Znieczulenie przy cesarce – anestezjolog podaje pacjentce zastrzyk dolędźwiowy

Na jakie znieczulenia mogę liczyć podczas cesarskiego cięcia?

Ciąża
Artykuł
Sty 27, 2025
5 min.

Cesarskie cięcie to operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu. Przeważnie jest to znieczulenie, przy którym mama nie czuje bólu, ale pozostaje przytomna i może świadomie przeżywać narodziny swojego dziecka. Lekarz zalecił Ci cesarskie cięcie lub po prostu zbliża się termin porodu i chcesz być przygotowana na różne ewentualności? W tym tekście znajdziesz wyjaśnienie najważniejszych kwestii dotyczących znieczulenia przy cesarce.

Z artykułu dowiesz się:

Jakie znieczulenie przy cesarce może wybrać lekarz i od czego to zależy?

Jak przebiega podawanie znieczulenia do cesarskiego cięcia?

Czy znieczulenie do CC boli?

Ile trwa znieczulenie po cesarce i jakie skutki uboczne mogą się pojawić?

Jeśli masz wskazania medyczne do cesarskiego cięcia lub decydujesz się na nie z innych względów, jednym z pierwszych kroków przed zabiegiem będzie podanie znieczulenia. Jak to wygląda i z czym się wiąże? To prosta procedura, której nie musisz się obawiać.

Znieczulenie przy cesarce: przewodowe lub ogólne

Najczęstszym znieczuleniem do cesarskiego cięcia jest tzw. znieczulenie podpajęczynówkowe. To jeden z rodzajów znieczulenia przewodowego, czyli takiego, które podaje się w formie zastrzyku w dolną część pleców. Jest stosowane głównie do cięć planowych, których przyczyną może być np. zwężona miednica mamy, duża masa urodzeniowa dziecka lub jego nietypowe położenie. Niewątpliwą zaletą podpajęczynówkowego znieczulenia do cesarki jest to, że pozwala pacjentce świadomie uczestniczyć w zabiegu i od razu przywitać swoje nowo narodzone dziecko.

Znieczulenie podpajęczynówkowe a zewnątrzoponowe

Jeśli rodziłaś już siłami natury albo masz za sobą np. zabieg ginekologiczny, być może miałaś podawany inny rodzaj znieczulenia przewodowego, tzw. znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie czuje się przy nim bólu od pasa w dół, ale czucie w nogach jest zachowane i można chodzić. Stosowane do większości cesarskich cięć znieczulenie podpajęczynówkowe z zewnątrz jest do niego trochę podobne. Tutaj jednak środek znieczulający działa od razu i znosi czucie od klatki piersiowej do stóp, tak że przez parę godzin kobieta nie jest w stanie samodzielnie się poruszać.

Zdarzają się również sytuacje, że do porodu siłami natury podaje się lekkie znieczulenie zewnątrzoponowe, a już w trakcie akcji porodowej pojawia się konieczność wykonania pilnej cesarki. Co wtedy? Przez założony na początku zabiegu cewnik zewnątrzoponowy anestezjolog po prostu dodaje silniejszy roztwór środka znieczulającego. Natomiast w wypadku cięć planowych raczej można spodziewać się znieczulenia podpajęczynówkowego.

Przy cesarskim cięciu istnieje też możliwość podania znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Ten rodzaj znieczulenia przeważnie jest stosowany z nagłych wskazań medycznych, które występują podczas porodu, lub gdy istnieją przeciwwskazania do znieczulenia miejscowego. Zdarzają się jednak również indywidualne sytuacje zdrowotne, kiedy znieczulenie ogólne przy cesarce jest najlepszym wyborem. Decyzję o tym, jakie znieczulenie przy CC będzie odpowiednie dla Ciebie, podejmie anestezjolog.

Kobieta w ciąży leży w szpitalu po znieczuleniu do CC

Jak wygląda znieczulenie przy cesarce?

Jeśli masz zaplanowane cesarskie cięcie ze znieczuleniem podpajęczynówkowym:

  1. Po wcześniejszym przygotowaniu, w którym pomoże Ci położna, zostaniesz przyjęta na blok operacyjny.
     
  2.  Anestezjolog i pielęgniarka poproszą Cię, byś usiadła, przygięła głowę do klatki piersiowej i rozluźniła plecy. Druga możliwa pozycja do przewodowego znieczulenia przy cesarce to leżenie na boku z plecami zgiętymi w łuk.
     
  3. Po zdezynfekowaniu skóry roztworem odkażającym (poczujesz chłodny płyn) lekarz poda pierwszy zastrzyk znieczulający skórę (możesz czuć lekkie pieczenie lub wrażenie rozpierania).
     
  4. Następnie anestezjolog wkłuje w Twoje plecy bardzo cienką igłę, by podać docelowe znieczulenie podpajęczynówkowe. Podczas wprowadzania igły mogą pojawić się odczucia lekkiego łaskotania lub mrowienia wzdłuż nogi. Należy wtedy leżeć nieruchomo. Przy podawaniu środka znieczulającego będziesz czuła rozchodzące się do nóg ciepło i drętwienie.
     
  5. Po podaniu znieczulenia lekarz wyjmuje igłę. Teraz możesz się już poruszać. Pielęgniarka pomoże Ci ułożyć się na stole, a po chwili nie będziesz już czuła swoich nóg. Drętwienie przebiega od stóp w górę i powinno sięgać do połowy klatki piersiowej.
     
  6. Cała procedura podania znieczulenia do CC zajmuje zwykle kilka minut.
     

Proces zakładania znieczulenia zewnątrzoponowego przebiega bardzo podobnie. Anestezjolog użyje natomiast nieco grubszej igły oraz umieści w okolicy nerwów w kręgosłupie cewnik
zewnątrzoponowy. Pozostanie on założony na czas porodu, a u niektórych pacjentek również po nim (przez cewnik można podawać środki przeciwbólowe).

 Kiedy konieczne jest znieczulenie ogólne przy cesarce:

  1. Po wcześniejszym przygotowaniu, w którym pomoże Ci położna, zostaniesz przyjęta na blok operacyjny.
     
  2.  Anestezjolog przez kilka minut będzie podawać Ci tlen przez specjalną maseczkę.
     
  3.  Następnie otrzymasz dożylnie środek znieczulający. Działa on bardzo szybko, więc od razu zaśniesz.
     
  4. Kiedy zaśniesz, lekarz założy Ci rurkę intubacyjną.
     
Pielęgniarka anestezjologiczna towarzysząca pacjentce po znieczuleniu do cesarki

Czy znieczulenie do CC boli?

Podczas zabiegu cesarskiego cięcia nie czujesz bólu. Kobiety, które miały znieczulenie przewodowe, najczęściej opisują poród w taki sposób, że czuły dotyk (np. rozciąganie brzucha czy poruszanie ciałem przez lekarza), ale nie czuły bólu.

Samo podanie znieczulenia przewodowego również nie boli, choć wkłucie igły może być nieprzyjemne. To, co możesz czuć, to łaskotanie, mrowienie, a gdy znieczulenie zaczyna działać – rozchodzące się ciepło i ciężkość nóg. W rzadkich przypadkach miejsce po wkłuciu igły może pozostać tkliwe jeszcze przez kilka tygodni po znieczuleniu.

Razem ze znieczuleniem podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym dostajesz też leki przeciwbólowe, które powinny działać jeszcze przez kilka godzin po ustąpieniu znieczulenia, tak aby uśmierzyć ból pooperacyjny. Kolejne środki przeciwbólowe otrzymasz według zaleceń lekarza.

Ile trwa znieczulenie po cesarce i co jeszcze warto wiedzieć?

To, jak długo trwa znieczulenie przy cesarce, zależy od procedur, wybranego leku i innych czynników. Dokładnie poinformuje Cię o tym lekarz lub pielęgniarka anestezjologiczna. Jednak w przybliżeniu można powiedzieć, że przy znieczuleniu podpajęczynówkowym pacjentki nie odczuwają bólu przez ok. 4 godziny po zabiegu, a po ok. 6-8 godzinach mogą już wstawać z łóżka z pomocą położnej. Czucie w nogach będzie wracać stopniowo, postępując od stóp w kierunku bioder. W tym czasie możesz odczuwać mrowienie i swędzenie. Z kolei po narkozie przez jakiś czas możesz być senna i czuć nudności oraz dyskomfort od rurki intubacyjnej.

Na koniec warto podkreślić najważniejsze: znieczulenie do CC jest bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Ponadto znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe nie wpływają ani na dziecko, ani na Twój pokarm, więc krótko po zabiegu będziesz mogła nakarmić swoje maleństwo.

Czasami zdarza się, że po przewodowym znieczuleniu do cesarki pojawiają się skutki uboczne, takie jak bóle głowy, wymioty, bóle kręgosłupa, obniżone ciśnienie krwi czy powikłania neurologiczne. W rzadkich przypadkach trzeba też liczyć się z ewentualnymi powikłaniami i dolegliwościami spowodowanymi gojeniem się rany. W takich sytuacjach najlepiej zwrócić się do swojej położnej lub lekarza.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna Rodzinna

View details Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!
Graj o wózek dla Maluszka baner

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Jak liczyć ruchy dziecka?
Artykuł
Jak liczyć ruchy dziecka

Jak liczyć ruchy dziecka?

Liczenie ruchów dziecka to metoda, która pomoże Ci monitorować, czy z Twoim maluszkiem wszystko jest w porządku. Prowadzenie dziennika ruchów maleństwa ułatwia specjalna karta obserwacji płodu.

4 min. czytania

View details Aktywność fizyczna w ciąży
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Nie ma żadnych wątpliwości: aktywność fizyczna w ciąży, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, rozwój dziecka, a nawet przebieg porodu.

4 min. czytania

View details Pracodawco, jestem w ciąży!
Artykuł
Praca w ciąży

Pracodawco, jestem w ciąży!

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych i dobrze się czujesz, w ciąży nadal możesz chodzić do pracy. Pamiętaj jednak, że w tym okresie przysługują Ci pewne szczególne prawa. Jakie?

5 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Nadmierne pocenie się w ciąży
Artykuł
Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży może u niektórych kobiet budzić obawy lub zawstydzenie.

4 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Artykuł
Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie w ciąży to problem, który powinien być monitorowany przez lekarza.

5 min. czytania

View details Niedoczynność tarczycy w ciąży
Artykuł
niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy to choroba, w przebiegu której gruczoł ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.

4 min. czytania

View details Częste oddawanie moczu w ciąży
Artykuł
Częste oddawanie moczu w ciąży

Częste oddawanie moczu w ciąży

Zwiększone parcie na pęcherz to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży.

4 min. czytania

View details Poród rodzinny – wady i zalety
Artykuł
Poród rodzinny – tata przy porodzie

Poród rodzinny – wady i zalety

Wielu przyszłych rodziców rozważa kwestię obecności ojca przy porodzie. Kobiety często pragną wspólnego przeżywania narodzin, ale obawiają się reakcji partnera.

5 min. czytania

View details Jak przygotować się do porodu?
Artykuł
Jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

Poród to zwieńczenie dziewięciu miesięcy oczekiwań na dziecko. Dla wielu kobiet jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu.

4 min. czytania

View details Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?
Artykuł
Jak wybrać szkołę rodzenia

Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?

Dowiedziałaś się, że niedługo będziesz mamą? Zacznij przygotowywać się do porodu oraz nowej roli w swoim życiu. Zapisz się do szkoły rodzenia! Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą.

4 min. czytania

View details Jak przygotować ciało do porodu?
Artykuł
Jak przygotować ciało do porodu?

Jak przygotować ciało do porodu?

Do porodu zostało już tylko kilka dni? Przygotowałaś pokój dla dziecka, spakowałaś walizkę z wyprawką do szpitala, masz zebrane w jednej teczce wyniki badań? Powinnaś jeszcze zadbać o swoje ciało.

6 min. czytania

View details Poród przedwczesny i jego objawy
Artykuł
Poród przedwczesny

Poród przedwczesny i jego objawy

Poród przedwczesny to sytuacja, w której zakończenie ciąży następuje przed ukończeniem 37. tygodnia. W połowie przypadków pojawia się samoistnie – i może się zdarzyć z bardzo różnych przyczyn.

3 min. czytania

View details Odporność dziecka w brzuchu mamy
Artykuł
Odporność dziecka w brzuchu mamy

Odporność dziecka w brzuchu mamy

Rozwój układu immunologicznego dziecka rozpoczyna się już w okresie życia płodowego. Kształtowanie się odporności maluszka będzie trwało jednak aż do 12. roku życia.

6 min. czytania

View details Małowodzie i wielowodzie w ciąży
Artykuł
Małowodzie i wielowodzie w ciąży

Małowodzie i wielowodzie w ciąży

Zmiany objętości płynu owodniowego pozwalają lekarzowi określić podczas badania USG stan rozwijającego się w brzuchu mamy maluszka.

5 min. czytania

View details Kiedy można poznać płeć dziecka?
Artykuł
Kiedy można poznać płeć dziecka

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Pytania o przewidywaną płeć dziecka przyszli rodzice często kwitują stwierdzeniem: „Wszystko jedno, byleby było zdrowe”.

4 min. czytania

View details Jaką wodę pić w ciąży i jak często?
Artykuł
Kobieta w ciąży z butelką wody i jabłkiem

Jaką wodę pić w ciąży i jak często?

Odpowiednia dieta jest szczególnie ważna w okresie ciąży i karmienia piersią, kiedy dbasz już nie tylko o siebie, lecz także o rozwój swojego maleństwa.

5 min. czytania