6. miesiąc życia Dziecka

6. miesiąc życia dziecka

5 - 6 miesięcy
Artykuł
Paź 15, 2024
6 min.

Dziecko w 6. miesiącu życia może Cię zadziwić tym, jak coraz sprawniej się przemieszcza. Bardzo szybko postępuje też jego rozwój psychiczny. Maluszek zaczyna już więcej pamiętać jego pamięć może sięgać aż 2 tygodnie wstecz!

Można powiedzieć, że dzień 6-miesięcznego dziecka jest wypełniony aktywnością. W tym wieku maluszek zazwyczaj już pełza, stara się także przyjąć taką postawę ciała, która umożliwiłaby mu raczkowanie. Próby te jednak zwykle nie są jeszcze zakończone sukcesem. Dziecko w tym wieku zazwyczaj jeszcze samo nie siada – i nie należy go do tego ponaglać. Możesz jednak usadowić maluszka w pozycji półleżącej u siebie na kolanach – oczywiście otoczonego Twoimi ramionami, aby zapewnić mu pełne bezpieczeństwo.

baby little steps 6 month

Rozwój fizyczny

baby little steps 6 month

W 6. miesiącu życia maluszka dostrzeżesz, że coraz lepiej idzie mu nauka przemieszczania się i samodzielnej zmiany pozycji. Ułożone na brzuszku, dziecko próbuje podnieść się do siedzenia, ale zwykle jeszcze mu się to nie udaje. Zupełnie się tym jednak nie przejmuj – najwidoczniej potrzebuje na to troszkę więcej czasu! W pozycji na brzuszku półroczne dziecko zwykle dalej interesuje się swoimi stópkami. Łapie za nie, przyciąga je do buzi – stymulując je do rozwoju. Chętnie też sięga do interesujących go zabawek, potrafi również zatrzymać wzrok w jednym punkcie na dłuższą chwilę.

Pod koniec 6. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1

przybliża brodę do klatki piersiowej, gdy lekarz pediatra podciąga je za rączki do siedzenia w ramach tzw. próby trakcyjnej

step2

chwyta przedmioty całą dłonią z wyprostowanym kciukiem i swobodnie przekłada rzeczy z rączki do rączki

step3

w ułożeniu na brzuszku opiera się na wyprostowanych rączkach i kolanach, unosząc tułów – to kolejny etap przygotowań do raczkowania

step4

umie sięgać na wszystkie strony – po przedmiot, który znajduje się obok maluszka, przed nim lub nad nim

step5

coraz szybciej pełza, choć jego ruchy są jeszcze mało skoordynowane i nie ma wyczucia odległości, przez co może wpadać na ewentualne przeszkody

Rozwój psychiczny

baby lying and play with toys

Nie zdziw się, jeśli półroczne dziecko zacznie się rozglądać np. za zabawką, która zwykle leżała w konkretnym miejscu, a teraz zniknęła. Twój maluszek może bowiem już pamiętać rzeczy czy zdarzenia z ostatnich 2 tygodni. Na tym etapie zwykle też zaczyna żywo interesować się innymi niemowlętami. Coraz bardziej ćwiczy swoją mowę. Wypowiada długie ciągi sylab, wyraźnie też próbuje Ci „odpowiadać”, gdy coś do niego mówisz. A kiedy maluszek jest sam, chętnie zaczyna rozmawiać z samym sobą.

Pod koniec 6. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1

wypowiada ciągi sylab, takich jak „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła” – to już przejście do etapu gaworzenia

step2

rozpoznaje humor otaczających go osób, rozróżnia płci i wie, kto do niego coś mówi

step3

wie, że przedmioty mogą zniknąć – i że należy wtedy spróbować je odnaleźć!

step4

przywiązuje się do ukochanych zabawek, mogą one nawet stanowić dla niego ukojenie, gdy maluszek płacze

step5

uczy się związków przyczynowo-skutkowych – może już np. przewidzieć, jak się potoczy często powtarzana zabawa

Żywienie

Podstawę diety maluszka w 6. miesiącu życia stanowi dalej mleko mamy. Jego jadłospis jest już jednak stopniowo rozszerzany. Dziecko dalej poznaje smaki warzyw i owoców, jednak w jego menu często obecne są też produkty zbożowe. Nowe składniki diety wciąż wprowadzaj ostrożnie – po łyżeczce, systematycznie przez kilka dni. Jednocześnie uważnie obserwuj reakcje maluszka. Jeśli nie pojawiają się u niego żadne dolegliwości żołądkowe, możesz stopniowo zwiększać ilość danego produktu w diecie. Pamiętaj też, żeby zadbać o odpowiednią pozycję dziecka przy karmieniu. Ponieważ maluszek jeszcze sam nie siedzi, możesz go posadzić u siebie na kolanach.

Szczepienia i badania

W 5. lub 6. miesiącu życia dziecka (po 6–8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) zaleca się wykonanie następujących szczepień ochronnych:

  • przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP) – trzecia dawka
  • przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib) – trzecia dawka
  • przeciw polio, czyli chorobie Heinego – Medina (tzw. IPV) – druga dawka

W 6. miesiącu powinno się wykonać badanie USG stawu biodrowego dziecka, aby sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija. W tym celu powinniście umówić się na konsultację u lekarza ortopedy.

Wspieranie rozwoju dziecka - 6. miesiąc

Pamiętaj, żeby nie wymuszać na dziecku osiągania kolejnych etapów rozwoju ruchowego. Nie sadzaj maluszka, podpierając go z boków np. poduszkami. Zasada jest tu prosta: jeśli niemowlę jest już gotowe do siedzenia – to usiądzie samo! Na razie jednak możesz wspierać jego rozwój poprzez jak najczęstsze układanie dziecka na brzuszku na podłodze. Maluszek wówczas sam ćwiczy swoje coraz silniejsze dzięki temu mięśnie i pobudza je do dalszego rozwoju. Nie obawiaj się, że przy próbach podniesienia się czasem straci równowagę i osunie się z powrotem na podłogę. Z pewnością za chwilę ponownie podejmie to wyzwanie!

Gdy maluszek powoli przechodzi do etapu gaworzenia, wydaje jeszcze przypadkowe dźwięki, ale są one już wyraźnie do Ciebie skierowane. Zadawaj mu więc często pytania, nawiązuj z nim pierwsze „rozmowy”. Spróbuj mu pokazywać, co oznaczają najprostsze zestawienia sylab, takie jak „ma-ma”, „ba-ba” czy „pa-pa”. Staraj się też często bawić w powtarzalne zabawy, takie jak „A kuku!” lub „Idzie raczek nieboraczek”. Pozwól również maluszkowi trenować odnajdywanie przedmiotów, które nagle zniknęły. Ukryj zabawkę np. pod kocykiem dziecka, a potem zachęć je do poszukiwań.

Warto wiedzieć!

Zaczęłaś rozszerzać dietę maluszka, ale niepokoisz się, dlaczego jego kupki zmieniły konsystencję i zapach? Spokojnie – to naturalna reakcja przewodu pokarmowego, który musi się dostosować do nowych rodzajów pożywienia. Początkowo w kupce możesz dostrzegać spore ilości niestrawionych resztek pokarmu, ale sytuacja pod tym względem stopniowo się unormuje. Kupka Twojego maluszka wyraźnie zmienia też zapach. Równocześnie powoli stabilizuje się częstość wypróżnień dziecka. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia: w normie pozostaje zarówno kilka kupek dziennie, jak i jedna raz na parę dni. Zwracaj tylko uwagę na to, czy nie przybiera ona kształtu małych „bobków” i czy wypróżnianie nie jest dla maluszka bolesne. Może to bowiem być znak, że ma on zaparcie. Jeśli tak się zdarzy, należy dobrze poić dziecko, aby odpowiednio je nawodnić, oraz przez kilka dni unikać produktów zapierających, takich jak ryż czy banany.

question mark

Pytania i odpowiedzi

  1. Co może jeść 6-miesięczne dziecko?

    Maluszek w 6. miesiącu według zaleceń ekspertów ds. żywienia dzieci powinien być karmiony mlekiem mamy. W tym czasie jego dieta powinna być już stopniowo rozszerzana. W menu szkraba powinny pojawiać się pierwsze produkty stałe w postaci warzyw i owoców, mięska czy ryb. Niemowlę może też jeść kaszki zbożowe.
     

  2. Co potrafi 6-miesięczne dziecko?

    Dziecko, które ma 6 miesięcy, ćwiczy przemieszczanie się, by niedługo mogło zacząć raczkować. Najczęściej pełza wokół własnej osi, próbując sięgnąć po zabawkę. Niemowlę chwyta przedmioty całą dłonią, jest zainteresowane swoimi stópkami, a w leżeniu na brzuszku przybiera tzw. pozycję foki – ma wyprostowane rączki i uniesiony tułów. Dziecko zaczyna już wypowiadać ciągi pierwszych sylab.
     

  3. Ile powinno ważyć 6-miesięczne dziecko?

    Zazwyczaj maluszki w 6. miesiącu życia ważą około 6,3 kg – 10 kg. Szkrab powinien przybierać na wadze średnio 150 – 200 g na tydzień.
     

  4. Ile śpi 6-miesięczne dziecko?

    To, ile śpi 6-miesięczne niemowlę, jest indywidualną kwestią. Zazwyczaj dzieci w tym wieku przesypiają około 12 – 15 godzin w ciągu doby, wliczając w to krótkie drzemki w ciągu dnia. 
     

  5. Ile powinno jeść 6-miesięczne dziecko?

    Dziecko w tym wieku powinno spożywać 4 posiłki mleczne po około 180 ml. Oprócz tego dietę dziecka powinny już wzbogacać pokarmy stałe. Może to być np. zupka jarzynowa z mięskiem lub rybą oraz przecier owocowy w ramach deserku. 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Ile snu potrzebuje moje dziecko?
Artykuł
Ile snu potrzebuje moje dziecko

Ile snu potrzebuje moje dziecko?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najciekawsze informacje o śnie maluszka. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowedź się więcej o tym dlaczego sen jest ważny dla zdrowia i rozwoju maluszka.

1 min. czytania

View details Jak widzi noworodek i niemowlę?
Artykuł
Rozwój wzroku u dziecka niemowlę z szarymi oczami

Jak widzi noworodek i niemowlę?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, widzi zupełnie inaczej niż osoba dorosła. Obraz, który dostrzega z daleka, jest nieostry i wygląda tak, jakby był spowity mgłą.

5 min. czytania

View details Najpiekniejsze pierwsze razy
Artykuł
Najpiekniejsze pierwsze razy

Najpiekniejsze pierwsze razy

W ciągu 1000 pierwszych dni życia Twoje dziecko przechodzi długą drogę - od połączonych komórek do chodzącego i komunikatywnego szkraba.

1 min. czytania

View details Suplementy diety dla dzieci – tak czy nie?
Artykuł
Suplementy diety dla dzieci – tak czy nie?

Suplementy diety dla dzieci – tak czy nie?

Aby Twoje dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, potrzebuje m.in. witamin i składników mineralnych, które odpowiadają za kluczowe funkcje w organizmie.

5 min. czytania

View details Ile wiesz na temat snu dziecka?
Artykuł
Sen dzieci – sprawdź swoją wiedzę

Ile wiesz na temat snu dziecka?

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju malucha. Sprawdź swoją wiedzę w tym temacie. Zapisz udzielone odpowiedzi i dowiedz się, ile z nich jest poprawnych.

4 min. czytania

View details Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?
Artykuł
Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtujesz już od pierwszego dnia jego życia.

4 min. czytania

View details Stymulacja wzroku u dzieci
Artykuł
Dziecko w białej pościeli

Stymulacja wzroku u dzieci

Na czym polega stymulacja sensoryczna wzroku dziecka? Dlaczego czarno-białe obrazki dla niemowląt i maty kontrastowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród świeżo upieczonych rodziców?

5 min. czytania

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania

View details Odporność u dzieci – jak ją wspomóc?
Artykuł
Odporność u dzieci

Odporność u dzieci – jak ją wspomóc?

Poznaj różne czynniki, które mają pozytywny wpływ na odporność dziecka. Przekonaj się, że większość z nich jest zupełnie darmowa – wystarczy tylko zmienić niektóre codzienne przyzwyczajenia.

6 min. czytania

View details Sposób na sen – jak ważne są nawyki związane ze snem na pierwszym etapach życia dziecka?
Artykuł
Sposoby na dobry sen – zdjęcia śpiącego niemowlęcia oraz kilkuletniej dziewczynki

Sposób na sen – jak ważne są nawyki związane ze snem na pierwszym etapach życia dziecka?

Czy wiesz, że wypracowanie u maluszka odpowiednich nawyków związanych z odpoczynkiem może wpłynąć na jakość jego snu w kolejnych etapach życia?

2 min. czytania

View details Badanie wzroku u dziecka
Artykuł
Okulista dziecięcy prowadzący badanie wzroku u dziecka

Badanie wzroku u dziecka

Regularne badanie wzroku u dziecka to coś, czego warto pilnować, bo ma duże znaczenie dla jego zdrowia.

7 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details 5. miesiąc życia dziecka
Artykuł
5. miesiąc życia Dziecka

5. miesiąc życia dziecka

Twój maluszek ma już 5 miesięcy? Zapewne każdego dnia obserwujesz, jak intensywnie rośnie i się rozwija. Sprawdź, co powinno umieć 5.

4 min. czytania

View details Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia
Artykuł
Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Już jesteś rodzicem albo właśnie przygotowujesz się do tej ważnej roli? Sprawdź, dlaczego bilans zdrowia dziecka jest bardzo ważny, i z jakiego powodu warto pilnować wyznaczonych wizyt u pediatry.

5 min. czytania

View details Rozwój umiejętności samodzielnego jedzenia u dziecka
Artykuł
13 sposobów na słodkie sny

Rozwój umiejętności samodzielnego jedzenia u dziecka

Jak nauczyć dziecko korzystać z kubeczka i co podawać mu do picia? Sprawdź też, jakie akcesoria mogą przydać się, gdy maluszek uczy się samodzielnie jeść!

6 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem

Okres między czwartym a szóstym miesiącem życia to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy Twój maluszek zaczyna zauważać wiele rzeczy wokół siebie.

4 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania