprawdź, jak poprawnie zmienić dziecku pieluszkę. Obejrzyj naszą krótką animację!
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.