Karmienie butelką – porady dla taty
Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy, ponieważ zawiera wszystkie składniki, których dziecko potrzebuje, aby zdrowo rosnąć. Przychodzi jednak czas, kiedy karmienie naturalne się kończy i trzeba wybrać dla dziecka odpowiednie mleko modyfikowane. Sprawdź, jak karmić butelką i przekonaj się, że to naprawdę proste!
Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko jego mamy. Gdy jednak mama z różnych powodów przestaje karmić maluszka piersią lub zaczyna dokarmiać dziecko butelką, w codzienny rytuał karmienia może włączyć się również tata. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie mleko następne dla niemowlaka i dowiedz się, dlaczego Twój udział w karmieniu jest tak ważny.
Karmienie butelką a budowanie więzi z tatą
Za każdym razem, kiedy karmisz swojego maluszka, budujesz z nim niepowtarzalną więź. Przytulasz go i troszczysz się o niego, a dodatkowo zapewniasz zdrowy rozwój. Tata, który chętnie pomaga swojej partnerce przy dziecku, może odciążyć zmęczoną mamę – szczególnie podczas nocnych pobudek na jedzenie.
Takie zaangażowanie jest naprawdę cenne i podkreśla wspólny udział w wychowywaniu maluszka. Jeżeli jesteś tatą pracującym i nie możesz pomagać przy niemowlęciu w ciągu dnia, koniecznie zaangażuj się w wieczorne karmienie dziecka. Karmiąc maleństwo, stajesz się mu bardziej bliski.
Jak wybrać mleko modyfikowane dla dziecka?
Wybierając odpowiednie mleko, należy kierować się wiekiem brzdąca oraz jego indywidualnymi potrzebami. Razem z mamą maluszka zastanów się, jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla dziecka. Najlepiej w tej kwestii skonsultujcie się z lekarzem pediatrą. Podczas zakupu mleka zwróć uwagę na cyferki, które znajdują się na opakowaniu, aby dobrać produkt do wieku maleństwa:
- cyfra 2 znajduje się na mleku następnym dla niemowląt po 6. miesiącu życia
- cyfra 3 umieszczona jest na mleku modyfikowanym dla dzieci po 1. roku życia
- cyfra 4 znajduje się na mleku modyfikowanym dla dzieci po 2. roku życia
- cyfra 5 umieszczona jest na mleku modyfikowanym dla dzieci po 2,5 roku życia
Bardzo ważne są także składniki mleka modyfikowanego. Wzorem jest tutaj mleko mamy. Wybierając dla niemowlaka w 2. półroczu życia mleko następne, zwróć uwagę na:
- obecność w mleku następnym oligosacharydów o strukturze identycznej jak w mleku mamy
- odpowiednią ilośćwysokiej jakości białka
- kultury bakterii w składzie, które występują też w mleku mamy
- zawartość w mleku następnym laktozy – cukru naturalnie występującego w mleku kobiecym
Jeżeli pojawią się u dziecka dolegliwości (np. biegunka, kolka, ulewanie, zaparcia), należy zasięgnąć porady specjalisty. Pediatra pomoże Wam w takiej sytuacji dobrać odpowiedni preparat specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego.
Ważne
Skłonność do alergii jest dziedziczna, to tzw. czynnik genetyczny. Jeżeli któreś z rodziców dziecka ma stwierdzoną alergię, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również u niemowlęcia wystąpi ta przypadłość.
Gdy u Twojego dziecka istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego, zapytaj lekarza o preparat typu H.A., czyli produkt stworzony z myślą właśnie o takich maluszkach. To specjalne mleko modyfikowane z hydrolizowanym białkiem, które zostało pocięte na mniejsze fragmenty w ściśle określonych miejscach.
Jak przygotować mleko modyfikowane?
Gdy maluszek płacze, wybudza się ze snu, marudzi, wkłada piąstki do buzi i zaczyna je ssać, to może być sygnał, że jest głodny. Do innych oznak głodu należy też mlaskanie i naśladowanie odruchu ssania przez dziecko, wyraźne wypatrywanie czegoś i energiczne kręcenie główką. Opisane zachowania powinny być znakami dla Ciebie, że czas przygotować odpowiednią do wieku porcję mleka modyfikowanego. Pamiętaj, że zawsze trzeba przygotowywać mleko bezpośrednio przed podaniem go dziecku.
Zacznij od umycia rąk i wyparzenia wszystkich części butelki. Nigdy nie zmieniaj proporcji wody i proszku bez konsultacji z lekarzem, użyte wartości powinny być zgodne z tabelą karmienia na opakowaniu mleka. Zawsze wykorzystuj przegotowaną wodę o temperaturze około 37°C. Po odmierzeniu odpowiedniej ilości mleka (przy pomocy miarki dołączonej do opakowania) wsyp je do butelki z wodą.
Mleko musisz dobrze wymieszać poprzez energiczne potrząsanie zamkniętej butelki. Dzięki temu składniki dobrze się połączą. Zanim zaczniesz karmić, na nadgarstku sprawdź, czy temperatura mleka jest odpowiednia. Mleko powinno mieć około 37°C. Jeśli maluszek nie zje całej ilości przygotowanego przez Ciebie mleka, wylej je i przed kolejnym karmieniem przygotuj świeżą porcję. Szczegółowe instrukcje, które dotyczą przygotowywania mleka modyfikowanego.
Jeśli zdarzy się, że pora karmienia przypadnie np. podczas spaceru lub w trakcie podróży z maluszkiem, możecie skorzystać z mleka w płynie. Wygodne opakowanie zmieści się do wózka lub podróżnej torby. Produkt jest gotowy do spożycia. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziecie mogli nakarmić dziecko w każdej sytuacji. Wystarczy przelać mleko do butelki – i gotowe!
Ważne
Gdy przygotowujesz mleko modyfikowane, zawsze trzymaj się proporcji składników, o których pisze producent na opakowaniu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których dodasz np. zbyt mało proszku i mleko będzie niepełnowartościowym pokarmem. Mogłoby to doprowadzić do niedożywienia. Gdy dodasz za dużo proszku, może to natomiast sprzyjać wystąpieniu u maluszka nadwagi bądź otyłości.
Najlepsze pozycje do karmienia
Podczas karmienia trzymaj maluszka w bezpiecznej pozycji, aby nie zachłysnął się mlekiem. Pamiętaj, że główka dziecka musi być nieco wyżej niż tułów – karmienie na płasko sprzyja zakrztuszeniu, a dodatkowo w przyszłości może przyczynić się do wystąpienia wad zgryzu. Dziecko podczas karmienia najlepiej trzymać pod kątem 45°. Smoczek zawsze powinien być pełen mleka, dlatego lekko przechylaj butelkę w trakcie jej opróżniania. Dzięki temu maluszek nie nałyka się powietrza i nie będzie miał potem problemów z brzuszkiem.
- Wygodnie usiądź i ułóż niemowlę na swoim przedramieniu – ta pozycja będzie dla Was na początek najwygodniejsza.
- Możesz także położyć dziecko na swoich kolanach, aby pupa niemowlaka opierała się lekko o Twój brzuch. Karmienie w tej pozycji sprawi, że będziecie mieć cały czas kontakt wzrokowy.
- Jeżeli maluszek jest przeziębiony, ma katar lub nadmiernie ulewa, możesz ułożyć go na boku na swoim udzie. Główka i plecy powinny opierać się o Twoją drugą nogę, a pupa o Twój brzuch.
Gdy niemowlę staje się niespokojne i zaczyna wypluwać smoczek, to znak, że się najadło. Teraz pora na odbijanie po karmieniu. Na ramieniu rozłóż tetrową pieluszkę, a maluszka trzymaj pionowo tak, by jego buzia znajdowała się na pieluszce. Delikatnie poklep dziecko po pleckach, by pęcherzyki powietrza z przewodu pokarmowego uleciały – dzięki temu prostemu zabiegowi ryzyko bólu brzuszka będzie dużo mniejsze. Po karmieniu butelką zadbaj o bliski kontakt z dzieckiem i utul je w swoich ramionach.
O tym musisz pamiętać!
Po każdym karmieniu dokładnie umyj butelkę i smoczek, używając specjalnych produktów do czyszczenia akcesoriów do karmienia i wygotuj wszystko w garnku ze wrzącą wodą. Na koniec wszystkie części butelki osusz za pomocą kuchennego ręcznika. Pamiętaj, aby nigdy nie pozostawiać dziecka podczas karmienia bez opieki, aby się nie zakrztusiło!
Ważne
Podczas konferencji SXSW w Austin w Teksasie zaprezentowano nowy wynalazek dla ojców, którzy chcą uczestniczyć w karmieniu niemowląt. To tzw. ojcowski asystent pielęgnacyjny. To gadżet dla mężczyzn, który przypomina kobiece piersi. W zbiornikach znajduje się mleko. W jednym z nich zamontowano silikonowy sutek, który pozwala karmić dziecko w sposób zbliżony do naturalnego.
Karmienie dzieci daje ojcom poczucie, że są potrzebni. Gdy tata sięga po butelkę z mlekiem i angażuje się w obowiązki związane z maluszkiem, jest to duże odciążenie dla mamy. Już wiesz, jakie mleko modyfikowane wybrać, jak je przygotować i w jakiej pozycji podawać je bobasowi. Teraz możesz odciążyć mamę dziecka i aktywnie włączyć się w karmienie.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.