Jak dbać o planetę i uczyć dziecko dbałości o środowisko? Checklista

Jak dbać o planetę i uczyć dziecko dbałości o środowisko? checklista

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Żyjecie w duchu eko, ale boicie się, że przyjście na świat Waszego potomka może to nieco zmienić? A może chcecie spróbować dołączyć do osób, które szczególnie dbają o losy naszej planety? Jeśli takie refleksje choćby czasem chodzą Wam po głowie, dowiedzcie się więcej na temat tego, jak możecie dbać o Ziemię i wychować w tym duchu młodego, świadomego obywatela. To prawda – dzieci to istotki generujące wokół siebie mnóstwo chaosu, a ich „obsługa” często wymaga masy różnych sprzętów, jednak wcale nie oznacza to, że należy się pożegnać z ekologią!

Być może słyszeliście opinie, że małe dziecko generuje sporo odpadów, jak również znacznie zwiększa zużycie mediów w domu. Oczywiście nie można powiedzieć, że to kompletna nieprawda. Jednak nie jest też prawdą stwierdzenie, że po urodzeniu dziecka nie da się już żyć z dbałością o naturę. Niewątpliwie wiele tu zależy od indywidualnych warunków każdej rodziny – dostępu do różnych rozwiązań ekologicznych, ale i możliwości finansowych. Dlatego postaraliśmy się zebrać w jednym miejscu nasze propozycje działań przyjaznych środowisku. Oto 17 pomysłów – wybierzcie z nich te, które chcecie i będziecie chcieli wprowadzić w Waszej rodzinie. Zaczynajmy!

1. Wybierajcie zabawki ekologiczne – wykonane np. z drewna, naturalnego kauczuku lub bioplastiku pochodzenia roślinnego – zamiast plastikowych. Proponujcie też dziecku do zabawy rzeczy codziennego użytku.

2. Rozważcie zakup bambusowych lub kukurydzianych miseczek, łyżek i kubków dla niemowląt. Są one jednocześnie zarówno ekologiczne, jak i zaprojektowane w przyjaznym dla dzieci stylu.

3. Spróbujcie zamienić worki na śmieci i torebki na pieluchy na wersje biodegradowalne.

4. Rozważcie przejście na pieluchy przyjazne dla środowiska lub biodegradowalne. Mowa tu o pieluchach wielorazowych (np. tetrowych) albo ekologicznych, kompostowalnych „jednorazówkach”.

5. Podczas przewijania wypróbujcie bawełniane waciki lub ściereczki wielorazowe do oczyszczania skóry maluszka. Mogą one być trudniejsze w użyciu, więc możecie też poszukać biodegradowalnych mokrych chusteczek dla niemowląt.

6. Spróbujcie korzystać z własnych środków czyszczących – w tym celu możecie używać na przykład octu czy sody oczyszczonej. Jeśli macie ochotę, przetestujcie też różne przepisy na stworzenie naturalnych detergentów domowej roboty.

7. Poznawajcie świat wokół siebie! Wybierajcie się na spacery do pobliskiego parku, na łąkę, do lasu etc. – zależnie od tego, co oferują Wam okoliczne tereny.

8. Zaznajamiajcie dziecko ze światem fauny. Jeśli tylko macie taką możliwość, udajcie się na rodzinną wycieczkę do zoo albo na podmiejską farmę zwierząt czy do gospodarstwa oferującego edukacyjne wycieczki dla dzieci.

9. Spędzajcie czas w swoim ogrodzie – jeśli macie to szczęście, że nim dysponujecie! Prowadźcie w nim wspólne prace, oczywiście dostosowane do możliwości i wieku dziecka.

10. Spróbujcie założyć własną uprawę warzyw, ziół lub owoców! Nawet mała sadzonka pomidorów na parapecie to świetny początek, a smak i duma z samodzielnie wyhodowanych produktów są nieocenione!

11. Jeśli to możliwe, kupujcie produkty u lokalnego rzeźnika, piekarza, w warzywniaku, na targach i bazarkach. Możecie też korzystać z kooperatyw spożywczych (oddolnych inicjatyw, których członkowie wspólnym wysiłkiem znajdują lokalnych producentów i bezpośrednio u nich się zaopatrują). A jeśli takich nie ma w Waszym otoczeniu – zawsze możecie ich powstanie zainicjować!

12. Dowiedzcie się, czy w Waszej okolicy możliwa jest dostawa mleka bezpośrednio od lokalnych hodowców. Zazwyczaj unika się w nich plastikowych butelek na rzecz opakowań wielokrotnego użytku (np. szklanych).

13. Rozejrzyjcie się za lokalnymi sklepami charytatywnymi. Są one skarbnicą wszystkiego – od ubrań po książki czy meble. Sami również możecie przekazać tam niepotrzebne już Wam rzeczy.

14. Upcykling to forma wtórnego przetwarzania niepotrzebnych rzeczy, w tym odpadów. Możecie to potraktować jako projekt rodzinny, ćwiczący Waszą kreatywność.

15. Unikajcie zbyt długiego spędzania czasu przed ekranami, szczególnie pod koniec dnia – przed snem.

16. Dostosowujcie oświetlenie do pory dnia i swojej aktywności, starajcie się używać żarówek energooszczędnych.

17. W ciągu dnia odsłońcie zasłony i podnoście rolety czy żaluzje. Na noc zaś możecie je opuszczać, by dodatkowo zaciemnić pomieszczenie. Może to pozwolić wejść w wieczorne rytuały i pomóc dziecku w zasypianiu.

Mamy nadzieję, że któreś z naszych pomysłów przypadną Wam do gustu. A jeśli szukacie także innych inspiracji i wiedzy na temat życia z maluszkiem, przejrzyjcie pozostałe artykuły, które dla Was przygotowaliśmy. Może zainteresują Was np. ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem? Albo chcecie dowiedzieć się więcej o diecie maluszka? Jeśli tylko macie na to ochotę (i oczywiście czas!), skorzystajcie z informacji, którymi pragniemy się z Wami podzielić.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Jak zostać supertatą?
Artykuł
tata opiekuje się córką

Jak zostać supertatą?

Bycie odpowiedzialnym ojcem jest często kojarzone z zabezpieczeniem materialnym rodziny. Jednak pomyśl o tym raczej w kategoriach wzięcia na siebie części obowiązków związanych z dzieckiem.

4 min. czytania

View details Zostań supertatą – poznaj 10 wskazówek dla każdego ojca! Checklista
Artykuł
Młody ojciec trzymający na brzuchu dziecku

Zostań supertatą – poznaj 10 wskazówek dla każdego ojca! Checklista

Jesteś przyszłym lub świeżo upieczonym ojcem? Już nie musisz czuć się odtrącony w trakcie ciąży albo po narodzinach Twojego dziecka.

6 min. czytania

View details Proste zasady kąpieli noworodka i niemowlęcia
Artykuł
niemowlę z mamą po kąpieli

Proste zasady kąpieli noworodka i niemowlęcia

Przekonaj się, że kąpiel oraz pielęgnacja skóry dziecka mogą być relaksującym rytuałem dla Ciebie i Twojego dziecka, oraz szansą na wspólne, czułe chwile!

6 min. czytania

View details Mężczyzna zazdrosny o dziecko
Artykuł
Mężczyzna zazdrosny o dziecko

Mężczyzna zazdrosny o dziecko

Razem z partnerką wyczekiwałeś na narodziny dziecka, a po porodzie okazało się, że zszedłeś na drugi plan?

4 min. czytania

View details Gdy nie jesteś mężem mamy dziecka
Artykuł
Rodzice w konkubinacie

Gdy nie jesteś mężem mamy dziecka

Współcześnie coraz częściej zdarza się, że na świat przychodzą dzieci, których rodzice żyją w tzw. związku nieformalnym. Partnerzy nie są więc małżeństwem, ale zostają mamą i tatą.

4 min. czytania

View details 6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą
Artykuł
6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą

6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą

Niedługo będziesz ojcem? A może już nim jesteś? Przekonaj się, że nie tylko mama w życiu maluszka jest ważna. Ty też możesz zostać bohaterem dla swojego dziecka.

5 min. czytania

View details Jak wybrać wózek dziecięcy?
Artykuł
Przyszli rodzice wybierają wózek dla niemowlaka

Jak wybrać wózek dziecięcy?

Już niedługo zostaniesz tatą i zastanawiasz się, jaki wózek dla Twojego dziecka będzie najlepszy?

4 min. czytania

View details Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?
Artykuł
Spacer z niemowlakiem

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer z noworodkiem to duże wydarzenie w życiu świeżo upieczonych rodziców. Z czasem jednak oswoisz się z wychodzeniem na dwór z dzieckiem i stanie się to miłym urozmaiceniem dnia.

6 min. czytania

View details Ojciec – jak zostać oazą spokoju?
Artykuł
Rodzice z niemowlakiem

Ojciec – jak zostać oazą spokoju?

Bycie ojcem i dobrym mężem lub partnerem to ważna i odpowiedzialna rola. Musisz zadbać zarówno o mamę dziecka, jak i samego maluszka. Przeczytaj poradnik dla taty i sprawdź, jak być oazą spokoju.

4 min. czytania

View details Najczęściej popełniane błędy przez młodych ojców
Artykuł
Błędy młodych ojców

Najczęściej popełniane błędy przez młodych ojców

Młody tata po narodzinach dziecka może czuć się niepewnie w zupełnie nowej dla siebie roli.

4 min. czytania

View details Seks po porodzie
Artykuł
Seks po porodzie

Seks po porodzie

Po narodzinach dziecka każdy związek staje przed nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest ponowne rozpoczęcie współżycia po ciąży i połogu.

5 min. czytania

View details Trudna sztuka ubierania niemowlaka
Artykuł
Ubieranie noworodka

Trudna sztuka ubierania niemowlaka

Świeżo upieczeni rodzice często stresują się tym, jak ubierać noworodka, aby nie dopuścić do jego przegrzania czy przeziębienia.

5 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Jak przewinąć niemowlaka – podstawy
Artykuł
przewijanie noworodka

Jak przewinąć niemowlaka – podstawy

Pieluchę u noworodka czy niemowlaka zmienia się tyle razy dziennie, że już wkrótce staniesz się w tym mistrzem.

4 min. czytania

View details Karmienie butelką – porady dla taty
Artykuł
Karmienie butelką - porady dla taty

Karmienie butelką – porady dla taty

Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy, ponieważ zawiera wszystkie składniki, których dziecko potrzebuje, aby zdrowo rosnąć.

6 min. czytania

View details Urlop ojcowski a macierzyński
Artykuł
Urlop ojcowski i macierzyński

Urlop ojcowski a macierzyński

Coraz więcej młodych ojców chce skorzystać z urlopu ojcowskiego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego. Świadczenia przysługują każdemu mężczyźnie, który zostaje tatą.

8 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Znajdź swój model ojcostwa
Artykuł
Model ojcostwa

Znajdź swój model ojcostwa

Bycie tatą to poważne zadanie, dlatego z myślą o Tobie przygotowaliśmy krótki poradnik, jak być dobrym ojcem.

5 min. czytania

View details Tato, zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka!
Artykuł
Tata dba o bezpieczeństwo dziecka

Tato, zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka!

Jesteś głową rodziny – starasz się zapewnić jej byt i dbasz o potrzeby swojej partnerki i Waszego dziecka.

6 min. czytania