N jak nawyki żywieniowe
W kształtowaniu smaków i preferencji maluszka istotną rolę odgrywają rodzice. To od nich zależy, co trafia do jego brzuszka. Dowiedz się, jak uczyć dziecko dobrych nawyków żywieniowych, by jadło smacznie i zdrowo!
Nawyki żywieniowe kształtują się już w pierwszych miesiącach życia. Jest to czas, kiedy maluszek nie tylko uczy się pierwszych słów i gestów, ale też nowych smaków oraz konsystencji. To, co polubi w dzieciństwie, może w dużej mierze wpływać na wybierane produkty w dorosłym życiu, dlatego tak ważne jest, co znajdzie się w dziecięcej miseczce.
Urozmaicanie posiłków
Przygotowując posiłki dla dziecka, zadbaj o ich różnorodność. Daj maluszkowi możliwość poznawania wielu ciekawych smaków. Rozszerzaj dietę dziecka zgodnie ze schematem żywienia niemowląt i wraz z wiekiem szkraba wprowadzaj do jego diety nowe konsystencje. Pamiętaj, że im więcej zdrowych produktów polubi niemowlak, tym większa szansa na to, że będzie je jadł jako przedszkolak, a następnie nastolatek i dorosły.
Czy wiesz, że...
Jeśli u maluszka nie stwierdzono alergii lub nietolerancji pokarmowej, nie eliminuj z jego diety żadnych produktów na wszelki wypadek. Na talerzu powinny znaleźć się warzywa, owoce, mleko i jego przetwory, produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja, a także tłuszcze. Ich podawanie zwiększa szansę na to, że dziecko wraz z pożywieniem otrzyma wszystkie potrzebne do rozwoju składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne.
Częstość posiłków
Liczba posiłków podawanych dzieciom jest orientacyjna i może różnić się w zależności od tego czy dziecko jest karmione mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym. U niemowląt karmionych piersią liczba posiłków może być większa, co wynika z przystawiania maluszka do piersi. Zaleca się jednak, aby dzieci po 4. miesiącu spożywały ok. 5 posiłków, w tym w 6. miesiącu 2-3 posiłki uzupełniające, a od 9. miesiąca także 1-2 zdrowe przekąski.
Zwracaj szczególną uwagę na oznaki głodu i sytości, które komunikuje Ci Twoje maleństwo, a także aby przerwy miedzy posiłkami nie były dłuższe niż 3 godziny. Dostosuj serwowane porcje do wieku i apetytu dziecka – to dziecko decyduje czy posiłek zje i ile. Pamiętaj, że pojemność żołądka Twojego szkraba odpowiada objętości jego dwóch piąstek, dlatego nie przekarmiaj go. Dzięki temu zapobiegniesz wielu chorobom związanym z nieprawidłową masą ciała, np. otyłości.
Jedz mądrze, dziecko patrzy!
Dziecko uczy się przez naśladowanie. W kształtowaniu jego zachowań najważniejszą rolę odgrywają rodzice, którzy stanowią dla niego wzór i pełnią funkcję nauczyciela. Dziecko patrzy, jak mama lub tata jedzą śniadanie, wodzi oczami za kęsami jedzenia i próbuje naśladować dorosłych. Zwyczaje, które panują w Waszym domu, są dla najmłodszego członka rodziny niepodważalnym wzorcem. Jeśli całą rodziną przestrzegacie zasad zdrowego stylu życia, maluszek również może je przyswoić w naturalny sposób.
Zdrowe nawyki przy rozszerzaniu diety dziecka
Gdy zaczynasz rozszerzać dietę dziecka i wprowadzasz nowe produkty do jadłospisu niemowlaka, przyzwyczajaj go do nowych smaków stopniowo. Nie podawaj dziecku dań przeznaczonych dla dorosłych. Wybieraj produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, np. słoiczki Gerber, w których znajdziesz zupki, obiadki oraz owocowe deserki.
Przestrzegaj zasad żywieniowych
Unikaj podawania przekąsek dla dorosłych. Chrupki i paluszki między posiłkami zamień np. na deserki w tubkach Gerber bądź kruche herbatniczki. Słodkie napoje zastąp wodą lub sokami (maksymalna porcja soku to 150 ml/dobę). Pamiętaj o tym, aby nie rozdrabniać posiłków dzieciom, które powinny jeść już dania z większymi kawałkami, aby uczyły się stopniowo gryzienia oraz żucia. Unikaj soli – maluszek ma o wiele więcej kubków smakowych niż dorosły i nie potrzebuje intensywnego doprawiania potraw.
Jeśli przygotowujesz posiłki samodzielnie, wybieraj produkty ze sprawdzonych upraw. Od znanych dostawców kupuj warzywa i owoce, które dojrzewają z dala od szos i nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi, a także pryskane pestycydami. Nie rozpraszaj dziecka w trakcie karmienia. Nie włączaj telewizora, nie oglądaj z maluszkiem książeczek, nie śpiewaj mu i nie zabawiaj go. To zmniejsza skupienie szkraba na posiłku i może zaburzać jego apetyt.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły