Płyny w diecie niemowląt i małych dzieci
Z taką samą starannością, z jaką komponuje się posiłki dla dziecka, należy wybierać dla niego właściwe płyny. Dowiedz się, czym gasić pragnienie maluszka. Poznaj również aktualne wytyczne ekspertów i sprawdź, jaką rolę odgrywają napoje w żywieniu najmłodszych.
Sposób, w jaki odżywiasz swojego maluszka, ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju, kształtuje dobre nawyki żywieniowe na długie lata i decyduje o zdrowiu w dorosłym życiu. Z taką samą starannością, z jaką komponuje się posiłki dla dziecka, należy wybierać dla niego właściwe płyny. Jak to robić? Co podawać niemowlakowi do picia? Opowiemy Ci o tym w naszym artykule!
Ile powinno pić dziecko?
W organizmie maluszków woda stanowi blisko 80% masy ciała. Z tego powodu zapotrzebowanie na wodę u najmłodszych jest proporcjonalnie większe niż u osób dorosłych, są też one bardziej narażone na utratę płynów i odwodnienie niż dorośli. Szacuje się, że dzieci w przeliczeniu na kilogram masy ciała potrzebują jej aż 4-krotnie więcej niż Ty. To dlatego należy każdego dnia zadbać o podawanie im odpowiedniej ilości płynów, które pomagają w utrzymywaniu właściwego stanu nawodnienia małych organizmów.
Woda, woda i jeszcze raz woda!
W pierwszym półroczu życia zapotrzebowanie na wodę u niemowlaka wynosi około 700 ml na dobę i około 800 ml w drugim. Ilość ta obejmuje wodę z wszelkiego rodzaju napojów (zarówno czystą wodę, ale także tę, która jest obecna w żywności – np. w serwowanych zupach). Zastanawiasz się, czy w takim razie powinnaś dopajać swoje niemowlę?
Jeśli Twój maluszek jest zdrowy i w pierwszym półroczu życia karmisz go wyłącznie piersią, nie musisz podawać do picia dodatkowych płynów. Twój pokarm jest dla dziecka wystarczający i zaspokaja wszystkie potrzeby. Z kolei po 6. miesiącu życia lub wcześniej, jeśli karmisz szkraba mlekiem modyfikowanym, podawaj mu do picia wodę.
Ważne
Kontynuujesz karmienie piersią, ale Twoje dziecko ma już wprowadzane do diety także pokarmy stałe? Aby nie doprowadzić do zaparć, serwuj maluszkowi do picia wodę.
Jaką wodę wybrać dla starszych niemowląt?
Pamiętaj, że nie każda woda butelkowana będzie odpowiednia dla Twojego dziecka. Wybieraj tylko te o ogólnej zawartości soli mineralnych < 500 mg/l. Informacje na temat składu wody zawsze znajdziesz na etykiecie. Dla Twojego dziecka najlepsza będzie woda:
- źródlana lub mineralna niskozmineralizowana,
- niskosodowa,
- niskosiarczanowa,
- przegotowana, ostudzona.
Nie podawaj dziecku wody studziennej, która może być zanieczyszczona niebezpiecznymi azotanami i azotynami. Unikaj też gotowania wód mineralnych czy dosładzania wody cukrem, glukozą lub herbatką granulowaną – jest to tylko źródło zbędnych cukrów w diecie maluszka. Przyzwyczajanie dziecka w 1. roku życia do picia wody ma znaczenie w profilaktyce otyłości i próchnicy. Dlatego dbaj, aby Twoje dziecko miało do niej dostęp.
Ważne
Sokiem owocowym możemy nazywać tylko ten produkt, który zawiera 100% soku owocowego (ewentualnie miazgę oraz komórki miąższu, które wcześniej oddzielono od soku podczas przetwarzania).
Soki dla dzieci
W diecie najmłodszych nie powinny pojawiać się napoje słodzone ani wody smakowe. Soki owocowe mogą zagościć w jadłospisie starszych dzieci jako element diety i pełnić funkcję dodatku do posiłku lub przekąski. Rodzice powinni kontrolować ich ilość tak, żeby maluszki mogły otrzymywać owoce także w innych formach.
Ile soku owocowego może wypić Twoje dziecko?
- dzieci w wieku 1-3 lata: 120 ml soku dziennie
- dzieci w wieku 4-6 lat: 180 ml soku dziennie
- starsze dzieci i nastolatkowie: 240 ml soku dziennie
Ważne
Inne płyny, które są ważne w diecie Twojego dziecka oprócz wody, to mleko, w tym mleko modyfikowane dla Juniora, a także mleczne napoje (np. jogurty, kefiry) oraz soki warzywne i owocowe. Pamiętaj, aby nie podawać maluszkowi do picia napojów dosładzanych i gazowanych.
Co podawać dziecku do picia w czasie choroby?
W przypadku niektórych stanów chorobowych i infekcji wirusowych (tj. gorączka, biegunka, wymioty) zapotrzebowanie na płyny u maluchów wzrasta. W takich sytuacjach ważne jest systematyczne podawanie dziecku do picia wody (lub innych płynów – zgodnie z zaleceniami pediatry). W stanach chorobowych związanych z biegunką i wymiotami podanie dużej ilości płynów na raz będzie sprzyjać wymiotom, a podane płyny nie będą się dobrze wchłaniać w przewodzie pokarmowym. Pamiętaj, że im młodszy maluszek, tym szybciej dochodzi do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje, dlatego zachowaj czujność. A gdy dziecko zachoruje, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły