Powrót do pracy po macierzyńskim

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

13-24 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
3 min.

Jeśli wracasz do pracy po urodzeniu dziecka, zyskujesz pewne prawa. Aktywna zawodowo mama znajduje się bowiem pod szczególną ochroną Kodeksu pracy. Dowiedz się, ile trwa urlop macierzyński oraz na co możesz liczyć po jego zakończeniu, i nie wahaj się zgłosić pracodawcy chęci skorzystania z przysługujących Ci uprawnień.

Oczywiście każda pracująca mama po urodzeniu dziecka przechodzi na tzw. urlop macierzyński. W przypadku przyjścia na świat jednego dziecka trwa on 20 tygodni. Zaraz po nim możesz jeszcze przejść na urlop rodzicielski, który obejmuje 32 tygodnie. Razem daje to więc rok opieki nad dzieckiem (często mówi się więc potocznie o rocznym macierzyńskim). Później zaś możesz zdecydować: czy wybierasz się na urlop wychowawczy, czy wracasz do pracy.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy, czyli 3 lata, do podziału między oboje rodziców – jedna osoba może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy. Pracodawca nie może Ci odmówić przyznania tego urlopu – po prostu składasz wniosek, w którym informujesz o zamiarze skorzystania z takiego prawa. Podczas urlopu wychowawczego nie mogą też Cię zwolnić – tak samo jak w trakcie urlopu macierzyńskiego. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do macierzyńskiego, wychowawczy nie jest płatny.

 

Mom at work with baby

 

Aktywność zawodowa mamy

Gdy zdecydujesz, że chcesz podjąć aktywność zawodową, przede wszystkim zadbaj najpierw o zapewnienie odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Jeżeli przed ciążą nie miałaś pracy, zacznij jej szukać z pewnym wyprzedzeniem. Skoryguj swoje CV lub napisz je na nowo. Dobrze przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych. Pamiętaj o tym, że osoba rekrutująca nie ma prawa pytać Cię o stan cywilny, liczbę dzieci czy plany macierzyńskie – jest to niezgodne z Kodeksem pracy. Nie martw się, jeśli szukanie zatrudnienia trwa dłużej, niż zakładałaś. Możesz spróbować podnieść swoje kwalifikacje (na przykład zapisać się na jakiś kurs) lub odświeżyć wiedzę wykorzystywaną w Twoim zawodzie. Przede wszystkim zaś cierpliwie wysyłaj zgłoszenia – to się opłaci!

Powrót do dawnej pracy

Jeżeli przed macierzyńskim byłaś zatrudniona w jakiejś firmie, to w czasie trwania tego urlopu pracodawca nie miał prawa Cię zwolnić. Jeśli zadeklarowałaś chęć powrotu, musi Cię przyjąć na to samo stanowisko, które zajmowałaś wcześniej, i dać Ci wynagrodzenie w takiej samej wysokości. Potem nie jesteś już chroniona przed zwolnieniem. Jednak aby pracodawca mógł wręczyć Ci wypowiedzenie, musi mieć do tego rzetelne podstawy – nie może to mieć charakteru dyskryminującego Ciebie jako mamę.

 

Young woman at work meeting

 

Przed powrotem do pracy umów się na rozmowę z osobą przełożoną. Wytłumacz, że Twój urlop macierzyński dobiega końca i zamierzasz wrócić do swych obowiązków zawodowych. Jeśli chcesz, spytaj o możliwość zatrudnienia na część etatu lub o to, czy mogłabyś czasem pracować zdalnie. Możesz też poprosić, aby przełożony wdrożył Cię w aktualną sytuację w firmie – opowiedział Ci, czy zaszły jakieś duże zmiany, które mogłyby wpłynąć na Twoją pracę. Pokaż, że wracasz jako zaangażowana, profesjonalna pracująca mama!

Prawa pracującej mamy

Jako mama wracająca do pracy masz możliwość skorzystania z pewnych uprawnień. Jeżeli karmisz piersią jedno dziecko, masz prawo do dwóch 30-minutowych przerw na karmienie dziennie. Można je też połączyć i wykorzystać w postaci przychodzenia do pracy godzinę później lub wychodzenia z niej godzinę wcześniej. Oprócz tego przysługują Ci – niezależnie od urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego – 2 dni w roku poświęcane na opiekę nad dzieckiem. Pracodawca nie może Ci ich nie udzielić. Jeżeli zaś Twój maluszek się rozchoruje i musisz sama się nim zająć, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko. Masz prawo do 60 dni takiego zwolnienia w roku (aż do czasu, gdy Twój skarb osiągnie wiek 14 lat).

 

Young woman at the workplace

 

To naturalne, że podjęcie aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka jest dla Ciebie stresujące. Jeśli jednak dobrze się do tego przygotujesz i będziesz świadoma swoich praw, szybko odnajdziesz się w tej nowej rzeczywistości. Pracująca, aktywna mama to dobry wzór dla maluszka. Tobie zaś powrót do pracy pozwoli się spełnić na poziomie zarówno osobistym, jak i zawodowym.

 

Dad holding baby
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista
Artykuł
Ojciec z synem szczotkują zęby

Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista

Jak można zachęcić maluszka do tego, aby codziennie mył zęby? Kiedy warto rozpocząć szczotkować małe ząbki i jak to robić poprawnie?

2 min. czytania

View details Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji
Artykuł
Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji

Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji

Niestety nie istnieje jedna sprawdzona „instrukcja” wychowania dziecka. W rodzicielstwie możesz się mierzyć z bardzo różnymi problemami, które będą od Ciebie wymagać szczególnych rozwiązań.

5 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Jak unikać błędów podczas posiłków?
Artykuł
Jak unikac b ledow podczas posilkow

Jak unikać błędów podczas posiłków?

Dowiedz się, jak wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym posiłki malucha będą zdrowsze. Radzimy, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na jego talerzu!

4 min. czytania

View details Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty ze snem u małego dziecka mogą pojawiać się nawet wtedy, gdy przestrzegacie wieczornych rytuałów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pomogą Wam cieszyć się nocnym odpoczynkiem.

4 min. czytania

View details Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
Artykuł
Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Kiedy sytuacja na świecie sprawia, że jesteśmy poruszeni, częściej śledzimy doniesienia medialne i reagujemy na nie różnymi emocjami i zachowaniami, dzieci mogą czuć się zdezorientowane i tracić po

8 min. czytania

View details Ataki agresji u dziecka – jak sobie radzić?
Artykuł
Jak radzić sobie z napadami złości u Juniorów? Checklista

Ataki agresji u dziecka – jak sobie radzić?

Twój maluszek już chodzi i mówi – wydawałoby się, że spełnianie jego potrzeb teraz będzie łatwiejsze, bo sam je zakomunikuje. Rzeczywistość może być jednak inna.

4 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Jak wybierać żywność dla dziecka?
Artykuł
Ojciec karmi dziecko łyżką

Jak wybierać żywność dla dziecka?

Żywność dla niemowląt i małych dzieci musi spełniać bardzo rygorystyczne normy jakości. Dowiedz się, czym kierować się wybierając żywność dla dziecka!

2 min. czytania

View details Wyzwanie "Przekąska"
Artykuł
Wyzwanie Przekеska

Wyzwanie "Przekąska"

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy propozycje przekąsek dla Twojego maluszka. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowiedź się wiecej jak krok po kroku przygotować coś pysznego dla swojego dziecka.

1 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Zakupowy niezbędnik dla Twojego malucha
Artykuł
Zakupowy niezbednik dla Twojego malucha

Zakupowy niezbędnik dla Twojego malucha

Wraz z chwilą, gdy Twoje maleństwo będzie miało 2 lata, jego wzorce żywieniowe będą już ustalone.

1 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania

View details Błonnik - składnik, którego Twój maluszek potrzebuje
Artykuł
Błonnik-składnik którego Twój maluszek potrzebuje

Błonnik - składnik, którego Twój maluszek potrzebuje

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najciekawsze informacje o błonniku. Przeczytaj naszą inforgrafikę i pomóż swojemu maluszkowi jeść dobrze!

1 min. czytania

View details Wspólne pasje taty i dziecka
Artykuł
Wspólne pasje taty i dziecka

Wspólne pasje taty i dziecka

Czy zdarzyło Ci się słyszeć, że narodziny dziecka oznaczają koniec czasu na realizowanie swojego hobby? To wcale nie tak!

3 min. czytania

View details Magiczne kroki milowe
Artykuł
Magiczne kroki milowe

Magiczne kroki milowe

Kiedy patrzysz na swojego rosnącego brzdąca, trudno uwierzyć, że jeszcze chwilę temu był malusieńkim noworodkiem, który tylko spał, jadł i siusiał.

5 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zakrztuszenie

Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

2 min. czytania

View details Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?
Artykuł
Czworo dzieci na różnych etapach rozwoju: pełzanie, raczkowanie, siadanie i chodzenie

Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

Raczkowanie, siadanie i chodzenie to ważne etapy rozwoju. Przeczytaj, kiedy i jak maluszek zdobywa kolejne umiejętności.

7 min. czytania

View details Czy Twój maluch śpi mniej niż spali Twoi dziadkowie?
Artykuł
Czy Twój maluch śpi mniej niż spali Twoi dziadkowie

Czy Twój maluch śpi mniej niż spali Twoi dziadkowie?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy ciekawostki o śnie maluszka. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowiedź się ile powinnno spać Twoje dziecko.

1 min. czytania