Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. checklista

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby znaleźć ulubioną formę spędzania czasu nie tylko z maluszkiem, ale także z innymi rodzicami czy bliskimi.

Czujesz, że doskwiera Ci samotność? Czas to w końcu zmienić! Poznaj kilka pomysłów na spędzanie czasu razem z dzieckiem. Nawet jako mama singielka powinnaś prowadzić życie towarzyskie, spotykać się z najbliższymi i znaleźć chwilę wolnego dla siebie. Jak to pogodzić z codziennymi obowiązkami? Oto 10 rzeczy, które umilą Twoje życie.

1. Spacer na świeżym powietrzu i odrobina relaksu

To jedna z najprostszych form spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Jest bezpłatna i możesz z niej korzystać, kiedy tylko zechcesz. Wystarczy zabrać maluszka np. do parku albo na spacer po okolicy, w której mieszkacie. Zazwyczaj po krótkim pobycie na świeżym powietrzu czujemy się lepiej. Przy okazji jest to chwila na to, aby zrelaksować się i odpocząć.

2. Plac zabaw dla dzieci miejscem spotkań dla rodziców

Mieszkacie w dużym mieście albo większej miejscowości? Możesz zlokalizować plac zabaw, na którym Twoje dziecko będzie się bezpiecznie bawić i poznawać swoich rówieśników. Jeśli maluszek jest jeszcze na to zbyt mały, spacer do parku lub pobyt na placu zabaw potraktuj jako spotkanie z innymi rodzicami. Takie oderwanie od rzeczywistości i rozmowa z osobami, które mają podobne troski do Twoich, na pewno podniesie Cię na duchu. Nie bój się pierwsza powiedzieć „Cześć!” i rozpocznij konwersację, a potem wszystko pójdzie już jak z płatka!

3. Grupy dla mam na Facebooku – dołącz do kobiet takich jak Ty

Zostań jedną z członkiń grupy na Facebooku, które powstają z myślą o kobietach takich jak Ty! Tego typu społeczności tylko dla mam (albo dla obojga rodziców) jest w sieci naprawdę sporo – np. nasza grupa Baby&me o nazwie: „Od mam dla mam”. Dzięki nowym technologiom możesz rozmawiać z innymi mamami na forum, zadawać nurtujące Cię pytania dyżurującym ekspertom, szukać pomocnych porad i wsparcia, a nawet smacznych inspiracji na posiłki dla maluszka.

4. Spotkanie z innymi mamami albo randka z samotnym ojcem

Poznałaś na placu zabaw albo na spacerze mamy, które mają podobne problemy do Twoich? Może warto następnym razem umówić się w większym gronie, wypić wspólnie kawę i porozmawiać o tym, co Was martwi, cieszy i zachwyca w macierzyństwie. To też dobry sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie – szczególnie jeśli jesteś mamą singielką. A może poznałaś samotnego ojca, z którym masz dobry kontakt i miło Ci się z nim rozmawia? Zrób pierwszy krok i umów się na randkę.

5. Wypad do kina na dobry film

Latem w wielu miejscach organizowane są plenerowe pokazy filmów familijnych. Wybierz się na takie wydarzenie razem ze swoim dzieckiem. Możecie też wspólnie udać się do kina. W trakcie seansu będziesz mogła odpocząć, a może nawet chwilę się zdrzemnąć, gdy Twój szkrab z zaciekawieniem będzie zerkał na ekran. A może masz ochotę najzwyczajniej w świecie popłakać i uwolnić nagromadzone w środku emocje? Przy zgaszonym świetle w sali kinowej z pewnością nikt nie zobaczy Twoich łez!

6. Baby joga dla mam z dziećmi

Słyszałaś o wspólnych ćwiczeniach razem z dzieckiem? Jeśli zaciekawiliśmy Cię tym tematem, możesz włączyć komputer i poszukać instruktażowych filmików, które pomogą Ci utrzymać dobrą formę. Jeśli wolisz ćwiczyć z innymi, poszukaj w swojej okolicy miejsca, w którym organizowana jest joga dla mam z dziećmi. Podczas spotkań instruktor pokaże Ci, które asany możesz wykonywać razem ze szkrabem. Jeśli masz okazję poruszać się, poznać inne mamy, a przy okazji spędzić aktywnie czas z maleństwem – dlaczego nie spróbować?

 

Fitness session for moms with babies

 

7. A może zajęcia na siłowni?

Jeśli od uspokajającej jogi wolisz szybkie cardio, możesz spróbować treningów na siłowni. Dowiedz się, czy tuż obok niej albo nawet w tym samym budynku jest klubik dla dzieci, gdzie mogłabyś na czas ćwiczeń zostawić szkraba pod opieką doświadczonej opiekunki lub opiekuna. A może poprosisz o pomoc koleżankę, kolegę lub swojego rodzica? W końcu to, że jesteś mamą, wcale nie oznacza, że masz całkiem zapomnieć o sobie. Zorganizuj opiekę do dziecka i spędź czas tak, jak lubisz!

8. Dodatkowe zajęcia dla maluszka i chwila odpoczynku dla Ciebie

Dowiedz się, jakie zajęcia dla maluchów oferuje lokalna biblioteka, klubik, filharmonia czy teatr. A może będą to lekcje śpiewania, tańca albo malowania w świetlicy przy ośrodku kultury? Jedno jest pewne – gdy Twoje dziecko będzie aktywnie uczestniczyło w zajęciach i integrowało się z rówieśnikami, Ty będziesz mogła chwilę odpocząć i znaleźć chwilę dla siebie – np. na poczytanie dobrej książki, wizytę u kosmetyczki albo spokojne wypicie kawy z koleżanką.

9. Odwiedź galerię sztuki lub muzeum

Masz wrażenie, że odkąd maluszek jest na świecie, nie masz czasu na obcowanie ze sztuką? A może czujesz, że Twoją głowę zaprzątają tylko niemowlęce tematy i jedyne, o czym myślisz to pieluszki, kupki i pory karmienia? Czas to zmienić! Odwiedź małą galerię lub muzeum i weź udział w wernisażu lub ciekawej wystawie, by pobudzić na nowo swoją kreatywność i wyobraźnię. Poszukaj też miejsc, które są przyjazne dla mam z dziećmi, i następnym razem zabierz ze sobą także maluszka. To dobry pomysł, aby od najmłodszych lat zaszczepiać w dziecku miłość do sztuki i pięknych rzeczy. A może wybierzecie się do interaktywnego muzeum i będziecie się uczyć poprzez zabawę? Znajdź odpowiednią formę aktywności dla Waszej rodziny.

10. Spędzaj więcej czasu z bliskimi

Rodzicielstwo jest pełne wzlotów i upadków, a zwykła rozmowa z bliskimi osobami może Ci pomóc przetrwać trudniejszy czas. Poszukaj wsparcia w gronie najbliższych przyjaciół lub rodziny. W końcu dopiero uczysz się być mamą i masz prawo do gorszych dni, a nawet błędów. Jeśli jednak Twoje samopoczucie nadal jest nienajlepsze, zapoznaj się z naszymi artykułami o depresji poporodowej i baby blues. Podpowiemy Ci w nich, gdzie możesz szukać pomocy i co robić, gdy cały czas czujesz się przygnębiona.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu
Artykuł
Mama z dzieckiem urodzonym przez cesarskie cięcie

Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu

Nie wszyscy wiedzą, że cesarskie cięcie ma wpływ nie tylko na ciało kobiety, lecz także na organizm dziecka. Operacja ta stanowi pewne ryzyko i dla mamy, i dla maluszka.

4 min. czytania

View details Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach
Artykuł
Mama na zakupach

Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach

Po pewnym czasie od porodu, kiedy zaczynasz już odnajdywać się w nowej rzeczywistości, zdajesz sobie sprawę z tego, że nadszedł czas na zakupy!

5 min. czytania

View details Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?
Artykuł
Noworodek w koszu Mojżesza

Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?

W czym powinien spać Twój maluszek – w łóżeczku dziecięcym ze szczebelkami, dostawce do łóżka rodziców, a może w przenośnym koszu Mojżesza?

4 min. czytania

View details Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?
Artykuł
Wielokulturowość

Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?

W dzisiejszym świecie wielokulturowość towarzyszy nam na każdym kroku: na ulicy, w sklepie, na placu zabaw, u znajomych...

5 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Piękna mama – zadbaj o siebie
Artykuł
Piękna mama - zadbaj o siebie

Piękna mama – zadbaj o siebie

Każdy musi czasem się odprężyć i naładować akumulatory – a młode mamy przede wszystkim. Zrób coś tylko dla siebie i zrelaksuj się, abyś potem wróciła do obowiązków wypoczęta.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?
Artykuł
Kolorowe pieluszki wielorazowe wiszące na sznurku

Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Pieluszki wielorazowe dla dzieci są coraz częściej wybierane przez rodziców. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne i korzystne finansowo, lecz także – wbrew pozorom – wygodne!

7 min. czytania

View details Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży
Artykuł
Zabiegi kosmetyczne po ciąży

Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży

Po ciąży Twoje ciało wymaga wyjątkowej uwagi. Być może zastanawiasz się, jak zmienić wygląd brzucha po porodzie, jak uporać się z rozstępami czy jak zadbać o piersi.

5 min. czytania

View details Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka
Artykuł
Głodne niemowlę – objawy: dziecko płaczące z głodu

Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka

Masz wrażenie, że Twój niemowlak ciągle chce jeść? Skąd masz wiedzieć, kiedy zacząć karmienie i kiedy maluch jest już najedzony? Może się zdarzyć, że sam Ci o tym powie!

4 min. czytania

View details Dieta odchudzająca dla mam
Artykuł
Mama gotująca z niemowlakiem

Dieta odchudzająca dla mam

Niedawno zostałaś mamą i chciałabyś wrócić do sylwetki sprzed ciąży? Chciałabyś przejść na dietę odchudzającą, ale nie wiesz, czy to nie zaszkodzi maluszkowi, którego karmisz piersią?

4 min. czytania

View details Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?
Artykuł
Dziecko leży na brzuchu i bawi się tabletem

Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?

Czy wiesz, że nawet na bardzo wczesnym etapie życia czas spędzony przed ekranem może mieć wpływ na poziom aktywności dziecka oraz jego sen?

3 min. czytania

View details Kolejna ciąża po cesarce
Artykuł
Najszybsza ciąża po cesarce – rodzice z córeczką czekają na narodziny drugiego dziecka

Kolejna ciąża po cesarce

Temat następnej ciąży po cesarce budzi wiele wątpliwości. Wiele par zastanawia się, po jakim czasie zdecydować się na kolejne dziecko, aby zarówno ono, jak i mama byli możliwie bezpieczni.

4 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania

View details Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?
Artykuł
Dieta matki karmiącej piersią

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?

Jeśli karmisz maluszka piersią, powinnaś zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dla funkcjonowania Twojego organizmu.

8 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Pokochaj swoje ciało po porodzie
Artykuł
Akceptacja swojego ciała po porodzie

Pokochaj swoje ciało po porodzie

Czas powiedzieć to sobie wprost: ciało po ciąży nie będzie dokładnie takie samo jak przed nią. Nie oznacza to jednak, że wygląda ono źle – jest po prostu inne.

4 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania