22. tydzień ciąży
W 22. tygodniu ciąży dziecko kształtem zaczyna już przypominać noworodka. Ma w pełni rozwiniętą twarz, proporcjonalne kończyny, coraz lepiej funkcjonują też jego narządy wewnętrzne. W tym tygodniu maluszek zyskuje również nowe cechy oraz umiejętności. Przyjrzyjmy im się z bliska.
Dla Twojego maleństwa 5. miesiąc ciąży jest bardzo ważny. W minionych tygodniach dziecko zaczęło już odczuwać Twój dotyk, czuć smak, rozpoznawać dźwięki oraz odróżniać światło i ciemność. W kolejnym tygodniu ćwiczy nowo nabyte umiejętności oraz trenuje dopiero co rozwinięte mięśnie. W tym czasie przyszła mama szczególnie powinna zadbać o komfort swojego dziecka.
Rozwój dziecka – 22. tydzień ciąży
22. tydzień ciąży to moment, w którym dziecko ma już rzęsy, brwi i delikatne włoski. Potrafi stroić miny, marszcząc brwi. Wykształcone są również jego paznokcie.
Skóra zaczyna stawać się coraz mniej przezroczysta, a pod nią gromadzi się tkanka tłuszczowa.
W organizmie maluszka produkowana jest duża liczba białych krwinek, które będą pomocne w zwalczaniu infekcji. Jednocześnie wątroba dziecka zaczyna rozkładać bilirubinę. To związek powstający z rozpadu hemoglobiny pochodzącej z czerwonych krwinek. Z kolei trzustka zaczyna produkcję insuliny i glukagonu – hormonów, które odpowiadają za przemiany węglowodanów w organizmie i kontrolę poziomu cukru we krwi.
W tym czasie dziecko ma już w pełni wykształcone małżowiny uszne. Ich kształt jest niepowtarzalny u każdego człowieka, więc Twoje maleństwo już na tym etapie ma swoją pierwszą cechę charakterystyczną!
W zależności od szybkości wzrostu dziecko w 22. tygodniu ciąży może mierzyć już 27,8 cm oraz ważyć około 430 g.
Brzuch w 22. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
Twój brzuch w 22. tygodniu ciąży jest już wyraźnie zaokrąglony. Macica staje się coraz większa i sięga nieco poniżej pępka. Zmiany te mogą być przyczyną coraz częstszych dolegliwości. Ucisk na naczynia krwionośne, który zaczyna wywierać macica, może spowodować zawroty głowy, brak tchu przy wykonywaniu różnych czynności oraz częste parcie na pęcherz. To z kolei zwiększy częstotliwość Twoich wizyt w toalecie.
Wzrost masy ciała nasila pracę gruczołów potowych, stając się przyczyną wzmożonej potliwości. To naturalne: dzięki temu Twój organizm się ochładza, a także usuwa szkodliwe produkty przemiany materii.
22. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
W 22. tygodniu na dobre zapomnisz o mdłościach. Jednak w ich miejsce mogą pojawić się nowe dolegliwości. Jakie?
Rozpulchnione dziąsła – problemy z dziąsłami mogą zacząć się już znacznie wcześniej. W 22. tygodniu dziąsła mogą nadal boleć, a nawet krwawić.
Warto zmienić szczoteczkę na miękką, a zęby myć delikatnymi, kolistymi ruchami. Nie rezygnuj z troski o higienę jamy ustnej, ani nie skracaj czasu potrzebnego do dokładnego umycia zębów. Warto korzystać z irygatora – to urządzenie, które czyści przestrzenie międzyzębowe za pomocą płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. Irygowanie masuje dziąsła i wzmacnia je, w efekcie zmniejszając krwawienie.
Uderzenia gorąca – nadmierna potliwość oraz uderzenia gorąca to zasługa szalejących w tym czasie hormonów. To przez nie odczuwanie temperatury może zostać nieco zachwiane.
Zakładaj ubrania z przewiewnych i naturalnych materiałów. Dobrze jest ubierać się na cebulkę, dzięki czemu łatwiej dostosujesz się do zmieniającej się temperatury.
Ważne
W 5. miesiącu ciąży dziecko już doskonale słyszy. To dlatego głośne i nagłe dźwięki mogą wzbudzić jego niepokój, a często także wyrwać je ze snu. Jeśli więc chcesz odpocząć od kopnięć maluszka, zapewnij mu ciszę i spokój.
22. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Ćwicz przed porodem!
Nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni Kegla przez cały okres ciąży, a szczególnie teraz, ze względu na powiększający się rozmiar macicy. Dzięki regularnemu napinaniu i rozluźnianiu mięśni przygotujesz się do porodu. Mięśnie dna miednicy będą bardziej elastyczne, a dodatkowo możesz w ten sposób uniknąć problemu z nietrzymaniem moczu w trakcie ciąży oraz po porodzie.
Wybieraj produkty korzystne dla dziecka
Pamiętaj, że to, co jesz, wpływa na rozwój Twojego maleństwa. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w magnez, wapń i jod. Dostarczaj też organizmowi witamin z grupy B. Ich niedobór może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.
22. tydzień ciąży – jakie badania?
Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży należy przeprowadzić USG połówkowe. Jeśli więc do tej pory tego nie zrobiłaś, to już ostatni dzwonek, by wykonać badanie.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju swojego maleństwa, skonsultuj się z lekarzem, który może zlecić indywidualną diagnostykę.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.