rodzice-z-dzieckiem

Jak wybrać szpital do porodu

Ciąża
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze szpitala, czym się kierować, czy mogą nas nie przyjąć, czy powinnaś mieć skierowanie, czy mogę rodzić w towarzystwie męża? 

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze szpitala, czym się kierować, czy mogą nas nie przyjąć, czy powinnaś mieć skierowanie, czy mogę rodzić w towarzystwie męża? Czy powinnam mieć opłaconą położną? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania. 

Już od jakiegoś czasu wiesz, że spodziewasz się dziecka, teraz czas pomyśleć o wyborze szpitala. Poród z całą pewnością będzie ważnym i niezapomnianym wydarzeniem w Twoim życiu. Warto, abyś tego dnia czuła się pewnie, komfortowo i miała poczucie, że otaczają Cię najlepsi specjaliści. 

Kiedy wybrać szpital do porodu?

O wyborze szpitala do porodu warto pomyśleć już na dość wczesnym etapie ciąży. Dlaczego? Ponieważ możesz wybrać lekarza prowadzącego ciążę w szpitalu, w którym planujesz rodzić. Lekarz będzie miał wówczas dostęp do Twojej dokumentacji medycznej, a Ty będziesz miała poczucie, że podczas porodu może Ci towarzyszyć lekarz, którego znasz. Oczywiście nie zawsze lekarze prowadzący także odbierają porody. Warto o to zapytać w szpitalu. Jeśli Twój lekarz prowadzący nie jest związany z żadnym szpitalem, lub jeśli zdecydowałaś się na płatną opiekę medyczną – na wybór szpitala możesz dać sobie troszkę więcej czasu. Warto popytać znajomych o ich doświadczenia z różnymi placówkami. Pamiętaj jednak, że z reguły o każdym miejscu usłyszysz lub przeczytasz zarówno dobre opinie, jak i negatywne, a ostateczny wybór zawsze będzie po Twojej stronie.

Czym kierować się przy wyborze szpitala?

Warto wziąć pod uwagę odległość szpitala od Twojego miejsca zamieszkania. Wybierając blisko położony szpital, unikniesz stresu związanego z przedłużającym się dojazdem. Ten fakt może mieć znaczenie, jeśli w trakcie porodu pojawią się komplikacje, lub jeśli akcja porodowa będzie rozwijać się bardzo dynamicznie. Dodatkowo decydując się na konkretny szpital – możesz także właśnie w nim uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Dobrze, abyś wcześniej sprawdziła, czy w danej placówce takie zajęcia się odbywają, a także czy są płatne, czy też refundowane. Udział w szkole rodzenia w wybranym szpitalu pozwoli Ci poznać się z personelem szpitala, a także uzyskasz wiele cennych informacji na temat zwyczajów panujących w placówce. Warto, abyś zorientowała się także w metodach uśmierzania bólu obowiązujących w danym szpitalu. Czy znieczulenia są wykonywane, czy szpital może żądać za nie opłaty? Czy praktykowane są: masaże, gaz rozweselający, kąpiel w wannie lub pod prysznicem, lub inne metody zwalczania bólu? 

Dobrze abyś wiedziała, jakie świadczenia w danej placówce oferowane są bezpłatnie, a za jakie będziesz musiała zapłacić. Dotyczy to szczególnie porodów rodzinnych, a także kwestii związanych ze znieczuleniem. Zapytaj także o sale porodowe – jak wyglądają? Czy będziesz rodziła sama, czy też w towarzystwie innych kobiet? Kolejna kwestia związana jest ze stosowanymi w placówce metodami wywoływania porodu, a także nacinaniem krocza. Jeśli zależy Ci na porodzie siłami natury, zapytaj w szpitalu, ile porodów kończy się cesarskim cięciem, a także jak często wykonuje się nacięcie krocza. Możesz także zapytać o to, czy będziesz mogła sama wybrać pozycję do porodu. 

Sprawdź także, jak wygląda opieka poporodowa. Jaki standard mają sale, w których będziesz przebywała z maleństwem? Czy w szpitalu zatrudniona jest położna laktacyjna i czy możesz liczyć na fachową pomoc w trakcie pierwszych prób karmienia dziecka piersią?

Jeśli zdecydujesz się wybrać płatną opiekę medyczną i szpital prywatny – również postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji na temat przebiegu porodu, a także opłat z nim związanych. Koniecznie dowiedz się, czy prywatna placówka dysponuje specjalistycznym sprzętem potrzebnym w przypadku pojawienia się komplikacji w trakcie porodu lub jeśli dziecko urodzi się chore, czy na długo przed spodziewanym terminem. 

Im więcej informacji uda Ci się uzyskać, tym będziesz spokojniejsza, kiedy już nadejdzie ten wyjątkowy dzień.

Co to jest stopień referencyjności szpitala – 1, 2 czy 3?

Przy wyborze szpitala warto także sprawdzić jego stopień referencyjności. Już tłumaczymy, co kryje się pod tym trudnym terminem. Stopień referencyjności dotyczy zarówno szpitali państwowych, jak i prywatnych klinik, oznacza stopień wyspecjalizowania każdego oddziału, zdolność udzielenia pomocy w przypadku powikłań czy zagrożenia ciąży.

  • I stopień oznacza szpital, w którym rodzą kobiety w ciąży prawidłowo przebiegającej, niepowikłanej, w wyznaczonym wcześniej terminie porodu,
  • oddziały z II stopniem mogą przyjmować kobiety w ciąży zagrożonej, przygotowane są do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi,
  • III stopień oznacza placówkę przygotowaną na przyjęcie kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży oraz na opiekę nad maluchami z wadą rozwojową oraz urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży.

Jeżeli Twoja ciąża przebiega bez problemów i nie ma podejrzenia wad wrodzonych u dziecka, możesz wybrać szpital z I stopniem referencyjności. Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed wyborem szpitala z odpowiednim stopniem referencyjności.

Czy powinnam mieć dodatkową opłaconą położną?

Położna jest osobą, która będzie towarzyszyć Ci w trakcie porodu. Na każdym oddziale porodowym jednocześnie dyżur odbywa kilka położnych. Oczywiście w tym samym czasie nie będziesz najprawdopodobniej jedyną rodzącą pacjentką. Może okazać się, że w trakcie porodu położna będzie krążyć między kilkoma salami i rodzącymi. Z pewnością nie będziesz także potrzebowała jej obecności non stop. W trakcie porodu może przyjść taki moment, kiedy będziesz chciała, aby obok Ciebie był tylko partner, inna osoba towarzysząca lub będziesz chciała być przez chwilę sama. Jeśli zdecydujesz się na opłacenie dodatkowej położnej w szpitalu, możesz liczyć na bardziej indywidualną opiekę. Pamiętaj jednak, że położna jest osobą pracującą i może zdarzyć się tak, że w dniu Twojego porodu będzie mieć dyżur w innej placówce lub też będzie miała dzień wolny po nocnej zmianie. Warto być przygotowanym na taką okoliczność i wcześniej ustalić z wybraną osobą, jak poradzicie sobie w takiej sytuacji. Z pewnością położna wskaże Ci wówczas inną położną, która będzie mogła towarzyszyć Ci w tym dniu. Wybór dodatkowej położnej, da Ci także możliwość skontaktowania się z nią jeszcze w czasie, kiedy nie będziesz w szpitalu. Położna może telefonicznie udzielić Ci pewnych wskazówek, a nawet przyjechać do domu i pomóc Ci ocenić, czy jest to już moment na wizytę w szpitalu, czy możecie jeszcze trochę poczekać.

Na koniec warto sprawdzić także, jak szpital oceniany jest przez fundację „Rodzić po ludzku”. Fundacja systematycznie zbiera dane od kobiet rodzących w całej Polsce i na tej podstawie ocenia placówki.

Kobiety często martwią się, że mogą zostać nieprzyjęte do wybranego szpitala – faktycznie w sytuacji, gdy kobiet rodzących jest więcej niż przewidzianych dla nich miejsc, może się tak zdarzyć. Oczywiście nikt nie zostawi Cię bez opieki, jeśli sytuacja będzie tego wymagać. Jeśli jednak zostaniesz odesłana do innej placówki, nie upieraj się przy pozostaniu w danym szpitalu. Przy nadprogramowej ilości rodzących kobiet szpital nie będzie mógł Ci zaoferować warunków i opieki, na jakie zasługujesz.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details 27. tydzień ciąży
Artykuł
Szkoła rodzenia w 27 tygodniu ciąży

27. tydzień ciąży

W 27. tygodniu kończysz szósty miesiąc ciąży. Twoja masa ciała stale rośnie, co między innymi może wpływać na większe zmęczenie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Częste oddawanie moczu w ciąży
Artykuł
Częste oddawanie moczu w ciąży

Częste oddawanie moczu w ciąży

Zwiększone parcie na pęcherz to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży.

4 min. czytania

View details Zakażenia bakteryjne i grzybicze w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Infekcje intymne w ciąży

Zakażenia bakteryjne i grzybicze w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Infekcje intymne mogą przytrafić się każdej kobiecie w ciąży.

4 min. czytania

View details Na jakie znieczulenia mogę liczyć podczas cesarskiego cięcia?
Artykuł
Znieczulenie przy cesarce – anestezjolog podaje pacjentce zastrzyk dolędźwiowy

Na jakie znieczulenia mogę liczyć podczas cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie to operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu.

5 min. czytania

View details Cukrzyca ciążowa
Artykuł
Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to poważna choroba, która może być groźna dla Ciebie i Twojego dziecka. Jej przyczyną jest niedostateczna kompensacja zmian metabolicznych, które zachodzą w ciąży.

7 min. czytania

View details 9. tydzień ciąży
Artykuł
Cera w ciąży

9. tydzień ciąży

9. tydzień to początek 3 miesiąca ciąży. Właśnie w tym czasie zaczynają się wykształcać narządy charakterystyczne dla każdej z płci – u chłopców rozwijają się jądra, zaś u dziewczynek – jajniki.

5 min. czytania

View details Jak rozwija się mózg dziecka w czasie ciąży?
Artykuł
Rozwój mózgu płodu

Jak rozwija się mózg dziecka w czasie ciąży?

Mózg dziecka rozpoczyna swój rozwój jeszcze w łonie mamy. Uznaje się go za najważniejszy narząd w ciele człowieka.

5 min. czytania

View details Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu
Artykuł
Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu

Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu

W miarę jak zbliża się termin porodu, wiele kobiet coraz bardziej obawia się czekających je dolegliwości.

4 min. czytania

View details 6. tydzień ciąży
Artykuł
6. tydzień ciąży

6. tydzień ciąży

Na przełomie 5. i 6. tygodnia warto wykonać pierwsze badanie USG, w którym powinna się już uwidocznić aktywność skurczowa serca Twojego maluszka.

5 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Poród rodzinny – wady i zalety
Artykuł
Poród rodzinny – tata przy porodzie

Poród rodzinny – wady i zalety

Wielu przyszłych rodziców rozważa kwestię obecności ojca przy porodzie. Kobiety często pragną wspólnego przeżywania narodzin, ale obawiają się reakcji partnera.

5 min. czytania

View details Cukrzyca ciążowa – jak jeszcze przed poczęciem chronić dziecko przed jej skutkami?
Artykuł
Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa – jak jeszcze przed poczęciem chronić dziecko przed jej skutkami?

Cukrzyca ciążowa to dość często spotykany problem. Już planując ciążę możesz jednak spróbować zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Skorzystaj z naszych cennych wskazówek!

2 min. czytania

View details Seks w ciąży
Artykuł
brzuch-ciężarnej

Seks w ciąży

 Zapewne słyszałaś już o wielu powodach, dla których seks w ciąży może wydawać się niebezpieczny? Czas obalić kilka mitów!

 

3 min. czytania

View details 31. tydzień ciąży
Artykuł
31 tydzień ciąży - samopoczucie mamy

31. tydzień ciąży

W 31. tygodniu ciąży czasem trudno może być Ci kontrolować emocje: raz płaczesz, raz się śmiejesz, bywasz nieco drażliwa i często wybuchasz. Nic dziwnego!

5 min. czytania

View details Cholestaza ciążowa
Artykuł
Cholestaza w ciąży

Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa może pojawić się w ostatnich miesiącach ciąży. Choć dla Ciebie jest niegroźna, dla maleństwa w brzuchu stanowi duże niebezpieczeństwo.

4 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Hemoroidy w ciąży
Artykuł
Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy – zwane również żylakami odbytu – to dość częsty problem kobiet spodziewających się dziecka. Odczuwasz ból w okolicy odbytu w ciąży?

4 min. czytania