Jak będąc rodzicem dbać o środowisko?

Jak będąc rodzicem dbać o środowisko?

5 - 6 miesięcy
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Zastanawiasz się, dlaczego jedzonko dla Twojego Maluszka zostało zapakowane w taki, a nie inny materiał? A może ciekawi Cię, jak Nestlé dba o właściwe gospodarowanie zużytymi opakowaniami? Zdradzimy Ci tajemnicę, że chcemy, aby do 2025 roku wszystkie nasze opakowania nadawały się do recyclingu lub ponownego użycia. 

Opakowania do żywności pełnią bardzo ważną rolę. Jaką? Między innymi pozwalają nam na komunikację z Tobą, Drogi Rodzicu! To właśnie tam – na etykiecie opakowania, umieszczamy najważniejsze informacje dotyczące np. składu czy sposobu przygotowania produktu. Ale! Przecież to nie wszystko – opakowania są jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo żywności. Dobre opakowanie chroni przygotowane dla Maluszka jedzenie m. in. przed drobnoustrojami i powstawaniem pleśni, rozmoczeniem lub wyschnięciem, utlenianiem, ciepłem i zimnem, rozlaniem czy też uszkodzeniem.

Istotne jest jednak nie tylko to, do czego służy opakowanie zaraz po wytworzeniu. Ważne jest również, co się z nim dzieje, kiedy już przestanie być potrzebne do ochrony produktu. W Nestlé chcemy, aby żadne z naszych opakowań nie trafiało na wysypiska śmieci, do oceanów, jezior czy rzek. Zarówno opakowania jak i związane z nimi procesy mają wpływ na zmiany klimatu - jeśli nie są właściwie usuwane czy przetwarzane, mogą skończyć na łonie natury, stwaorzając zagrożenie dla ryb i dzikich zwierząt (nie wspominając już o wpływie na ludzi!).

W uproszczeniu, chodzi o to, żeby  nowych odpadów było jak najmniej. Można to uzyskać, np. wykorzystując ponownie materiały czy surowce. Jeśli uda nam się wykorzystywać odpady jeszcze raz, i jeszcze raz (i tak bez końca), pomoże nam to:

  • zmniejszyć ilość zasobów naturalnych zużywanych do produkcji opakowań, 
  • ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przedostawanie się odpadów do środowiska,
  • sprawić, by nasze opakowania były cenniejsze ze względu na to „drugie życie”, które można im dać po pierwszym wykorzystaniu.

Słoiczek po obiadku, recyklingowalny plastik czy kartonikowe pudełko zużyte podczas rodzinnych posiłków mogą nie tylko ponownie stać się nowym opakowaniem do żywności. W zależności od surowca, z którego powstały, mogą zostać również wykorzystane jako surowiec do tworzenia dywanów czy materiał budowlany. Można by wręcz rzec, że istnieje jakaś szansa na zamieszkanie z użytym już wcześniej opakowaniem po jedzenia Maluszka!

A co jest potrzebne do tego, aby można było opakowania ponownie wykorzystywać? Niezbędne są:

  • materiały po opakowaniach, które nadają się do ponownego wykorzystania i recyclingu lub kompostowania,
  • sposób na zebranie wykorzystanych opakowań i przetworzenie ich w nowy materiał lub kompost,
  • Ty! Czyli świadomy konsument, świadomy rodzic, który będzie wiedział jak zarządzić posiadanymi odpadami tak, żeby mogły być one ponownie wykorzystane.

Jak Ty możesz przyczynić się do ochrony środowiska?

Oto siedem wskazówek, które mogą pomóc Ci chronić naszą planetę. Zachęcamy Cię do wprowadzenia ich w życie, by w ten sposób nie tylko zatroszczyć się o środowisko naturalne, ale także być wzorem proekologicznych postaw dla Twojego maluszka.

  1. Sprawdź co można, a czego nie można poddać recyclingowi w okolicy Twojego miejsca zamieszkania i wyrób w sobie nawyk recyclingu wszystkiego, co można przetworzyć.
  2. Zachęcaj innych, by również segregowali i odpowiednio wyrzucali odpady tak, aby mogły dostać „drugie zycie”.
  3. Kupując żywność i inne produkty wybieraj te, które mają opakowania dostosowane do rozmiaru produktu, wykonane z surowców, które można ponownie wykorzystać.
  4. Unikaj nadmiernych zakupów i kupuj takie ilość produktów, aby wszystko wykorzystać.
  5. Unikaj używania jednorazowych toreb na zakupy - torby wielokrotnego użytku są takie piękne!
  6. Poszerzaj swoją wiedzę np. o materiałach opakowaniowych, żeby podejmować świadome decyzje zakupowe.

Aż tyle, i tylko tyle! Może w głowie kołacze Ci się: „Po co będę to robić? Przecież jestem tylko jedną osobą i mój wkład nic nie zmieni”. Ale jesteś jedną osobą z całej świadomych rodziców, którym zależy na dobru ich dzieci, więc chcą zadbać o Ziemię, na której będą mieszkać kolejne pokolenia. Dołóż swoją kroplę do ochrony środowiska – bo czymże innym jest morze jak nie zbiorem wielu, wielu kropel!

Zmiana dotychczasowych nawyków nie zawsze jest łatwa. Wymaga to nie tylko chęci, ale też wysiłku. Dla Twojego Maluszka warto. Naprawdę warto!

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co robimy dla lepszej przyszłości Maluchów? Nestlé uruchomiło Instytut Badań nad Opakowaniami Nestlé, zlokalizowany w ośrodku badawczym w Lozannie, w Szwajcarii. Jest to pierwszy taki ośrodek w naszej branży. To właśnie tam bada się i opracowuje innowacje takie jak np. nowe materiały opakowaniowe na bazie papieru i opakowania biodegradowalne.;

Jak obecnie wyglądają możliwości ponownego wykorzystania opakowań naszych produktów dla najmłodszych? Sprawdź tu.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Z pola do małych rączek
Artykuł
Z pola do małych rączek

Z pola do małych rączek

Dowiedz się, jaką drogę pokonują produkty organiczne, które podajesz swojemu maluszkowi, zanim trafią one na półki sklepowe.

1 min. czytania

View details Domowe sposoby na lepszy sen – aktywność w ciągu dnia
Artykuł
Sposoby na lepszy sen – mama trzyma na kolanach śpiące niemowlę

Domowe sposoby na lepszy sen – aktywność w ciągu dnia

Naukowcy są zgodni, że prawidłowy odpoczynek wpływa na zdrowy rozwój dziecka. Popatrz, co możesz zrobić w ciągu dnia, żeby zapewnić lepszy sen niemowlaka.

3 min. czytania

View details Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?
Artykuł
Dieta matki karmiącej piersią

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?

Jeśli karmisz maluszka piersią, powinnaś zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dla funkcjonowania Twojego organizmu.

8 min. czytania

View details Ekologiczne zakupy w 5 krokach
Artykuł
Ekologiczne zakupy w 5 krokach

Ekologiczne zakupy w 5 krokach

Poznaj pięć sposobów na to, aby robić mądrze zakupy, dbając przy okazji o środowisko naturalne. Wspólnie troszczmy się o naszą planetę!

3 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?
Artykuł
Wielokulturowość

Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?

W dzisiejszym świecie wielokulturowość towarzyszy nam na każdym kroku: na ulicy, w sklepie, na placu zabaw, u znajomych...

5 min. czytania

View details Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?
Artykuł
Niemowlę śpiące na wznak w łóżeczku

Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?

Czy wiesz, że kładzenie dziecka do łóżeczka, kiedy jeszcze nie śpi, ale już jest śpiące, mniej więcej w tych samych godzinach każdej nocy, może mu pomóc wytworzyć efektywny schemat zasypiania?

8 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem

Okres między czwartym a szóstym miesiącem życia to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy Twój maluszek zaczyna zauważać wiele rzeczy wokół siebie.

4 min. czytania

View details Dlaczego niemowlę nie chce spać? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o problemy ze snem
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Dlaczego niemowlę nie chce spać? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o problemy ze snem

Czy Twoje dziecko ma problemy z układaniem się do snu? Wielokrotnie wybudza się w nocy? A może budzi się jeszcze przed świtem?

3 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty ze snem u małego dziecka mogą pojawiać się nawet wtedy, gdy przestrzegacie wieczornych rytuałów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pomogą Wam cieszyć się nocnym odpoczynkiem.

4 min. czytania

View details Białko – jego jakość i ilość w diecie dziecka ma znaczenie
Artykuł
uśmiech dziecka

Białko – jego jakość i ilość w diecie dziecka ma znaczenie

Białko to kluczowy budulec rozwijającego się organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby Twój maluszek spożywał odpowiedniej jakości białko w odpowiednich ilościach.

3 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Pozorny i rzeczywisty brak pokarmu po porodzie – co to oznacza?
Artykuł
Mama martwiąca się o niedobór pokarmu w piersiach

Pozorny i rzeczywisty brak pokarmu po porodzie – co to oznacza?

Jak rozpoznać brak pokarmu w piersiach i czy można temu w jakiś sposób zapobiec?

6 min. czytania

View details Dlaczego nie należy doprawiać posiłków dla dzieci?
Artykuł
dziecko próbujące przecieru warzywnego

Dlaczego nie należy doprawiać posiłków dla dzieci?

Dzieci mają dużo więcej kubków smakowych od dorosłych, dlatego nie potrzebują intensywnego doprawiania potraw - smaki dań są dla nich wystarczająco wyraziste.

2 min. czytania

View details Czy macie coś dla wegetarian?
Artykuł
Dziecko przebrane za kucharza

Czy macie coś dla wegetarian?

Obiadek dla maluszka wcale nie musi codziennie zawierać mięsa. Linia dań Gerber z zieloną ikonką i listkiem na etykiecie to bezmięsne propozycje przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci.

4 min. czytania

View details Ile snu potrzebuje moje dziecko?
Artykuł
Ile snu potrzebuje moje dziecko

Ile snu potrzebuje moje dziecko?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najciekawsze informacje o śnie maluszka. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowedź się więcej o tym dlaczego sen jest ważny dla zdrowia i rozwoju maluszka.

1 min. czytania

View details Nestlé Sinlac – FAQ
Artykuł
Nestlé Sinlac – FAQ

Nestlé Sinlac – FAQ

Masz pytania dotyczące Nestlé Sinlac? Chcesz wiedzieć, jak przygotować pełnowartościowy posiłek na jego bazie i dla kogo jest przeznaczony?

5 min. czytania