5. miesiąc życia dziecka
Wasz maluszek ma już 5 miesięcy? Zapewne każdego dnia obserwujecie, jak intensywnie rośnie i się rozwija. Sprawdźcie, do czego jest zdolne 5-miesięczne dziecko i jak wspierać jego rozwój, by z dumą obserwować kolejne niemowlęce postępy.
W wieku 5 miesięcy niemowlę zwykle wykazuje się wyjątkową elastycznością. Zaczyna być już bardzo ruchliwe i zainteresowane własnym ciałem. Niemowlęta w tym wieku mogą być ujmujące, ponieważ rozpoznają już twarze swoich bliskich, żywo reagują na ich obecność i dużo się śmieją. Zapewne z satysfakcją obserwujecie, jak dziecko opanowuje kolejne umiejętności – to dowód, że zapewniacie mu odpowiednie warunki do zdrowego i bezpiecznego rozwoju.
Rozwój fizyczny
W wieku 5 miesięcy Wasz maluszek przechodzi przez etap niezwykle intensywnego rozwoju. Jest bardzo aktywny, co sprawia, że wymaga nieustannej uwagi! Dziecko może teraz niemal codziennie zaskakiwać rozwojem nowych umiejętności. Zapewnijcie mu zatem szczególne bezpieczeństwo
i aktywnie wspierajcie w nabywaniu kolejnych zdolności.
Pod koniec 1. miesiąca dziecko zazwyczaj:
obraca się z brzucha na plecy,
potrafi w pewnym stopniu kontrolować ruchy ciała, które są w tym okresie bardzo elastyczne – np. poprzez unoszenie bioderek podczas przewijania,
podnosi głowę podczas leżenia na brzuchu niemal pod kątem prostym – to tzw. pozycja foki,
stabilnie siedzi z podparciem,
wyciąga dłonie po przedmioty, czasem również je chwyta,
bawi się swoimi stopami, wkłada rączki (a nawet stópki!) do buzi.
Warto wiedzieć!
Dziecko w tym wieku zaczyna już zwykle ząbkować. Jest to zazwyczaj proces bolesny, dlatego pierwszymi objawami może być to, że maluszek zaczyna znacznie częściej płakać – szczególnie w nocy. Może też mocno się ślinić, mieć podwyższoną temperaturę i częściej wkładać ręce do buzi. Aby złagodzić objawy, możecie podawać dziecku gryzaki schłodzone w lodówce, delikatnie masować jego dziąsła (używając specjalnej szczoteczki nakładanej na palec albo gazy) lub spytać w aptece o specjalną maść na ząbkowanie.
Rozwój psychiczny
Pięciomiesięczne dziecko staje się coraz bardziej świadome swojego otoczenia. Nie tylko rozwija się motorycznie, ale też nawiązuje silny kontakt emocjonalny z bliskimi. Już na tym etapie potrafi wyczuwać Wasz nastrój i podejmuje pierwsze próby naśladowania. To moment, w którym więź między Wami nabiera głębi, a troskliwa, ale stanowcza opieka wspiera jego harmonijny rozwój.
Pod koniec 5. miesiąca dziecko zazwyczaj:
uważnie obserwuje emocje rodziców, starając się je naśladować,
wyraźnie rozpoznaje i reaguje na widok bliskich mu osób,
gaworzy, wydaje różne dźwięki i próbuje je modulować,
wyraźnie okazuje radość, piszczy, śmieje się, ale i płacze czy krzyczy ze złości,
na dłużej koncentruje się na widzianych przedmiotach.
Żywienie
Mleko (mamy lub modyfikowane, jeśli maluszek nie jest karmiony wyłącznie piersią) wciąż jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka. Nie wcześniej niż po 4. i nie później niż pod koniec 6. miesiąca życia można też już zacząć myśleć
o rozszerzaniu diety niemowlęcia. Każdy maluszek jest jednak inny, więc w nieco innym momencie może zacząć wykazywać gotowość do spożywania pierwszych stałych pokarmów. Nie spieszcie się – obserwujcie swoje dziecko i dopasujcie postępowanie do jego potrzeb i możliwości.
Szczepienia i badania
Zgodnie z zaleceniami dziecko w 5. lub 6. miesiącu życia powinno otrzymać kolejne szczepienia, m.in. 3. dawkę szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP). Skonsultujcie się z lekarzem i upewnijcie się, że maluszek otrzyma w odpowiednim czasie wszystkie przewidziane szczepienia. Dzięki nim buduje swoją odporność i jest lepiej chroniony przed chorobami.
Wspieranie rozwoju dziecka - 5. miesiąc
Wasze 5. miesięczne dziecko poznaje swoje możliwości ruchowe i staje się coraz bardziej aktywne. Możecie wspierać jego rozwój fizyczny, inicjując aktywności obejmujące całe ciało. Zachęcajcie też maluszka do dłuższego skupiania się na jednej rzeczy – pomaga to ćwiczyć wzrok, ale jest też ważne dla późniejszej zdolności koncentracji. Spróbujcie zainteresować go przedmiotami, które angażują także inne zmysły – np. dotyk, jak w przypadku zabawek
z przyciskami lub zróżnicowanymi fakturami, lub słuch, dzięki szeleszczącym książeczkom.
Już teraz dziecko buduje podstawy niezbędne, by wkrótce wypowiedzieć swoje pierwsze słowo. Dlatego starajcie się dużo do niego mówić, objaśniać świat wokół, zadawać proste pytania. W ten sposób stymulujecie rozwój mowy u maluszka. Możecie mu śpiewać, uśmiechać się do niego, nawiązywać dużo kontaktu emocjonalnego. Nie tylko wzmacnia to niezwykłą bliskość między Wami i może pomóc łagodzić stres, ale także wspiera rozwój dziecka.
Warto wiedzieć!
Dzieci przychodzą na świat z rozwiniętymi w pewnym stopniu umiejętnościami muzycznymi. Możecie pomóc w ich dalszym kształtowaniu, śpiewając maluszkowi i eksponując go w inny sposób na muzykę, np. klasyczną. Na tym etapie warto pomyśleć też o zapisaniu dziecka na zajęcia umuzykalniające, tzw. gordonki. Pomagają one nie tylko w rozumieniu muzyki
i posługiwaniu się nią w przyszłości, ale wspierają też wszechstronny rozwój i wpływają również na późniejsze zdolności intelektualne Waszej pociechy.
Pytania i odpowiedzi
Co potrafi 5-miesięczne dziecko?
Niemowlę, które ma 5 miesięcy, jest coraz bardziej aktywne i zainteresowane własnym ciałem. Potrafi rozpoznać twarze bliskich i uśmiecha się do nich. Maluszek w tym wieku uczy się przekręcać z brzucha na plecy, sięga po przedmioty i bawi się swoimi stopami. Dziecko umie naśladować dorosłych – próbuje powtórzyć miny czy proste gesty. Coraz lepiej też gaworzy, niekiedy piszczy i próbuje modulować wydawane przez siebie dźwięki.
Co może jeść 5-miesięczne dziecko?
Według zaleceń 5-miesięczne dziecko powinno być wciąż karmione mlekiem mamy lub, jeśli nie jest to możliwe, mlekiem modyfikowanym. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt u części dzieci może być to już także odpowiedni czas na rozpoczęcie rozszerzania diety. Jeśli maluszek wykazuje oznaki gotowości, możecie zacząć zapoznawać go
z pierwszymi niemlecznymi smakami. Na początek sprawdzą się pojedyncze warzywa, najlepiej zielone, ugotowane i gładko przetarte.
Ile powinno jeść 5-miesięczne dziecko?
Maluszek, który skończył 5 miesięcy i jest karmiony naturalnie, wciąż powinien być przystawiany do piersi na żądanie, zwykle 8-12 razy dziennie. U niemowląt, które otrzymują mleko modyfikowane, posiłków powinno być mniej – około 5 dziennie, każdy po około 150-160 ml. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego są to jedynie orientacyjne liczby. Jeśli Wasz maluszek je mniej lub więcej, ale prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze, nie ma powodów do niepokoju.
Ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko?
Zazwyczaj maluszki w 5. miesiącu życia ważą między 5,9 kg a 9,5 kg. W tym wieku przeciętne niemowlę zwiększa swoją wagę o około 90 g-120 g na tydzień.
Ile śpi 5-miesięczne dziecko?
To, ile powinno spać 5-miesięczne dziecko, jest kwestią indywidualną. Niemowlęta w tym wieku przesypiają około 12-15 godzin na dobę łącznie z krótkimi drzemkami w ciągu dnia.
Jak nosić 5-miesięczne dziecko?
Niemowlę podczas noszenia cały czas powinno mieć jeszcze asekurowaną główkę – szczególnie podczas podnoszenia z podłoża. Im dziecko będzie starsze, tym pozycja noszenia może być bardziej pionowa. W tym okresie można już zacząć nosić maluszka przodem do świata – w pozycji tzw. krzesełka.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły