rodzice-z-dzieckiem

Jak wybrać szpital do porodu

Ciąża
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze szpitala, czym się kierować, czy mogą nas nie przyjąć, czy powinnaś mieć skierowanie, czy mogę rodzić w towarzystwie męża? 

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze szpitala, czym się kierować, czy mogą nas nie przyjąć, czy powinnaś mieć skierowanie, czy mogę rodzić w towarzystwie męża? Czy powinnam mieć opłaconą położną? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania. 

Już od jakiegoś czasu wiesz, że spodziewasz się dziecka, teraz czas pomyśleć o wyborze szpitala. Poród z całą pewnością będzie ważnym i niezapomnianym wydarzeniem w Twoim życiu. Warto, abyś tego dnia czuła się pewnie, komfortowo i miała poczucie, że otaczają Cię najlepsi specjaliści. 

Kiedy wybrać szpital do porodu?

O wyborze szpitala do porodu warto pomyśleć już na dość wczesnym etapie ciąży. Dlaczego? Ponieważ możesz wybrać lekarza prowadzącego ciążę w szpitalu, w którym planujesz rodzić. Lekarz będzie miał wówczas dostęp do Twojej dokumentacji medycznej, a Ty będziesz miała poczucie, że podczas porodu może Ci towarzyszyć lekarz, którego znasz. Oczywiście nie zawsze lekarze prowadzący także odbierają porody. Warto o to zapytać w szpitalu. Jeśli Twój lekarz prowadzący nie jest związany z żadnym szpitalem, lub jeśli zdecydowałaś się na płatną opiekę medyczną – na wybór szpitala możesz dać sobie troszkę więcej czasu. Warto popytać znajomych o ich doświadczenia z różnymi placówkami. Pamiętaj jednak, że z reguły o każdym miejscu usłyszysz lub przeczytasz zarówno dobre opinie, jak i negatywne, a ostateczny wybór zawsze będzie po Twojej stronie.

Czym kierować się przy wyborze szpitala?

Warto wziąć pod uwagę odległość szpitala od Twojego miejsca zamieszkania. Wybierając blisko położony szpital, unikniesz stresu związanego z przedłużającym się dojazdem. Ten fakt może mieć znaczenie, jeśli w trakcie porodu pojawią się komplikacje, lub jeśli akcja porodowa będzie rozwijać się bardzo dynamicznie. Dodatkowo decydując się na konkretny szpital – możesz także właśnie w nim uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Dobrze, abyś wcześniej sprawdziła, czy w danej placówce takie zajęcia się odbywają, a także czy są płatne, czy też refundowane. Udział w szkole rodzenia w wybranym szpitalu pozwoli Ci poznać się z personelem szpitala, a także uzyskasz wiele cennych informacji na temat zwyczajów panujących w placówce. Warto, abyś zorientowała się także w metodach uśmierzania bólu obowiązujących w danym szpitalu. Czy znieczulenia są wykonywane, czy szpital może żądać za nie opłaty? Czy praktykowane są: masaże, gaz rozweselający, kąpiel w wannie lub pod prysznicem, lub inne metody zwalczania bólu? 

Dobrze abyś wiedziała, jakie świadczenia w danej placówce oferowane są bezpłatnie, a za jakie będziesz musiała zapłacić. Dotyczy to szczególnie porodów rodzinnych, a także kwestii związanych ze znieczuleniem. Zapytaj także o sale porodowe – jak wyglądają? Czy będziesz rodziła sama, czy też w towarzystwie innych kobiet? Kolejna kwestia związana jest ze stosowanymi w placówce metodami wywoływania porodu, a także nacinaniem krocza. Jeśli zależy Ci na porodzie siłami natury, zapytaj w szpitalu, ile porodów kończy się cesarskim cięciem, a także jak często wykonuje się nacięcie krocza. Możesz także zapytać o to, czy będziesz mogła sama wybrać pozycję do porodu. 

Sprawdź także, jak wygląda opieka poporodowa. Jaki standard mają sale, w których będziesz przebywała z maleństwem? Czy w szpitalu zatrudniona jest położna laktacyjna i czy możesz liczyć na fachową pomoc w trakcie pierwszych prób karmienia dziecka piersią?

Jeśli zdecydujesz się wybrać płatną opiekę medyczną i szpital prywatny – również postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji na temat przebiegu porodu, a także opłat z nim związanych. Koniecznie dowiedz się, czy prywatna placówka dysponuje specjalistycznym sprzętem potrzebnym w przypadku pojawienia się komplikacji w trakcie porodu lub jeśli dziecko urodzi się chore, czy na długo przed spodziewanym terminem. 

Im więcej informacji uda Ci się uzyskać, tym będziesz spokojniejsza, kiedy już nadejdzie ten wyjątkowy dzień.

Co to jest stopień referencyjności szpitala – 1, 2 czy 3?

Przy wyborze szpitala warto także sprawdzić jego stopień referencyjności. Już tłumaczymy, co kryje się pod tym trudnym terminem. Stopień referencyjności dotyczy zarówno szpitali państwowych, jak i prywatnych klinik, oznacza stopień wyspecjalizowania każdego oddziału, zdolność udzielenia pomocy w przypadku powikłań czy zagrożenia ciąży.

  • I stopień oznacza szpital, w którym rodzą kobiety w ciąży prawidłowo przebiegającej, niepowikłanej, w wyznaczonym wcześniej terminie porodu,
  • oddziały z II stopniem mogą przyjmować kobiety w ciąży zagrożonej, przygotowane są do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi,
  • III stopień oznacza placówkę przygotowaną na przyjęcie kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży oraz na opiekę nad maluchami z wadą rozwojową oraz urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży.

Jeżeli Twoja ciąża przebiega bez problemów i nie ma podejrzenia wad wrodzonych u dziecka, możesz wybrać szpital z I stopniem referencyjności. Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed wyborem szpitala z odpowiednim stopniem referencyjności.

Czy powinnam mieć dodatkową opłaconą położną?

Położna jest osobą, która będzie towarzyszyć Ci w trakcie porodu. Na każdym oddziale porodowym jednocześnie dyżur odbywa kilka położnych. Oczywiście w tym samym czasie nie będziesz najprawdopodobniej jedyną rodzącą pacjentką. Może okazać się, że w trakcie porodu położna będzie krążyć między kilkoma salami i rodzącymi. Z pewnością nie będziesz także potrzebowała jej obecności non stop. W trakcie porodu może przyjść taki moment, kiedy będziesz chciała, aby obok Ciebie był tylko partner, inna osoba towarzysząca lub będziesz chciała być przez chwilę sama. Jeśli zdecydujesz się na opłacenie dodatkowej położnej w szpitalu, możesz liczyć na bardziej indywidualną opiekę. Pamiętaj jednak, że położna jest osobą pracującą i może zdarzyć się tak, że w dniu Twojego porodu będzie mieć dyżur w innej placówce lub też będzie miała dzień wolny po nocnej zmianie. Warto być przygotowanym na taką okoliczność i wcześniej ustalić z wybraną osobą, jak poradzicie sobie w takiej sytuacji. Z pewnością położna wskaże Ci wówczas inną położną, która będzie mogła towarzyszyć Ci w tym dniu. Wybór dodatkowej położnej, da Ci także możliwość skontaktowania się z nią jeszcze w czasie, kiedy nie będziesz w szpitalu. Położna może telefonicznie udzielić Ci pewnych wskazówek, a nawet przyjechać do domu i pomóc Ci ocenić, czy jest to już moment na wizytę w szpitalu, czy możecie jeszcze trochę poczekać.

Na koniec warto sprawdzić także, jak szpital oceniany jest przez fundację „Rodzić po ludzku”. Fundacja systematycznie zbiera dane od kobiet rodzących w całej Polsce i na tej podstawie ocenia placówki.

Kobiety często martwią się, że mogą zostać nieprzyjęte do wybranego szpitala – faktycznie w sytuacji, gdy kobiet rodzących jest więcej niż przewidzianych dla nich miejsc, może się tak zdarzyć. Oczywiście nikt nie zostawi Cię bez opieki, jeśli sytuacja będzie tego wymagać. Jeśli jednak zostaniesz odesłana do innej placówki, nie upieraj się przy pozostaniu w danym szpitalu. Przy nadprogramowej ilości rodzących kobiet szpital nie będzie mógł Ci zaoferować warunków i opieki, na jakie zasługujesz.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 3. tydzień ciąży
Artykuł
3 tydzień ciąży – za wcześnie na test ciążowy

3. tydzień ciąży

Jeśli zbliżenie miało miejsce w fazie przedowulacyjnej lub w trakcie jajeczkowania i dochodzi do zapłodnienia, jest to już trzeci tydzień ciąży.

5 min. czytania

View details 32. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 32 tygodniu ciąży podróżująca samolotem

32. tydzień ciąży

Do 32. tygodnia Twój maluszek zmniejsza już powoli swoją aktywność: jest tak duży, że praktycznie wypełnia macicę. Mimo tego duża ilość wód ułatwia mu ruchy.

5 min. czytania

View details Opuchnięte nogi w ciąży – 10 porad, aby poczuć ulgę!
Artykuł
Opuchnięte nogi w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży – 10 porad, aby poczuć ulgę!

Z problemem opuchniętych nóg w ciąży zmaga się wiele przyszłych mam. Spuchnięte stopy, kostki i obrzmienia kończyn dolnych często powodują złe samopoczucie.

6 min. czytania

View details Konflikt serologiczny – na czym polega?
Artykuł
Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny – na czym polega?

Konflikt serologiczny to sytuacja, w której czynnik krwi przyszłej mamy to Rh-, a dziecko odziedziczyło po tacie czynnik krwi Rh+.

