31. tydzień ciąży
W 31. tygodniu ciąży czasem trudno może być Ci kontrolować emocje: raz płaczesz, raz się śmiejesz, bywasz nieco drażliwa i często wybuchasz. Nic dziwnego! Im bliżej porodu, tym huśtawki nastroju będą się zdarzać częściej. Burza hormonów przygotowuje Twój organizm do tego wielkiego wydarzenia, jakim będzie wzięcie maleństwa w ramiona. Czas oczekiwania wypełnij zdobywaniem informacji na temat tego, co dzieje się teraz z Twoim dzieckiem.
W 31. tygodniu różnice w wielkości dzieci znajdujących się w brzuchach mam są już całkiem duże. Jeśli lekarz nie przekazuje Ci żadnych uwag dotyczących rozwoju Twojego maleństwa, to nawet jeśli jest ono większe lub mniejsze, niż wskazują tabele i wykresy, nie powinnaś się tym zbytnio przejmować.
Rozwój dziecka – 31. tydzień ciąży
W 31. tygodniu ciąży Twoje dziecko ma już bardzo dobrze rozwinięte narządy wewnętrzne i zewnętrzne, włącznie z mózgiem i układem nerwowym. Teraz także kształtuje się jego indywidualny temperament!
Czujesz, że dziecko często się rusza i jest pełne energii? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po porodzie będziesz mieć do czynienia z żywiołowym niemowlęciem. Jeśli zaś jest wyciszone – możesz mieć w przyszłości spokojnego maluszka.
Na tym etapie dziecko potrafi już przetwarzać informacje. Sieć połączeń między neuronami w jego mózgu umożliwia mu odczytywanie nastroju z tonu głosu – Twojego oraz osób z Waszego otoczenia. Dodatkowo maleństwo reaguje na pojawiające się wokół niego poruszenie. W brzuchu mamy potrafi zarówno śmiać się, jak i zaniepokoić.
System odpornościowy maluszka wciąż się rozwija. Poprzez pępowinę dziecko otrzymuje od mamy przeciwciała, które po urodzeniu pomogą mu w walce z infekcjami. Rozwijają się również pęcherzyki płucne, by dziecko po porodzie mogło samodzielnie oddychać.
Dziecko w 31. tygodniu ciąży ma już 41,1 cm i waży około 1502 g!
Brzuch w 31. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
31. tydzień ciąży nie przynosi wielu zmian w Twoim wyglądzie. Brzuch z każdym dniem staje się coraz większy, powodując kolejne problemy z chodzeniem czy wygodnym ułożeniem się do snu. W tym czasie z pewnością najchętniej nie ruszałabyś się z łóżka. Ale pamiętaj, że ruch i spacery pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie – im bardziej będziesz aktywna, tym łatwiej będzie Ci wykonywać codzienne czynności. Staraj się znaleźć także czas na odpoczynek.
31. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
W tym czasie wciąż mogą towarzyszyć Ci duszności, zawroty głowy, gazy, zaparcia, obrzęki i skurcze. Mogą się także pojawić kolejne dolegliwości.
Wyciek pokarmu z piersi – jest zupełnie naturalny; Twój organizm przygotowuje się do roli mamy poprzez gromadzenie pokarmu niezbędnego do nakarmienia dziecka. Jednak czasem może być go zbyt dużo. Wyciekający z piersi pokarm może brudzić bieliznę i ubrania, powodując Twój dyskomfort.
Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z wkładek laktacyjnych, które znajdziesz w aptekach. Możesz wypróbować wkładki jednorazowe lub wielorazowe. Te drugie są bardziej ekologiczne, natomiast wymagają prania. Zdarza się także, że przeciekają. To, z jakich wkładek będziesz korzystać, zależy od intensywności wycieku i indywidualnych upodobań.
Krótkowzroczność – problemy ze wzrokiem mogą się pojawiać na różnych etapach ciąży. W trzecim trymestrze może się zdarzyć, że pogorszy się Twoja ostrość widzenia. Jest to konsekwencja zwiększonej objętości krwi w krwiobiegu, zmian hormonalnych oraz podatności na odwodnienie.
Problemy ze wzrokiem powinny zniknąć zaraz po porodzie. Powinnaś stale dbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Nie rezygnuj z picia wody, nawet mimo częstych wizyt w toalecie. Nie powinnaś jednak bagatelizować takich objawów jak podwójne widzenie czy mroczki przed oczami. Warto wówczas udać się do lekarza.
Ważne
Pępowina także zmienia się w trakcie ciąży, przygotowując się do porodu. W 31. tygodniu ma ona już średnicę centymetra, a przez kolejne tygodnie urośnie jeszcze dwukrotnie! Jej długość może wynieść od 30 do nawet 60 centymetrów. Nic w tym dziwnego: to w końcu bardzo ważny łącznik, poprzez który dziecku dostarczane są krew i substancje odżywcze. Służy on także odprowadzaniu produktów przemiany materii.
31. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Seks? Czemu nie!?
Jeśli nie jesteś w ciąży zagrożonej i lekarz nie będzie dostrzegał żadnych przeciwwskazań, nie musisz, nawet na tak zaawansowanym etapie ciąży, rezygnować z seksu. O jego korzyściach dla matki i dziecka pisaliśmy już w artykule dotyczącym 23. tygodnia. Nie martw się o bezpieczeństwo maleństwa. Jest ono odpowiednio chronione przez pęcherz płodowy, a skurcze pojawiające się podczas orgazmu dziecko będzie odczuwać jako delikatne i miłe kołysanie.
Spróbuj wraz z partnerem znaleźć właściwą dla Ciebie pozycję. Na tym etapie ciąży polecana jest pozycja boczna, a także taka, w której kobieta siedzi na biodrach partnera – wówczas brzuszek z pewnością nie będzie Wam przeszkadzał.
Przygotuj się na bezbolesny poród
Każdej przyszłej mamie towarzyszy wiele obaw związanych z porodem. W 3 trymestrze ciąży dobrze jest poznać metody łagodzenia bólu porodowego. To nie tylko masaże czy akupunktura, ale przede wszystkim znieczulenie zewnątrzoponowe. Taki zastrzyk znieczula całą dolną część ciała kobiety. W ten sposób skurcze stają się mniej bolesne. Warto poznać warunki podawania znieczulenia w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić.
Ważne
Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce przyjęcia na cześć przyszłej mamy, zwane z angielska baby shower. Nawet jeśli nie jesteś przekonana do tej anglosaskiej tradycji, a Twoje przyjaciółki zdecydują się zorganizować przyjęcie, postaraj się przyjąć je z wdzięcznością, nawet jeśli Twoje samopoczucie nie sprzyja zabawie. Podczas baby shower otrzymasz bowiem nie tylko prezenty dla Twojego maleństwa, ale także bardzo cenne porady od doświadczonych mam. Dodatkowo jest to być może jedna z ostatnich szans na wyjście z przyjaciółkami i dobrą zabawę przed porodem. Gdy pojawi się dziecko, będziesz miała znacznie więcej obowiązków.
31. tydzień ciąży – jakie badania?
W siódmym miesiącu ciąży lekarz może zlecić:
- morfologię
- badanie moczu
- ocenę czynności serca płodu
Pomiędzy 27. a 32. tygodniem powinno zostać wykonane badanie USG. Jeśli więc do tej pory go nie miałaś, teraz jest na to ostatni moment. Podczas badania lekarz sprawdzi wymiary Twojego dziecka, oszacuje jego masę ciała, zmierzy obwód głowy, a także oceni ogólną budowę. Podczas USG ocenić będzie można także położenie dziecka, stopień dojrzałości łożyska oraz ilość płynu owodniowego.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.