29. tydzień ciąży
29. tydzień ciąży, to już siódmy miesiąc! Z pewnością coraz trudniej Ci się poruszać i jesteś też znacznie bardziej zmęczona, ale za to Twoje dziecko rozwija się z dnia na dzień! Twoje maleństwo ma jeszcze mało tkanki tłuszczowej, ale z każdym tygodniem będzie jej teraz przybywać. Twój brzuch będzie dalej się powiększał.
Do końca ciąży Twoja masa ciała może jeszcze zwiększyć się nawet o 5-6 kilogramów! Tak duży skok z pewnością nie będzie dla Ciebie komfortowy. Dlatego warto w miarę możliwości jak najwięcej się ruszać. Spacery, joga, pilates – znajdź swój sposób na aktywność oraz nie zapominaj o prawidłowym odżywianiu. Dzięki temu lepiej zniesiesz ostatnie tygodnie ciąży, a Twoje dziecko będzie mogło rozwijać się bez przeszkód.
Rozwój dziecka – 29. tydzień
W 29. tygodniu ciąży na największą uwagę zasługuje mózg Twojego dziecka.
Jest już wystarczająco rozwinięty i sprawny, by kontrolować oddychanie i temperaturę ciała maluszka. Dzięki nowym połączeniom między komórkami nerwowymi powstają kolejne wzorce pamięciowe ruchów. Reakcje dziecka na bodźce stają się ponadto szybsze, a dodatkowo maluszek rozpoczyna już ćwiczyć przetwarzanie docierających do jego mózgu informacji.
Na tym etapie zmysły dziecka są już dobrze rozwinięte. Maleństwo słucha otaczających go dźwięków. Dlatego warto, abyście zarówno Ty, jak i Twój partner, dużo do niego mówili – czułym i spokojnym głosem. Warto także słuchać kojącej muzyki. To już teraz zaczyna kształtować się muzyczny gust Twojego dziecka i nie na każde brzmienia będzie ono reagowało spokojnie.
Dobrze rozwinięty jest już zmysł węchu. Dzięki niemu maluszek po porodzie z łatwością rozpozna Twój zapach, który będzie kojarzyć mu się ze spokojem i bezpieczeństwem.
Dziecko w 29. tygodniu ciąży mierzy już 38,6 cm i waży 1153 g.
Brzuch w 29. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
W 29. tygodniu ciąży z pewnością sama zrozumiesz, dlaczego przyszłym mamom ustępuje się miejsca w środkach komunikacji i przepuszcza się do kasy bez kolejki. Rosnący brzuch to z jednej strony słodki ciężar, a z drugiej przybywające kilogramy, które utrudniają życie. Na tym etapie zmienia się całe ciało – stajesz się bardziej krągła, piersi intensywnie rosną, nogi i stopy są opuchnięte, zaś kręgosłup – nadwyrężony.
Ponadto Twoje serce jest bardzo obciążone – ilość krwi jaką musi stale przepompowywać jest teraz aż o 1,5 litra większa niż przed ciążą! Dzięki temu Twój organizm może zaopatrzyć dziecko we wszystkie niezbędne składniki. Możesz jednak z tego powodu odczuwać duże zmęczenie.
Coraz silniej i intensywniej zaczniesz wyczuwać także kopnięcia maluszka. Wszystko przez to, że w Twoim brzuchu, wraz z rozwojem ciąży, zmienia się stosunek ilości płynu owodniowego do wielkości płodu. Z tego powodu brak jest już skutecznej amortyzacji ruchów dziecka, która chroniła Cię na początku ciąży.
29. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
W siódmym miesiącu ciąży macica wypełnia niemal całą jamę brzuszną i zmniejsza się pojemność Twojego żołądka. To dlatego należy jeść często i w małych porcjach. Częściej możesz także wychodzić do łazienki, ponieważ macica naciska na pęcherz. Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę?
Upławy – w 29. tygodniu upławy mogą przybrać biały kolor i być znacznie bardziej intensywne niż w minionych miesiącach. Nie powinny one jednak wzbudzać Twoich obaw. Ich zadaniem jest ochrona płodu przed potencjalnymi infekcjami.
Aby upławy nie wpływały na Twój komfort, warto dbać o higienę okolic intymnych, nosić bawełnianą bieliznę oraz korzystać z wkładek higienicznych, które należy często zmieniać. Nawet przy bardzo intensywnych upławach nie powinnaś korzystać z tamponów, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko infekcji. W przypadku, gdy upławy mają nieprzyjemny zapach, a dodatkowo odczuwasz pieczenie i swędzenie, poinformuj o tym lekarza.
Duszności – już od 20. tygodnia ciąży powiększająca się macica znacznie silniej naciska na przeponę. Dodatkowo zaczynasz odczuwać ucisk na płuca i serce. Z tego powodu mogą towarzyszyć Ci częste zadyszki i duszności.
Już wkrótce dziecko zacznie się przesuwać w dół kanału rodnego, dzięki czemu brzuch się obniży, a ucisk nie będzie aż tak silny. Do tego czasu niestety musisz znieść te niedogodności. Oszczędzaj siły i często odpoczywaj. Unikaj leżenia na plecach, bo taka pozycja dodatkowo obciąża duże naczynia krwionośne, co może zaburzać przepływ krwi. Zamiast tego połóż się na lewym boku lub odpoczywaj w pozycji półsiedzącej. Staraj się też relaksować i ćwiczyć oddech.
Bóle podbrzusza – mogą Ci towarzyszyć bóle podbrzusza, które spowodowane są rozluźniającymi się więzadłami mięśni dna miednicy. Nie powinno to wzbudzać w Tobie obaw. Jeśli czujesz jednak bardzo silne bóle w okolicy brzucha (podobne do tych miesiączkowych) oraz w dolnej części pleców i w pachwinach, a dodatkowo towarzyszą im dokuczliwe i regularne skurcze macicy, wymioty czy biegunka – natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być objawy przedwczesnego porodu!
W przypadku typowych bólów podbrzusza w trakcie okresu kobiety pomagają sobie ciepłymi kąpielami lub okładami z termoforu, jednak w ciąży takie działania są zdecydowanie niewskazane. Najistotniejsze jest wykluczenie przedwczesnego porodu. Jeśli nie ma takiego zagrożenia, możliwe jest nawet zastosowanie leków zmniejszających dolegliwości bólowe. Ważne też, byś starała się wtedy odpoczywać – najlepiej z nogami uniesionymi nieco wyżej. Pomogą Ci także ćwiczenia wskazane dla kobiet w ciąży, które wciąż możesz wykonywać.
Ważne
W 29. tygodniu ciąży możesz mieć poczucie, że Twój brzuch „faluje”. To wszystko przez to, że Twoje maleństwo jest coraz silniejsze i większe. Śmiało rozpycha się w Twoim ciele, przeciąga i kręci, tworząc w różnych miejscach wybrzuszenia na Twojej skórze. Możesz wyczuć wtedy jego rączki lub nóżki.
29. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Wybierz się do masażystki
W ciąży nie wszystkie zabiegi kosmetyczne i terapie upiększające są dozwolone. Jednak to, na co z całą pewnością możesz sobie pozwolić, a nawet będzie dla Ciebie wskazane w trzecim trymestrze ciąży, to wizyta u masażystki. Warto iść do zaufanej osoby, która ma doświadczenie w masażu kobiet w ciąży. Możesz sobie pozwolić w tym czasie na masaż klasyczny, który charakteryzują długie i delikatne ruchy. Z pewnością poczujesz ulgę, jeśli zdecydujesz się na masaż stóp. Możesz także zapewnić relaks zmęczonym i obrzękniętym stopom w domowym zaciszu. Wystarczy zamoczyć je w letniej wodzie z dodatkiem olejku lawendowego lub mandarynkowego.
Zainwestuj w nowe obuwie
Twoje stopy zmieniają się wraz z całym ciałem. W ciąży mogą znacznie się powiększyć. Nie tylko ze względu na towarzyszące Ci w tym czasie obrzęki, ale z powodu relaksyny – hormonu, który powoduje rozluźnienie więzadeł w stopach. Przez to Twoje stopy będą większe nie tylko w trakcie ciąży, ale także po narodzinach dziecka. Warto w tym czasie kupić wygodne buty, w nieco większym rozmiarze niż nosiłaś do tej pory, a także takie, których nie trzeba będzie wiązać ani zapinać. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy brzuch uniemożliwia schylanie.
Ważne
Zwiększenie spożycia pokarmów pełnoziarnistych w tym okresie nie tylko pokryje rosnące w trzecim trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne, ale również dostarczy Ci witaminy z grupy B. Pełnoziarniste produkty zbożowe to także doskonała profilaktyka uciążliwych zaparć, dlatego warto sięgać po kasze, ryż oraz ciemne pieczywo.
29. tydzień ciąży – jakie badania?
Podczas wizyty kontrolnej ginekolog może przeprowadzić szereg badań, m.in.:
- badanie USG III trymestru
- morfologię
- oznaczenie przeciwciał odpornościowych
- kontrolę Twojej masy ciała
- pomiar ciśnienia krwi
- ogólne badanie moczu
- badanie tętna płodu
- pomiar poziomu glukozy we krwi
Lekarz może także zaproponować podanie immunoglobuliny kobietom, u których istnieje ryzyko powstania konfliktu serologicznego.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.