Dziecko pije wodę

5 sposobów, aby nauczyć dziecko pić wodę

13-24 miesiące
Artykuł
Lip 24, 2024
5 min.

Picie wody jest bardzo ważne, a Twój maluszek według przeliczeń, które dotyczą zapotrzebowania wody na kilogram masy ciała, po 1. roku życia potrzebuje jej aż cztery razy więcej niż Ty! Aby ułatwić Ci serwowanie wody, przygotowaliśmy kilka wskazówek. Sprawdź, co możesz zrobić, by już od najmłodszych lat kształtować w dziecku dobre nawyki związane z nawodnieniem organizmu.

Maluszek powinien codziennie wypijać określoną ilość płynów, a nauka picia wody to ważne zadanie dla każdego rodzica. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się wraz z wiekiem, gdy dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym dowiesz się, jak zachęcić swojego syna lub córkę do spożywania płynów – z naturalną wodą źródlaną dla niemowląt na czele!

Sposób 1. Zabawa jako metoda, która pozwala wyrobić nawyk picia wody u dziecka

Nauka picia wody wcale nie musi być trudna. Spróbuj zachęcić dziecko do spożywania odpowiedniej ilości płynów znaną metodą – poprzez zabawę! Sięganie po płyny powinno się kojarzyć dziecku z czymś miłym, dlatego tutaj liczy się kreatywność. Spróbuj podejść do całej sprawy sposobem. Przygotujcie wspólnie plakat, na którym oznaczycie ilość wypitej wody, a po jej skonsumowaniu maluszek będzie mógł pokolorować butelkę z wodą lub przykleić naklejkę, aby zaznaczyć, że spełnił swój „wodny obowiązek”.

Innym sposobem jest narysowanie flamastrem na butelce z wodą kreski, do której dziecko powinno wypić wodę np. do południa. Spróbuj też doceniać w jakiś sposób swoją pociechę i pokazywać jej, co zyska, wypijając określoną ilość wody. Wytłumacz dziecku, że dzięki wodzie Wasze ciało będzie lepiej nawodnione i lepiej poradzi sobie np. na spacerze, podczas zabawy czy w trakcie gorącego dnia.

Jeśli dziecko jest spragnione, najlepiej sięgać po niegazowaną wodę źródlaną dla niemowląt. A jaką wodę pić? Najlepiej Nestlé Pure Life z kolorową zakrętką "dzióbkiem" ułatwiającą picie i etykietą ze zwierzakami do wytropienia na butelce. Taka kolorowa forma podania wody jest dobrym pomysłem, by zachęcić dziecko do jej wypicia. Przy okazji może uda się Wam odnaleźć egzotyczne ptaki, kangury czy ośmiornice ukryte m.in. na łące, rafie koralowej czy w tropikalnym lesie? Pamiętaj, że Nestlé Pure Life to woda rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka. Mogą ją pić maluszki powyżej 1. roku życia, ale też kobiety w ciąży.

Sposób 2. Bądź dobrym przykładem i pokaż dziecku, że picie wody jest ważne

Chcesz, aby Twoja pociecha sięgała po wodę do picia? Słodzone napoje z dodatkiem cukru, który może przyczyniać się do próchnicy zębów, ale też otyłości i cukrzycy, warto zastąpić wodą. Wprowadzanie zdrowych nawyków będzie łatwiejsze, jeśli dasz dziecku dobry przykład. Maluszek z pewnością będzie Cię bacznie obserwować i chętnie powieli Twój wybór, a tym samym zacznie kształtował swoje dobre nawyki od najmłodszych lat.

girl drinks water from a bottle

 

Sposób 3. Aby zachęcić dziecko do picia wody, opowiedz mu o niej

Dziecko, szczególnie to, które już jest starsze, powinno wiedzieć, że picie wody jest bardzo ważne. Użyj do tego porównania, które dla dziecka będzie zrozumiałe, i posłuż się dobrym przykładem. Wspólnie np. podlejcie kwiaty albo wymieńcie wodę rybkom. Wspomnij przy tym, że woda jest potrzebna także maluszkowi, by mógł rosnąć. Aby zachęcić dziecko do sięgania po wodę źródlaną, zaciekaw go opowieścią np. o tym, że ma ona naturalne pochodzenie i pozyskuje się ją z zasobów podziemnych, a dopiero później zamyka w butelce z kolorową zakrętką z dzióbkiem.

Dzieci są ciekawe świata. Być może opowieści o tym, że wodę można znaleźć nie tylko w głębokich morzach i oceanach, długich i krętych rzekach czy różnorakich jeziorach, ale też wewnątrz ziemi, pomoże Ci zachęcić maluszka do tego, by chętniej sięgał po butelkę z wodą. A może poszukacie też współnie bajek, w których woda gra jedną z głównych ról? 

Ile wody dziennie podawać dziecku po 1. roku życia i co daje picie wody?

Po pierwszych urodzinach maluszka zapotrzebowanie na płyny w codziennej diecie wzrasta do 1250 ml na dobę. Woda dla dziecka jest niezwykle ważna. To substancja budulcowa, stanowiąca nawet 70% masy jego ciała; dodatkowo transportuje ona ważne składniki, reguluje temperaturę i ochrania narządy wewnętrzne. To dlatego należy ją dostarczać w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem i napojami. Ucz dziecko już od najmłodszych lat, że to ważny składnik, którego nie powinno zabraknąć na codzień.

Sposób 4. Picie wody, która jest zawsze pod ręką

Postaraj się, aby maluszek miał wodę w zasięgu ręki i swojego wzroku – i to właśnie ją serwuj zawsze w pierwszej kolejności. Butelka wody w zależności od miejsca powinna towarzyszyć dziecku w domu, na świeżym powietrzu czy w trakcie podróży. Możesz zorganizować wodny kącik i na stoliczku w pokoju pociechy wyznaczyć miejsce, w którym zawsze będzie dostępna woda dla niemowląt – np. w butelce z "dzióbkiem", który ułatwia picie i zapobiega jej wylewaniu. Wybierz np. wodę Nestle Pure Life KIDS i zabieraj ją na każdy spacer i pobyt poza domem.

Na co dzień wykorzystuj momenty, kiedy dziecko jest spragnione (np. podczas intensywnej zabawy). Proponuj orzeźwiającą wodę i często pytaj, czy maluszek chce pić. A może pomyślisz o wprowadzeniu w życie małych rytuałów i zaproponujesz dziecku wodę zaraz po wstaniu z łóżka i przed snem? Warto się zastanowić, który sposób sprawdzi się w Waszym przypadku.

Sposób 5. Kontroluj picie wody, dając dziecku pozorny wybór

Czasami, aby zachęcić dziecko do wypicia choć kilku łyków wody, potrzebny jest mały psychologiczny fortel. Spróbuj dać maluszkowi pozorny wybór. Co to oznacza? Postaw przed dzieckiem tę samą wodę, ale w dwóch różnych naczyniach – np. w kolorowym kubku i w butelce z kolorową etykietą – po czym zapytaj, co wybiera dzisiaj do picia. Twoja pociecha z pewnością na coś się zdecyduje, a Ty sprytnie podasz jej potrzebną porcję wody.

Mamy nadzieję, że spośród wymienionych sposobów znalazłaś ten, który najbardziej zaciekawi Twoje dziecko i skłoni je do regularnego picia wody. Pamiętaj też, że to Ty najlepiej znasz swojego maluszka i z pewnością bez błędu odczytasz jego wodne potrzeby oraz preferencje, zatem… powodzenia!

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Dlaczego gotowe dania ze słoiczków są najlepsze dla niemowląt?
Artykuł
Dlaczego gotowe dania ze słoiczków są najlepsze dla niemowląt

Dlaczego gotowe dania ze słoiczków są najlepsze dla niemowląt?

Posiłki przygotowywane samodzielnie w domu czy raczej gotowe, smaczne i dostosowane do potrzeb maluszków dania ze słoiczków dla niemowląt?

3 min. czytania

View details Świętujemy urodziny - 150 lat firmy Nestlé
Artykuł
150lat-nestle-logo

Świętujemy urodziny - 150 lat firmy Nestlé

150 lat temu Henri Nestlé stworzył pierwszą kaszkę dla niemowląt i od tej pory jego imię znane jest na całym świecie.

3 min. czytania

View details Woda dla dziecka powyżej 1. roku życia – jaką wybrać?
Artykuł
Mama podaje dziecku do picia wodę z butelki

Woda dla dziecka powyżej 1. roku życia – jaką wybrać?

Czy wiedziałaś o tym, że zapotrzebowanie na wodę u dzieci, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest aż czterokrotnie wyższe niż u osoby dorosłej?

5 min. czytania

View details Czy macie dla mnie dużo różnych propozycji na śniadanie, obiad i kolację?
Artykuł
Dziecko jedzące danie ze słoiczka Gerber

Czy macie dla mnie dużo różnych propozycji na śniadanie, obiad i kolację?

Karmienie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie, a dobór odpowiednich produktów ma znaczenie we wspieraniu intensywnego rozwoju maluszka.

5 min. czytania

View details Jadłospis rocznego dziecka - dieta wciąż ma znaczenie
Artykuł
jadłospis rocznego dziecka

Jadłospis rocznego dziecka - dieta wciąż ma znaczenie

Wspaniale! Twój maluszek skończył roczek. To ważny moment w jego życia, a dla Ciebie nowe wyzwanie żywieniowe. Jadłospis rocznego dziecka musi przecież odpowiadać rosnącym potrzebom Juniora.

6 min. czytania

View details Przewodnik po rodzinnych posiłkach z Juniorem. Checklista
Artykuł
Szczęśliwa rodzina przygotowująca zdrowe jedzenie razem w kuchni

Przewodnik po rodzinnych posiłkach z Juniorem. Checklista

Wspólne posiłki to dobry zwyczaj praktykowany w wielu rodzinach. Jak jednak czerpać satysfakcję ze spotkania przy stole, gdy Junior wybrzydza, rozrzuca jedzenie i wpada w histerię? 

3 min. czytania

View details Nowe kaszki po 6. miesiącu życia – zmieniamy rekomendowany wiek podawania pierwszych kaszek!
Artykuł
Siedzące w foteliku do karmienia niemowlę sięga po miseczkę z kaszką po 6. miesiącu

Nowe kaszki po 6. miesiącu życia – zmieniamy rekomendowany wiek podawania pierwszych kaszek!

Zalecenia żywieniowe ulegają zmianom. Dlatego zmieniliśmy rekomendowany wiek podawana 2 produktów. Od teraz mamy nowe kaszki po 6. miesiącu życia.

3 min. czytania

View details Po 12. miesiącu
Artykuł
po 12 miesiacu

Po 12. miesiącu

Okres niemowlęcy Twój maluszek ma już za sobą – jest coraz większy i coraz bardziej samodzielny.

1 min. czytania

View details Jak powstają nasze soki
Artykuł
Jak powstają nasze nektary

Jak powstają nasze soki

Nasz system zapewniania jakości daje gwarancję, że soki Bobo Frut odpowiadają najwyższym wymaganiom, jakie stawiane są żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci do lat 3.

2 min. czytania

View details Przepisy dla rocznego dziecka
Artykuł
karmienie rocznego dziecka

Przepisy dla rocznego dziecka

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać menu rocznego dziecka? Jak je skomponować, aby jedzenie dostarczało maluszkowi odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych?

3 min. czytania

View details Żelazo w diecie dziecka po pierwszym roku życia
Artykuł
Żelazo w diecie dziecka

Żelazo w diecie dziecka po pierwszym roku życia

Zapasy żelaza zgromadzone w czasie ciąży u większości niemowląt karmionych piersią wystarczają na pierwsze pół roku życia.

3 min. czytania

View details Przewodnik po świecie konsystencji
Artykuł
Przewodnik po swiecie konsystencji

Przewodnik po świecie konsystencji

Kiedy Twój bobas opanował już jedzenie gładkich przecierów do perfekcji, czas podać mu jedzenia o innej konsystencji.

1 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-oparzenie-termiczne

Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

2 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details 9 wskazówek, jak z sukcesem zjeść posiłek przy rodzinnym stole
Artykuł
9 wskazówek, jak z sukcesem zjeść wspólnie posiłek

9 wskazówek, jak z sukcesem zjeść posiłek przy rodzinnym stole

Pora posiłków to świetna szansa dla domowników, by razem spędzić czas, jedząc pyszne potrawy i ciesząc się swoim towarzystwem.

3 min. czytania

View details Odwodnienie u dziecka – jak sobie z nim radzić?
Artykuł
Maluszek siedzi w krzesełku, w ręce trzyma bidon z elektrolitami dla niemowląt

Odwodnienie u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Odwodnienie u dziecka to stan, który oznacza, że wody w organizmie maluszka jest za mało.

4 min. czytania

View details Mleko w diecie dziecka rocznego i dwulatka
Artykuł
mleko modyfikowane dla rocznego dziecka

Mleko w diecie dziecka rocznego i dwulatka

Po pierwszym roku życia rozwój dziecka nie jest już tak dynamiczny jak wcześniej. Twój maluszek rośnie wolniej, jednak wciąż potrzebuje wielu składników odżywczych.

4 min. czytania