Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. checklista

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby znaleźć ulubioną formę spędzania czasu nie tylko z maluszkiem, ale także z innymi rodzicami czy bliskimi.

Czujesz, że doskwiera Ci samotność? Czas to w końcu zmienić! Poznaj kilka pomysłów na spędzanie czasu razem z dzieckiem. Nawet jako mama singielka powinnaś prowadzić życie towarzyskie, spotykać się z najbliższymi i znaleźć chwilę wolnego dla siebie. Jak to pogodzić z codziennymi obowiązkami? Oto 10 rzeczy, które umilą Twoje życie.

1. Spacer na świeżym powietrzu i odrobina relaksu

To jedna z najprostszych form spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Jest bezpłatna i możesz z niej korzystać, kiedy tylko zechcesz. Wystarczy zabrać maluszka np. do parku albo na spacer po okolicy, w której mieszkacie. Zazwyczaj po krótkim pobycie na świeżym powietrzu czujemy się lepiej. Przy okazji jest to chwila na to, aby zrelaksować się i odpocząć.

2. Plac zabaw dla dzieci miejscem spotkań dla rodziców

Mieszkacie w dużym mieście albo większej miejscowości? Możesz zlokalizować plac zabaw, na którym Twoje dziecko będzie się bezpiecznie bawić i poznawać swoich rówieśników. Jeśli maluszek jest jeszcze na to zbyt mały, spacer do parku lub pobyt na placu zabaw potraktuj jako spotkanie z innymi rodzicami. Takie oderwanie od rzeczywistości i rozmowa z osobami, które mają podobne troski do Twoich, na pewno podniesie Cię na duchu. Nie bój się pierwsza powiedzieć „Cześć!” i rozpocznij konwersację, a potem wszystko pójdzie już jak z płatka!

3. Grupy dla mam na Facebooku – dołącz do kobiet takich jak Ty

Zostań jedną z członkiń grupy na Facebooku, które powstają z myślą o kobietach takich jak Ty! Tego typu społeczności tylko dla mam (albo dla obojga rodziców) jest w sieci naprawdę sporo – np. nasza grupa Baby&me o nazwie: „Od mam dla mam”. Dzięki nowym technologiom możesz rozmawiać z innymi mamami na forum, zadawać nurtujące Cię pytania dyżurującym ekspertom, szukać pomocnych porad i wsparcia, a nawet smacznych inspiracji na posiłki dla maluszka.

4. Spotkanie z innymi mamami albo randka z samotnym ojcem

Poznałaś na placu zabaw albo na spacerze mamy, które mają podobne problemy do Twoich? Może warto następnym razem umówić się w większym gronie, wypić wspólnie kawę i porozmawiać o tym, co Was martwi, cieszy i zachwyca w macierzyństwie. To też dobry sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie – szczególnie jeśli jesteś mamą singielką. A może poznałaś samotnego ojca, z którym masz dobry kontakt i miło Ci się z nim rozmawia? Zrób pierwszy krok i umów się na randkę.

5. Wypad do kina na dobry film

Latem w wielu miejscach organizowane są plenerowe pokazy filmów familijnych. Wybierz się na takie wydarzenie razem ze swoim dzieckiem. Możecie też wspólnie udać się do kina. W trakcie seansu będziesz mogła odpocząć, a może nawet chwilę się zdrzemnąć, gdy Twój szkrab z zaciekawieniem będzie zerkał na ekran. A może masz ochotę najzwyczajniej w świecie popłakać i uwolnić nagromadzone w środku emocje? Przy zgaszonym świetle w sali kinowej z pewnością nikt nie zobaczy Twoich łez!

6. Baby joga dla mam z dziećmi

Słyszałaś o wspólnych ćwiczeniach razem z dzieckiem? Jeśli zaciekawiliśmy Cię tym tematem, możesz włączyć komputer i poszukać instruktażowych filmików, które pomogą Ci utrzymać dobrą formę. Jeśli wolisz ćwiczyć z innymi, poszukaj w swojej okolicy miejsca, w którym organizowana jest joga dla mam z dziećmi. Podczas spotkań instruktor pokaże Ci, które asany możesz wykonywać razem ze szkrabem. Jeśli masz okazję poruszać się, poznać inne mamy, a przy okazji spędzić aktywnie czas z maleństwem – dlaczego nie spróbować?

 

Fitness session for moms with babies

 

7. A może zajęcia na siłowni?

Jeśli od uspokajającej jogi wolisz szybkie cardio, możesz spróbować treningów na siłowni. Dowiedz się, czy tuż obok niej albo nawet w tym samym budynku jest klubik dla dzieci, gdzie mogłabyś na czas ćwiczeń zostawić szkraba pod opieką doświadczonej opiekunki lub opiekuna. A może poprosisz o pomoc koleżankę, kolegę lub swojego rodzica? W końcu to, że jesteś mamą, wcale nie oznacza, że masz całkiem zapomnieć o sobie. Zorganizuj opiekę do dziecka i spędź czas tak, jak lubisz!

8. Dodatkowe zajęcia dla maluszka i chwila odpoczynku dla Ciebie

Dowiedz się, jakie zajęcia dla maluchów oferuje lokalna biblioteka, klubik, filharmonia czy teatr. A może będą to lekcje śpiewania, tańca albo malowania w świetlicy przy ośrodku kultury? Jedno jest pewne – gdy Twoje dziecko będzie aktywnie uczestniczyło w zajęciach i integrowało się z rówieśnikami, Ty będziesz mogła chwilę odpocząć i znaleźć chwilę dla siebie – np. na poczytanie dobrej książki, wizytę u kosmetyczki albo spokojne wypicie kawy z koleżanką.

9. Odwiedź galerię sztuki lub muzeum

Masz wrażenie, że odkąd maluszek jest na świecie, nie masz czasu na obcowanie ze sztuką? A może czujesz, że Twoją głowę zaprzątają tylko niemowlęce tematy i jedyne, o czym myślisz to pieluszki, kupki i pory karmienia? Czas to zmienić! Odwiedź małą galerię lub muzeum i weź udział w wernisażu lub ciekawej wystawie, by pobudzić na nowo swoją kreatywność i wyobraźnię. Poszukaj też miejsc, które są przyjazne dla mam z dziećmi, i następnym razem zabierz ze sobą także maluszka. To dobry pomysł, aby od najmłodszych lat zaszczepiać w dziecku miłość do sztuki i pięknych rzeczy. A może wybierzecie się do interaktywnego muzeum i będziecie się uczyć poprzez zabawę? Znajdź odpowiednią formę aktywności dla Waszej rodziny.

10. Spędzaj więcej czasu z bliskimi

Rodzicielstwo jest pełne wzlotów i upadków, a zwykła rozmowa z bliskimi osobami może Ci pomóc przetrwać trudniejszy czas. Poszukaj wsparcia w gronie najbliższych przyjaciół lub rodziny. W końcu dopiero uczysz się być mamą i masz prawo do gorszych dni, a nawet błędów. Jeśli jednak Twoje samopoczucie nadal jest nienajlepsze, zapoznaj się z naszymi artykułami o depresji poporodowej i baby blues. Podpowiemy Ci w nich, gdzie możesz szukać pomocy i co robić, gdy cały czas czujesz się przygnębiona.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Pokochaj swoje ciało po porodzie
Artykuł
Akceptacja swojego ciała po porodzie

Pokochaj swoje ciało po porodzie

Czas powiedzieć to sobie wprost: ciało po ciąży nie będzie dokładnie takie samo jak przed nią. Nie oznacza to jednak, że wygląda ono źle – jest po prostu inne.

4 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Dieta po cesarce – jak powinna wyglądać?
Artykuł
Zdrowa dieta po CC – kobieta oparta o blat i trzymająca talerz ze zdrowym śniadaniem

Dieta po cesarce – jak powinna wyglądać?

Zastanawiasz się, co jeść po CC, a co może być niewskazane? Bezpośrednio po porodzie lekarz może zalecić dietę lekkostrawną.

5 min. czytania

View details Odparzenia u noworodka i niemowlaka
Artykuł
Odparzenia dziecko w pieluszce na łóżku

Odparzenia u noworodka i niemowlaka

U Twojego maluszka pojawiły się odparzenia skóry? A może chcesz się dowiedzieć, co robić, aby ich uniknąć?

6 min. czytania

View details Włosy po ciąży
Artykuł
Włosy po ciąży

Włosy po ciąży

Po porodzie wiele kobiet zauważa, że kondycja ich włosów uległa gwałtownemu pogorszeniu. Włosy wypadają niemal garściami, są matowe i pozbawione życia.

4 min. czytania

View details Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli
Artykuł
Niemowlę po kąpieli owinięte w ręcznik

Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli

Do niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w domowej wyprawce dla maluszka, należą akcesoria kąpielowe.

5 min. czytania

View details Kangurowanie po cesarce
Artykuł
Kangurowanie po CC

Kangurowanie po cesarce

Poród to dla maluszka niełatwe doświadczenie.

4 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Ciemiączko – rodzaje, budowa i zrastanie
Artykuł
 Ciemiączko u niemowlaka

Ciemiączko – rodzaje, budowa i zrastanie

Ciemiączko u noworodka pełni bardzo ważną funkcję.

6 min. czytania

View details Metamorfoza młodej mamy
Artykuł
Metamorfoza młodej mamy

Metamorfoza młodej mamy

Niedawno zostałaś mamą i cały swój czas poświęcasz tylko maluszkowi? Nie zapominaj jednak o sobie!

4 min. czytania

View details Piersi po ciąży
Artykuł
Piersi po ciąży

Piersi po ciąży

Piersi po ciąży mogą być narażone są na zmianę kształtu i wielkości. Czasami zdarza się, że powstają na nich także rozstępy.

4 min. czytania

View details Pierwsza wizyta położnej
Artykuł
mama-trzymajaca-niemowlę-na-rękach

Pierwsza wizyta położnej

Obawiasz się pierwszej wizyty położnej? Zupełnie niepotrzebnie! Dowiedz się jak wygląda wizyta, ile razy położna może Cię odwiedzić w domu i kiedy ją wybrać.

4 min. czytania

View details Dieta lekkostrawna po ciąży
Artykuł
Dieta lekkostrawna po ciąży

Dieta lekkostrawna po ciąży

Dieta lekkostrawna po ciąży zalecana jest głównie mamom, których dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie.

3 min. czytania

View details Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama po cesarskim cięciu leży na łóżku z noworodkiem

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Niedawno urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, możesz przeczytać naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce.

5 min. czytania

View details Jak wypracować wieczorną rutynę zasypiania?
Artykuł
Śpiące niemowlę

Jak wypracować wieczorną rutynę zasypiania?

Skorzystaj z listy naszych skutecznych technik wyciszających niemowlę przed snem i stwórzcie własną rutynę zasypiania. Dzięki niej maluszek będzie lepiej spał i budził się w dobrym humorze.

4 min. czytania

View details Które akcesoria przydadzą się po cesarskim cięciu?
Artykuł
Kobieta w ciąży

Które akcesoria przydadzą się po cesarskim cięciu?

Ciało po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, aby mogło się zregenerować. W połogu Twój dobry nastrój i poczucie komfortu mogą wpływać także na samopoczucie noworodka.

7 min. czytania

View details Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?
Artykuł
Wyliczanie świadczeń rodzinnych

Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?

Pojawienie się na świecie dziecka to dla Was – rodziców – z pewnością wspaniały czas. Wiąże się także jednak z dużymi wydatkami.

5 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania