Ojcostwo nie takie straszne!
Gdy na świecie pojawia się maluszek, niemal każdy świeżo upieczony tata zastanawia się, jak być dobrym ojcem. Każdy mężczyzna ma prawo czuć się niepewnie, gdy zostaje postawiony w tak nowej i nieznanej mu dotychczas roli. Możesz zastanawiać się, czy wywiążesz się ze swoich obowiązków – wobec dziecka i partnerki – a jednocześnie zapewnisz byt swojej rodzinie. Pamiętaj jednak, że ojcostwa – tak jak macierzyństwa – trzeba się po prostu stopniowo nauczyć, bo nie mamy go w genach.
Bycie mężem i ojcem może Ci się początkowo jawić niczym jazda na rollercoasterze. Wraz z pojawieniem się niemowlęcia w Waszym życiu świat zdaje się wywracać do góry nogami. Odczuwasz nawał nowych obowiązków, masz poczucie odpowiedzialności za zapewnienie bytu Waszej rodzinie, a do tego jeszcze czasem nawiedza Cię myśl, że może wcale nie idzie Ci najlepiej…? Daj sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją, a na razie podejdź do sprawy zadaniowo.
Ojcostwo jako ważna zmiana w życiu
Być może zdajesz już sobie sprawę z tego, że gdy zostajesz tatą, stanowi to pewien przełom w Twoim życiu. Z jednej strony czujesz, że bardzo spełniasz się w swojej męskiej roli. Wyjątkową troską otaczasz partnerkę i Wasze maleństwo, a jednocześnie zapewniasz bezpieczny byt Waszej rodzinie. Z drugiej jednak strony zwykle wiąże się to też z lękiem przed tym, jak sobie poradzić, gdy zakres Twojej odpowiedzialności tak gwałtownie się poszerza. W początkowym okresie ojcostwa możesz też odnosić szczególnie silne wrażenie, że nie łączy Cię z dzieckiem tak bliska więź jak jego mamę.
Nie wymagaj jednak od siebie, że w okamgnieniu odnajdziesz się w nowej sytuacji. Pamiętaj o tym, że Twoja partnerka – jako mama – w inny sposób nawiązuje bliską relację z dzieckiem, ale także ona dopiero się tego uczy. Spróbuj nie poddawać się napadającym Cię wątpliwościom i postaraj szybko wdrożyć się w nowe obowiązki. Dzięki temu odciążysz swoją partnerkę – która jest z pewnością bardzo zmęczona – a jednocześnie zyskasz niepowtarzalny czas ze swoim nowo narodzonym potomkiem.
Opieka i pielęgnacja
Bezpośrednio po porodzie należy przede wszystkim zatroszczyć się o to, aby zaspokoić potrzeby maluszka i zapewnić mu bezpieczny, prawidłowy rozwój. Zarówno Ty, jak i Twoja partnerka dopiero uczycie się swojego dziecka – jego reakcji i wyrażania emocji. Uważnie je więc obserwuj – a żeby się to udało, musisz być blisko niego. Nawet jeśli dzień spędzasz w pracy, postaraj się przejąć część obowiązków opiekuńczych i pielęgnacyjnych po powrocie do domu.
Ustal, że na przykład mycie dziecka czy kładzenie go do snu należy wyłącznie do Ciebie. W życiu maluszka powinny być obecne rytuały, zachowania powtarzane niezmiennie każdego dnia. Taki wyłącznie Wasz czas pozwoli Ci też poczuć się mistrzem w danej czynności – a to wpłynie na Twoje poczucie pewności siebie jako taty. Co więcej, budujesz wówczas w oczach dziecka obraz taty obecnego w wychowaniu i zaangażowanego. Twoja partnerka zaś zyska niezastąpione wsparcie w tym trudnym dla niej czasie.
Rola taty
Pamiętaj o tym, że ojciec to nie jest druga, „gorsza” wersja mamy. Twoja rola jako taty jest nie do przecenienia w procesie rozwoju i wychowania dziecka. Maluszek potrzebuje bowiem silnego męskiego wzorca – na równi z tym kobiecym. Ponadto możesz teraz wykazać się siłą spokoju i charakteru. Mama Waszego maluszka przeżywa naturalne wahania emocjonalne i burzę hormonalną. Twoje spokojne, pomocne podejście może stanowić dla niej znaczne wsparcie. Ty sam zaś szybko wyrobisz sobie swój własny model ojcostwa i przekonasz się, jak wielką dumę może budzić bycie niezawodnym partnerem oraz troskliwym tatą.
Twoje zadania:
- odciąż partnerkę i zadbaj o jej odpoczynek
- przejmij przynajmniej jeden rytuał w opiece nad dzieckiem
- spędzaj czas z maluszkiem, aby budować z nim więź
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.