Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży

Ciąża
Artykuł
Lip 24, 2024
4 min.

Hemoroidy – zwane również żylakami odbytu – to dość częsty problem kobiet spodziewających się dziecka. Odczuwasz ból w okolicy odbytu w ciąży? Zauważasz krew na papierze toaletowym po wypróżnieniu? To właśnie mogą być objawy hemoroidów. Wiele osób uważa to schorzenie za dość wstydliwe, natomiast można sobie z nim skutecznie radzić. 

Wypełniające się krwią naczynia to prawidłowa struktura budująca odbyt. Ich głównym zadaniem jest uszczelnianie odbytu. Dzięki naczyniom oraz mięśniom odbytu można kontrolować wydalanie gazów oraz wypróżnianie. Problem pojawia się wtedy, gdy prawidłowej wielkości naczynia nadmiernie wypełniają się krwią, czyli dochodzi do ich powiększenia, uwypuklenia i uszkodzenia ścian. Wówczas mamy do czynienia z żylakami odbytu czyli hemoroidami.

Jeśli przekrwieniu ulega splot żylny znajdujący się wewnątrz odbytu, diagnozuje się hemoroidy wewnętrzne. Nie widać ich na skórze, ale mogą pozostawiać ślady krwi na papierze toaletowym. Hemoroidy zewnętrzne są natomiast widoczne na skórze w okolicach odbytu.

Ważne

Istnieje wiele czynników ryzyka pojawienia się żylaków odbytu. Częściej występują one u osób prowadzących siedzący tryb życia oraz borykających się z przewlekłymi zaparciami i biegunkami. Ryzyko hemoroidów zwiększa również ciąża.

Hemoroidy w ciąży – przyczyny

Żylaki odbytu w ciąży mogą mieć kilka przyczyn. Najczęściej przyczyną powstawania żylaków odbytu jest powiększająca się macica, która wraz z rozwojem ciąży coraz bardziej uciska na znajdujące się w jamie brzusznej naczynia żylne. Utrudnia to odpływ krwi z żył dolnych partii ciała, co może prowadzić do wystąpienia żylaków w miednicy i żylaków odbytu.

Dodatkowo, zachodzące w organizmach ciężarnych zmiany hormonalne spowalniają procesy trawienne. Wszystko, co zjesz, jest trawione powoli i długo zalega w jelitach. To zmniejsza częstotliwość wypróżnień oraz może powodować zaparcia. Wkładanie wysiłku w oddawanie stolca sprawia, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu wzrasta. Wówczas naczynia żylne rozszerzają się, powiększają i wypełniają krwią.

Krew z odbytu w ciąży? To mogą być hemoroidy!

Hemoroidy w ciąży nie są bezpośrednim zagrożeniem dla Twojego zdrowia albo rozwoju Twojego dziecka. Objawiają się jednak dość nieprzyjemnie i mogą być przyczyną dyskomfortu. Pierwszym symptomem żylaków odbytu jest swędzenie w tych okolicach, później ból i uczucie podrażnienia – przede wszystkim podczas wypróżniania. Im bliżej porodu, tym bardziej uciążliwe mogą być dolegliwości.

 

man with toilet paper

 

Drugim charakterystycznym objawem hemoroidów w ciąży jest obecność krwi na bieliźnie lub na papierze toaletowym po wypróżnianiu. Gdy naczynia krwionośne są już bardzo osłabione i mocno wypełnione krwią – ich ściana może stać się przepuszczalna dla niewielkich ilości krwi. To może dawać o sobie znać bólem oraz lekkim krwawieniem.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

Ulgę przy tego typu dolegliwościach może przynieść już odpowiednia higiena intymna. Okolice odbytu warto regularnie przemywać płynem z wyciągiem z kory dębowej albo nagietka. Nawilżą one okolice odbytu oraz złagodzą uczucie pieczenia. Pomocna będzie też zwyczajna chłodna woda z delikatnym mydłem.

Skutecznym środkiem łagodzącym krwawienie i obrzęki jest herbata, a dokładniej zawarta w niej tanina. Do okolic odbytu można więc przyłożyć ciepłą torebkę z herbatą lub wacik nasączony naparem. W aptekach można również znaleźć specjalne żelowe okłady. Po schłodzeniu przykłada się je w bolące miejsca.

Hemoroidy w ciąży – jak leczyć?

Jeśli domowe sposoby na hemoroidy w ciąży okażą się nieskuteczne, zgłoś to swojemu lekarzowi. Może on przepisać Ci bezpieczne leki, np. w postaci maści, kremów czy czopków. Zazwyczaj zawierają one substancje pochodzenia roślinnego, które hamują krwawienie i wzmacniają naczynia krwionośne. Pamiętaj jednak, by nie stosować ich bez zgody lekarza!

 

pregnant at the doctor

 

W skrajnych przypadkach, jeżeli w obrębie hemoroidów pojawia się zakrzepica, u kobiet w ciąży konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Są to zabiegi mało inwazyjne. Wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Jeśli problem nie mija ewentualne leczenie w postaci krioterapii (wymrażania) czy skleroterapii (podania leku zwłókniającego żylaka) przeprowadza się już po porodzie.

Oczywiście warto pamiętać, że hemoroidom w ciąży można zapobiegać. Do prostych i niewymagających metod profilaktyki zaliczają się m.in. dieta bogata w błonnik, picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie oraz regularna aktywność fizyczna. Przestrzeganie tych zasad może zmniejszyć ryzyko wystąpienia hemoroidów w ciąży.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 24. tydzień ciąży
Artykuł
Badania w 24 tygodniu ciąży

24. tydzień ciąży

24. tydzień ciąży to początek 6. miesiąca. To czas, kiedy lekarz może przeprowadzić kontrolny pomiar poziomu glukozy we krwi – niezbędny w diagnostyce cukrzycy ciążowej.

5 min. czytania

View details Linea negra – ciemna linia na brzuchu w ciąży
Artykuł
Brzuch w ciąży – linea negra

Linea negra – ciemna linia na brzuchu w ciąży

Brzuch w ciąży ulega wielu zmianom. U dużej części kobiet pojawia się na nim tzw. linea negra. Jest to ciemna linia na brzuchu, która staje się coraz bardziej widoczna wraz z zaawansowaniem ciąży.

4 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Co warto wiedzieć przed planowanym cesarskim cięciem?
Artykuł
Cesarskie ciecie - co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć przed planowanym cesarskim cięciem?

Nawet książkowo przebiegająca ciąża może skończyć się cesarskim cięciem. Niezależnie do tego, czy lekarz zdecyduje o CC na długo przed terminem, czy dopiero na porodówce – nie musisz się bać.

6 min. czytania

View details 30. tydzień ciąży
Artykuł
30 tydzień ciąży – kobieta w ciąży w pracy

30. tydzień ciąży

Od 30. tygodnia ciąży coraz częściej będziesz myśleć o porodzie. Twój maluszek, który cały czas dojrzewa, również będzie się powoli przygotowywał do tego wydarzenia i zmieniał ułożenie.

6 min. czytania

View details Biust w ciąży – jak zmienia się jego kształt i wygląd?
Artykuł
biust w ciąży

Biust w ciąży – jak zmienia się jego kształt i wygląd?

Ból piersi i tkliwość sutków często należą do pierwszych objawów ciąży. To początek różnych zmian, którym w tym okresie będzie poddawany Twój biust.

5 min. czytania

View details Wzrok w ciąży
Artykuł
Wada wzroku a poród

Wzrok w ciąży

Wada wzroku a poród – ta kwestia budzi często niepokój u ciężarnych okularnic. Mogłaś też słyszeć, że zdarza się pogorszenie wzroku w ciąży.

5 min. czytania

View details Na jakie znieczulenia mogę liczyć podczas cesarskiego cięcia?
Artykuł
Znieczulenie przy cesarce – anestezjolog podaje pacjentce zastrzyk dolędźwiowy

Na jakie znieczulenia mogę liczyć podczas cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie to operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu.

5 min. czytania

View details 5. tydzień ciąży
Artykuł
5. tydzień ciąży

5. tydzień ciąży

5. tydzień to moment, w którym większość kobiet jest już pewna swojej ciąży. Pierwszym sygnałem jest brak spodziewanej miesiączki.

7 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Skurcze łydek w ciąży
Artykuł
Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży to bardzo często występująca dolegliwość. W trzecim trymestrze mogą się pojawiać nawet co noc. Zazwyczaj skurcze nóg są bardzo uciążliwe i towarzyszy im silny ból.

4 min. czytania

View details Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu
Artykuł
Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu

Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu

W miarę jak zbliża się termin porodu, wiele kobiet coraz bardziej obawia się czekających je dolegliwości.

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details 28. tydzień ciąży
Artykuł
Badanie krwi w 28 tygodniu ciąży

28. tydzień ciąży

28. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca. Tym samym rozpoczynasz ostatni, trzeci trymestr.

5 min. czytania

View details Jak spać w ciąży?
Artykuł
Śpiąca kobieta w ciąży

Jak spać w ciąży?

Spanie w ciąży może być dla przyszłej mamy wyzwaniem. Ciężarna często jest zmęczona i potrzebuje regenerującego snu, aby odpocząć. Na którym boku spać w ciąży?

5 min. czytania

View details Aktywność fizyczna w ciąży
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Nie ma żadnych wątpliwości: aktywność fizyczna w ciąży, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, rozwój dziecka, a nawet przebieg porodu.

4 min. czytania

View details Cukrzyca ciążowa – jak jeszcze przed poczęciem chronić dziecko przed jej skutkami?
Artykuł
Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa – jak jeszcze przed poczęciem chronić dziecko przed jej skutkami?

Cukrzyca ciążowa to dość często spotykany problem. Już planując ciążę możesz jednak spróbować zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Skorzystaj z naszych cennych wskazówek!

2 min. czytania

View details 1. tydzień ciąży
Artykuł
kobieta spodziewająca się dziecka

1. tydzień ciąży

Z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się na początku cyklu, a więc dwa tygodnie przed zapłodnieniem.

4 min. czytania

View details 38. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 38 tygodniu ciąży

38. tydzień ciąży

38. tydzień to 9. miesiąc wszystko wskazuje na to, że narodziny dziecka mogą nastąpić tak naprawdę w każdej chwili. Po wielu miesiącach ciąży z pewnością wyczekujesz tego momentu.

4 min. czytania