Świeżo upieczona mama spożywa zdrowy posiłek

Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? oto 10 wskazówek dla ciebie! checklista

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
3 min.

Niedawno zostałaś mamą i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis? Dieta podczas karmienia piersią jest ważna, ponieważ może mieć duży nie tylko na Ciebie ale również na Twoje dziecko. Specjalnie dla świeżo upieczonych mam przygotowaliśmy kilka najważniejszych zasad. Przeczytaj naszą listę i dowiedz się, co warto włączyć do jadłospisu, oraz ile posiłków i kalorii spożywać.

  1. Stosuj dobrze zbilansowaną dietę, która zawiera odpowiednio dużo błonnika.

  2. Jeśli chodzi o owoce i warzywa, staraj się spożywać minimum 400 g owoców i warzyw – najlepiej w 5 porcjach dziennie. Na przykład 1 porcja owoców może być bardzo małym bananem, 1 szklanką malin lub 17 winogronami. Z kolei 1 porcja warzyw to szklanka gotowanych warzyw, takich jak brokuły, szklanka pomidorów z puszki lub surowych warzyw, takich jak marchewka.

  3. Ogranicz kofeinę podczas karmienia piersią, ponieważ może ona utrudnić dziecku zasypianie. Postaraj się obserwować dziecko i sprawdzać, jak na nią zareaguje. Możesz wypić do 2 małych filiżanek kawy (lub innego napoju, który zawiera kofeinę) lub przerzucić się na kawę bezkofeinową.

  4. Najlepiej całkowicie unikać picia alkoholu podczas karmienia piersią.

  5. Jeśli karmisz wyłącznie piersią, będziesz potrzebować przez pierwsze sześć miesięcy dodatkowych 505 kalorii dziennie, które pochodzą ze zdrowej żywności. Szczupłe mamy mogą potrzebować aż do 650 kcal z pożywienia, w porównaniu do zapotrzebowania przed ciążą.

  6. Staraj się spożywać 5 porcji zbóż dziennie. Najważniejsze, aby co najmniej połowę wszystkich zjadanych produktów zbożowych stanowiły produkty pełnoziarniste. Na przykład 1 porcja = 1 kromka chleba pełnoziarnistego, 1/3 szklanki ugotowanego ryżu lub 3/4 szklanki gotowych do spożycia niesłodzonych płatków zbożowych.

  7. Dostarczaj do organizmu 2700 ml płynów dziennie. Wlicz w to również wodę, która pochodzi z pożywienia (np. zupy). Średnio powinnaś wypijać 6-8 szklanek wody dziennie. Pamiętaj, że podczas karmienia piersią warto mieć zawsze źródlaną wodę do picia pod ręką.

  8. W zależności od swojej wagi przyjmuj od 65 g do 116 g białka na dobę. Aby dokładnie wyliczyć, ile tego składnika powinnaś spożywać, należy wagę w kg pomnożyć przez 1,45. Staraj się jeść pokarmy bogate w białko, takie jak chude mięso (np. indyka), jajka, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe, które są również dobrym źródłem żelaza. Na przykład 1 porcja to 30 g mięsa, ryb lub drobiu bądź też 1 jajko.

  9. Staraj się spożywać dziennie 4 porcje nabiału lub odpowiednich substytutów pochodzenia roślinnego, które zawierają wapń i białka. Na przykład 1 porcja to 1 szklanka mleka lub 1 szklanka jogurtu naturalnego.

  10. Skonsultuj z lekarzem suplementację witaminy D lub innych witamin czy składników mineralnych.

  11. Unikaj jedzenia ryb bogatych w rtęć, takich jak rekin, miecznik i marlin.

  12. Tłuste ryby, takie jak makrela, są świetne, ale staraj się nie jeść ich więcej niż 2 porcje tygodniowo.

  13. Przygotuj zdrowe przekąski przed pójściem spać na przegryzkę podczas nocnego karmienia. Obok łóżka dobrze też mieć wodę.

 

Chcesz dowiedzieć się czegoś o karmieniu piersią w miejscach publicznych lub diecie niemowląt i małych dzieci? Przeczytaj nasze artykuły!

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Ćwiczenia na brzuch i boczki
Artykuł
Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Ćwiczenia na brzuch i boczki

U każdej mamy po porodzie wygląd brzucha ulega zmianie. To oczywiście naturalne – jego mięśnie po dziewięciu miesiącach ciąży są znacznie osłabione.

6 min. czytania

View details Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista
Artykuł
Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi?

2 min. czytania

View details Rozstępy po ciąży
Artykuł
Rozstępy po ciąży

Rozstępy po ciąży

Problemem, na który często uskarżają się młode mamy, jest pojawienie się rozstępów. Mogą one dotknąć różne obszary ciała, ale najczęściej występują na brzuchu, piersiach, biodrach i nogach.

5 min. czytania

View details Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia
Artykuł
rodzice-i-niemowlę

Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia

Rodzicielstwo to nowy etap życia. Dowiedz się, jak bez problemów przejść z etapu życia bez dziecka do etapu rodzice, nie zapominając o sobie i swoich potrzebach.

7 min. czytania

View details Seks po porodzie
Artykuł
Seks po porodzie

Seks po porodzie

Powrót do seksu po ciąży może Ci się wydawać sporym wyzwaniem. Być może odczuwasz lęk przed zbliżeniem lub czujesz się niepewna co do swojej atrakcyjności.

4 min. czytania

View details Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama po cesarskim cięciu leży na łóżku z noworodkiem

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Niedawno urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, możesz przeczytać naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce.

5 min. czytania

View details Blizna po cesarce – jak o nią dbać?
Artykuł
Blizna po cesarce – kobieta odsłania delikatny ślad po porodzie

Blizna po cesarce – jak o nią dbać?

Twój maluszek jest już z Tobą! Jeśli przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, blizna po cesarce jeszcze przez jakiś czas może Ci przypominać o porodzie.

8 min. czytania

View details Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta
Artykuł
Mama ćwicząca z niemowlakiem

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży i wrócić do formy po porodzie? Dostosowana do Twoich potrzeb dieta i ćwiczenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

7 min. czytania

View details Koronawirus – jak się chronić?
Artykuł
Mama z niemowlęciem

Koronawirus – jak się chronić?

Masz mnóstwo pytań związanych z koronawirusem? Chcesz wiedzieć, jak możesz zatroszczyć się o najbliższych oraz zwiększyć ochronę przed chorobą COVID-19?

6 min. czytania

View details Rozgrzewka
Artykuł
Rozgrzewka przed ćwiczeniami

Rozgrzewka

Bardzo ważnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Nie zajmie Ci ona wiele czasu, za to pozwoli uniknąć kontuzji i odpowiednio przygotować mięśnie do wysiłku.

3 min. czytania

View details Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?
Artykuł
Niemowlę śpiące na wznak w łóżeczku

Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?

Czy wiesz, że kładzenie dziecka do łóżeczka, kiedy jeszcze nie śpi, ale już jest śpiące, mniej więcej w tych samych godzinach każdej nocy, może mu pomóc wytworzyć efektywny schemat zasypiania?

8 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Rozciąganie
Artykuł
Rozciąganie po treningu

Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające powinny kończyć każdy plan treningowy. Można je też wykonywać jako metodę na odprężenie, a także rozruszanie ciała – na przykład po spaniu.

4 min. czytania

View details Czym jest zapalenie piersi?
Artykuł
Czym jest zapalenie piersi

Czym jest zapalenie piersi?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy informacje o zapaleniu piersi. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowedź się więcej jak możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

1 min. czytania

View details Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?
Artykuł
Mama karmiąca piersią po cesarskim cięciu

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?

Połóg po cesarce trwa tyle samo co po porodzie siłami natury, jednak może przebiegać nieco inaczej.

6 min. czytania

View details Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Jak wyglądają potówki – zdjęcia

Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

Potówki u noworodka czy niemowlaka to dosyć częsta przypadłość. Krostki powstają na skutek przegrzania i nadmiernego pocenia się ciała.

5 min. czytania

View details Sposób na płaski brzuch po ciąży
Artykuł
Szczęśliwa mama ćwiczy z dzieckiem na macie do ćwiczeń w domu

Sposób na płaski brzuch po ciąży

Pytania o sposoby na płaski brzuch padają przed i po ciąży. To główna bolączka kobiet. Dowiedz się jak zgubić brzuch po ciąży i jak wzmocnić mięśnie.

4 min. czytania

View details Depresja poporodowa – czym jest i jak sobie pomóc?
Artykuł
Baby blues

Depresja poporodowa – czym jest i jak sobie pomóc?

Kiedy w pierwszych miesiącach po porodzie odczuwasz przedłużające się zaburzenia nastroju, nasilone obawy o swoje dziecko, masz problemy ze snem i apetytem, to znak, że być może cierpisz na depresj

6 min. czytania

View details Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka?
Artykuł
Czyszczenie pępka noworodka za pomocą patyczka higienicznego

Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka?

Naucz się dbać o kikut pępowiny maluszka. Podpowiemy Ci, po jakim czasie odpada kikut, jak rozpoznać jego zapalenie i czy można moczyć pępek dziecka podczas kąpieli.

5 min. czytania