11. miesiąc życia Dziecka

11. miesiąc życia dziecka

9 - 12 miesięcy
Artykuł
Sty 27, 2025

Jedenasty miesiąc życia maluszka przebiega pod znakiem stałego rozwoju ruchowego. Do działania motywują go naturalna ciekawość świata oraz rosnąca potrzeba samodzielności. Niemowlę rozumie już dużo poleceń, ale nie zawsze ma ochotę się do nich stosować. 11-miesięczne dziecko najpewniej zaczęło już mówić „mama” i „tata” oraz wie, jak brzmi jego własne imię.

W 11. miesiącu życia dziecko intensywnie korzysta z nabytych wcześniej umiejętności przemieszczania się. Ponieważ jego palce są już bardzo sprawne, zaczyna poznawać zawartość szuflad czy szafek, robiąc niezły bałagan. Warto odpowiednio zabezpieczyć meble, żeby rzeczy nieodpowiednie dla dziecka pozostały poza jego zasięgiem.

Kalendarz rozwoju dziecka z zaznaczonym 11 miesiącem

Rozwój fizyczny

11 miesięczne dziecko w pozycji stającejWiększość dzieci w 11. miesiącu stawia już pierwsze kroczki, choć potrzebują do tego jeszcze przytrzymania się np. mebli. Wykorzystując tę umiejętność, maluszek intensywnie eksploruje mieszkanie. Dzięki sprawnemu chwytowi precyzyjnie łapie za gałki szuflad, otwiera szafki i przegląda ich zawartość. Być może próbuje już też samodzielnie wytrzymać w pozycji stojącej bez jakiegokolwiek podparcia – przynajmniej przez parę chwil. Gdy upadnie mu zabawka, potrafi schylić się po nią lub kucnąć, aby podnieść ją z ziemi, chociaż aby wykonać ten skomplikowany manewr, musi zwykle czegoś się przytrzymać. Dopóki maluszek trenuje kroczki w mieszkaniu, najlepiej niech robi to na bosaka. Doskonale wpłynie to na rozwój jego stóp. Warto jednak zacząć już zastanawiać się nad wyborem pierwszych bucików, ponieważ gdy tylko zacznie stawiać samodzielne pierwsze kroki, z pewnością będzie chciał trenować tę umiejętność także na zewnątrz.

Pod koniec 11. miesiąca dziecko zazwyczaj:

Ikonka - radosne dziecko w pozycji stojącej

coraz stabilniej jest w stanie utrzymać się w pozycji stojącej bez żadnego podparcia,

 

Ikona - paczka
dzięki znacznie udoskonalonej technice chwytu potrafi otworzyć szafkę, szufladę czy zamknięte pudełko – i wydobywać z nich schowane tam przedmioty,


Ikonka - dziecko bawiące się zabawką

umie schylić się z pozycji stojącej lub kucnąć i np. podnieść przedmiot, który mu upadł,
 

Ikonka - małe dziecko w pozycji siedzącej

potrafi samodzielnie usiąść z leżenia na brzuchu i siedzieć z wyprostowanymi plecami,
 

Księżyc
w nocy przesypia nieprzerwanie minimum sześć godzin – nie niepokój się jednak, jeśli Twój maluszek ma inny rytm snu i czuwania,
 

Krzesło

przemieszcza się, trzymając się mebli.

Rozwój psychiczny

Małe dzieckoZdolność do przemieszczania się i poznawania najbliższego otoczenia wiąże się z rosnącą samodzielnością 11-miesięcznego dziecka, które zaczyna na własną rękę odkrywać wszystkie zakamarki w mieszkaniu. Z drugiej strony wciąż ogromnie ważne jest dla niego poczucie bezpieczeństwa, które dają mu bliscy. Maluszek w tym wieku dużo gaworzy, wypowiada też zwykle pierwsze proste słowa – w tym te najbardziej wyczekiwane, czyli „mama” i „tata”. Rozumie wiele poleceń, ale stara się też na każdym kroku podkreślać swoją niezależność. Sprzeciw wobec próśb czy ograniczeń manifestuje gestami, mową ciała, a czasem nawet poprzez wypowiedzenie słowa „nie!”. Uważnie obserwuje wówczas reakcje rodziców – sprawdza w ten sposób, gdzie przebiega granica między tym, na co się zgadzają, a tym, czego już nie akceptują. To ważny etap, gdyż konsekwencja w ustalaniu zasad i egzekwowaniu ich w dzieciństwie może mieć ogromny wpływ na całe późniejsze postępowanie dziecka! 

Pod koniec 11. miesiąca dziecko zazwyczaj:

Ikona - twarz dziecka płaczącego
zaczyna rozumieć, że jest odrębną istotą, i chętnie wyraża swoją wolę oraz własne zdanie – w tym sprzeciw wobec oczekiwań innych osób,
 

Ikona - otwarta książka
rozpoznaje elementy obrazków, np. zwierzęta przedstawione w książce, może już także naśladować wydawane przez nie odgłosy,
 

Ikona - łyżka

wie, do czego służą przedmioty codziennego użytku, takie jak łyżeczka, kubek, szczotka do włosów itp.
 

Książka
zna coraz więcej słów; prawdopodobnie rozumie już np. nazwy części ciała, więc zapytany o oko lub ucho może wskazać palcem, gdzie się znajdują,
 

Mówienie

świadomie mówi do rodziców „mama” i „tata” oraz rozpoznaje swoje imię.

 

Żywienie

Szczęśliwe niemowlę je owoce i jagody siedząc na wysokim krzesełkuNiemowlę w 11. miesiącu życia powinno dalej pić mleko mamy lub mleko następne dostosowane do jego potrzeb żywieniowych. Jednak coraz ważniejszą rolę w jego jadłospisie odgrywają pokarmy niemleczne. Co może jeść 11-miesięczne dziecko? Istotne jest nie tylko co, ale także jak je. Warto na tym etapie zwrócić szczególną uwagę na rozwój jego umiejętności i koordynacji związanych z samodzielnym jedzeniem. Pomoże w tym np. podawanie w ramach posiłku kawałków ugotowanych i pokrojonych w cząstki warzyw, owoców czy chrupek – i zachęcanie, aby dziecko samo brało je do rączki. Na tym etapie maluszek powinien już też dość sprawnie posługiwać się łyżeczką i kubkiem oraz rozumieć, do czego służą. Jak najczęściej zachęcaj dziecko do samodzielnego korzystania z nich podczas jedzenia – maluszek, który coraz chętniej robi rzeczy sam, z pewnością skorzysta z tej propozycji.

Obiady dla 11-miesięcznego dziecka powinny już zawierać duże cząstki – swoją konsystencją coraz bardziej zbliżać się do „dorosłych” dań. Oprócz warzyw, mięsa i ryb (lub innych źródeł wartościowego białka) w posiłku powinny też być obecne produkty zbożowe, takie jak kasze czy makaron, oraz zdrowe tłuszcze.  

Dziecko w tym wieku przejawia już pewne preferencje smakowe, nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z podawania produktów, które zjada mniej chętnie. Czasem niemowlę może potrzebować nawet kilkunastu prób, by zaakceptować nowy składnik, dlatego zamiast się zniechęcać, lepiej spróbować za jakiś czas po raz kolejny podać mu coś, czego dotąd nie lubiło. W żywieniu dzieci obowiązuje bowiem ważna zasada: maluszek decyduje, czy coś zje i w jakiej ilości, ale to rodzice decydują, co podadzą w ramach posiłku. Nie warto w związku z tym zmuszać dziecka do jedzenia, ale dobrze jest dać mu szansę poznać i polubić różne pokarmy. 

Badania

Stomatolodzy zalecają, aby pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym odbyła się w 1. roku życia dziecka. Jeśli Twój maluszek nie był jeszcze u dentysty, najlepiej byłoby to zrobić to jak najszybciej.

11. miesiąc życia to też dobry moment, żeby zacząć przygotowywać się do tzw. bilansu roczniaka, który czeka maluszka w następnym miesiącu. Warto już teraz spisywać pytania czy wątpliwości, by później omówić je z lekarzem pediatrą. Pomoże mu to właściwie ocenić stan zdrowia dziecka, a rodzicom da pewność, że jego rozwój przebiega prawidłowo.

Wspieranie rozwoju dziecka - 11. miesiąc

To naturalne, że rodzice niepokoją się, czy maluszek da radę sam wykonać określoną czynność. Ważne jest jednak, by wspierać rozwój 11-miesięcznego dziecka, dając mu przestrzeń do wykazywania się samodzielnością. Jeśli pozwoli się mu systematycznie trenować nowe umiejętności, będzie ono stale poszerzało zakres swoich możliwości. Dobrze jest jedynie z odległości dyskretnie monitorować, czy maluszek jest bezpieczny, tak aby móc reagować, gdy będzie to konieczne. Warto zauważać wysiłek dziecka i doceniać je za opanowywanie kolejnych umiejętności – to bardzo ważne dla poczucia własnej wartości, które już teraz zaczyna się kształtować.

Warto wiedzieć!

Wspieraj dziecko w jego rozwoju społecznym, ucząc zachowań takich jak mówienie „dzień dobry”, „proszę” czy „dziękuję”. Rodzice są dla maluszka najlepszym wzorem, dlatego warto, by jak najczęściej używali w obecności dziecka tego rodzaju słów. Wystarczy powiedzieć „proszę” przy wręczaniu dziecku zabawki i podziękować, gdy to ono coś podaje.

Niezwykle korzystny dla rozwoju dziecka jest na tym etapie regularny kontakt z książkami. Pozwala on poszerzać słownictwo, wspiera umiejętności z obszaru mowy oraz zdolności poznawcze kluczowe dla późniejszych osiągnięć szkolnych. Książki z obrazkami są dodatkowo szansą, by ćwiczyć rozpoznawanie zwierząt i naśladowanie charakterystycznych dla nich odgłosów, ale też zacząć naukę kształtów czy kolorów. Ilustracje o wysokiej wartości wizualnej mogą też wspierać rozwój zmysłu estetycznego maluszka.

Warto wiedzieć!

Rodzice, którzy myślą nad wyborem żłobka dla maluszka, poza tradycyjnymi placówkami mogą wziąć pod uwagę także takie, które stosują alternatywne metody pracy z dzieckiem. Przykładem są żłobki Montessori stawiające na samodzielność dziecka i wspieranie jego kreatywności. Grupy składają się zwykle z dzieci w różnym wieku, które mogą w naturalny sposób uczyć się od siebie nawzajem. Inaczej jest w placówkach bliskościowych – tutaj grupy są bardzo niewielkie tak, by możliwe było nawiązanie bliskiej relacji między dzieckiem a opiekunem, uważne obserwowanie dziecka i odpowiadanie na jego indywidualne potrzeby. Są również żłobki, które w swoim programie uwzględniają założenia Porozumienia bez Przemocy (NVC) oraz elementy metody Sherborne.

Pytania i odpowiedzi

  1. Co może jeść 11-miesięczne dziecko?

    Niemowlę w 11. miesiącu powinno nadal pić mleko mamy lub mleko następne dostosowane do jego potrzeb. Oprócz tego w jego jadłospisie powinny znaleźć się gotowane warzywa, owoce, źródła wartościowego białka (mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych), produkty zbożowe (kasze, ryż i makaron, kaszki mleczne lub bezmleczne) oraz wartościowe tłuszcze.
     

  2. Co potrafi 11-miesięczne dziecko?

    W 11. miesiącu dziecko przeważnie stawia już swoje pierwsze kroki przy meblach oraz próbuje utrzymać się w pozycji stojącej bez podparcia. Chętnie zagląda do szuflad, a gdy zabawka upadnie na podłogę, potrafi schylić się i ją podnieść. Maluch w 11. miesiącu umie samodzielnie siedzieć z wyprostowanymi plecami. Wie, do czego służą przedmioty codziennego użytku, rozpoznaje proste obrazki w książkach oraz części ciała. Dziecko na tym etapie rozumie też już, że jest odrębną istotą i wyraża własną wolę. Rozwijają się jego zdolności komunikacyjne – reaguje na swoje imię i mówi pierwsze słowa (zwykle „mama”, „tata”).
     

  3. Ile powinno ważyć 11-miesięczne dziecko?

    Dziecko w wieku 11 miesięcy waży przeciętnie między 7,8 a 12,3 kg.
     

  4. Ile powinno jeść 11-miesięczne niemowlę?

    Dziecko w tym wieku powinno spożywać 4-5 razy posiłków na dobę. Maluch w tym wieku potrafi już zdecydować, ile chce zjeść, i nie warto nakłaniać go do większych porcji. Ważna jest jakość posiłków – różnorodność składników i konsystencji oraz wysoka jakość składników.
     

  5. Ile śpi 11-miesięczne dziecko?

    Dziecko w 11. miesiącu zazwyczaj przesypia ok. 14 godzin na dobę: 11-12 godzin w nocy plus dwie drzemki w ciągu dnia. Sen dziecka jest jednak kwestią indywidualną i nie należy traktować tych informacji jako reguły.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.