Znajdź swój model ojcostwa
Bycie tatą to poważne zadanie, dlatego z myślą o Tobie przygotowaliśmy krótki poradnik, jak być dobrym ojcem. Poznaj różne modele ojcostwa i na tej podstawie zbuduj swój własny stosunek do maluszka, ale i jego mamy – pełny miłości, wsparcia oraz wzajemnego zaufania. Sprawdź, jak wypracować ojcowskie relacje z własnym dzieckiem!
Wiele mężczyzn żyje w napięciu, gdy dowiaduje się, że wkrótce zostanie ojcem. To zupełnie normalne, że przyszły tata zastanawia się, w jaki sposób podołać tak odpowiedzialnemu zadaniu. Aby przygotować Cię do tej roli, opracowaliśmy poradnik, który opracowaliśmy na podstawie doświadczeń młodych ojców*. Powinieneś przeczytać go jeszcze przed pojawieniem się Twojego dziecka na świecie. Dzięki niemu będziesz mógł znaleźć swój własny model ojcostwa.
Jak dobrze wychować dziecko?
Pamiętaj, że najważniejsze w wychowaniu dziecka jest to, aby być blisko maluszka i jego mamy. Relacje z dzieckiem i partnerką przekładają się na to, jak będzie wyglądać nie tylko Twój własny model bycia tatą, ale przede wszystkim Wasza rodzina, w której wychowa się dziecko. Właśnie z tej podstawowej komórki społecznej w przyszłości maluszek wyniesie najważniejsze wzorce, tradycje oraz rozumienie miłości, dlatego potrzebuje dobrych fundamentów, o które muszą zatroszczyć się jego rodzice.
Jaki jest Twój własny model ojcostwa?
Tatusiowie, którzy już powitali na świecie swojego małego potomka, bardzo często postrzegają swoje ojcostwo jako gwałtowną rewolucję i ważny moment w ich dorosłym życiu, który zmienia dosłownie wszystko. Właśnie dlatego warto wcześniej przygotować się do bycia ojcem i chociaż w teorii opracować swój własny model ojcostwa. Po prostu zastanów się, jakim chcesz być tatą. Nie musisz powielać kanonów swojego ojca czy teścia. Zrób to tak, jak Ty to czujesz, a ojcostwo nie będzie takie straszne.
Ważne
Okazuje się, że im bardziej współczesne idee ojcostwa, tym większe staje się zaangażowanie i chęć aktywnego uczestnictwa taty w życiu dziecka – bez względu na wiek maluszka. Dzisiejsi mężczyźni bardzo różnią się od własnych ojców, przeciwstawiając się tradycyjnemu modelowi ojcostwa, który jest im znany z własnych rodzin jako bierny, niezaangażowany oraz nieobecny. Nowoczesny tata to partner i ojciec, który świadomie buduje relacje z dzieckiem już od narodzin maluszka**.
Model 1.: nowoczesne tacierzyństwo i tata zaangażowany w wychowanie dziecka
Jak już wspominaliśmy, współczesne ojcostwo znacznie różni się od modelu, jaki przyświecał Twojemu tacie czy dziadkowi. Dzisiaj mężczyźni coraz częściej porzucają rolę ojców niezaangażowanych w wychowanie i kształtowanie małego człowieka.
Nie skupiają się jedynie na zapewnieniu bytu materialnego rodzinie, ale świadomie uczestniczą w karmieniu, przewijaniu i kąpaniu dziecka od jego pierwszych chwil na świecie, odciążając młodą mamę. Funkcja opiekuńcza i wychowawcza odrywa tutaj najważniejszą rolę, tata angażuje się w obowiązki domowe, a relacje między poszczególnymi członkami rodziny mają charakter partnerski.
Model 2.: ojcostwo pragmatyczne, czyli tata biznesmen
Wciąż dużą grupę ojców stanowią ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają swój własny rozwój i karierę zawodową oraz mężczyźni, którzy uciekają w pracę, ponieważ czują presję zapewnienia bytu rodzinie i odpowiedzialności za nią. Angażująca praca lub strach przed zwolnieniem, przesłaniają niekiedy inne funkcje rodzinne, takie jak: wychowanie dziecka, opiekę nad maluszkiem czy spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. Te obowiązki spoczywają w takim modelu na barkach mamy. W takim przypadku kontakty z potomkiem są najczęściej uzależnione od aktywności zawodowej taty.
Model 3.: ojcostwo wycofane, czyli tata w cieniu mamy dziecka
Najmniej popularnym modelem ojcostwa jest całkowite wycofanie się z obowiązków związanych z wychowaniem i pielęgnacją dziecka. Tacy ojcowie tylko sporadycznie uczestniczą w życiu maluszka. Zazwyczaj to mamie dziecka, która jest na urlopie macierzyńskim, pozostawiają rolę opiekunki, twierdząc, że jej instynkt pozwoli bardziej troskliwie zająć się szkrabem, którego nosiła przez długie miesiące pod sercem.
Są również sytuacje, gdy to mama dziecka świadomie odsuwa ojca od obowiązków i wychowania. Gdy taka sytuacja przydarzy się w Twoim związku, porozmawiaj o tym z partnerką. Postaraj się wytłumaczyć jej, że dziecko potrzebuje również Ciebie. Pamiętaj, że wszystkiego można się nauczyć metodą prób i błędów, które na początku rodzicielskiej drogi zdarzają się każdemu świeżo upieczonemu tacie.
Bycie tatą nie musi być trudne
Pierwsze chwile ojcostwa zawsze bywają nieco trudne i wymagają sporego poświęcenia. Choć może pojawić się u Ciebie poczucie zagubienia czy nawet frustracji, nie dawaj za wygraną. Bycie tatą jest naprawdę fajne i już wkrótce przekonasz się o tym na własnej skórze. Póki jeszcze na świecie nie ma maluszka, ćwicz swoje dobre cechy charakteru – bądź opanowany oraz cierpliwy – niczym oaza spokoju. Te umiejętności przydadzą się już niedługo!
Pamiętaj, że to właśnie tata niejednokrotnie równoważy kobiecą emocjonalność, a ojcowski wkład w wychowanie syna i córki oraz wspólne pasje taty i dziecka są bezcenne! Każdy tata kocha własne dziecko na swój własny sposób i może ofiarować mu to, czego nie jest w stanie zapewnić mama – opiekę oraz miłość pochodzącą od mężczyzny. Właśnie dlatego nie powinieneś aspirować do matczynego wzoru rodzicielstwa, a wypracować sobie własne zasady i wartości, które są ważne dla Ciebie, czyli głowy rodziny.
Czas oczekiwania na dziecko wykorzystaj na budowanie relacji partnerskich z jego mamą, przygotuj się na poród i przeorganizuj dotychczasowe przyzwyczajenia. Gdy zostaniesz tatą, będziesz mógł skupić się na wdrażaniu w życie swojego własnego modelu bycia tatą. Powodzenia!
* raport powstał na postawie wyników z badania jakościowego przygotowanego dla marki Nestlé „Ojcowie i matki – razem czy osobno?”
** dane z raportu
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.