Pomysł na pierwsze urodziny dziecka

Pomysł na pierwsze urodziny dziecka

9 - 12 miesięcy
Artykuł
Lip 26, 2024
5 min.

Od narodzin Twojego maluszka minął już rok? Trzeba to uczcić! Pierwsza świeczka, tort i goście... Podpowiadamy Ci, co zrobić, by ten dzień nabrał uroczystego charakteru. Sprawdź, jak przygotować wyjątkowe przyjęcie urodzinowe i wybrać idealny prezent dla rocznego dziecka.

Pierwsze urodziny to ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Część niemowląt, które kończą 12. miesięcy, ma już za sobą pierwszy ząbek, pierwsze słowo czy próby pierwszych kroków. Czas zatem na pierwszą świeczkę! Dowiedz się, co zrobić, by pierwsze urodziny dziecka były udane, a maluszek mógł poczuć tę wyjątkową, urodzinową atmosferę.

Goście i pierwsze przyjęcie urodzinowe – pomysł na urodziny dla dzieci

Pierwsze urodziny dziecka tuż, tuż? Czas pomyśleć o przyjęciu urodzinowym! Twój maluszek zapewne najbardziej ucieszy się z niewielkiego spotkania w domowym zaciszu i w gronie dobrze znanych mu osób. Serdeczna atmosfera oraz ciepło domowego ogniska sprawią, że szkrab będzie spokojnie budował swoją tożsamość. W ten sposób roczniak stopniowo zacznie też zdawać sobie sprawę z tego, że jest pełnoprawnym członkiem rodziny.

Zaproszenie na pierwsze urodziny

Jeżeli planujesz zorganizować pierwsze urodziny dziecku i zaprosić na nie np. dziadków czy ciocie, pomyśl o przygotowaniu zaproszeń. Nie muszą to być zamawiane w internecie bileciki. Możesz je przygotować własnoręcznie za pomocą kolorowych kartek z bloku. Warto dodać na zaproszeniu mały akcent od maluszka – np. odcisk jego małej dłoni albo wydrukowane zdjęcie.

 

family celebrate birthday

 

Dekoracje na pierwsze urodziny

Chcesz zorganizować maluszkowi cudowne pierwsze urodziny? Dekoracje pomogą Ci stworzyć odpowiedni nastrój do świętowania w Waszym domu. Postaw na kolorowe balony, słomki, czapeczki czy girlandy. Warto zadbać także o niecodziennie udekorowany stół. Jeżeli dziecko uwielbia jakąś konkretną bajkę, może ona być elementem przewodnim całego przyjęcia urodzinowego.

Tort na pierwsze urodziny maluszka

Przygotowując tort dla maluszka, pamiętaj, że potrzeby żywieniowe niemowląt w dalszym ciągu różnią się od potrzeb żywieniowych dorosłych i starszych dzieci. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie upieczenie ciasta w domu, z użyciem składników, które może już jeść roczne dziecko. Odradzamy stosowanie polew ze sztucznymi barwnikami i ciężkich kremów. Postaw np. na delikatny biszkopt z owocami i galaretką, którego będzie mógł spróbować główny bohater urodzinowego przyjęcia (oczywiście pod warunkiem, że nie stwierdzono u niego alergii na żaden ze składników). Warto pomyśleć o personalizowanym torcie na pierwsze urodziny dla dziewczynki lub dla chłopca. W tym pierwszym przypadku najczęściej sprawdzają się ciasta w pastelowych kolorach, z figurkami lalek czy księżniczek. Dla chłopca idealny będzie tort z figurką autek albo np. dinozaurów. Nie zapomnij o świeczce (może być ozdobna, np. w kształcie zwierzątek). Licz się z tym, że maluszkowi przy jej zdmuchnięciu będzie potrzebna Twoja pomoc!

 

family celebrate birthday baby

 

Pierwsze urodziny – prezent na roczek dla dziewczynki i chłopca

Prezent na pierwsze urodziny dla dziewczynki albo dla chłopca powinien być przemyślany. Zastanów się więc, jaki prezent sprawi radość Twojemu maluszkowi. Wybierz jedną lub dwie zabawki, które pomogą dziecku rozwijać jego umiejętności bądź będą idealne podczas wspólnej zabawy np. z rodzeństwem. Dla zaproszonych gości możesz również przygotować krótką listę podarunków. Pamiętaj jednak, że najlepszym prezentem dla maluszka jest sam fakt zorganizowania mu przyjęcia urodzinowego w gronie najbliższych.

Zabawki tradycyjne:

  • Lala i wózek – małe damy uwielbiają grać rolę mamy i opiekować się swoim maleństwem, nawet jeśli same jeszcze noszą pieluszkę, dlatego ten pomysł na prezent dla dziewczynki prawie zawsze będzie strzałem w dziesiątkę!
  • Indiański namiot dla dzieci – zapewne sprawi każdemu dziecku wielką frajdę. Może stać się też miejscem wielu ciekawych zabaw z rodzicami lub rodzeństwem.
  • Drewniany pociąg, piłka, cymbałki, klocki i książeczka – to zabawki sprawdzające się od pokoleń, które z pewnością polubi również Twoje dziecko. Wszelkiego rodzaju autka czy inne pojazdy z pewnością będą najlepszym prezentem na roczek dla chłopca.

Zabawki sensoryczne:

  • Książeczka sensoryczna – zapewnia naukę i zabawę dzięki ciekawym zadaniom dla dziecka, jak mocowanie kolorowych elementów na guzik, rzep czy napy, wiązanie buta, dobieranie w pary, zapinanie zamka czy układanie puzzli.

Zabawki edukacyjne:

  • Tęcza Grimm's – to 12 kolorowych elementów w kształcie łuku wykonanego z drewna, który z jednej strony jest gładki, a z drugiej – szorstki. Z tęczy udaje się stworzyć różne budowle.
  • Kulodrom – zabawka zbudowana z drewnianych elementów, jej zasadniczą częścią są tory do puszczania kulek.
  • Tablica manipulacyjna – tablica z elementami do pociągania, otwierania, przekręcania. Można na niej znaleźć dzwonek rowerowy, rzepy o różnych długościach i w wielu kolorach, plastikowe kółka na pasku, zasuwkę, lusterko, suwak, haczyk czy uchwyt od szafki. To idealny prezent na pierwsze urodziny dla chłopca… i dla dziewczynki.

Zawsze zwracaj uwagę na informację dot. ograniczeń wiekowych, które są podane na opakowaniu przez producenta, jeżeli produkt przeznaczony jest dla małych dzieci!

 

mom with baby open gifts

 

Menu dla maluszka po 1. roku życia

Po 1. roku życia rozszerza się asortyment produktów, które można podawać maluszkowi. Dieta rocznego dziecka nadal powinna być komponowana ze szczególną uwagą. Posiłki, które spełniają potrzeby żywieniowe dzieci po 12. miesiącu życia, to dania Gerber JUNIOR, a wśród nich paleta smacznych zupek i obiadków (z większymi kawałkami idealnymi do doskonalenia nauki żucia i gryzienia) oraz zdrowych przekąsek

Dziecko, które ukończyło rok, powinno jeść pięć posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Jeśli do tej pory Twoja pociecha nie jadała o stałych porach i karmiłaś ją na żądanie, zbliża się dobry moment na to, by stopniowo zacząć regulować liczbę i pory podawania posiłków.

 

child's birthday

 

Jeśli maluszek będzie trochę grymasił podczas posiłku, nie zmuszaj go do zjadania całego obiadu. Co prawda to Ty podajesz posiłek, który dziecko powinno zjeść, ale to ono powinno decydować o tym, ile go zjada. Warto starać się uczyć go od początku zdrowych nawyków żywieniowych.

View details Strefa Eksperta
Strefa Eksperta

Strefa Eksperta

Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 12. miesiąc życia dziecka
Artykuł
12. miesiąc życia Dziecka

12. miesiąc życia dziecka

Dwunasty miesiąc życia dziecka to dla rodziców często czas podsumowań. Może się wydawać, że jeszcze niedawno wracaliście ze szpitala z noworodkiem.

10 min. czytania

View details 9. miesiąc życia dziecka
Artykuł
9. miesiąc życia Dziecka

9. miesiąc życia dziecka

Gdy dziecko ma 9 miesięcy, jego aktywność znacząco wzrasta. Raczkowanie staje się coraz sprawniejsze i szybsze, a maluch eksploruje świat z niesłabnącą ciekawością.

7 min. czytania

View details 10. miesiąc życia dziecka
Artykuł
10. miesiąc życia Dziecka

10. miesiąc życia dziecka

To niesamowite jak szybko zmienia się dziecko. Zapewne udaje mu się już stanąć z podparciem, a być może stara się także przemieścić w bok, stawiając swoje pierwsze kroki.

8 min. czytania

View details Ząbkowanie u niemowlaka
Artykuł
Ząbkowanie u niemowlaka

Ząbkowanie u niemowlaka

Ząbkowanie u niemowląt to temat, o którym warto, by rodzice wiedzieli jak najwięcej. Po czym poznać, że Twój maluszek ząbkuje? Jakie są pierwsze objawy ząbkowania u dzieci?

5 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?

Błonnik pokarmowy – co to jest i dlaczego nie powinno go zabraknąć w diecie małego dziecka? Przeczytaj ważne informacje na ten temat.

4 min. czytania

View details Jak wspierać maluszka, który dopiero uczy się chodzić? Checklista
Artykuł
Tata obserwuje pierwszy kroczek dziecka

Jak wspierać maluszka, który dopiero uczy się chodzić? Checklista

Oglądanie pierwszych kroków dziecka (a przynajmniej jego prób) może być zarówno ekscytujące, jak i przerażające.

5 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Pierwsze słowo – kiedy dziecko powinno zacząć mówić?
Artykuł
Pierwszy kroczek dziecka

Pierwsze słowo – kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na upragnione słowa „mamo” i „tato” wypowiedziane przez swoją pociechę.

5 min. czytania

View details Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?
Artykuł
Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtujesz już od pierwszego dnia jego życia.

4 min. czytania

View details Jak wybrać krzesełko do karmienia dla dziecka?
Artykuł
Krzesełko dla niemowlaka – zadowoleni rodzice karmią dziecko

Jak wybrać krzesełko do karmienia dla dziecka?

Fotelik do karmienia to przydatny gadżet, dzięki któremu mama i tata mogą spożywać posiłki przy jednym stole ze swoim maluszkiem.

5 min. czytania

View details Samodzielność przy stole
Artykuł
Urodziny dziecka

Samodzielność przy stole

Twój maluch ma 10-12 miesięcy? Jest już gotowy, by zacząć jeść samodzielnie.

5 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Sen – dlaczego jest tak ważny dla dziecka?
Artykuł
Ojciec z dzieckiem

Sen – dlaczego jest tak ważny dla dziecka?

Pozwala maluszkowi naładować baterie przed kolejnym ekscytującym dniem. Wspiera rozwój mózgu i całego organizmu, a także proces przyswajania nowego słownictwa.

5 min. czytania