7. miesiąc życia dziecka
W 7. miesiącu życia niemowlę może już zaczynać samo siadać oraz raczkować. Niektóre dzieci opanowują te umiejętności nieco później – to naturalne, ponieważ każdy maluszek rozwija się w swoim indywidualnym tempie. W tym wieku niemowlę zaczyna mieć już swoje zdanie i zaczyna je wyraźnie komunikować.
Dziecko 7-miesięczne angażuje zwykle całą uwagę rodziców. W mgnieniu oka potrafi zmienić położenie – próbuje siadać, pełza po podłodze, przewraca się z boku na bok, może też raczkować. Gdy akurat się nie przemieszcza, to silnie zaznacza swoją obecność głosem. Maluszek w tym wieku intensywnie gaworzy i „śpiewa”, w rozmaity sposób modulując swój głos. Może też krzyczeć, gdy chce okazać niezadowolenie, oraz śmiać się w głos, kiedy ma powody do radości.
Rozwój fizyczny
Niemowlę, które ma 7 miesięcy, dalej rozwija umiejętności opanowane w poprzednich miesiącach. Rozwój ruchowy stopniowo zmierza do postawienia pierwszych kroczków. Jednak zanim się to stanie, dziecko zazwyczaj zaczyna raczkować. Kiedy leży na brzuchu, unosi tułów i próbuje siadać lub przybiera pozycję czworaczą, mocno opierając się na nogach i rękach. Gdy maluszek leży na
plecach, może już nieco się nudzić. Będzie wówczas dalej bawił się swoimi stopami, ale
może to już nie być dla niego wystarczająco absorbujące – dziecko chce bowiem poznawać
świat dookoła i sięgać po rozmaite przedmioty, które leżą w zasięgu jego rączek. Potrafi je już pewnie chwycić w trzy palce (kciuk oraz palce wskazujący i środkowy) i skupić uwagę na detalach danej rzeczy. Z przedmiotem trzymanym w rączce dziecko śmiało się przemieszcza. Być może umie nawet pełzać, mając po jednej zabawce w każdej dłoni!
Pod koniec 7. miesiąca dziecko zazwyczaj:
energicznie turla się po podłodze we wszystkie strony i pełza – także do tyłu,
raczkuje lub przyjmuje pozycję czworaczą i w niej kołysze się w przód i tył,
może już samodzielnie siadać, podpierając się rękami i przez jakiś czas utrzymuje się wtedy w pozycji siedzącej
precyzyjnie sięga po przedmioty i bierze je do rączek – także drobniejsze rzeczy, które musi chwytać palcami.
Dziecko 7-miesięczne angażuje zwykle całą uwagę rodziców. W mgnieniu oka potrafi zmienić położenie – próbuje siadać, pełza po podłodze, przewraca się z boku na bok, może też raczkować. Gdy akurat się nie przemieszcza, to silnie zaznacza swoją obecność głosem. Maluszek w tym wieku intensywnie gaworzy i „śpiewa”, w rozmaity sposób modulując swój głos. Może też krzyczeć, gdy chce okazać niezadowolenie, oraz śmiać się w głos, kiedy ma powody do radości.
Rozwój fizyczny
Niemowlę, które ma 7 miesięcy, dalej rozwija umiejętności opanowane w poprzednich miesiącach. Rozwój ruchowy stopniowo zmierza do postawienia pierwszych kroczków. Jednak zanim się to stanie, dziecko zazwyczaj zaczyna raczkować. Kiedy leży na brzuchu, unosi tułów i próbuje siadać lub przybiera pozycję czworaczą, mocno opierając się na nogach i rękach. Gdy maluszek leży na plecach, może już nieco się nudzić. Będzie wówczas dalej bawił się swoimi stopami, ale może to już nie być dla niego wystarczająco absorbujące – dziecko chce bowiem poznawać świat dookoła i sięgać po rozmaite przedmioty, które leżą w zasięgu jego rączek. Potrafi je już pewnie chwycić w trzy palce (kciuk oraz palce wskazujący i środkowy) i skupić uwagę na detalach danej rzeczy. Z przedmiotem trzymanym w rączce dziecko śmiało się przemieszcza. Być może umie nawet pełzać, mając po jednej zabawce w każdej dłoni!
Pod koniec 7. miesiąca dziecko zazwyczaj:
energicznie turla się po podłodze we wszystkie strony i pełza – także do tyłu,
raczkuje lub przyjmuje pozycję czworaczą i w niej kołysze się w przód i tył,
może już samodzielnie siadać, podpierając się rękami i przez jakiś czas utrzymuje się wtedy w pozycji siedzącej
precyzyjnie sięga po przedmioty i bierze je do rączek – także drobniejsze rzeczy, które musi chwytać palcami.
Rozwój psychiczny
Gdy dziecko jest w 7. miesiącu życia, nieźle radzi już sobie z odróżnianiem dobrze znanych mu osób (mamy, taty, dziadków) od obcych. Na bliskich reaguje z entuzjazmem i radością, chętnie okazując te uczucia. Z kolei wobec nieznajomych może zacząć odczuwać lęk. W takiej sytuacji maluszek kurczowo chwyta bliską osobę, marudzi albo wybucha płaczem. W tym okresie możecie dostrzec też u swojego dziecka pierwsze oznaki własnej woli. Gdy np. nie chce jeść, zaciśnie usta i zdecydowanie odwróci głowę od łyżeczki.
Pod koniec 7. miesiąca dziecko zazwyczaj:
okazuje uczucia i przywiązanie bliskim osobom – głównie rodzicom,
wyraża własną wolę oraz swoje sympatie i antypatie – poprzez odpowiednią mimikę, ruchy i dźwięki,
intensywnie gaworzy, próbuje też naśladować dźwięki wydawane przez inne osoby,
reaguje lękiem na obcych i ucieka w ramiona bliskich,
zaczyna mieć poczucie rytmu i powtarzalności w zabawie – może np. uczyć się już rytmicznie klaskać w dłonie.
Warto wiedzieć!
Dzieci przychodzą na świat z wrodzoną zdolnością rozumienia matematycznych zasad! Warto jak najwcześniej zacząć wspierać maluszka w doskonaleniu tych naturalnych uzdolnień, wykorzystując do tego codzienne czynności oraz zabawę. Dzielenie przedmiotów ze względu na kolory pozwala rozwijać umiejętność kategoryzacji. Możecie też nazywać kształty rzeczy otaczających dziecko, używać liczb, np. przeliczać zabawki lub drzewa mijane podczas spaceru, porównywać ilość lub wielkość, korzystając ze słów „większy/więcej”, „mniejszy/mniej”.
Żywienie
W 7. miesiącu życia dziecka podstawą diety wciąż jest mleko mamy (lub mleko następne, jeśli maluszek nie jest karmiony naturalnie). Jeżeli zdecydowaliście się zakończyć karmienie piersią lub wprowadzić karmienie mieszane (pierś + butelka), zadbajcie o wybór odpowiedniego produktu, który będzie wspierał odporność i rozwój dziecka. Mleka następne zawierają ważne składniki odżywcze. Dzięki wieloletnim badaniom nad mlekiem kobiecym dostępne są także receptury zawierające oligosacharydy – o budowanie identycznej jak w pokarmie naturalnym – i bakterie, które obecne są także w mleku mamy, jak B. infantis.
Mleko na tym etapie to jednak nie wszystko. Maluszek potrzebuje także pokarmów uzupełniających, dlatego czas na rozszerzanie diety. Niezwykle ważne są ugotowane i przetarte warzywa oraz owoce. Kiedy niemowlę dobrze radzi sobie już z konsystencją gładkiego purée, można zacząć podawać mu posiłki z niewielkimi cząstkami. Pomoże to dziecku uczyć się żuć i gryźć. W gotowych daniach dla niemowląt nie musicie martwić się o konsystencję – została ona dobrana odpowiednio do wieku maluszka. W obiadkach mogą pojawiać się już mięsko i ryby. W menu warto uwzględniać również odpowiednio pokrojone surowe warzywa i owoce. Do rączki maluszek może dostawać cząstki owoców oraz ugotowane i warzywa pokrojone w słupki lub podzielone na kawałki, np. różyczki. To sposób na naukę samodzielnego jedzenia oraz element tzw. metody BLW.
Z kolei na drugie śniadanie lub podwieczorek sprawdzą się owocowe musy – np. te zapakowane w wygodne tubki, które są idealne także na spacer, lub deserki mleczne stworzone specjalnie dla niemowląt.
Szczepienia i badania
Zaleca się, aby w 7. miesiącu życia dziecka odbyć kolejną wizytę szczepienną. Ustalcie z lekarzem pediatrą, kiedy powinniście umówić się na następne spotkanie. Być może następna wizyta odbędzie się dopiero z okazji tzw. bilansu roczniaka. Specjalista może też zasugerować, żebyście pojawili się z maluszkiem do kontroli nieco wcześniej.
Wspieranie rozwoju dziecka - 7. miesiąc
Niemowlę w tym wieku jest zwykle zafascynowane światem zewnętrznym, więc jak najczęściej zabierajcie je na spacer. Starajcie się przy tym zadbać o zróżnicowane otoczenie. Niech to będzie np. raz park, innym razem zoo, jeszcze innym – wyprawa nad rzekę, do lasu czy ogrodu botanicznego. Dużo bawcie się w zabawy uczące powtarzalności, takie jak „kosi, kosi” i rytmiczne klaskanie dłońmi. Na tym etapie bardzo ważne jest też to, aby jak najczęściej zwracać się do dziecka po imieniu. Dzięki temu maluszek zacznie rozumieć, że odnosi się ono właśnie do niego. Będzie mógł również zbudować poczucie swojej tożsamości – co jest ważne dla jego rozwoju psychicznego. Niemowlę potrzebuje teraz od bliskich dużo bliskości i czułości – jesteście dla niego najważniejszymi osobami na świecie. Jeśli maluszek zaczyna bać się obcych, dajcie mu wsparcie – pokażcie, że jesteście blisko i że nie jest sam.
Warto wiedzieć!
Między 7. a 9. miesiącem życia dziecka pojawia się często tzw. lęk separacyjny. W ten sposób określa się naturalną obawę maluszka przed rozłąką z rodzicami. Dziecko nie rozumie jeszcze, że mimo iż nie widzi mamy czy taty, to oni dalej istnieją. Zniknięcie opiekuna odbiera więc jako utratę go na zawsze. Jest to naturalny etap rozwoju, który u poszczególnych niemowląt zachodzi z różnym nasileniem. Lęk separacyjny objawia się zwykle intensywnym wybuchem płaczu dziecka, gdy tylko rodzic znika mu z zasięgu wzroku. Jeśli Wasz maluszek reaguje w ten sposób, przede wszystkim starajcie się zbudować w nim poczucie bezpieczeństwa. Wspierajcie nawiązywanie przez niego kontaktu także z innymi osobami, w których towarzystwie będzie dobrze się czuł. Często bawcie się w chowanie zabawek i ich późniejsze szukanie. Dzięki temu dziecko szybciej zrozumie, że opiekuna, który znika, można potem odnaleźć.
Tak jak w poprzednich miesiącach, tak i teraz dalej często kładźcie maluszka na podłodze i pozwólcie mu rozwijać zdolności ruchowe. Starajcie się np. pokazać niemowlakowi atrakcyjną zabawkę w pewnej odległości od niego, aby musiał się przemieścić, żeby po nią sięgnąć. Możecie też usiąść na podłodze w pewnym oddaleniu, wołając dziecko po imieniu. Wyciągnijcie też do niego ręce, by zachęcić szkraba do przybliżenia się do Was.
Pytania i odpowiedzi
Co może jeść 7-miesięczne dziecko?
Niemowlę, które jest w 7. miesiącu życia, wciąż powinno otrzymywać mleko mamy lub mleko modyfikowane, jeśli nie jest karmione piersią. Jeśli wprowadziliście karmienie mieszane lub odstawiliście dziecko od piersi, wybierzcie dla maluszka najlepsze mleko następne. W diecie niemowlęcia powinny też pojawiać się pokarmy stałe w postaci przetartych warzyw i owoców czy kaszki zbożowe. Posiłki mogą już mieć małe cząstki, aby dziecko mogło ćwiczyć gryzienie.
Co potrafi 7-miesięczne dziecko?
Niemowlę w 7. miesiącu życia doskonali umiejętności, których się nauczyło w poprzednich miesiącach. Dziecko w tym wieku zazwyczaj podejmuje pierwsze próby raczkowania, które polegają na unoszeniu tułowia, gdy leży na brzuchu. Maluszek energicznie turla się po podłodze i coraz bardziej jest zainteresowany otaczającym go światem, precyzyjnie chwyta przedmioty, a także okazuje uczucia bliskim. Dodatkowo intensywnie gaworzy oraz ćwiczy mimikę.
Ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko?
Maluszek w tym wieku waży średnio 6,7-10,5 kg. Dziecko przybiera na wadze około 100 g w ciągu tygodnia.
Ile powinno jeść 7-miesięczne dziecko?
Dziecko w tym wieku powinno jeść posiłki o objętości około 170-180 ml. Oprócz mleka mamy lub mleka modyfikowanego maluszek może już spożywać nawet kilkuskładnikowe dania – np. zupki dopasowane do jego wieku, które zawierają źródło białka (takie jak mięso lub ryba) oraz produkty zbożowe – ryż, makaron czy kaszę.
Ile śpi 7-miesięczne dziecko?
Niemowlę w 7. miesiącu życia przesypia w ciągu doby nawet 14 godzin. W ciągu dnia maluszki mają zazwyczaj krótkie drzemki, a w nocy śpią po 9-10 godzin.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły