5. miesiąc życia Dziecka

5. miesiąc życia dziecka

5 - 6 miesięcy
Artykuł
Paź 15, 2024
4 min.

Twój maluszek ma już 5 miesięcy? Zapewne każdego dnia obserwujesz, jak intensywnie rośnie i się rozwija. Sprawdź, co powinno umieć 5. miesięczne dziecko i dowiedz się, jak go wspierać w dalszym pomyślnym rozwoju, tak aby z dumą patrzeć, jak stawia w nim kolejne kroki.

W wieku 5 miesięcy niemowlę zwykle wykazuje się wyjątkową elastycznością. Zaczyna być już bardzo ruchliwe i zainteresowane własnym ciałem. Maluszki w tym wieku bywają urocze, ponieważ rozpoznają już twarze swoich bliskich, żywo reagują na ich obecność i dużo się śmieją. Z radością obserwujesz, jak dziecko opanowuje kolejne umiejętności, ponieważ wówczas upewniasz się w przekonaniu, że zapewniasz mu zdrowe i bezpieczne warunki do rozwoju.

baby little steps 5 month

Rozwój fizyczny

baby little steps 5 month

W wieku 5 miesięcy Twój maluszek znajduje się na niezwykle intensywnym etapie rozwoju. Jest bardzo ruchliwy i aż trudno go przypilnować! Dziecko może teraz wręcz codziennie zadziwiać zdobywaniem nowych umiejętności. Zadbaj więc o jego szczególne bezpieczeństwo i wspieraj je w opanowywaniu kolejnych zdolności.

Pod koniec 5. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1

obraca się z brzuszka na plecy 

step2

potrafi w pewnym stopniu kontrolować ruchy ciała, które są w tym okresie bardzo elastyczne – np. poprzez unoszenie bioderek podczas przewijania 

step3

podnosi główkę podczas leżenia na brzuchu niemal pod kątek prostym – to tzw. pozycja foki 

step4

stabilnie siedzi z podparciem 

step5

wyciąga dłonie po przedmioty, czasem również je chwyta 

step6

bawi się swoimi stópkami, wkłada rączki (a nawet stópki!) do buzi

Rozwój psychiczny

baby lying on the rug

Pięciomiesięczne dziecko jest już bardzo kontaktowe. Nie tylko energicznie się porusza, lecz także żywo reaguje na bliskie osoby i świat go otaczający. Gdy dziecko jest w tym wieku, odbiera już Twój nastrój i bardzo żywo stara się Cię naśladować. Możesz więc zaobserwować, że naprawdę nawiązuje już z Tobą kontakt, a łącząca Was więź staje się coraz silniejsza.

Pod koniec 5. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1

uważnie obserwuje Twoje emocje i stara się je naśladować 

step2

wyraźnie Cię rozpoznaje i reaguje na Twój widok 

step3

gaworzy, wydaje różne dźwięki i próbuje je modulować 

step4

wyraźnie okazuje radość, piszczy, śmieje się, ale i płacze czy krzyczy ze złości 

step5

na dłużej koncentruje się na widzianych przedmiotach

Żywienie

Według zaleceń dziecko powinno być dalej karmione piersią. W diecie maluszka mogą pojawiać się już jednak także pierwsze pokarmy inne niż mleko mamy. Jeśli chcecie zacząć rozszerzanie diety, sięgnij najpierw po ugotowane, przetarte warzywa, a potem – po około 2 tygodniach – możesz zacząć podawać także owoce. Ponieważ maluszek już dość pewnie chwyta przedmioty i wyrabia koordynację ręka–oko, możesz spróbować dać mu do rączki łyżeczkę.

Szczepienia i badania

Pamiętaj, że zgodnie z kalendarzem szczepień dziecko w 5. lub 6. miesiącu życia powinno otrzymać:

  • 3. dawkę szczepienia przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP)
  • szczepienie przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib)
  • szczepienie przeciw polio, czyli chorobie Heinego – Medina (tzw. IPV)
     

Wspieranie rozwoju dziecka - 5. miesiąc

5. miesięczne dziecko jest już bardzo elastyczne i lubi swoją małą "gimnastykę". Wspieraj więc jego rozwój fizyczny poprzez zabawy angażujące całe ciało. Zachęcaj też maluszka do długiego koncentrowania się na jednej rzeczy. Możesz spróbować go zainteresować zabawką, która jest w jakiś sposób interaktywna – np. ma przyciski, wydaje różne dźwięki czy świeci kolorowymi światełkami.

Staraj się dużo mówić do dziecka, zadawać mu proste pytania. Stymuluje bowiem wówczas rozwój jego mowy. Śpiewaj maluszkowi, uśmiechaj się do niego, nawiązuj dużo kontaktu emocjonalnego. Są to takie przyjemne obowiązki, które dostarczą ci wiele radości, a jednocześnie pozwolą Ci wesprzeć rozwój maluszka.

Warto wiedzieć!

Dziecko w tym wieku zaczyna już zwykle ząbkować. Jest to zazwyczaj proces bolesny, dlatego pierwszymi objawami może być to, że maluszek zaczyna znacznie częściej płakać – szczególnie w nocy. Może też mocno się ślinić, mieć lekką gorączkę i często wkładać rączki do buzi. Aby ulżyć dziecku, możesz mu podawać gryzaki schłodzone w lodówce, delikatnie masować jego dziąsła lub spytać w aptece o specjalną maść na ząbkowanie.

question mark

Pytania i odpowiedzi

  1. Co potrafi 5-miesięczne dziecko?

    Niemowlę, które ma 5 miesięcy, jest coraz bardziej ruchliwe i zainteresowane własnym ciałem. Potrafi rozpoznać twarze bliskich i uśmiecha się do nich. Maluszek w tym wieku uczy się przekręcać z brzuszka na plecy, rączkami sięga po przedmioty i bawi się swoimi stópkami. Dziecko umie też naśladować dorosłych – próbuje powtórzyć miny czy proste gesty. Coraz lepiej też gaworzy, niekiedy piszczy i próbuje modulować wydawane przez siebie dźwięki. 
     

  2. Co może jeść 5-miesięczne dziecko?

    Według schematu żywienia niemowląt 5-miesięczne dziecko powinno być wciąż karmione piersią. W diecie maluszka mogą już pojawiać się pierwsze produkty zbożowe – np. delikatne kleiki czy kaszki dopasowane do wieku niemowlaka. To również czas, kiedy maluszek może zacząć poznawać pierwsze warzywa i owoce. 
     

  3. Ile powinno jeść 5-miesięczne dziecko?

    Maluszek, który już skończył 5 miesięcy, powinien spożywać 5 posiłków dziennie po około 150 – 160 ml. Jest to orientacyjna liczba posiłków u niemowląt karmionych sztucznie. U niemowląt karmionych naturalnie dopuszczalna jest większa liczba posiłków wynikająca z przystawiania dziecka do piersi. 
     

  4. Ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko?

    Zazwyczaj maluszki w 5. miesiącu życia ważą między 5,9 kg a 9,5 kg. W tym wieku przeciętne niemowlę zwiększa swoją wagę o około 90 g – 120 g na tydzień.
     

  5. Ile śpi 5-miesięczne dziecko?

    To, ile powinno spać 5-miesięczne dziecko, jest kwestią indywidualną. Niemowlęta w tym wieku przesypiają około 12 – 15 godzin na dobę łącznie z krótkimi drzemkami w ciągu dnia. 
     

  6. Jak nosić 5-miesięczne dziecko?

    Niemowlę podczas noszenia cały czas powinno mieć jeszcze asekurowaną główkę – szczególnie podczas podnoszenia dziecka. Im szkrab starszy, tym pozycja noszenia powinna być bardziej pionowa. Malucha można zatem coraz częściej nosić przodem do świata – w pozycji tzw. krzesełka. 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia
Artykuł
Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Już jesteś rodzicem albo właśnie przygotowujesz się do tej ważnej roli? Sprawdź, dlaczego bilans zdrowia dziecka jest bardzo ważny, i z jakiego powodu warto pilnować wyznaczonych wizyt u pediatry.

5 min. czytania

View details Rozwój umiejętności samodzielnego jedzenia u dziecka
Artykuł
13 sposobów na słodkie sny

Rozwój umiejętności samodzielnego jedzenia u dziecka

Jak nauczyć dziecko korzystać z kubeczka i co podawać mu do picia? Sprawdź też, jakie akcesoria mogą przydać się, gdy maluszek uczy się samodzielnie jeść!

6 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem

Okres między czwartym a szóstym miesiącem życia to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy Twój maluszek zaczyna zauważać wiele rzeczy wokół siebie.

4 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Jak bawić się z niemowlakiem – gry i zabawy
Artykuł
Mama wpływająca na rozwój dziecka poprzez zabawę

Jak bawić się z niemowlakiem – gry i zabawy

Relacja rodzic−dziecko to wyjątkowo silna więź, która ma ogromny wpływ na rozwój maleństwa. Jak ją pielęgnować, aby obu stronom przyniosła to, co najlepsze?

7 min. czytania

View details Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?
Artykuł
Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?

Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?

W jaki sposób probiotyki pomagają wspierać mikroflorę jelitową maluszka i kiedy warto je stosować? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

6 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci
Artykuł
Akcesoria sportowe chłopiec bawiący się z piłką do skakania dla dzieci

Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci

Twoje dziecko jest ruchliwe i uwielbia się bawić nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu? Przeczytaj nasz artykuł!

6 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?
Artykuł
Czworo dzieci na różnych etapach rozwoju: pełzanie, raczkowanie, siadanie i chodzenie

Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

Raczkowanie, siadanie i chodzenie to ważne etapy rozwoju. Przeczytaj, kiedy i jak maluszek zdobywa kolejne umiejętności.

7 min. czytania

View details Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?
Artykuł
Bezpieczeństwo dziecka w domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?

Poznaj zasady, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo Twojego maluszka w domu i poza nim.

7 min. czytania

View details Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?

Błonnik pokarmowy – co to jest i dlaczego nie powinno go zabraknąć w diecie małego dziecka? Przeczytaj ważne informacje na ten temat.

4 min. czytania

View details Prawidłowa waga dziecka
Artykuł
Kontrola wagi małego dziecka

Prawidłowa waga dziecka

Przyrost masy ciała jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju, jednak musisz wiedzieć, że niemowlęta przybierają na wadze w różnym tempie.

6 min. czytania

View details Zabawa z niemowlakiem – co robić a czego unikać?
Artykuł
Niemowlę dotykające twarzy ojca podczas wspólnej zabawy

Zabawa z niemowlakiem – co robić a czego unikać?

Na zabawę nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno).

5 min. czytania

View details Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych
Artykuł
Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Wielu rodziców stara się urozmaicić maluszkom (i sobie) codzienność.

4 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania