Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji

Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji

7 - 8 miesięcy
Artykuł
Lip 24, 2024
5 min.

Niestety nie istnieje jedna sprawdzona „instrukcja” wychowania dziecka. W rodzicielstwie możesz się mierzyć z bardzo różnymi problemami, które będą od Ciebie wymagać szczególnych rozwiązań. Warto jednak przyjąć pewne ogólne wytyczne wychowawcze i starać się ich trzymać, aby pod Twoimi skrzydłami rosło szczęśliwe dziecko.

Każda mama zastanawia się nad tym, jak dobrze wychować dziecko – jest to dla rodziców jedno z największych wyzwań w życiu, które wymaga ciągłej uwagi i samorozwoju. Nie da się oczywiście przewidzieć, jakie problemy wychowawcze mogą się pojawić w Waszym wspólnym życiu z dzieckiem. Jednak warto od samego początku zadbać o odpowiednie podejście do swojej pociechy, aby zbudować z nim więź, która będzie procentować przez całe życie. 

Wychowanie dziecka - bliskość

Jedną z fundamentalnych spraw jest to, aby dziecko wzrastało w atmosferze bliskości. Daje mu to bowiem poczucie bezpieczeństwa i oparcia – to zaś ma niezwykle duży wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny. Tak zwane rodzicielstwo bliskości zakłada budowanie bliskości zarówno fizycznej, jak i tej emocjonalnej. Z jednej więc strony obejmuje ono karmienie piersią, częste przytulanie dziecka czy noszenie go na rękach. Z drugiej zaś – dużą wagę przykłada się do szacunku wobec małego człowieka, słuchania go i mądrego wspierania maluszka w poznawaniu świata.

 

closeness with the child

 

W przypadku niemowlęcia metody wychowawcze zgodne z ideą rodzicielstwa bliskości opierają się na zrozumieniu tego, że dziecko nie działa nam na złość ani nie chce wbrew nam postępować. Należy spojrzeć na jego zachowanie jako próbę zaspokojenia swoich potrzeb oraz poznawania granic. Maluszek nie rodzi się bowiem z wiedzą o tym, co jest dobre, a co złe. To my, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za to, aby te wartości dziecku przekazać.

Wychowanie dziecka - pokazywanie granic

W świecie dziecka muszą być obecne zasady, bo daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Pokazywanie granic akceptowalnych zachowań może jednak przebiegać na różne sposoby. Warto zrezygnować z wydawania sztywnych nakazów i zakazów na rzecz tłumaczenia dziecku, dlaczego zależy nam na tym, aby postępowało w dany sposób. Schodzimy wówczas z pozycji autorytarnej władzy, przybliżając się jednocześnie do dziecka, ułatwiając mu zrozumienie panujących reguł. Znajduje to swoje odzwierciedlenie także w postawie fizycznej – zaleca się, aby tłumacząc coś dziecku, kucnąć przed nim, zejść do jego poziomu. Dużo łatwiej przyswaja ono wówczas to, co mówimy.

 

teaching the boundaries of a child

 

Warto też pamiętać o tym, żeby wyraźnie chwalić pozytywne zachowania dziecka. Jest to dla niego doskonała nauka tego, jak powinno postępować. Pochwały, nagrody i inne wyrazy akceptacji stanowią świetną motywację do tego, by Twoja pociecha dalej starała się przestrzegać zasad. Jeżeli zaś dziecko już naruszy granice, które mu pokazaliśmy, spróbujmy je nie tyle ukarać, ile przedstawić naturalną konsekwencję danego zachowania. Dziecko musi bowiem zrozumieć, dlaczego rodzice uważają, że postąpiło niewłaściwie, tak aby miało możliwość poprawienia się w przyszłości.

Wychowanie dziecka - słuchanie dziecka

Ważne jest nie tylko mówienie do dziecka, lecz także uważne słuchanie go. Nie przerywaj mu i pozwól powiedzieć to, co chce. Pomóż też nazywać i opisywać jego odczucia – maluszek musi się tego nauczyć, aby móc wyrażać swoje potrzeby. Zwróć uwagę na to, aby nie umniejszać ani nie negować przeżyć czy emocji, o których opowiada. Pytaj też dziecko o zdanie w różnych kwestiach. Pokażesz mu wtedy, że naprawdę interesuje Cię jego opinia i że szanujesz jego przemyślenia. To zaś w przyszłości zaowocuje wyrobieniem w dziecku przeświadczenia, iż jest dla Ciebie ważne i nie traktujesz go przedmiotowo.

