Ćwiczenia na uda i bryczesy

ćwiczenia na uda i bryczesy

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki. Podstawą do osiągnięcia tego celu jest regularne wykonywanie treningu ukierunkowanego na te partie ciała. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą Ci szybciej cieszyć się smukłymi nogami.

Młode mamy często martwią się, że w okresie ciąży zbytnio przybrały w biodrach. Na udach mogły też pojawić się tzw. bryczesy. Nic w tym dziwnego – w końcu przez dziewięć miesięcy Twoje ciało miało znacznie ważniejszą misję. Pamiętaj więc, że zmiany, które zaszły w Twoim organizmie, są naturalną konsekwencją tego, iż zostałaś mamą. Jeśli jednak zdecydowałaś, że chcesz już poprawić wygląd swoich ud i bioder – te ćwiczenia są dla Ciebie! Nie zapomnij jednak o rozgrzewce. Przed intensywniejszym wysiłkiem koniecznie trzeba „rozruszać” nogi – szczególnie staw kolanowy, który często ulega urazom.

Mięśnie nóg

Ćwiczenia na uda i bryczesy oraz pośladki ukierunkowane są na kilka grup mięśni, do których zaliczamy m.in. mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud oraz mięśnie pośladkowe. Trening skupiony na tych rejonach pozwoli Ci odpowiednio unieść i ujędrnić pupę. Wzmocni też wewnętrzną część ud i ładnie zarysuje ich zewnętrzną linię, dzięki czemu pozbędziesz się bryczesów. Przyniesie to efekt w postaci lepszego funkcjonowania mięśni.

Zasady ćwiczeń na uda i bryczesy

Trening skupiony na tych partiach ciała wykonuje się w różnych pozycjach: zarówno stojącej, jak i w przysiadzie oraz klęku. Ćwiczenia na uda polegają na wykonywaniu rozmaitych wykopów oraz uginaniu i rytmicznym unoszeniu nóg. Dzięki takim zmianom postawy zostają zaangażowane do pracy kolejne grupy mięśni ud i pośladków. Pamiętaj, że aby osiągnąć najlepsze efekty, powinnaś wykonywać opisane ćwiczenia w trzech seriach. Między kolejnymi seriami możesz – ale nie musisz – zrobić sobie chwilę (15–30 sekund) odpoczynku.

W czasie wykonywania tego typu ćwiczeń bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Kiedy przybierasz pozycję wyjściową, koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie stóp, pięt i kolan. Ich poprawne ustawienie pozwoli uaktywnić wybrane partie ciała i tym samym wzmocnić efekty ćwiczeń. Unikniesz też dzięki temu kontuzji czy bólu, które mogłyby na jakiś czas zaburzyć Twoje plany treningowe.

Ćwiczenia (jedna seria, wykonywana trzy razy)

1. Przysiady sumo

Stań w szerokim rozkroku (ze stopami ustawionymi szerzej niż biodra). Palce stóp skieruj na zewnątrz. Wyprostuj plecy i napnij mięśnie brzucha. Teraz wykonaj przysiad. Pamiętaj, że kolana muszą być wypychane na zewnątrz i nie powinny przekraczać linii palców u stóp. Wykonaj 25 powtórzeń.

sumo squats

2. Przysiady w wykroku

Stań prosto, po czym zrób wykrok lewą nogą w przód. Wykonaj przysiad możliwie jak najbliżej podłoża. Pamiętaj o zasadzie mówiącej o tym, iż kolana nie mogą przekraczać linii palców u stóp. Zwróć też uwagę na to, aby stopa była oparta o podłoże palcami, a nie piętą. Wykonaj 15 powtórzeń. Następnie zmień nogę – zrób wykrok prawą w przód i powtórz ćwiczenie kolejne 15 razy.

sit-ups

3. Unoszenie nogi w klęku podpartym

Przyjmij pozycję klęku podpartego – nogi zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni, ręce wyprostowane i oparte o podłoże w linii barku. Biodra lekko podciągnij pod siebie, usztywniając jednocześnie brzuch. Następnie unieś zgiętą nogę do góry. Nie obciągaj palców stóp – mają być zadarte do przodu. Pamiętaj o tym, aby w końcowej fazie ruchu spiąć mięśnie pośladka i dopiero wtedy powoli opuścić nogę. Wykonaj po 20 powtórzeń na każdą nogę.

lifting the leg to the knees

4. Kopnięcie do boku

Pozostań w klęku podpartym. Wykonaj wykop jedną nogą w bok – postaraj się możliwie jak najbardziej ją wyprostować. Powtórz ćwiczenie po 20 razy na każdą nogę.

a kick to the side

Piękna i zdrowa

Pamiętaj o tym, że aktywność fizyczna to nie tylko droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Nogi bowiem odgrywają bardzo istotną rolę w naszym codziennym życiu. Nawet kiedy spokojnie spacerujesz, obecne w nich mięśnie i stawy cały czas pracują. Zawsze więc warto je wzmocnić, szczególnie u młodej mamy. W czasie ciąży Twoje nogi były bardziej obciążone, ponieważ musiały nosić także rozwijające się w Tobie maleństwo. Aby więc zadbać o swoje zdrowie czy też schudnąć po ciąży, koniecznie kontynuuj ćwiczenia i rozszerzaj je także na inne partie Twojego ciała. Jeśli martwisz się, że po ciąży została Ci „oponka”, włącz do planu treningowego także ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha.

 

banner help your partner
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu
Artykuł
Mama z dzieckiem urodzonym przez cesarskie cięcie

Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu

Nie wszyscy wiedzą, że cesarskie cięcie ma wpływ nie tylko na ciało kobiety, lecz także na organizm dziecka. Operacja ta stanowi pewne ryzyko i dla mamy, i dla maluszka.

4 min. czytania

View details Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach
Artykuł
Mama na zakupach

Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach

Po pewnym czasie od porodu, kiedy zaczynasz już odnajdywać się w nowej rzeczywistości, zdajesz sobie sprawę z tego, że nadszedł czas na zakupy!

5 min. czytania

View details Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?
Artykuł
Wielokulturowość

Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?

W dzisiejszym świecie wielokulturowość towarzyszy nam na każdym kroku: na ulicy, w sklepie, na placu zabaw, u znajomych...

5 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Piękna mama – zadbaj o siebie
Artykuł
Piękna mama - zadbaj o siebie

Piękna mama – zadbaj o siebie

Każdy musi czasem się odprężyć i naładować akumulatory – a młode mamy przede wszystkim. Zrób coś tylko dla siebie i zrelaksuj się, abyś potem wróciła do obowiązków wypoczęta.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?
Artykuł
Kolorowe pieluszki wielorazowe wiszące na sznurku

Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Pieluszki wielorazowe dla dzieci są coraz częściej wybierane przez rodziców. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne i korzystne finansowo, lecz także – wbrew pozorom – wygodne!

7 min. czytania

View details Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży
Artykuł
Zabiegi kosmetyczne po ciąży

Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży

Po ciąży Twoje ciało wymaga wyjątkowej uwagi. Być może zastanawiasz się, jak zmienić wygląd brzucha po porodzie, jak uporać się z rozstępami czy jak zadbać o piersi.

5 min. czytania

View details Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka
Artykuł
Głodne niemowlę – objawy: dziecko płaczące z głodu

Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka

Masz wrażenie, że Twój niemowlak ciągle chce jeść? Skąd masz wiedzieć, kiedy zacząć karmienie i kiedy maluch jest już najedzony? Może się zdarzyć, że sam Ci o tym powie!

4 min. czytania

View details Dieta odchudzająca dla mam
Artykuł
Mama gotująca z niemowlakiem

Dieta odchudzająca dla mam

Niedawno zostałaś mamą i chciałabyś wrócić do sylwetki sprzed ciąży? Chciałabyś przejść na dietę odchudzającą, ale nie wiesz, czy to nie zaszkodzi maluszkowi, którego karmisz piersią?

4 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?
Artykuł
Dziecko leży na brzuchu i bawi się tabletem

Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?

Czy wiesz, że nawet na bardzo wczesnym etapie życia czas spędzony przed ekranem może mieć wpływ na poziom aktywności dziecka oraz jego sen?

3 min. czytania

View details Kolejna ciąża po cesarce
Artykuł
Najszybsza ciąża po cesarce – rodzice z córeczką czekają na narodziny drugiego dziecka

Kolejna ciąża po cesarce

Temat następnej ciąży po cesarce budzi wiele wątpliwości. Wiele par zastanawia się, po jakim czasie zdecydować się na kolejne dziecko, aby zarówno ono, jak i mama byli możliwie bezpieczni.

4 min. czytania

View details Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli
Artykuł
Niemowlę po kąpieli owinięte w ręcznik

Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli

Do niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w domowej wyprawce dla maluszka, należą akcesoria kąpielowe.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania

View details Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?
Artykuł
Dieta matki karmiącej piersią

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?

Jeśli karmisz maluszka piersią, powinnaś zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dla funkcjonowania Twojego organizmu.

8 min. czytania

View details Piersi po ciąży
Artykuł
Piersi po ciąży

Piersi po ciąży

Piersi po ciąży mogą być narażone są na zmianę kształtu i wielkości. Czasami zdarza się, że powstają na nich także rozstępy.

4 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania