Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

0-4 miesiące
Artykuł
Lip 24, 2024
4 min.

Młode mamy bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zastanawiają się jednak, kiedy mogą rozpocząć ćwiczenia, tak aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne. Może się zdziwisz, ale pierwsze ćwiczenia po porodzie najlepiej jest rozpocząć już w pierwszej dobie po urodzeniu dziecka!

Ćwiczenia w połogu to ważny temat dla każdej świeżo upieczonej mamy. Jeśli zaczniesz je wykonywać w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób, pomożesz swojemu organizmowi wrócić do formy. W specjalnej serii treningowej dla młodych mam zaprezentujemy bezpieczne i efektywne ćwiczenia dla kobiet po porodzie. W pierwszym odcinku pokażemy Ci, jak zacząć aktywność fizyczną na tym najwcześniejszym etapie.

Kiedy można ćwiczyć po porodzie?

Mamy, które rodziły w sposób naturalny, mogą ćwiczyć już w przeciągu 12 godzin od akcji porodowej. Ćwiczenia po cesarce należy natomiast odłożyć do czasu, aż od porodu minie przynajmniej 48 godzin. Pamiętaj jednak o tym, że niezależnie od rodzaju porodu decyzję o rozpoczęciu aktywności fizycznej powinnaś skonsultować z lekarzem lub położną. Nie bój się! To fakt, że zalecamy szybkie rozpoczęcie ćwiczeń, ale na początku nie są one forsujące. Na zwiększoną aktywność fizyczną i wyższy stopień trudności treningu można się zdecydować dopiero po okresie połogu (czyli po ok. 6 tygodniach od porodu naturalnego i 12 tygodniach od cesarskiego cięcia).

Jakie ćwiczenia po ciąży?

Początkowe ćwiczenia mają bardziej charakter rozciągający i rozluźniający. Będziesz też wykonywać proste i lekkie ćwiczenia przeciwzakrzepowe, polegające na uginaniu stóp i całych nóg. Jednym z zalecanych ćwiczeń w połogu jest nauka spięcia mięśnia poprzecznego brzucha oraz tułowia. Pokażemy Ci również, jak złagodzić ewentualny ból w nabrzmiałych od pokarmu piersiach. Możesz to osiągnąć dzięki ćwiczeniom uaktywniającym górne części ciała, zwłaszcza klatkę piersiową. Jeśli martwisz się o ich wpływ na laktację, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. To mit, że aktywność fizyczna przeszkadza w naturalnym karmieniu piersią! Takie żywienie maluszka jest oczywiście najzdrowsze i najlepsze dla dziecka. A u mamy odprężonej dzięki rozluźniającym ćwiczeniom laktacja będzie szła pełną parą.

Ćwiczenia

1. Uginanie stóp

Połóż się wygodnie na plecach, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Naprzemiennie obciągaj palce u stóp i zwracaj je ku górze. Powtarzaj przez ok. 30 sekund.

bending feet

2. Uginanie nóg

Teraz uginaj naprzemiennie całe nogi. Pamiętaj o tym, aby trzymać stopę przy macie podczas zginania kolana. Powtarzaj przez ok. 30 sekund.

bending legs

3. Spięcie mięśni ud

Pozostań w pozycji leżącej. Palce u stóp zadrzyj mocno do góry. Jednocześnie postaraj się spiąć mięśnie ud, pośladków i brzucha, tak jakbyś chciała jak najmocniej wcisnąć je w podłoże. Utrzymaj spięcie przez ok. 15 sekund. Powtórz 3 razy.

thigh muscle tension

4. Krążenie ramion

Dalej w pozycji leżącej unieś powoli obie wyprostowane ręce i poprowadź je za głowę. Następnie przesuń je po macie do pozycji wyjściowej, tak jakbyś chciała nimi narysować na ziemi okrąg. Powtarzaj przez ok. 30 sekund.

kraionie ramion

5. Ściskanie dłoni

Otwarte dłonie zetknij ze sobą ponad klatką piersiową. Ugięte w łokciach ręce powinny tworzyć kąt ok. 90 stopni. Napnij mięśnie rąk, tak jakbyś chciała jeszcze bardziej nacisnąć na siebie dłońmi. Utrzymaj spięcie przez ok. 15 sekund. Powtórz 3 razy.

shaking hands

6. Krążenie dłoni

Unieś swobodnie ręce nad siebie i wykonuj krążenie obiema dłońmi w nadgarstku. Przez ok. 15 sekund krąż w jedną stronę, a następne 15 sekund – w drugą.

kranenie dloni

7. Spięcie mięśnia poprzecznego brzucha

W pozycji leżącej ugnij nogi w kolanach. Oderwij łopatki od podłoża i unieś lekko tułów. Palce rąk połóż na kolcach biodrowych przednich górnych (czyli na wystających kościach miednicy). Kaszlnij i spróbuj zaobserwować, który mięsień brzucha wówczas się napina. Wykonaj spięcie tego mięśnia przez ok. 5 sekund, po czym rozluźnij. Powtórz przynajmniej 5 razy, aż nauczysz się lokalizować ten mięsień i automatycznie go napinać.

crush your belly

8. Rozciąganie mięśni skośnych

Pozostaw nogi ugięte w kolanach. Prawą rękę swobodnie połóż na brzuchu, lewą wyprostuj nad głową. Wykonuj delikatne zgięcia tułowia, przenosząc lewą rękę po skosie w przód, tak jakbyś chciała nią dotknąć prawego biodra. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj przez ok. 15 sekund. Następnie zmień ręce i wykonuj ćwiczenie przez kolejne 15 sekund.

muscle stretching

Jak wrócić do formy po ciąży?

Zapewne martwisz się tym, jak masz znaleźć czas na trening, skoro nowo narodzony maluszek absorbuje całą Twoją uwagę. Tymczasem sport można uprawiać razem z dzieckiem – wystarczy tylko wybrać odpowiedni moment i upewnić się, czy warunki są bezpieczne dla dzidziusia. Spróbuj ćwiczyć chociażby podczas spaceru w parku. Trening na świeżym powietrzu dodatkowo pozwoli Ci dotlenić i wzmocnić organizm!

 

banner help your partner
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?
Artykuł
Ćwiczenia po CC – mama z maluszkiem w parku

Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której organizm potrzebuje czasu na regenerację.

5 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!
Artykuł
Pieluchy wielokrotnego użytku

Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!

Coraz więcej rodziców stara się wykorzystywać w opiece nad maluszkami wielorazowe produkty i ograniczać jednorazówki.

6 min. czytania

View details Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?
Artykuł
Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt jest dosyć powszechną przypadłością. Jeśli pojawiła się także u Twojego maluszka, nie ma powodów do obaw.

5 min. czytania

View details Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?
Artykuł
Wyliczanie świadczeń rodzinnych

Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?

Pojawienie się na świecie dziecka to dla Was – rodziców – z pewnością wspaniały czas. Wiąże się także jednak z dużymi wydatkami.

5 min. czytania

View details Baby blues - jak sobie z nim radzić? Checklista
Artykuł
Smutna mama obok niemowlęcego łóżeczka

Baby blues - jak sobie z nim radzić? Checklista

Początki macierzyństwa dla niektórych kobiet bywają trudne, a dla innych… trudniejsze.

6 min. czytania

View details Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista
Artykuł
Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi?

2 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista
Artykuł
Kobieta w dojrzałym wieku tłumaczy coś zdenerwowanej młodej kobiecie.

Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista

Twoje dziecko właśnie pojawiło się na świecie, więc to normalne, że jako świeżo upieczony rodzic czujesz się niepewnie w nowej sytuacji.

3 min. czytania

View details Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta
Artykuł
Mama ćwicząca z niemowlakiem

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży i wrócić do formy po porodzie? Dostosowana do Twoich potrzeb dieta i ćwiczenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

7 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa
Artykuł
Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa

Park, do którego wybierasz się na spacer z maluszkiem, możesz zamienić w swoją siłownię na świeżym powietrzu! Jako przyrządy do ćwiczeń posłużą Ci drzewo, ławka czy latarnia.

3 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania

View details Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama po cesarskim cięciu leży na łóżku z noworodkiem

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Niedawno urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, możesz przeczytać naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce.

5 min. czytania