21. tydzień ciąży
21. tydzień to początek drugiej połowy ciąży. Jest to już druga połowa 5. miesiąca, dlatego dobrze, abyś teraz uważnie obserwowała swój organizm i nieco zwolniła tempo życia. W tym czasie mogą mocniej doskwierać Ci bóle pleców, spowodowane coraz szybciej rosnącym brzuszkiem. Objawy te są naturalne i nie należy przez nie wpadać w panikę.
W 21. tygodniu ciąży możesz odczuwać różne dolegliwości. Twoje dziecko coraz bardziej zwiększa swoją aktywność. W ciągu niemal całego drugiego trymestru maluszek prowadzi skoordynowany trening mięśni. Ma jeszcze sporo miejsca w macicy, dlatego kręci się, obraca, rusza rączkami i nóżkami, odchyla też główkę ku tyłowi. Cały czas bardzo intensywnie rozwija się również mózg dziecka, a dzięki tworzeniu się połączeń nerwowych między tym ważnym organem a mięśniami, Twój maluszek zaczyna być świadomy tego, co robi.
Rozwój dziecka – 21. tydzień ciąży
Dziecko w 21. tygodniu ciąży ma wciąż zamknięte powieki.
Gałki oczne są już jednak dobrze rozwinięte, a dziecko zaczyna reagować na zmiany natężenia światła. Chociaż coraz bardziej wyraźnie oddzielone są okresy czuwania i snu maluszka, wcale nie oznacza to, że płód śpi wtedy, kiedy jest ciemno. Często jest wręcz przeciwnie, ponieważ nie usypia go światło, a Twoje ruchy. Jeśli spacerujesz w ciągu dnia, równomierne kołysanie wprowadza dziecko w fazę snu.
Rozwój mięśni oraz wrażliwość na dotyk, która kształtuje się już od 14. tygodnia ciąży, pobudza ruchliwość oraz funkcje mózgu dziecka. Cały czas trwa proces tworzenia się nowych połączeń między komórkami. Powstają także połączenia między neuronami. Dzięki nim mózg dokładnie wie, jaki sygnał wysłać do ciała dziecka, aby wykonało ono konkretny ruch w sposób bezpieczny, efektywny oraz zużywający przy tym jak najmniej energii. Pozwala to maluszkowi np. wysuwać język oraz ćwiczyć ruchy chwytania i zaciskania.
Na tym etapie ciąży rozpoczyna się produkcja białych krwinek, które będą pomocne dziecku w walce z infekcjami. Dzięki temu system odpornościowy się rozwija.
Dziecko w 21. tygodniu ciąży zaczyna także przybierać na wadze dzięki gromadzonej tkance tłuszczowej. Maleństwo waży już 360 g i mierzy około 26,7 cm.
Brzuch w 21. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
W 21. tygodniu ciąży Twoje ciało zacznie w dynamiczny sposób przygotowywać się do roli mamy. Może znacznie zwiększyć się obwód bioder, za co odpowiada hormon zwany relaksyną. Działa on rozluźniająco na spojenie łonowe, dzięki czemu poród jest dla kobiety łatwiejszy. Relaksyna jednocześnie odpowiada za bóle w okolicy spojenia łonowego oraz za część dolegliwości pleców.
W Twoim ciele cały czas trwają zmiany hormonalne. Progesteron, estrogen i prolaktyna, jeszcze silniej niż w minionych tygodniach, pobudzają do działania gruczoły mleczne. Piersi się powiększają, sutki i ich otoczki stają się znacznie ciemniejsze, a gruczoły potowe zaczynają przypominać grudki. Na skórze twarzy i ciała cały czas mogą pojawiać się liczne przebarwienia, szczególnie po ekspozycji na słońce.
21. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
W 21. tygodniu ciąży mogą nasilać się różnorodne dolegliwości bólowe. Dziecko rośnie i cały czas przygotowuje się do przyjścia na świat. Jeszcze intensywniej niż dotychczas możesz odczuwać ból kręgosłupa, mieć problemy ze snem, a także zgagę. Co jeszcze może w tym czasie Ci doskwierać?
Słabszy wzrok – za osłabienie wzroku, zwłaszcza u kobiet będących krótkowidzami, odpowiadają hormony. To jednak całkowicie normalne. Wszystko wróci do normy po ciąży.
Jeśli widzisz „podwójnie” lub pojawiają Ci się mroczki przed oczami, warto udać się do lekarza na dodatkowe badania.
Obrzęki stóp – to również naturalny objaw. Stopy mogą być opuchnięte i obciążone przez dodatkowe kilogramy, dlatego Twoje buty sprzed ciąży mogą Cię uwierać.
Warto kupić nieco większe obuwie, które nie będzie powodowało ucisku. Najlepiej, aby były to buty na płaskim obcasie.
Sucha skóra na brzuchu – Twój brzuch cały czas rośnie. Rozciągnięta skóra może bardzo szybko robić się sucha, przez co będziesz odczuwać szczypanie i swędzenie.
Smaruj brzuch balsamem, aby nawilżyć skórę. Najlepiej działają naturalne środki natłuszczające, takie jak np. olej kokosowy.
Ważne
Porady położnej mogą pomóc zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Zgodnie z prawem od 21. tygodnia każda kobieta w ciąży może brać udział w bezpłatnych spotkaniach edukacyjnych z położną.
21. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Nie siedź zbyt długo przed komputerem!
Kobieta w ciąży nie powinna przesiadywać zbyt długo przed komputerem. Maksymalnie jednorazowo może być to nie więcej niż 50 minut. Po tym czasie powinna nastąpić 10-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Jak sobie pomóc podczas pracy? Kiedy siedzisz, podkładaj poduszkę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym, aby całe stopy spoczywały na podłodze. Możesz także zaopatrzyć się w specjalny podnóżek. Pod żadnym pozorem nie zakładaj nogi na nogę!
Ćwicz, dopóki możesz!
Ćwiczenia dla kobiet ciężarnych to idealny sposób na wzmocnienie mięśni i zmniejszenie bólu kręgosłupa towarzyszącego im w 21. tygodniu ciąży. Nawet zwykły spacer może być wybawieniem. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, można także regularnie wykonywać ćwiczenia pilates lub trenować jogę. Nie jesteś w stanie ćwiczyć? Po konsultacji z lekarzem możesz wybrać się do fizjoterapeuty, który może pomóc Ci poprzez masaże.
Ważne
Wody płodowe zmieniają smak i zapach w zależności od spożywanych przez mamę pokarmów. Owoce sprawiają, że wody nabierają słodkiego smaku, co wpływa na rozwój funkcji smakowych.
21. tydzień ciąży – jakie badania?
Przed końcem drugiego trymestru trzeba mieć za sobą serię badań:
- badanie czynności serca płodu
- USG dziecka ze szczególną oceną anatomii płodu
- badanie określające położenie dna macicy
- badanie ginekologiczne
- ocenę ryzyka ciążowego
Dodatkowymi badaniami, które można wykonać w czasie 21. tygodnia ciąży, są:
- badanie w kierunku toksoplazmozy, czyli oznaczenie przeciwciał anty-Rh (w razie ujemnego wyniku w I trymestrze)
- morfologia krwi
- ogólne badanie moczu
Zgodnie z rekomendacjami PTG, między 21. a 26. tygodniem ciąży zaleca się kontrolę stanu zdrowia jamy ustnej.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.