5 min. czytania

View details Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka
Artykuł
Mama przygotowująca wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Termin porodu coraz bliżej? Przygotuj torbę, którą ze sobą zabierzesz, oraz wyprawkę dla niemowlaka.

6 min. czytania

View details 26. tydzień ciąży
Artykuł
Dziecko na USG w 26 tygodniu ciąży

26. tydzień ciąży

W 26. tygodniu ciąży dziecko jest już duże i silne.

4 min. czytania

View details Połóg – sprawdź, jak przetrwać trudny czas po porodzie
Artykuł
Połóg

Połóg – sprawdź, jak przetrwać trudny czas po porodzie

Połóg to czas, kiedy Twój organizm dochodzi do siebie po olbrzymim fizycznym oraz emocjonalnym wysiłku, jakim był poród.

1 min. czytania

View details Niedoczynność tarczycy w ciąży
Artykuł
niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy to choroba, w przebiegu której gruczoł ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.

4 min. czytania

View details Planowanie zdrowego menu
Artykuł
Planowanie zdrowego menu

Planowanie zdrowego menu

W łatwy sposób skomponuj zdrową, bilansowaną dietę, opartą na żywności z 5 grup produktowych i weź udział w wyzwaniu Dnia zdrowego żywienia.

1 min. czytania

View details 12. tydzień ciąży
Artykuł
12. tydzień ciąży

12. tydzień ciąży

W tym okresie większość przyszłych mam odetchnie z ulgą – dolegliwości ciążowe powoli zaczną ustępować. U innych nudności i wymioty mogą się utrzymać do około 16., a nawet 18. tygodnia.

5 min. czytania

View details 33. tydzień ciąży
Artykuł
Dieta w 33 tygodniu ciąży

33. tydzień ciąży

W 33. tygodniu ciąży Twoje dziecko potrzebuje naprawdę dużo białka i tłuszczów. Będzie tak jeszcze przez kilka kolejnych tygodni.

7 min. czytania

View details Różyczka w ciąży
Artykuł
Różyczka w ciąży

Różyczka w ciąży

Różyczka w ciąży jest zagrożeniem w każdym trymestrze ciąży. Aby zapobiec zakażeniu wirusem różyczki, należy się zaszczepić.

4 min. czytania

View details Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznać?
Artykuł
Kobieta w ciąży stoi w kuchni i odczuwa skurcze

Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznać?

Zbliża się termin porodu, a Ty wciąż zastanawiasz się, jak rozpoznać pierwsze jego oznaki? Bez obaw!

7 min. czytania

View details 24. tydzień ciąży
Artykuł
Badania w 24 tygodniu ciąży

24. tydzień ciąży

24. tydzień ciąży to początek 6. miesiąca. To czas, kiedy lekarz może przeprowadzić kontrolny pomiar poziomu glukozy we krwi – niezbędny w diagnostyce cukrzycy ciążowej.

5 min. czytania

View details Linea negra – ciemna linia na brzuchu w ciąży
Artykuł
Brzuch w ciąży – linea negra

Linea negra – ciemna linia na brzuchu w ciąży

Brzuch w ciąży ulega wielu zmianom. U dużej części kobiet pojawia się na nim tzw. linea negra. Jest to ciemna linia na brzuchu, która staje się coraz bardziej widoczna wraz z zaawansowaniem ciąży.

4 min. czytania

View details Budżet domowy - wskazówki oszczędzania dla przyszłych rodziców
Artykuł
Młode małżeństwo oczekujące dziecko planuje domowy budżet

Budżet domowy - wskazówki oszczędzania dla przyszłych rodziców

Zachęcamy do przeczytania naszych prostych wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy przez przyszłych rodziców – od tworzenia domowego budżetu po kupowanie tylko koniecznych artykułów dziecięcyc

6 min. czytania

View details Co warto wiedzieć przed planowanym cesarskim cięciem?
Artykuł
Cesarskie ciecie - co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć przed planowanym cesarskim cięciem?

Nawet książkowo przebiegająca ciąża może skończyć się cesarskim cięciem. Niezależnie do tego, czy lekarz zdecyduje o CC na długo przed terminem, czy dopiero na porodówce – nie musisz się bać.

6 min. czytania

View details 30. tydzień ciąży
Artykuł
30 tydzień ciąży – kobieta w ciąży w pracy

30. tydzień ciąży

Od 30. tygodnia ciąży coraz częściej będziesz myśleć o porodzie. Twój maluszek, który cały czas dojrzewa, również będzie się powoli przygotowywał do tego wydarzenia i zmieniał ułożenie.

6 min. czytania

View details Biust w ciąży – jak zmienia się jego kształt i wygląd?
Artykuł
biust w ciąży

Biust w ciąży – jak zmienia się jego kształt i wygląd?

Ból piersi i tkliwość sutków często należą do pierwszych objawów ciąży. To początek różnych zmian, którym w tym okresie będzie poddawany Twój biust.

5 min. czytania