Zdrowa dieta po CC – kobieta oparta o blat i trzymająca talerz ze zdrowym śniadaniem

Dieta po cesarce – jak powinna wyglądać?

0-4 miesiące
Artykuł
Lip 24, 2024
5 min.

Zastanawiasz się, co jeść po CC, a co może być niewskazane? Bezpośrednio po porodzie lekarz może zalecić dietę lekkostrawną. Później jednak najbardziej zalecane produkty to zasadniczo po prostu te, które wpisują się w zdrową, zbilansowaną dietę. Jeśli nie jesteś pewna, co to dokładnie oznacza, jesteśmy tu dla Ciebie – podpowiemy Ci, jak może wyglądać dieta po cesarce, która wesprze Twój organizm w regeneracji po ciąży i porodzie.

Z artykułu dowiesz się:

 

Ile po zabiegu można jeść i pić oraz jak może wyglądać dieta w pierwszych dobach?

Zacznijmy od tego, że najlepiej, aby to lekarz zadecydował o tym, kiedy możesz spożyć pierwszy posiłek po cesarce. Oceni to na podstawie tego, jak przebiegła operacja, wypyta Cię też o samopoczucie. Bezpośrednio po porodzie przez cesarskie cięcie kobiety często są podłączone do kroplówki, która w dostarcza do Twojego organizmu wybranych składników odżywczych. Jednak być może już po pionizacji dostaniesz pierwsze produkty do zjedzenia oraz wodę do picia.

Sugeruje się, aby na samym początku posiłek był płynny lub półpłynny. Nie obciąża on wtedy nadmiernie układu pokarmowego – a to ważne po operacji. Później dietę rozszerza się już o zwykłe, stałe produkty, w pierwszych dobach po CC lekarz może zalecić jednak utrzymanie diety lekkostrawnej. Konkretne jadłospisy dla świeżo upieczonych mam po cesarce ustala zwykle szpital, w którym rodziłaś. Zazwyczaj są to kasze i kleiki, lekkie zupy, gotowane warzywa czy delikatne mięso oraz przetwory mleczne.

Czy wiesz, że...

Może się zdarzyć, że po cesarce będziesz odczuwać mdłości. Zwykle jest to efektem znieczulenia, które podaje się kobiecie przed operacją. W takim wypadku w ramach pierwszego posiłku można sięgnąć np. po biszkopty czy sucharki, które nie będą nasilać nieprzyjemnych odczuć.

Dieta po CC w późniejszym okresie

Zasadniczo już po wyjściu ze szpitala nie musisz stosować żadnej „specjalnej diety po CC”. Gdy wrócisz do domu, możesz wprowadzić po prostu zdrowy, pełnowartościowy jadłospis. Powinien on być dobrze zbilansowany i dostarczać potrzebnych witamin oraz składników mineralnych. Sięgaj po produkty naturalne, nieprzetworzone. Postaraj się też zadbać o w tym czasie o odpowiednią suplementację, szczególnie jeśli karmisz piersią.

Po porodzie – zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie – bardzo ważne jest też to, by właściwie nawadniać organizm. Postaraj się więc pamiętać przede wszystkim o regularnym piciu wody, najlepiej niegazowanej (min. 2 litry dziennie). Jeśli zdarza Ci się o tym zapominać (wiele osób tak ma!), możesz skorzystać z różnych aplikacji na telefon, które przypominają, że czas na kolejną szklankę wody. To dobre rozwiązanie szczególnie na czas po porodzie, gdy jesteś zaaferowana narodzinami maluszka i pewne sprawy mogą Ci po prostu umknąć. Możesz też sięgać po lekkie herbaty czy soki warzywne i owocowe.

W tym miejscu warto też obalić jeden z krążących po świecie mitów na temat diety mamy karmiącej piersią. Jeśli tylko Twój maluszek nie cierpi na alergię bądź nietolerancję danego produktu, nie wprowadzaj na własną rękę diety eliminacyjnej. Wiele kobiet wyłącza część produktów z jadłospisu na wszelki wypadek – by w ten sposób spróbować uchronić dziecko przed problemami z brzuszkiem czy uczuleniami. To jednak wcale tak nie działa! Twoja dieta powinna być możliwie jak najbardziej zróżnicowana, nie warto więc „na zaś” wykluczać z niej cennych składników – szczególnie gdy karmisz piersią.

 

Zdrowa dieta po CC – zalecane produkty i te odradzane

Jak już wspomnieliśmy, dieta po CC – to po prostu dieta zdrowa. Warto też podkreślić, że po paru dniach od operacji nie różni się ona już wcale od tej, która jest najlepsza dla kobiet mających za sobą poród siłami natury (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Dieta po porodzie). Można więc przyjąć, że po prostu wracasz do zdrowego jadłospisu stosowanego np. przed ciążą. Jeśli chcesz odświeżyć sobie wiedzę na temat tego, jak go komponować, służymy Ci garścią porad!

• Sięgaj po zróżnicowane warzywa. Powinny one, wymiennie z owocami, pojawić się w każdym Twoim posiłku. Dbaj o to, aby były z różnych grup kolorystycznych, bo ich barwa może wskazywać na charakterystyczne właściwości i zawartość innych ważnych składników odżywczych.
• Nie zapominaj o owocach. Przy ich wyborze możesz także sugerować się zróżnicowaniem barw.
• Wybieraj produkty pełnoziarniste. Ryż brązowy, razowy makaron, kasza gryczana czy chleb pełnoziarnisty to produkty mniej przetworzone, a przez to znacznie zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze.
• Uwzględniaj w swojej diecie mięso i ryby – stanowią dobre źródło białka. Staraj się, aby było ono wysokiej jakości, chude. Co ważne, czerwone mięso pomoże Ci dostarczyć organizmowi żelaza. Z kolei ryby i owoce morza obfitują w DHA z rodziny omega-3!
• Korzystaj także z innych źródeł białka, szczególnie, jeśli wykluczasz z diety mięso. Warto uwzględnić w diecie białko roślinne – pochodzące z roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, fasola czy soczewica. Sięgaj też po jaja i produkty mleczne, np. kefir czy jogurt naturalny.
• Stosuj zdrowe tłuszcze roślinne, zastępuj nimi te odzwierzęce. Sięgaj m.in. po olej rzepakowy, oliwę z oliwek. Świetnym źródłem zdrowych tłuszczów jest też awokado – możesz je potraktować jako składnik dania, ale i zrobić z niego pastę na kanapkę, np. guacamole.

A czy dieta po cesarce wyklucza jakieś produkty? W tym wypadku również należy po prostu kierować się zasadami zdrowego odżywiania. Jeśli karmisz piersią, szczególnie nie należy sięgać po alkohol, bo szkodliwe substancje dostają się do mleka, które otrzymuje maluszek. Dobrze jest także unikać produktów wysokoprzetworzonych, ponieważ zazwyczaj mają niską wartość odżywczą. Staraj się też raczej ograniczyć tłuste, ciężkostrawne dania.

Warto wiedzieć

Czy dieta po cesarce wyklucza słodycze? Nie! Oczywiście nie należy popadać w przesadę, ale jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to spełnij swoją „zachciankę”. Ponadto pamiętaj, że istnieją również „zdrowsze” słodkości. Jako przekąski mogą więc występować np. świeże lub suszone owoce, a na deser - ciasto marchewkowe, chlebek bananowy czy sernik jaglany. Zachęcamy Cię do takich eksperymentów kulinarnych – to zdrowsze niż tradycyjne słodycze, a przy tym pyszne!

Na koniec warto przypomnieć, że połóg nie jest okresem, w którym należy się odchudzać. Możesz w tym czasie chodzić na spacery czy wykonywać ćwiczenia oddechowe, ale lepiej nie przesadzać też z nadmierną aktywnością fizyczną po CC. Jeśli zadbasz o zdrową, zbilansowaną dietę, Twoje ciało szybciej się zregeneruje, a Ty będziesz miała więcej sił do tego, by możliwie jak najbardziej nacieszyć się swoim dzieckiem.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna Rodzinna

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.