Piersi po ciąży
Piersi po ciąży mogą być narażone są na zmianę kształtu i wielkości. Czasami zdarza się, że powstają na nich także rozstępy. Należy więc odpowiednio zadbać o biust i zapewnić mu jak najlepszą pielęgnację. Wybór właściwego biustonosza do karmienia, nawilżanie skóry na piersiach i ich masaż to sposoby na piękny biust także po rozwiązaniu.
Zauważyłaś, że po porodzie Twoje piersi się zmieniły? Gdy przygotowywały się do karmienia maluszka były napęczniałe. Natomiast teraz, kiedy już laktacja się unormowała i dostosowała do potrzeb Twojego dziecka, piersi zapewne nieco zmalały. Wciąż jednak mogą stawać się twarde, bolesne lub być różnej wielkości. Jest to więc czas, abyś zwróciła szczególną uwagę na swój biust i zatroszczyła się o niego.
Biustonosz do karmienia
Na rynku istnieją specjalne modele staników dla mam karmiących piersią, które zapewniają komfort noszenia. Jeśli wolisz, możesz też oczywiście zdecydować się na zwykły biustonosz. Pamiętaj jedynie o tym, że rozmiar Twoich piersi oraz ich kształt mogły ulec zmianie – co przekłada się także na rozmiar noszonego przez Ciebie stanika. Zadbaj też, żeby dobrze podtrzymywał on biust – najlepiej więc, aby miał fiszbiny. Troszcz się o skórę na piersiach, bo jeśli ta zbytnio się rozciągnie powrót do wcześniejszego kształtu biustu może okazać się jeszcze trudniejszy.
Ważne
Za udźwignięcie ciężaru biustu i jego podtrzymanie odpowiadają głównie skóra i więzadła Coopera. Są to obecne w górnej i dolnej partii piersi skręcone włókna. Ich budowę i sposób działania można by porównać do sprężynki. Mogą one się rozciągać aż o 21 cm! I to właśnie ich stopień naprężenia odpowiada za utrzymanie wysoko naszego biustu – czyli za to, co zwykliśmy określać mianem jędrności piersi. Więzadła Coopera mają silną zdolność regeneracji. Aby im to umożliwić, należy dobrać odpowiedni, podtrzymujący stanik.
Jeśli Twoje sutki są obolałe lub szczególnie tkliwe, możesz skorzystać z wkładek laktacyjnych. Jeżeli zaś tkliwość piersi dokucza Ci także w nocy, możesz spróbować spać w miękkim biustonoszu. Niektórzy wskazują na dobroczynny wpływ takiego działania także na zachowanie jędrności piersi. Biustonosz dobrze podtrzymuje przepełnione mlekiem piersi, co zapobiega nadmiernemu rozciąganiu się skóry na biuście. Jeśli masz ochotę, to wypróbuj takie rozwiązanie – może się okazać, że ta metoda będzie dla Ciebie bardzo wygodna!
Pielęgnacja piersi
Aby uelastycznić rozciągniętą skórę na piersiach, włącz do codziennego planu zabiegów pielęgnacyjnych także masowanie i smarowanie piersi. Użyj do tego oliwki dziecięcej, oliwy z oliwek czy specjalnych kremów bądź balsamów do biustu. Pamiętaj, że jeśli karmisz piersią, powinnaś wybierać specjalne, delikatne preparaty przeznaczone dla mam. Masaż powinno się wykonywać okrężnymi, delikatnymi ruchami na biuście i dekolcie. Może to pomóc w złagodzeniu objawów napięcia odczuwanego w piersiach.
Jeśli na piersiach zauważyłaś rozstępy, dobrze byłoby się nimi zająć jak najszybciej. Sięgnij w tym celu po specjalne kremy i balsamy przeznaczone do ich zwalczania. W sytuacji, gdy Twoje brodawki są podrażnione, warto abyś je natłuszczała i nawilżała poprzez stosowanie m.in. lanoliny. Jeśli jednak karmisz piersią, dbaj o to, aby nie wmasowywać preparatów przed karmieniem – mogłoby się to nie spodobać Twojemu maluszkowi!
Jak jeszcze pomóc piersiom po ciąży?
Dbanie o swoje ciało – w tym biust – obejmuje także aktywność fizyczną. Istnieją ćwiczenia przeznaczone specjalnie do wzmacniania mięśni klatki piersiowej. Jeśli jednak Twój biust jest obolały i taki trening powoduje u Ciebie dyskomfort, nie forsuj się i wybierz aktywność dostosowaną do Ciebie. Bardzo efektywną, a jednocześnie relaksującą formą sportu, który wpływa na stan piersi, jest pływanie. Spróbuj znaleźć czas na basen, zostawiając maluszka z troskliwym opiekunem lub po konsultacji z pediatrą zabierz dziecko ze sobą, by wspólnie popluskać się w basenie. To połączenie przyjemnego z pożytecznym!
Ważne
Jeśli martwi Cię stan Twoich piersi i zastanawiasz się nad ich plastyką, powinnaś jeszcze trochę poczekać. Specjaliści sugerują, żeby tego typu ingerencje medyczne wykonywać po zakończeniu karmienia i wyregulowaniu gospodarki hormonalnej. Twoje piersi będą jeszcze się zmieniać po ustaniu laktacji, więc może okazać się, że zabieg wcale nie jest Ci potrzebny. Na razie więc postaraj się zadbać o swoje samopoczucie i zaakceptować fakt, iż Twój organizm ulega ciągłym zmianom po porodzie.
Zmiany a karmienie piersią
Wiele kobiet sądzi, że opadanie biustu po ciąży jest związane z karmieniem. Nie jest to jednak prawdą. Proces ten dotyczy wszystkich młodych mam, ponieważ zmiany związane są z samą ciążą. Dużą rolę odgrywają tu też czynniki hormonalne i genetyczne, które mają ważną rolę niezależnie od tego, w jaki sposób karmisz dziecko.
Pamiętaj, że po zakończeniu karmienia i ustaniu laktacji prawdopodobnie biust ulegnie zmniejszeniu. To zupełnie normalne. Jednak odpowiednia pielęgnacja piersi i regularne dbanie o nie może pomóc Ci dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany i pozwolić je przejść bez szkody dla kondycji Twojego biustu.
Strefa Eksperta
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły