Niebieski pokój dla niemowlaka i meble do pokoju noworodka

Jak przygotować pokój dziecięcy dla twojego maleństwa?

0-4 miesiące
Artykuł
Maj 13, 2024
8 min.

Pokój dla niemowlaka czy noworodka powinien być możliwie jak najbardziej bezpieczny. Ponadto warto zadbać o to, aby był on funkcjonalny i miał odpowiednie wyposażenie. Wielu rodzicom zależy też na tym, aby była to przytulna, ładnie zaaranżowana przestrzeń. Jeszcze bardziej liczy się to w przypadku Juniorów – którzy nierzadko mają już pewne preferencje co do tego, jak ma wyglądać ich kącik. Warto, aby także rodzice dobrze się czuli w pokoju dziecięcym – w końcu i oni będą w nim spędzać sporo czasu! Przeczytaj, jakie mamy pomysły na jego aranżację!

Przygotowanie pokoju dla noworodka może być dla Was ekscytującym zadaniem. Niektórzy rodzice czekają z tym do momentu ujawnienia płci dziecka, a dla innych zaś nie ma specjalnej różnicy, czy będą planować aranżację pokoju dziecięcego dla dziewczynki czy chłopca. Tak czy owak, przy urządzaniu przestrzeni przede wszystkim zwróćcie uwagę na to, by była ona bezpieczna i wygodna dla maluszka. Dopiero w drugiej kolejności pomyślcie o odpowiednich meblach do pokoju niemowlaka, które umożliwią bezproblemową „obsługę” dziecka. Jeśli pozwala Wam na to budżet, na końcu zadbajcie o gustowne dodatki – najlepiej takie, które spełnią aspekt edukacyjny – np. zasłony do pokoiku w kontrastowych kolorach.

Pokoje dziecięce – podstawowe wyposażenie

Zanim zaczniecie zastanawiać się nad szczegółami aranżacji wnętrza pokoju dla dziecka, przede wszystkim musicie dobrze przemyśleć układ pomieszczenia. Pamiętajcie, że pokój dla noworodka czy niemowlaka będzie zapewne zupełnie inny niż ten dla starszaka, dlatego możecie zdecydować się na minimalistyczne wyposażenie. Spokojny odcień ścian, za to z dodatkowymi kolorowymi akcesoriami i ozdobami, będzie zawsze uniwersalnym rozwiązaniem. Jeśli do wyboru macie więcej niż jedno pomieszczenie, w którym moglibyście urządzić pokoik dziecięcy, zastanówcie się nad tym, które z nich jest możliwie najcichsze, słoneczne, przewiewne itp. Dzieci jednak są naprawdę różne i być może z czasem okaże się, że Wasz maluszek woli spać w zacienionej sypialni, bawić się w słonecznym salonie, a hałas wcale mu nie przeszkadza podczas krótkiej drzemki.

Pokój dziecięcy - meble do pokoju

A jakie meble do pokoju niemowlaka będą niezbędne? Przede wszystkim, rzecz jasna, łóżeczko. Nawet jeśli przez początkowy okres po porodzie maluszek śpi z Wami w sypialni – np. na specjalnej dostawce – to w końcu przeniesie się na własne „włości”. Zdecydujcie, czy chcecie przewijać dziecko np. na kanapie i zabezpieczającym ją podkładzie czy też wolicie mieć pod ręką przewijak, np. na specjalnej komodzie, która pomieści inne przydatne akcesoria. Warto również przemyśleć wstawienie wygodnego fotela do pokoju dziecięcego. Ułatwi to np. nocne karmienie maluszka lub trzymanie go na rękach, gdy jest niespokojny.

 

mint room for children

 

Jakie oświetlenie do pokoju dziecięcego

Jasne światła zaburzają wydzielanie melatoniny w organizmie, która odpowiada za uregulowanie dobowego rytmu, i utrudniają zasypianie. Dlatego warto zadbać o to, aby w pokoju dziecięcym było odpowiednie oświetlenie. Lampa sufitowa może być wyposażona w funkcję ściemniacza – to dobre rozwiązanie, gdy w nocy trzeba przebrać maluszka albo go nakarmić. Przydatna będzie też mała lampka nocna. Do zasłaniania okiem mogą posłużyć żaluzje lub rolety, ewentualnie grube zasłony. Pomyślcie też o moskitierach okiennych, które nie pozwolą komarom czy innym owadom wlecieć do pokoiku dziecięcego.

Skąd brać inspiracje na pokój dziecięcy?

W odnalezieniu inspiracji do zaaranżowania pokoju dziecięcego może Wam pomóc Pinterest, Instagram, a także czasopisma wnętrzarskie. Warto poszukać aplikacji, w których możecie zapisywać swoje pomysły czy przechowywać zdjęcia wnętrz, które Wam się najbardziej podobają. Czas oczekiwania na pojawienie się maluszka na świecie wykorzystajcie na 100%! Jeśli jest to potrzebne, przed porodem zaplanujcie drobny remont pomieszczenia (np. malowanie ścian, cyklinowanie podłóg czy naprawę usterek). Pamiętajcie też, że pokój dziecięcy dla chłopca nie musi różnić się niczym od pokoju dziecięcego dla dziewczynki – maluszki nie mają jeszcze swoich preferencji i jest im wszystko jedno, czy we wnętrzu dominuje róż, błękit czy beż.

Bezpieczny pokój dla dziecka

Ważnym aspektem przygotowania pokoju dziecięcego jest też takie zaadaptowanie przestrzeni, aby była dla maluszka możliwe jak najbezpieczniejsza. Nawet jeśli szykujecie pokoik dla noworodka, który jeszcze sam się nie porusza – najlepiej zadbać już teraz o parę kwestii z myślą o nieodległej przyszłości. Z tego względu dobrze jest wszystkie gniazdka elektryczne zabezpieczyć odpowiednimi zaślepkami. Jeśli w domu macie schody, zatroszczcie się o to, aby były dobrze zabezpieczone. Możecie zamontować na nich specjalne barierki (niektóre modele można też zainstalować w drzwiach do pomieszczenia) czy siatki ochronne na poręcze.

W przypadku gdy chcecie wstawić regał do pokoju dziecięcego, upewnijcie się, czy nie stanowi on zagrożenia dla maluszka, który może postanowić się po nim wspinać. Jeśli to koniecznie, przymocujcie niestabilne meble do ściany. Wielu rodziców bardzo docenia tzw. nianie elektroniczne (np. z wbudowaną kamerą). Dzięki takiemu urządzeniu można monitorować to, co dzieje się w pokoiku, gdy maluszek śpi. Warto na ścianie powiesić termometr i hydrometr, które pozwolą Wam sprawdzić, czy temperatura powietrza i poziom nawilżenia w pokoju dziecięcym są odpowiednie. Jeśli powietrze – szczególnie w zimie, gdy trwa okres grzewczy – będzie za suche, przyda się nawilżacz powietrza. Możecie kupić specjalny sprzęt, z którego wydobywa się zimna mgiełka, lub zawiesić na kaloryferze pojemnik z wodą czy powiesić na nim np. zamoczoną w wodzie pieluszkę.

Pokój dla dziewczynki – niemowlaka i starszego dziecka

Czy pokoje dziecięce dla dziewczynek różnią się czymś od tych chłopięcych? Oczywiście niekoniecznie! Dlatego przy planowaniu pokoju dla dziecka, warto w miarę rozwoju rozmawiać z nim i zwracać uwagę na jego preferencje. Zwyczajowo utarło się, że do dziewczynek pasują odcienie różu, pastele, fiolety, różne warianty łososiowego itp. Możecie jednak wybrać inne kolory, które spodobają się Waszej królewnie lub postawić na neutralną biel – pasującą do mebelków i stanowiącą tło do kolorowych zabawek.

 

room for a baby girl

 

W przypadku starszych dziewczynek można zadbać o większą liczbę ciekawych ozdób w pokoju dziecięcym. Zwykle lubią one motywy z księżniczkami z bajek, kwiaty, serduszka, girlandy i inne tego typu aranżacje. Ponieważ często naśladują swoje mamy, w ich królestwie może się pojawić np. szafa z dużym lustrem, małe lusterko naścienne czy minitoaletka, przy których będą mogły się czesać i stroić. Wasza pociecha woli koparki albo bohaterską załogę „Psiego patrolu”? To świetnie – po prostu urządzając pokój dla dziewczynki, podążajcie za jej własnymi preferencjami, a nie stereotypami!

Ważne

W dekorowaniu ścian w pokoju dziecięcym mogą Wam pomóc kolorowe naklejki lub tapety na ścianę. Wybierajcie produkty, które mają ekologiczne atesty i zostały wyprodukowane z bezpiecznych dla dzieci materiałów.

Pokój dla chłopca – niemowlaka i Juniora

A jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca? Tu również wiele zależy od preferencji i etapu rozwoju szkraba. Ściany w pokoju dla chłopca niemowlaka możecie np. pomalować na szaro, miętowo, jasnoniebiesko lub po prostu na biało. Wśród standardowo kojarzonych z tą płcią motywów dekoracyjnych znajdują się m.in. samochody czy pociągi – niemniej niemowlak zapewne będzie także zainteresowany np. zwierzątkami. Gdy podrośnie, jego zainteresowanie może się też przenieść na postacie z bajek, np. na wiecznie popularnych superbohaterów.

 

gray room for baby boy

 

Aktywnemu starszakowi warto zapewnić możliwość ruchu także w pokoju dziecięcym – np. poprzez wstawienie tam małej zjeżdżalni, piłki do skakania, konika na biegunach czy huśtawki podwieszanej pod sufitem. Pamiętajcie jednak, że tego typu sprzęty muszą być odpowiednio zabezpieczone. Dziecko powinno z nich korzystać pod Waszym czujnym okiem.

Macie już zaplanowany pokój dziecięcy dla noworodka? Może w takim razie czas na wybór imienia? Jeśli nie jesteście jeszcze zdecydowani, skorzystajcie z naszego imiennika i zobaczcie, które z imion będzie najlepiej pasowało do Waszego maluszka!

 question mark  Pytania i odpowiedzi

 

1. Jakie są najważniejsze elementy do uwzględnienia przy aranżacji pokoju dziecka?  
Przygotowując pokój dla maluszka, dobrze pamiętać o podstawach: łóżeczku, zasłonkach, wiele mam docenia także fotel, w którym może karmić dziecko. Ze względów bezpieczeństwa warto przytwierdzić meble do ścian i zainstalować w kontaktach zaślepki. Cała reszta zależy już od Waszych preferencji – przez pierwsze lata życia szkrab i tak będzie przebywał głównie z mamą i tatą, a potem z pewnością będzie już miał własne zdanie i swoje upodobania dotyczące kolorów ścian czy elementów wystroju. 

2. Jak urządzić mały pokój dziecięcy, aby był zarówno funkcjonalny, jak i przytulny?
W małym pokoju postaw na jasny kolor ścian, unikaj ciemnych ciężkich barw, które mogą przytłoczyć. Zadbaj o dodatki: kolorowe obrazki czy naklejki na ścianę sprawdzą się świetnie. Wybierz sprytne rozwiązania w zakresie przechowywania: pufy do siedzenia ze schowkiem w środku czy biurko z łóżkiem na antresoli. Zamiast stojącego regału na książki użyj półek wieszanych na ścianie, by odzyskać miejsce na podłodze – idealne do zabawy.  

3. Jak stworzyć inspirujący pokój dla chłopca lub dziewczynki, który będzie odzwierciedlał zainteresowania dziecka?  
Aranżacja i meblowanie pokoju dziecięcego może być świetnym sposobem na rodzinne spędzanie czasu. Pozwól maluchowi wybierać poszczególne elementy: kolory ścian czy okleinę mebli (możesz zawęzić wybór do kilku opcji, które rozważacie jako rodzice). Zainteresowania dziecka najlepiej uzewnętrznić w postaci dekoracji: plakatu z ulubioną bajką czy pościeli z wizerunkiem ukochanego zwierzątka. 

4 Gdzie znaleźć pomysły i inspiracje do aranżacji pokoju dziecięcego?  
Inspiracji dotyczących tego, jak zaaranżować pokój dla chłopca lub dziewczynki, możesz szukać w internecie: dużo pomysłów znajdziesz na Pintereście, Instagramie oraz na portalach wnętrzarskich. Możesz też sięgnąć do czasopism wnętrzarskich oraz wybrać się do sklepów sprzedających meble i inne elementy wyposażenia wnętrz – w wielu przypadkach fragmenty przestrzeni zaaranżowane są na konkretne pomieszczenia, możesz więc podpatrzeć, jak „w naturalnym środowisku” wyglądają wybrane przez Ciebie akcesoria. 

5. Jak zaaranżować dziecięcy pokój dla rodzeństwa, uwzględniając różnice wieku i zainteresowań dzieci?  
Często pokój dziecięcy dzielą między sobą dwie osoby. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, zadbaj o to, by każda z nich miała w nim swój własny kąt, urządzony zgodnie z jej upodobaniami. W dużym pomieszczeniu świetnym rozwiązaniem będzie postawienie ścianki z płyty gipsowo-kartonowej albo przedzielenie go na dwie części za pomocą na przykład regału. Jeżeli to niemożliwe, postaraj się wydzielić mniejsze strefy za pomocą dodatków, doboru mebli. Dobrze może sprawdzić się na przykład parawan, który można składać i rozkładać w zależności od potrzeb w danej chwili.  

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!
Artykuł
Pieluchy wielokrotnego użytku

Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!

Coraz więcej rodziców stara się wykorzystywać w opiece nad maluszkami wielorazowe produkty i ograniczać jednorazówki.

6 min. czytania

View details Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?
Artykuł
Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt jest dosyć powszechną przypadłością. Jeśli pojawiła się także u Twojego maluszka, nie ma powodów do obaw.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?
Artykuł
Ćwiczenia po CC – mama z maluszkiem w parku

Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której organizm potrzebuje czasu na regenerację.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?
Artykuł
Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Młode mamy bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zastanawiają się jednak, kiedy mogą rozpocząć ćwiczenia, tak aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista
Artykuł
Kobieta w dojrzałym wieku tłumaczy coś zdenerwowanej młodej kobiecie.

Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista

Twoje dziecko właśnie pojawiło się na świecie, więc to normalne, że jako świeżo upieczony rodzic czujesz się niepewnie w nowej sytuacji.

3 min. czytania

View details Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta
Artykuł
Mama ćwicząca z niemowlakiem

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży i wrócić do formy po porodzie? Dostosowana do Twoich potrzeb dieta i ćwiczenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

7 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa
Artykuł
Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa

Park, do którego wybierasz się na spacer z maluszkiem, możesz zamienić w swoją siłownię na świeżym powietrzu! Jako przyrządy do ćwiczeń posłużą Ci drzewo, ławka czy latarnia.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania

View details Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama po cesarskim cięciu leży na łóżku z noworodkiem

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Niedawno urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, możesz przeczytać naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama spożywa zdrowy posiłek

Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista

Niedawno zostałaś mamą i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis?

3 min. czytania

View details Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka
Artykuł
Głodne niemowlę – objawy: dziecko płaczące z głodu

Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka

Masz wrażenie, że Twój niemowlak ciągle chce jeść? Skąd masz wiedzieć, kiedy zacząć karmienie i kiedy maluch jest już najedzony? Może się zdarzyć, że sam Ci o tym powie!

4 min. czytania