Wychowanie dziecka - relacje mamy z córką i synem

Zapewnienie dziecku dobrego wychowania i nawiązanie bliskiej więzi przebiega nieco inaczej w zależności od tego, czy masz córkę, czy syna. Zazwyczaj dziewczynki są bardziej skłonne do naturalnego naśladowania swoich mam, tak samo jak to się dzieje w przypadku synów i ojców. Nie oznacza to jednak oczywiście, że relacja mama – syn jest słabsza czy mniej istotna. Może po prostu okazać się dla Ciebie bardziej wymagająca. W przypadku wychowania córki opierasz się bowiem na własnych doświadczeniach i starasz się przekazać model kobiecości, który jest Ci znany. Natomiast w wychowaniu syna bazujesz bardziej na intuicji. To dzięki Tobie jednak może on wyrosnąć na pełnego empatii i szacunku wobec innych męża i ojca – a to rola nie do przecenienia!

 

mom and son - relationship

 

Postaraj się zaufać sama sobie i mądrze kierować swoim dzieckiem, aby wyrosło na szczęśliwego człowieka. Dzięki temu przekonasz się, że wychowanie dziecka jest nie tylko wyzwaniem, lecz także źródłem ogromnej satysfakcji i dumy.

Cytaty o wychowaniu dziecka

  1. Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż."
    J.Korczak
     
  2. Całe wychowanie współczesne pragnie, by dziecko było wygodne, konsekwentnie krok za krokiem dąży, by uśpić, stłumić, zniszczyć wszystko, co jest wolą i wolnością dziecka, hartem jego ducha, siłą jego dążeń i zamierzeń. Grzeczne, posłuszne, dobre, wygodne, a bez myśli o tym, że będzie bezwolne wewnętrznie i niedołężne życiowo."
    J.Korczak
  3. To co mówicie do dziecka, czego go uczycie, samo w sobie nie czyni w nim jeszcze żadnego wrażenia. We wnętrzu dziecka znajduje się natomiast odzwierciedlenie tego, jacy wy sami jesteście, czy jesteście dobrymi ludźmi, czy też może jesteście źli, gniewni – i to ujawniają wasze gesty. mówiąc zwięźle: wszystko, co sami czynicie, odzwierciedla się w nim.
    R.Steiner
     

  4. Niech dzieci będą wolne. Zachęcaj ich do biegania na zewnątrz, gdy pada deszcz. Niech zdejmą buty, gdy znajdą kałużę wody. A gdy trawa łąk będzie mokra od rosy, niech biegną po niej i depczą ją bosymi stopami. Niech odpoczywają spokojnie, gdy drzewo zaprasza ich do spania w swoim cieniu. Niech krzyczą i śmieją się, gdy słońce obudzi ich rano.

    M.Montessori

  5. Rodzice mogą jedynie dawać dobre rady lub wskazać właściwą ścieżkę, ale ostateczny kształt charakteru człowieka leży w jego własnych rękach."
    A. Frank

  6. Wszyscy wiedzą jak wychowywać dzieci – poza ludźmi, którzy faktycznie je mają."
    P. J. O’Rourke

 

strefa taty
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista
Artykuł
Ojciec z synem szczotkują zęby

Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista

Jak można zachęcić maluszka do tego, aby codziennie mył zęby? Kiedy warto rozpocząć szczotkować małe ząbki i jak to robić poprawnie?

2 min. czytania

View details Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty ze snem u małego dziecka mogą pojawiać się nawet wtedy, gdy przestrzegacie wieczornych rytuałów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pomogą Wam cieszyć się nocnym odpoczynkiem.

4 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Jak wybierać żywność dla dziecka?
Artykuł
Ojciec karmi dziecko łyżką

Jak wybierać żywność dla dziecka?

Żywność dla niemowląt i małych dzieci musi spełniać bardzo rygorystyczne normy jakości. Dowiedz się, czym kierować się wybierając żywność dla dziecka!

2 min. czytania

View details Jak unikać błędów podczas posiłków?
Artykuł
Jak unikac b ledow podczas posilkow

Jak unikać błędów podczas posiłków?

Dowiedz się, jak wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym posiłki malucha będą zdrowsze. Radzimy, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na jego talerzu!

4 min. czytania

View details Jak powstają nasze soki
Artykuł
Jak powstają nasze nektary

Jak powstają nasze soki

Nasz system zapewniania jakości daje gwarancję, że soki Bobo Frut odpowiadają najwyższym wymaganiom, jakie stawiane są żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci do lat 3.

2 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Drgawki
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-drgawki

Pierwsza Pomoc: Drgawki

Drgawki są wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, polegające na naprzemiennych silnych skurczach i rozkurczach mięśni. 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Duszność
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-duszność

Pierwsza Pomoc: Duszność

Duszność to stan spowodowany problemem z prawidłowym oddychaniem.

2 min. czytania

View details Świętujemy urodziny - 150 lat firmy Nestlé
Artykuł
150lat-nestle-logo

Świętujemy urodziny - 150 lat firmy Nestlé

150 lat temu Henri Nestlé stworzył pierwszą kaszkę dla niemowląt i od tej pory jego imię znane jest na całym świecie.

3 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-oparzenie-termiczne

Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania