Seks po porodzie

Seks po porodzie

0-4 miesiące
Artykuł
Lip 23, 2024
4 min.

Powrót do seksu po ciąży może Ci się wydawać sporym wyzwaniem. Być może odczuwasz lęk przed zbliżeniem lub czujesz się niepewna co do swojej atrakcyjności. Przekonaj się, jak sprawić, aby powrót do współżycia po porodzie okazał się dla Ciebie bezpieczny i przyjemny.

Większość mam – niezależnie od sposobu, w jaki rodziły dzieci – czuje obawę przed pierwszym seksem po ciąży. Bywa to nawet nazywane „powtórną inicjacją” – z uwagi na to, że poród stanowi tak duży przełom w życiu seksualnym kobiety. Młoda mama boi się bólu oraz tego, czy partner będzie zadowolony przy ponownym kontakcie z jej zmienionym pod wpływem ciąży ciałem. Jeśli jednak czujesz się już gotowa na zbliżenie, warto go nie odwlekać. Należy tylko odpowiednio się do tego przygotować.

Kiedy po porodzie można się kochać?

Czas rozpoczęcia współżycia po ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, to uważa się, że z seksem po cesarskim cięciu należy odczekać minimum 4 tygodnie, a po porodzie siłami natury – co najmniej 6 tygodni. Jest to umowny czas, w którym goi się rana po łożysku w macicy oraz – w przypadku porodu naturalnego – pochwa wraca do swego naturalnego stanu. Aby pochwa po porodzie szybciej odzyskała swoją elastyczność, warto ją wspomóc, wykonując trening mięśni Kegla.

 

when sex after childbirth

 

To jednak tylko teoria. Znacznie ważniejszy jest bowiem psychiczny aspekt decyzji o powrocie do współżycia po porodzie. Kobieta musi po prostu być na to gotowa i naprawdę tego chcieć. Jeśli jeszcze nie czujesz się przekonana, to odłóż ten moment na później. Porozmawiaj z partnerem o swoich oczekiwaniach czy lękach. Poproś go o wyrozumiałość i dużą dozę delikatności. Jeśli mimo wszystko przez ponad pół roku od porodu wciąż odczuwasz lęk przed powrotem do współżycia, rozważ konsultację z lekarzem. Może się okazać, że będziesz potrzebować wsparcia psychologicznego, aby poradzić sobie z zaistniałymi zmianami.

Jak się przygotować do pierwszego seksu po ciąży?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że abyś miała ochotę na zabawy w sypialni, musisz być w odpowiednim nastroju. Postaraj się wcześniej wypocząć i się odprężyć. Być może dobrze zrobi Ci również zadbanie o różne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą Ci poczuć się piękniej we własnym ciele. Niektóre młode mamy martwią się bowiem o to, że ich zmienione po ciąży ciało może wydać się partnerowi nieatrakcyjne. Warto jednak zaakceptować zmiany, które w Tobie zaszły, i uwierzyć, że Twój mężczyzna także je akceptuje. Z pewnością oboje jesteście spragnieni bliskości i czułości – powrót do nich może znacznie wpłynąć na Wasze relacje.

 

first childbirth intercourse

 

Zadbajcie o odpowiednią, romantyczną atmosferę. Wybierzcie moment, w którym macie trochę czasu dla siebie – na przykład gdy wiecie, że dziecko o danej porze zwykle się nie budzi. Nie śpieszcie się i nie miejcie wobec siebie zbyt wygórowanych oczekiwań. Może się okazać, że ta „powtórna inicjacja” będzie wiązała się z poczuciem pewnego dyskomfortu lub nawet okaże się lekko bolesna. Niemniej nie obawiaj się – to z czasem minie i już wkrótce znów będziesz w pełni cieszyć się Waszym życiem seksualnym.

Ważne

Wiele młodych mam uskarża się na suchość pochwy po porodzie. Problem ten jest częstszy wśród kobiet karmiących piersią, ponieważ za brak odpowiedniego nawilżenia odpowiadają hormony – m.in. związana z laktacją prolaktyna. Aby poradzić sobie z suchością pochwy, warto sięgnąć po rozmaite lubrykanty. Do wspierania naturalnej flory bakteryjnej pochwy używa się też specjalnych globulek dopochwowych czy płynów nawilżających z pałeczkami kwasu mlekowego. Niektóre specyfiki są dostępne bez recepty, inne zaś wymagają konsultacji z ginekologiem. Nie bój się z nim o tym porozmawiać – to powszechny problem, a odpowiednie preparaty pomogą Ci ograniczyć stres związany z podjęciem współżycia po ciąży.

Antykoncepcja po porodzie

Jeżeli na razie nie planujecie rodzeństwa dla Waszego maluszka, powinniście przed podjęciem współżycia wybrać odpowiednią antykoncepcję. W sytuacji gdy nie karmisz piersią, wybór metody antykoncepcyjnej jest nieograniczony. Jeśli zaś jesteś mamą karmiącą piersią, powinnaś unikać środków zawierających estrogen. Należą do nich między innymi popularne tabletki dwuskładnikowe. Do wyboru pozostaje Ci jednak sporo metod pozwalających uniknąć zajścia w ciążę, a jednocześnie bezpiecznych w okresie karmienia piersią. Są to na przykład prezerwatywy, tabletka jednoskładnikowa (progesteronowa), implant lub zastrzyk antykoncepcyjny oraz wkładka domaciczna, czyli tzw. spirala (hormonalna lub bez hormonów). Możesz też spytać lekarza, czy w Twoim aktualnym stanie zaleca się już stosowanie metod naturalnego planowania rodziny. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, aby wybrać antykoncepcję najlepiej dostosowaną do Twojego organizmu.

 

contraception after childbirth

 

strefa taty
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu
Artykuł
Mama z dzieckiem urodzonym przez cesarskie cięcie

Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu

Nie wszyscy wiedzą, że cesarskie cięcie ma wpływ nie tylko na ciało kobiety, lecz także na organizm dziecka. Operacja ta stanowi pewne ryzyko i dla mamy, i dla maluszka.

4 min. czytania

View details Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach
Artykuł
Mama na zakupach

Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach

Po pewnym czasie od porodu, kiedy zaczynasz już odnajdywać się w nowej rzeczywistości, zdajesz sobie sprawę z tego, że nadszedł czas na zakupy!

5 min. czytania

View details Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?
Artykuł
Wielokulturowość

Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?

W dzisiejszym świecie wielokulturowość towarzyszy nam na każdym kroku: na ulicy, w sklepie, na placu zabaw, u znajomych...

5 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?
Artykuł
Kolorowe pieluszki wielorazowe wiszące na sznurku

Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Pieluszki wielorazowe dla dzieci są coraz częściej wybierane przez rodziców. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne i korzystne finansowo, lecz także – wbrew pozorom – wygodne!

7 min. czytania

View details Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży
Artykuł
Zabiegi kosmetyczne po ciąży

Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży

Po ciąży Twoje ciało wymaga wyjątkowej uwagi. Być może zastanawiasz się, jak zmienić wygląd brzucha po porodzie, jak uporać się z rozstępami czy jak zadbać o piersi.

5 min. czytania

View details Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka
Artykuł
Głodne niemowlę – objawy: dziecko płaczące z głodu

Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka

Masz wrażenie, że Twój niemowlak ciągle chce jeść? Skąd masz wiedzieć, kiedy zacząć karmienie i kiedy maluch jest już najedzony? Może się zdarzyć, że sam Ci o tym powie!

4 min. czytania

View details Dieta odchudzająca dla mam
Artykuł
Mama gotująca z niemowlakiem

Dieta odchudzająca dla mam

Niedawno zostałaś mamą i chciałabyś wrócić do sylwetki sprzed ciąży? Chciałabyś przejść na dietę odchudzającą, ale nie wiesz, czy to nie zaszkodzi maluszkowi, którego karmisz piersią?

4 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?
Artykuł
Dziecko leży na brzuchu i bawi się tabletem

Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?

Czy wiesz, że nawet na bardzo wczesnym etapie życia czas spędzony przed ekranem może mieć wpływ na poziom aktywności dziecka oraz jego sen?

3 min. czytania

View details Kolejna ciąża po cesarce
Artykuł
Najszybsza ciąża po cesarce – rodzice z córeczką czekają na narodziny drugiego dziecka

Kolejna ciąża po cesarce

Temat następnej ciąży po cesarce budzi wiele wątpliwości. Wiele par zastanawia się, po jakim czasie zdecydować się na kolejne dziecko, aby zarówno ono, jak i mama byli możliwie bezpieczni.

4 min. czytania

View details Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli
Artykuł
Niemowlę po kąpieli owinięte w ręcznik

Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli

Do niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w domowej wyprawce dla maluszka, należą akcesoria kąpielowe.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania

View details Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?
Artykuł
Dieta matki karmiącej piersią

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?

Jeśli karmisz maluszka piersią, powinnaś zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dla funkcjonowania Twojego organizmu.

8 min. czytania

View details Piersi po ciąży
Artykuł
Piersi po ciąży

Piersi po ciąży

Piersi po ciąży mogą być narażone są na zmianę kształtu i wielkości. Czasami zdarza się, że powstają na nich także rozstępy.

4 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania