Seks po porodzie

Seks po porodzie

0-4 miesiące
Artykuł
Lip 23, 2024
4 min.

Powrót do seksu po ciąży może Ci się wydawać sporym wyzwaniem. Być może odczuwasz lęk przed zbliżeniem lub czujesz się niepewna co do swojej atrakcyjności. Przekonaj się, jak sprawić, aby powrót do współżycia po porodzie okazał się dla Ciebie bezpieczny i przyjemny.

Większość mam – niezależnie od sposobu, w jaki rodziły dzieci – czuje obawę przed pierwszym seksem po ciąży. Bywa to nawet nazywane „powtórną inicjacją” – z uwagi na to, że poród stanowi tak duży przełom w życiu seksualnym kobiety. Młoda mama boi się bólu oraz tego, czy partner będzie zadowolony przy ponownym kontakcie z jej zmienionym pod wpływem ciąży ciałem. Jeśli jednak czujesz się już gotowa na zbliżenie, warto go nie odwlekać. Należy tylko odpowiednio się do tego przygotować.

Kiedy po porodzie można się kochać?

Czas rozpoczęcia współżycia po ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, to uważa się, że z seksem po cesarskim cięciu należy odczekać minimum 4 tygodnie, a po porodzie siłami natury – co najmniej 6 tygodni. Jest to umowny czas, w którym goi się rana po łożysku w macicy oraz – w przypadku porodu naturalnego – pochwa wraca do swego naturalnego stanu. Aby pochwa po porodzie szybciej odzyskała swoją elastyczność, warto ją wspomóc, wykonując trening mięśni Kegla.

 

when sex after childbirth

 

To jednak tylko teoria. Znacznie ważniejszy jest bowiem psychiczny aspekt decyzji o powrocie do współżycia po porodzie. Kobieta musi po prostu być na to gotowa i naprawdę tego chcieć. Jeśli jeszcze nie czujesz się przekonana, to odłóż ten moment na później. Porozmawiaj z partnerem o swoich oczekiwaniach czy lękach. Poproś go o wyrozumiałość i dużą dozę delikatności. Jeśli mimo wszystko przez ponad pół roku od porodu wciąż odczuwasz lęk przed powrotem do współżycia, rozważ konsultację z lekarzem. Może się okazać, że będziesz potrzebować wsparcia psychologicznego, aby poradzić sobie z zaistniałymi zmianami.

Jak się przygotować do pierwszego seksu po ciąży?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że abyś miała ochotę na zabawy w sypialni, musisz być w odpowiednim nastroju. Postaraj się wcześniej wypocząć i się odprężyć. Być może dobrze zrobi Ci również zadbanie o różne zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą Ci poczuć się piękniej we własnym ciele. Niektóre młode mamy martwią się bowiem o to, że ich zmienione po ciąży ciało może wydać się partnerowi nieatrakcyjne. Warto jednak zaakceptować zmiany, które w Tobie zaszły, i uwierzyć, że Twój mężczyzna także je akceptuje. Z pewnością oboje jesteście spragnieni bliskości i czułości – powrót do nich może znacznie wpłynąć na Wasze relacje.

 

first childbirth intercourse

 

Zadbajcie o odpowiednią, romantyczną atmosferę. Wybierzcie moment, w którym macie trochę czasu dla siebie – na przykład gdy wiecie, że dziecko o danej porze zwykle się nie budzi. Nie śpieszcie się i nie miejcie wobec siebie zbyt wygórowanych oczekiwań. Może się okazać, że ta „powtórna inicjacja” będzie wiązała się z poczuciem pewnego dyskomfortu lub nawet okaże się lekko bolesna. Niemniej nie obawiaj się – to z czasem minie i już wkrótce znów będziesz w pełni cieszyć się Waszym życiem seksualnym.

Ważne

Wiele młodych mam uskarża się na suchość pochwy po porodzie. Problem ten jest częstszy wśród kobiet karmiących piersią, ponieważ za brak odpowiedniego nawilżenia odpowiadają hormony – m.in. związana z laktacją prolaktyna. Aby poradzić sobie z suchością pochwy, warto sięgnąć po rozmaite lubrykanty. Do wspierania naturalnej flory bakteryjnej pochwy używa się też specjalnych globulek dopochwowych czy płynów nawilżających z pałeczkami kwasu mlekowego. Niektóre specyfiki są dostępne bez recepty, inne zaś wymagają konsultacji z ginekologiem. Nie bój się z nim o tym porozmawiać – to powszechny problem, a odpowiednie preparaty pomogą Ci ograniczyć stres związany z podjęciem współżycia po ciąży.

Antykoncepcja po porodzie

Jeżeli na razie nie planujecie rodzeństwa dla Waszego maluszka, powinniście przed podjęciem współżycia wybrać odpowiednią antykoncepcję. W sytuacji gdy nie karmisz piersią, wybór metody antykoncepcyjnej jest nieograniczony. Jeśli zaś jesteś mamą karmiącą piersią, powinnaś unikać środków zawierających estrogen. Należą do nich między innymi popularne tabletki dwuskładnikowe. Do wyboru pozostaje Ci jednak sporo metod pozwalających uniknąć zajścia w ciążę, a jednocześnie bezpiecznych w okresie karmienia piersią. Są to na przykład prezerwatywy, tabletka jednoskładnikowa (progesteronowa), implant lub zastrzyk antykoncepcyjny oraz wkładka domaciczna, czyli tzw. spirala (hormonalna lub bez hormonów). Możesz też spytać lekarza, czy w Twoim aktualnym stanie zaleca się już stosowanie metod naturalnego planowania rodziny. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, aby wybrać antykoncepcję najlepiej dostosowaną do Twojego organizmu.

 

contraception after childbirth

 

strefa taty
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Rozgrzewka
Artykuł
Rozgrzewka przed ćwiczeniami

Rozgrzewka

Bardzo ważnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Nie zajmie Ci ona wiele czasu, za to pozwoli uniknąć kontuzji i odpowiednio przygotować mięśnie do wysiłku.

3 min. czytania

View details Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista
Artykuł
Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi?

2 min. czytania

View details Rozstępy po ciąży
Artykuł
Rozstępy po ciąży

Rozstępy po ciąży

Problemem, na który często uskarżają się młode mamy, jest pojawienie się rozstępów. Mogą one dotknąć różne obszary ciała, ale najczęściej występują na brzuchu, piersiach, biodrach i nogach.

5 min. czytania

View details Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia
Artykuł
rodzice-i-niemowlę

Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia

Rodzicielstwo to nowy etap życia. Dowiedz się, jak bez problemów przejść z etapu życia bez dziecka do etapu rodzice, nie zapominając o sobie i swoich potrzebach.

7 min. czytania

View details Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?
Artykuł
Mama karmiąca piersią po cesarskim cięciu

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?

Połóg po cesarce trwa tyle samo co po porodzie siłami natury, jednak może przebiegać nieco inaczej.

6 min. czytania

View details Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama spożywa zdrowy posiłek

Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista

Niedawno zostałaś mamą i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis?

3 min. czytania

View details Blizna po cesarce – jak o nią dbać?
Artykuł
Blizna po cesarce – kobieta odsłania delikatny ślad po porodzie

Blizna po cesarce – jak o nią dbać?

Twój maluszek jest już z Tobą! Jeśli przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, blizna po cesarce jeszcze przez jakiś czas może Ci przypominać o porodzie.

8 min. czytania

View details Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta
Artykuł
Mama ćwicząca z niemowlakiem

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży i wrócić do formy po porodzie? Dostosowana do Twoich potrzeb dieta i ćwiczenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

7 min. czytania

View details Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka?
Artykuł
Czyszczenie pępka noworodka za pomocą patyczka higienicznego

Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka?

Naucz się dbać o kikut pępowiny maluszka. Podpowiemy Ci, po jakim czasie odpada kikut, jak rozpoznać jego zapalenie i czy można moczyć pępek dziecka podczas kąpieli.

5 min. czytania

View details Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?
Artykuł
Niebieski pokój dla niemowlaka i meble do pokoju noworodka

Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?

Pokój dla niemowlaka czy noworodka powinien być możliwie jak najbardziej bezpieczny. Ponadto warto zadbać o to, aby był on funkcjonalny i miał odpowiednie wyposażenie.

8 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?
Artykuł
Niemowlę śpiące na wznak w łóżeczku

Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?

Czy wiesz, że kładzenie dziecka do łóżeczka, kiedy jeszcze nie śpi, ale już jest śpiące, mniej więcej w tych samych godzinach każdej nocy, może mu pomóc wytworzyć efektywny schemat zasypiania?

8 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Rozciąganie
Artykuł
Rozciąganie po treningu

Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające powinny kończyć każdy plan treningowy. Można je też wykonywać jako metodę na odprężenie, a także rozruszanie ciała – na przykład po spaniu.

4 min. czytania

View details Przewijak dla dziecka – wybieramy najlepsze modele
Artykuł
Niemowlę na przewijaku

Przewijak dla dziecka – wybieramy najlepsze modele

Na jaki przewijak dla niemowlaka warto się zdecydować przy kompletowaniu wyprawki? Co będzie lepsze: komoda z przewijakiem, tradycyjny przewijak na łóżeczko, a może zwijana mata?

4 min. czytania

View details Czym jest zapalenie piersi?
Artykuł
Czym jest zapalenie piersi

Czym jest zapalenie piersi?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy informacje o zapaleniu piersi. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowedź się więcej jak możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

1 min. czytania

View details Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?
Artykuł
Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Młode mamy bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zastanawiają się jednak, kiedy mogą rozpocząć ćwiczenia, tak aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne.

4 min. czytania

View details Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Jak wyglądają potówki – zdjęcia

Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić?

Potówki u noworodka czy niemowlaka to dosyć częsta przypadłość. Krostki powstają na skutek przegrzania i nadmiernego pocenia się ciała.

5 min. czytania

View details Sposób na płaski brzuch po ciąży
Artykuł
Szczęśliwa mama ćwiczy z dzieckiem na macie do ćwiczeń w domu

Sposób na płaski brzuch po ciąży

Pytania o sposoby na płaski brzuch padają przed i po ciąży. To główna bolączka kobiet. Dowiedz się jak zgubić brzuch po ciąży i jak wzmocnić mięśnie.

4 min. czytania