Sen dzieci – sprawdź swoją wiedzę

Ile wiesz na temat snu dziecka?

5 - 6 miesięcy
Artykuł
Lip 23, 2024
4 min.

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju malucha. Sprawdź swoją wiedzę w tym temacie. Zapisz udzielone odpowiedzi i dowiedz się, ile z nich jest poprawnych. Po uzupełnieniu quizu będziesz mógł przejść do kolejnego artykułu.

sen
prawda-fałsz
prawda fałsz

Gratulacje! Ukończyłeś quiz na temat snu dziecka! Poniżej znajdziesz poprawne odpowiedzi. Jak Ci poszło? Aby uzupełnić wiedzę, zapoznaj się z naszymi artykułami!


1.    a) Minimalna długość snu niemowląt i małych dzieci powinna wynosić 12 godzin w trakcie doby, licząc łącznie odpoczynek nocny i drzemki w trakcie dnia. Uważa się, że mniejsza ilość wpływa niekorzystnie na ich rozwój. Twój maluch potrzebuje znacznie więcej snu niż Ty, ponieważ dynamicznie rośnie i się rozwija. Dzieci, które mają kłopoty ze snem, częściej doświadczają zaburzeń zachowania, w tym deficytów uwagi. Dlatego tak ważne jest dbanie o spokojny sen maluszka

2.    c) Zaburzenia snu dotyczą 20-30 proc. niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym. Zazwyczaj można poradzić sobie z nimi, stosując uspokajającą, stałą rutynę przed snem. Warto co wieczór przestrzegać tej samej pory spania oraz wprowadzić wyciszające powtarzające się czynności, takie jak ciepła kąpiel, delikatny masaż, cichutkie nucenie kołysanki czy czytanie uspokajającej książeczki.

3.    a) Prawda! Udowodniono, że przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się ekran telewizora (nawet jeśli maluch właściwie go nie ogląda) wpływa negatywnie na jego sen. Efekt ten wzrasta, gdy ekran telewizyjny lub inny wyświetlacz znajduje się w pokoju dziecięcym. Aby wspierać odpowiednio długi wypoczynek malucha, zadbaj o to, żeby w trakcie przygotowań do niego nie towarzyszył Wam żaden ekran.

4.    d) Wszystkie powyższe. Najnowsze badania wskazują, że dzieci, których rodzice dbają o przestrzeganie rutynowych czynności na dobranoc, rzadziej doświadczają zaburzeń snu, zarówno w nocy, jak i w dzień. Takie maluchy przesypiają też zwykle więcej godzin i rzadziej płaczą niż dzieci o nieuregulowanym trybie dnia. Co więcej, rzadziej chorują. 

5.    b) Fałsz! Wyniki badań sugerują, że na częstotliwość nocnych pobudek nie wpływa rodzaj pokarmu, jakim karmiony jest maluch. Pamiętaj, że nocne przebudzenia nie zawsze wiążą się z pustym brzuszkiem.

 


Policz liczbę prawidłowych odpowiedzi i oceń swoją wiedzę na temat snu dziecka w skali od 1 do 5. 

 

Źródła:
https://sleepfoundation.org/sleep-topics/children-and-sleep/page/0/1 (dostęp w dniu 21 grudnia 2017 r.)
Brown A, Harries V. Infant sleep and night feeding patterns during later infancy: association with breastfeeding frequency, daytime complementary food intake, and infant weight. Breastfeed Med 2015; 10(5):246-52.
Hirshkowitz M, Whiton K, Albert SM et al. National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary. Sleep Health 2015; 1(1):40-43.
Mindell JA, Meltzer LJ, Carskadon MA, Chervin RD. Developmental aspects of sleep hygiene: findings from the 2004 National Sleep Foundation Sleep in America Poll. Sleep Med 2009; 10(7):771-9.
Nevarez MD, Rifas-Shiman SL, Kleinmann KP et al. Associations of early life risk factors with infant sleep duration. Acad Pediatr 2010; 10(3):187-93.
Thompson DA, Christakis DA. The association between television viewing and irregular sleep schedules among children less than 3 years of age. Pediatrics 2005; 116(4): 851-6.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.