Jak przekonać dziecko do nocnika

Jak przekonać dziecko do nocnika?

13-24 miesiące
Artykuł
Lip 26, 2024
5 min.

Czekasz niecierpliwie na moment, w którym Twój maluszek pozbędzie się wreszcie pieluch, a Ty związanych z tym niemałych wydatków? Chciałabyś już z dumą powiedzieć, że Twoja pociecha wreszcie woła siusiu? Niestety nauka korzystania z nocnika nie zawsze jest szybka i łatwa. Jak pomóc dziecku nauczyć się siadać na nocnik, a czego nie wolno robić, by nie opóźnić tego procesu?

Porzucenie pieluchy to znaczne odciążenie rodziców w życiu codziennym, a także pewna ulga dla budżetu domowego. Niestety, należy się liczyć z tym, że ten proces nie przebiega tak szybko, jak mogłoby się wydawać. Większość dzieci odpowiednie umiejętności fizyczne i psychiczne niezbędne do odpieluchowania nabywa pomiędzy 15. a 24. miesiącem życia. A niektóre są na to gotowe dopiero w 4. roku życia.

Kiedy uczyć dziecko siadania na nocnik?

Korzystanie z nocnika wprowadza do życia dziecka poważne zmiany. Ważne, aby nie forsować ich w trudnym dla dziecka okresie związanym z innymi nowościami czy trudnościami, np. w czasie przeprowadzki, choroby, zmiany opiekunki. Moment, kiedy sadzać dziecko na nocnik jest kwestią indywidualną i zależy od tego czy Twój maluszek osiągnął wystarczającą do tego dojrzałość. Niezbędne jest nabycie przez nie fizjologicznej umiejętności kontroli zwieracza (wstrzymywania, wydalania), a także przełamanie bariery psychicznej. Staraj się, aby pierwsze próby użycia nocnika były miłe i kojarzyły się z ciekawym odkryciem.

Kiedy dziecko jest gotowe na nocnik?

Istnieje kilka znaków, które mogą wskazywać na to, że dziecko dojrzało już do etapu nauki sadzania na nocnik:

  • siada i podnosi się samo
  • kopie piłkę
  • pokonuje schody
  • naśladuje gesty dorosłych
  • je samodzielnie
  • domaga się pewnej niezależności
  • zaczyna interesować się swoim nocnikiem
  • dotyka pieluchy, kiedy ją pobrudzi

 

fun baby potty

 

Jak pomóc dziecku zrezygnować z pieluch?

Najłatwiej odzwyczajać maluszka od pieluchy latem. Może on wtedy chodzić po domu, a nawet ogrodzie, z gołą pupą i odczuwać na własnej skórze konsekwencje niekontrolowanego siusiania. Latem też łatwiej o awaryjne przebieranie dziecka − na spacer można zakładać mu luźne, łatwe do zmiany majteczki. Trudniej jest zimą – warto pamiętać, że przy pierwszych próbach z nocnikiem lepiej nie walczyć w ostatniej chwili z szelkami, paskami czy kombinezonami.

Zaopatrz się również w książeczki edukacyjne, których bohaterowie właśnie uczą się korzystać z nocnika. Łatwiej będzie Ci wytłumaczyć dziecku, do czego służy nocnik. Przykładowo, mogą korzystać z niego również lalki i misie.

 

baby with a potty

 

Nocnik powinien stać w widocznym miejscu, żeby maluszek mógł się z nim oswoić. Jeśli będziesz rozmawiać z dzieckiem o tym, czego od niego oczekujesz, za jakiś czas samo będzie chciało spróbować użyć nowego przedmiotu. Na początku jednak dopilnuj, żeby mały szkrab nie został w tej sytuacji sam i nie wylał na siebie zawartości nocnika po jego napełnieniu. Należy najpierw pokazać mu, co robimy z zawartością nocnika i gdzie ona trafia.

Ważne

Jeśli dziecko wyraźnie odmawia współpracy − nie nalegaj, nie poruszaj tego tematu, poczekaj. Obserwuj natomiast jego reakcje, aby uchwycić odpowiedni moment na podjęcie próby. Proponuj skorzystanie z nocnika, gdy masz wrażenie, że za chwilę będzie taka potrzeba. Może maluszek przed zrobieniem siusiu lub kupy zachowuje się nieco inaczej − kuca albo chowa się gdzieś. Im dziecko starsze, tym bardziej świadome reakcji swojego ciała.

A jeśli już po pierwszych próbach uda się Twojemu skarbowi trafić do nocnika, niech pochwałom nie będzie końca, bij brawo, bądź pełna podziwu. Korzystania z nocnika należy uczyć stopniowo i spokojnie. Warto nagradzać sukces i cierpliwie znosić zdarzające się niepowodzenia.

Kiedy Twoja pociecha opanuje już umiejętność załatwiania się na nocnik, zaproponuj siadanie na specjalnej nakładce na sedes – może dziecku spodoba się „dorosły sposób” na korzystanie z toalety.

 

baby on the potty

 

Pamiętaj jednak, że nawet maluszek, który nabył już umiejętność kontroli załatwiania się w dzień na nocnik, w nocy w dalszym ciągu może potrzebować pieluszki. Zanim dziecko nauczy się budzić „na siusiu”, upłynie trochę czasu.

Czego nie należy robić przy nauce korzystania z nocnika?

Jeśli Twoje dziecko nie chce siadać na nocnik – spokojnie, nie martw się. Twój maluszek najwyraźniej jeszcze nie jest gotowy na zmiany, a cały proces może potrwać kilka miesięcy. Weź sobie do serca poniższe wskazówki:

step1

Nie przyspieszaj rozwoju dziecka
Dziecko ma swój własny rytm rozwoju. Jeśli maluch nie jest gotowy, by korzystać z nocnika, jakikolwiek nacisk nie przyspieszy rozwoju nauki, a wręcz może go opóźnić.

step2

Nie stresuj maluszka
Zbyt duża presja, aby dziecko zaczęło siadać na nocniku, zdecydowanie nie pomoże. Jeśli maluch denerwuje się pod wpływem Twoich nacisków, może zacząć powstrzymywać stolce, co może być przyczyną zaparć.

step3

Nie obawiaj się odstawiania nocnika 
Jeśli maluszek okazuje wyraźną niechęć do takiej nowości, zapomnijcie na jakiś czas o istnieniu nocnika. Może on natomiast pozostać na swoim miejscu (np. w łazience).

step4

Nie bombarduj dziecka tematem „nocnik” 
Ważne, żeby nie przedobrzyć i nie opowiadać dziecku o nocniku przy każdej okazji. Nie pytaj też co chwilę, czy przypadkiem nie chce siusiu – może automatycznie zacząć odpowiadać „nie”, niezależnie od tego, jak jest w rzeczywistości.

step5

Nie krytykuj maluszka Nie okazuj dezaprobaty czy rozczarowania, jeśli znowu się nie udało. Nie zawstydzaj dziecka i nie pozwól innym krytykować jego niepowodzeń w nauce korzystania z nocnika.

 

potty toys

 

Pamiętaj, Twój skarb i tak już przeszedł od swoich narodzin wiele etapów rozwoju i edukacji, na wszystko przyjdzie pora, na samodzielne siusianie do nocnika również. W końcu napęczniała pielucha zacznie przeszkadzać żywotnemu szkrabowi w zabawie i codziennych czynnościach. Wszystko w swoim czasie!

View details Strefa Eksperta
Strefa Eksperta

Strefa Eksperta

Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Dziecko na basenie
Artykuł
Nauka pływania dla niemowląt – maluszek z nauczycielką w basenie

Dziecko na basenie

Pływanie ma wiele pozytywnych aspektów: wzmacnia mięśnie, rozwija koordynację ruchową, relaksuje, a do tego wszystkiego jest doskonałą zabawą!

7 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?
Artykuł
Czworo dzieci na różnych etapach rozwoju: pełzanie, raczkowanie, siadanie i chodzenie

Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

Raczkowanie, siadanie i chodzenie to ważne etapy rozwoju. Przeczytaj, kiedy i jak maluszek zdobywa kolejne umiejętności.

7 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci
Artykuł
Akcesoria sportowe chłopiec bawiący się z piłką do skakania dla dzieci

Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci

Twoje dziecko jest ruchliwe i uwielbia się bawić nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu? Przeczytaj nasz artykuł!

6 min. czytania

View details Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych
Artykuł
Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Wielu rodziców stara się urozmaicić maluszkom (i sobie) codzienność.

4 min. czytania

View details Jak unikać błędów podczas posiłków?
Artykuł
Jak unikac b ledow podczas posilkow

Jak unikać błędów podczas posiłków?

Dowiedz się, jak wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym posiłki malucha będą zdrowsze. Radzimy, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na jego talerzu!

4 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Mleko w diecie dziecka rocznego i dwulatka
Artykuł
mleko modyfikowane dla rocznego dziecka

Mleko w diecie dziecka rocznego i dwulatka

Po pierwszym roku życia rozwój dziecka nie jest już tak dynamiczny jak wcześniej. Twój maluszek rośnie wolniej, jednak wciąż potrzebuje wielu składników odżywczych.

4 min. czytania

View details Czy macie dla mnie dużo różnych propozycji na śniadanie, obiad i kolację?
Artykuł
Dziecko jedzące danie ze słoiczka Gerber

Czy macie dla mnie dużo różnych propozycji na śniadanie, obiad i kolację?

Karmienie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie, a dobór odpowiednich produktów ma znaczenie we wspieraniu intensywnego rozwoju maluszka.

5 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
Artykuł
Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Kiedy sytuacja na świecie sprawia, że jesteśmy poruszeni, częściej śledzimy doniesienia medialne i reagujemy na nie różnymi emocjami i zachowaniami, dzieci mogą czuć się zdezorientowane i tracić po

8 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania