Zakażenia bakteryjne i grzybicze w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Infekcje intymne mogą przytrafić się każdej kobiecie w ciąży. Zmiany zachodzące w czasie ciąży zwiększają bowiem u pań spodziewających się dziecka ryzyko wystąpienia takich schorzeń, jak grzybica pochwy, waginoza bakteryjna czy infekcje układu moczowego. Ważne, by zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy i szybko zgłaszać się do lekarza.
Kobiecy narząd rodny jest szczególnie narażony na zakażenia drobnoustrojami – mają na to wpływ jego budowa, pełnione funkcje oraz zmiany, które zachodzą w pochwie w trakcie cyklu miesiączkowego. Naturalnie bytują tam pałeczki kwasu mlekowego, które utrzymują w pochwie kwaśne środowisko, przez co namnażanie się innych mikroorganizmów jest utrudnione.
W okresie ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom estrogenów, rośnie również stężenie glikogenu w komórkach błony śluzowej pochwy. Substancje te sprawiają, że odczyn pochwy – zamiast kwaśnego – staje się zbliżony do zasadowego. To natomiast ułatwia szkodliwym drobnoustrojom namnażanie się, a w konsekwencji wywołuje infekcje intymne.
Ważne
Błony płodowe stanowią naturalną barierę chroniącą płód przed infekcjami wstępującymi z pochwy i szyjki macicy. Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości błon płodowych w momencie występowania infekcji, drobnoustroje dostają się do płynu owodniowego. Może to doprowadzić do zakażenia wewnątrzowodniowego, a w konsekwencji do groźnych powikłań zarówno u matki, jak i u dziecka. Z tego powodu z leczeniem infekcji intymnych w ciąży nie można zwlekać!
Grzybica pochwy w ciąży
Grzybica pochwy wywoływana jest zazwyczaj przez grzyby z rodziny Candida. U kobiet w ciąży zyskują one korzystne warunki do rozwoju i namnażania, co wywołuje nieprzyjemne objawy. Do najczęstszych zaliczają się pieczenie oraz świąd okolic intymnych, a także charakterystyczne upławy. Są one najczęściej bardzo gęste, mają grudkowatą konsystencję, a ich barwa może się wahać od różnych odcieni bieli aż do koloru żółtego.
Jeśli zauważysz u siebie tego typu symptomy, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Objawy grzybicy pochwy są dość charakterystyczne. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich środków przeciwgrzybicznych, zazwyczaj w formie tabletek dopochwowych, kremu lub leków doustnych. Po zakończeniu kuracji, dla odbudowania mikroflory pochwy, zaleca się stosowanie globulek zawierających pałeczki kwasu mlekowego.
Ważne
Grzybicę pochwy mogą wywoływać nie tylko zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej. Namnażanie się drobnoustrojów bywa spowodowane również stosowaniem niektórych antybiotyków. Bardziej narażone na intymne infekcje grzybicze w ciąży są kobiety otyłe oraz z wysokim poziomem cukru we krwi. Chorobie może także sprzyjać noszenie zbyt ciasnej bielizny nieprzepuszczającej powietrza.
Obfite upławy w ciąży – to może być waginoza bakteryjna!
Waginoza bakteryjna to choroba wywoływana przez namnażające się w pochwie szkodliwe bakterie. Główną przyczyną są wspomniane wcześniej zmiany w środowisku pochwy – jej odczyn u kobiet w ciąży zmienia się z kwaśnego na zasadowy, więc bakterie chorobotwórcze zyskują korzystne warunki do rozwoju. Objawia się to występowaniem obfitych upławów o żółtej lub zielonkawej barwie i przykrym zapachu. W 50% przypadków mogą nie występować żadne inne objawy.
W odróżnieniu od grzybicy waginozę wywołują bakterie. Podstawą różnicowania zakażeń bakteryjnych i grzybiczych jest badanie mikroskopowe rozmazu z pochwy. W wypadku nawracających zakażeń uzasadnione jest wykonanie posiewu z pochwy, który umożliwia identyfikację drobnoustroju i wybór skutecznego leczenia. Bakteryjna waginoza musi być jak najszybciej leczona, bo jej powikłania mogą być groźne dla Ciebie i Twojego dziecka. Do najczęstszych powikłań zaliczają się poród przedwczesny, uszkodzenie tkanki płucnej lub układu nerwowego płodu, wstrząs septyczny i zakażenia połogowe u matki.
Bakterie w moczu w ciąży
Dość częstym schorzeniem kobiet w ciąży są ponadto infekcje układu moczowego. Podwyższone stężenie estrogenów i progesteronu we krwi ciężarnych powoduje poszerzenie dróg moczowych, co ułatwia kolonizację bakteryjną. Niekiedy infekcja przebiega bezobjawowo, a bakterie w moczu wykrywa się podczas rutynowych badań laboratoryjnych wykonywanych u kobiety. Czasami jednak objawia się ona m.in. zwiększonym parciem na mocz, bólem i pieczeniem podczas wizyt w toalecie czy obecnością krwi w moczu.
Również infekcje bakteryjne dróg moczowych w ciąży trzeba szybko leczyć – w większości przypadków stosuje się bezpieczną dla kobiety i dziecka antybiotykoterapię. Powikłania nieleczonych infekcji to m.in. poród przedwczesny i mała masa urodzeniowa dziecka, a także odmiedniczkowe zapalenie nerek u kobiety.
Intymne infekcje bakteryjne i grzybicze w ciąży mogą być niebezpieczne – dlatego należy uważnie obserwować swój organizm i niezwłocznie reagować na wszystkie niepokojące objawy.
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.