Seks po porodzie
Po narodzinach dziecka każdy związek staje przed nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest ponowne rozpoczęcie współżycia po ciąży i połogu. Intymne kontakty fizyczne są bardzo ważną sferą życia dla obojga partnerów, dlatego temat jest gorący! Kiedy seks po porodzie jest bezpieczny i jak wygląda powrót do aktywności seksualnej? O tym przeczytasz w naszym artykule!
Chcesz wiedzieć, od kiedy można współżyć po porodzie oraz jak to robić, aby nie narazić partnerki na ból i dyskomfort? Zobacz, jak ta intymna sfera Waszego życia będzie wyglądała po narodzinach dziecka. Odczekajcie kilka tygodni i wróćcie do gry! Dowiedz się więcej o seksie po ciąży, a także tego po jakim czasie po porodzie można współżyć!
Seks po porodzie – kiedy można zacząć współżyć?
Seks po porodzie dla wielu jest tematem tabu. Niesłusznie! O tych sprawach warto i należy mówić, aby rozwiać wszystkie wątpliwości, które pojawiają się zarówno u świeżo upieczonych mam, jak i ojców. Jedno jest pewne – po narodzinach dziecka nie jesteście już tylko parą kochanków, których łączą miłosne uniesienia. Teraz musicie odnaleźć się w nowej roli: mamy i taty i przez pierwsze tygodnie skupić swoją uwagę na maluszku. Czy to oznacza, że musisz pożegnać się z seksem na długie miesiące, a może nawet lata, zanim dziecko podrośnie?
Absolutnie nie! Powrót do aktywności seksualnej jest możliwy po zakończonym okresie połogu, kiedy wszystkie rany po porodzie zagoją się, a ciało kobiety zregeneruje się po ciąży. Lekarze ginekolodzy zalecają, aby odczekać z pierwszym stosunkiem po porodzie do 4 tygodni po cesarskim cięciu i 6 tygodni po porodzie naturalnym. Gdy lekarz na wizycie kontrolnej stwierdzi, że nie ma do tego przeciwwskazań, możecie zacząć działać!
Strach przed współżyciem – jak sobie z nim radzić?
Jednym z aspektów, który może nieco utrudniać powrót do dawnej aktywności seksualnej, jest strach – zarówno partnerki, jak i Twój. Kobiety często boją się bólu, który niekiedy może pojawić się podczas pierwszych prób zbliżeń po połogu. Twoja partnerka jeszcze przez długi czas może czuć pewien dyskomfort, nieco inaczej odczuwać przyjemność z seksu niż przed ciążą czy być skrępowana swoim wyglądem po porodzie i trwającą laktacją, która może wiązać się z niekontrolowanym wypływem mleka w najmniej oczekiwanych momentach.
Musisz zrozumieć te obawy i wspierać kobietę w tych chwilach. W żadnym wypadku nie naciskaj na zbliżenia. To przede wszystkim kobieta musi być na nie gotowa – fizycznie oraz psychicznie. Zmęczenie i wyczerpanie po nieprzespanych nocach i wciąż normujący się poziom hormonów powodują, że może pojawić się u niej spadek libido. Prolaktyna, która odpowiada za laktację, może sprawiać, że podczas stosunku partnerka będzie odczuwała suchość w pochwie. W takiej sytuacji użyjcie specjalnego żelu nawilżającego i wybierzcie wspólnie takie pozycje, które nie będą powodowały u partnerki bólu i zagwarantują jej kontrolę nacisku podczas penetracji (np. pozycja na jeźdźca).
Czy jakość seksu i doznania po porodzie będą inne?
Aspekt psychologiczny i strach przed zbliżeniem dotyczy również mężczyzn. Świeżo upieczeni ojcowie często zastanawiają się i martwią, że charakter i częstość stosunków po porodzie może drastycznie się zmienić. Wielu panów boi się, że po porodzie naturalnym pochwa partnerki będzie rozciągnięta, przez co ucierpi jakość doznań. Nie martw się o to! Mięśnie dna miednicy są na tyle elastyczne, że z czasem pochwa wraca do stanu sprzed porodu. Potrzeba na to tylko czasu i trochę cierpliwości.
Ważne
Wiele par przeżywa kryzys po narodzeniu dziecka. Jedną z przyczyn są właśnie problemy z seksem i zanik bliskości między partnerami. Nie pozwól, aby taka sytuacja zdarzyła się również w Twoim związku. Rozmawiaj szczerze ze swoją partnerką, otocz ją wsparciem i zrozumieniem, postaraj odciążyć. Po ciąży i porodzie potrzebuje nabrać sił i zregenerować się, aby najpierw mogła wrócić do zdrowia, a dopiero potem do ponownej aktywności seksualnej.
Seks po ciąży – objawy świeżo upieczonych ojców
Byłeś przy porodzie, obserwowałeś wszystkie jego etapy, a teraz straciłeś ochotę na seks? Czujesz wewnętrzną blokadę i boisz się, że Twoja partnerka będzie odczuwała ból? Nie chcesz, żeby cierpiała, więc rezygnujesz z seksu? A może masz wrażenie, że zostałeś odsunięty na boczny tor, bo teraz liczy się tylko dziecko? Te uczucia są normalne i ma je wielu facetów. Czasami możesz też po prostu nie mieć ochoty na seks, a sam temat zbliżeń może powodować między Wami spięcia. Jeśli nie potraficie spokojnie rozmawiać o współżyciu, skorzystajcie z pomocy doświadczonego psychologa lub seksuologa.
Antykoncepcja po porodzie
U większości kobiet podczas karmienia naturalnego występuje tzw. niepłodność laktacyjna, jednak trwa ona tylko przez pierwsze 6 miesięcy po porodzie i można o niej mówić, gdy w tym czasie nie wystąpiła miesiączka, a przerwy między karmieniem piersią nie przekraczają 5-6 godzin. Każdy organizm kobiety jest jednak inny i wcale nie oznacza to, że okres karmienia jest czasem, w którym Twoja partnerka nie może zajść w ciążę.
Jeżeli nie planujecie szybko kolejnego dziecka, warto pomyśleć o rodzaju antykoncepcji. Możecie zastosować naturalne metody, oparte na obserwacji temperatury i śluzu partnerki. Musicie jednak wiedzieć, że podczas połogu i karmienia piersią w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne, dlatego trudno perfekcyjnie wyliczyć dni płodne. Możecie również wybrać inny rodzaj zabezpieczenia. W tej sprawie warto zasięgnąć pomocy lekarza ginekologa, ponieważ niektóre środki farmaceutyczne nie mogą być stosowane np. gdy kobieta jeszcze karmi piersią.
Ważne
Gdy w domu pojawia się maluszek, czasami trudno może być w seksie o spontaniczność. Kto jednak powiedział, że powinno się go uprawiać jedynie wieczorem i tylko w łóżku? Rozbudźcie swoją fantazję oraz pożądanie i dodajcie do Waszego związku odrobinę pikanterii. Gdy już zdecydujecie się na powrót do współżycia, a po całym dniu wieczorne zmęczenie będzie Was przytłaczać, zacznijcie wykorzystywać na intymne zbliżenia wolne chwile w ciągu dnia.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły