Jak wybrać wózek dziecięcy?
Już niedługo zostaniesz tatą i zastanawiasz się, jaki wózek dla Twojego dziecka będzie najlepszy? Zanim wspólnie z partnerką zdecydujecie się na zakup określonego modelu, poznajcie kilka najważniejszych zalet typowych wózków dziecięcych, aby podjąć ostateczny wybór. Podpowiadamy, który wózek dziecięcy sprawdzi się dla niemowlaka, a także nieco starszego maluszka.
Wózek dla niemowlaka to jeden z pierwszych zakupów przyszłych rodziców. Przy wyborze konkretnego modelu nie powinien jednak decydować tylko jego kolor czy ogólny wygląd. Wózek dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny, bezpieczny i funkcjonalny. Przyszły tato – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu tego rodzaju wyprawki dla noworodka.
Wózek dla niemowlaka – jaki model wybrać?
Dla noworodka i niemowlaka najlepszym wyborem będzie wózek dziecięcy typu gondola z regulowanym oparciem i składaną budką, która ochrania przed słońcem lub wiatrem. Głęboki wózek dziecięcy trzeba dobrać do pory roku, w której urodzi się Wasz maluszek. Jeśli poród zaplanowany jest na okres jesienno-zimowy, warto kupić nieco szerszy model, by dziecko mogło komfortowo w nim leżeć podczas spacerów i podróży – nawet jeśli będzie ubrane w gruby kombinezon i przykryte kołderką czy kocykiem. Przed zakupem sprawdź, czy wózek dla niemowlaka ma regulowaną rączkę, dzięki której i Ty, i mama dziecka będziecie mogli dopasować ją do swojego wzrostu.
Praktyczne rozwiązania w wózkach dziecięcych
Dobrze, jeśli wózek dziecięcy ma przekładaną rączkę, by w razie potrzeby ustawić go tyłem do słońca czy zacinającego deszczu. Jeśli chodzi o kwestie praktyczne – najbardziej cenione są wózki z odpinaną tapicerką, którą można w dowolnym momencie uprać i szybko wysuszyć. Bardzo ważne są też duże, najlepiej pompowane koła i dobra amortyzacja na praktycznie każdą powierzchnię – nawet tę najbardziej nierówną – a także niezawodne hamulce. Najbardziej stabilne są modele wózków dziecięcych na 4 kołach. Producenci mają też rozwiązania 3-kołowe – uznawane za bardziej nowoczesne i w sportowym stylu, a także bardziej zwrotne (są zazwyczaj lżejsze i łatwiej się prowadzą).
Ważne
Sprawdź przed zakupem, czy wózek dla dziecka ma wymagane atesty przyznawane na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny czy też pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Bezpieczeństwo maluszka to podstawa!
Spacerówka - składany wózek dziecięcy
Gdy niemowlę nauczy się już siadać z podparciem (to indywidualna kwestia, jednak najczęściej ma miejsce między 7. a 8. miesiącem), klasyczny wózek dziecięcy typu gondola można zastąpić składaną spacerówką. Lekki wózek spacerowy powinien mieć regulowany podnóżek dla większego komfortu maluszka i rozkładane podparcie, gdyby w trakcie spaceru dziecko zasnęło. Ważne są także: pałączek zabezpieczający przed upadkiem i pasy bezpieczeństwa – najlepiej 5-punktowe, by ruchliwy i ciekawy świata szkrab nie mógł się sam z nich wypiąć podczas jazdy. Gdy planujecie w niedługim czasie kolejne dziecko, być może najlepszym rozwiązaniem dla Was będzie spacerówka z dostawką, by za jakiś czas bezpiecznie przewozić dwoje maluchów razem.
Ważne
Sprawdź, czy wózek dziecięcy, który planujecie kupić, jest kompaktowy i wystarczająco lekki, a także czy można go złożyć za pomocą jednej ręki. Zapamiętaj – najlżejsze modele to te na aluminiowym stelażu! Takie wózki są dużym ułatwieniem, które docenia się w sytuacjach, kiedy trzeba wnieść gondolę czy spacerówkę razem z dzieckiem po schodach. Składany wózek dziecięcy o wiele łatwiej zapakujesz również do bagażnika auta.
Wózek dziecięcy 3 w 1
Wielofunkcyjny wózek dziecięcy, czyli tzw. wózek 3 w 1, jest rozwiązaniem, na które często decydują się rodzice maluszków. To wygodna opcja, ponieważ kupuje się jeden sprzęt, z którego można korzystać aż na 3 różne sposoby. Wózek dla dziecka 3 w 1 to fotelik samochodowy, głęboka gondola i spacerówka w jednym modelu. Wymienione elementy są ze sobą kompatybilne i można je z łatwością wpinać i wypinać ze stelaża. Taki zestaw pozwala zaoszczędzić pieniądze, a także miejsce na przechowywanie akcesoriów niemowlęcych w mieszkaniu.
Wózek dziecięcy 2 w 1
Jeżeli macie już fotelik samochodowy dla maluszka, postawcie na wózek dziecięcy 2 w 1. Taki model to połączenie gondoli i spacerówki. Przy wyborze zwróćcie uwagę na możliwość zmiany ustawienia siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Sprawdźcie także, czy wypatrzony przez Was wózek dziecięcy można łatwo złożyć oraz czy zmieści się on w bagażniku Waszego samochodu. Dodatkowo znaczenie ma rodzaj kół wózka – część przeznaczona jest do jazdy w warunkach miejskich, są też koła dostosowane do nierówności terenu.
Przydatne akcesoria do wózków dziecięcych
Przy wyborze wózka dziecięcego warto sprawdzić, czy w cenie danego modelu są jakieś dodatkowe akcesoria, które ułatwią i umilą Wam wspólne spacery z dzieckiem. Przede wszystkim warto wybrać model z koszem na zakupy. W nim można zmieścić zapas pieluszek dla niemowlaka, zabawki, a nawet drobne zakupy. Wózek dziecięcy powinien mieć przeciwdeszczowy ochraniacz, aby poszycie w trakcie deszczu czy intensywnych opadów śniegu nie przemakało.
Wózek dziecięcy na letnie spacery
Na wieczorne letnie spacery czy werandowanie na świeżym powietrzu przyda się moskitiera, która ochroni dziecko przed ukąszeniami komarów, much lub innych owadów. Na lato sprawdzi się też przeciwsłoneczna parasolka, która ochroni niemowlę przed promieniami słońca. Z kolei w zimie najlepszy będzie śpiworek do gondoli i okrycie na nóżki do spacerówki.
Zanim zdecydujesz się na wózek dziecięcy
Dziecięcych wózków i dodatkowych akcesoriów jest naprawdę wiele. Zanim zdecydujesz się na zakup, porównaj kilka wybranych modeli. Najlepiej udaj się do stacjonarnego sklepu i sprawdź ich zwrotność, stabilność oraz funkcjonalność, by mieć pewność, że zamawiasz najlepszy wózek dziecięcy dla swojej pociechy.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły