10. miesiąc życia Dziecka

10. miesiąc życia dziecka

9 - 12 miesięcy
Artykuł
Sty 14, 2025
8 min.

To niesamowite jak szybko zmienia się dziecko. Zapewne udaje mu się już stanąć z podparciem, a być może stara się także przemieścić w bok, stawiając swoje pierwsze kroki. Stabilnie siedzi i chętnie bawi się w tej pozycji. Co więcej, maluch wyraźnie komunikuje się już z bliskimi – używa do tego jeszcze własnego języka, ale zaczyna to już brzmieć jak rozmowa.

W 10. miesiącu życia dziecko coraz częściej unosi się z podłogi. Z pozycji siedzącej chwyta np. za nogę stołu czy ramę łóżeczka i podciąga się do stania. Ta nowa postawa ciała oznacza ogromną zmianę perspektywy – widzi więcej i może odkrywać nowe miejsca. Dziecko bardzo rozwija się także intelektualnie. Bawi się zabawkami, które wymagają myślenia i rozpoznawania kształtów. Rozumie już też większość prostych poleceń, choć nie zawsze się z nimi zgadza.

Kalendarz rozwoju dziecka z zaznaczonym dziesiątym miesiącem

Rozwój fizyczny

10-miesięczne dziecko leży na plecach z pluszowym misiemDziecko w 10. miesiącu życia prawdopodobnie już samodzielnie staje na obie nogi. Wymaga nadal podparcia, ale najczęściej czuje się już coraz pewniej w nowej pozycji. Niektóre niemowlęta w tym wieku próbują też przesuwać się wzdłuż np. mebla, którego się trzymają. To pierwsze próby chodzenia. Warto tu zaufać maluchowi – pozwolić, jeśli je podejmuje, ale nie zachęcać, jeśli to jeszcze dla niego za wcześnie. Dziecko na tym etapie rozwoju zwykle już stabilnie siedzi i w tej pozycji pewnie sięga po różne zabawki. Dzięki precyzyjnemu chwytowi umie np. przewracać strony w książce. W dalszym ciągu chętnie rzuca przedmiotami czy uderza nimi o siebie.

Pod koniec 10. miesiąca dziecko zazwyczaj:

Ikonka - małe dziecko w pozycji stojącej

stoi, podpierając się rękami, np. o meble,

Ikonka - radosne dziecko w pozycji stojącej

powoli próbuje robić pierwsze małe kroki w bok, ale ciągle potrzebuje do tego podparcia,
 

Ikonka - małe dziecko w pozycji siedzącej

umie samo usiąść z pozycji stojącej – nie jest to ruch bardzo precyzyjny, ale potrafi już kucnąć i opaść na pupę,
 

Ikonka - książka

ma precyzyjny chwyt tzw. pęsetkowy – łapie w dwa palce np. strony książki i je przewraca,
 

Ikonka - uśmiechnięte dziecko w pozycji siedzącej

stabilnie siedzi i umie utrzymać równowagę, gdy zmienia pozycję przekręcając się z siadu do przodu, tyłu czy na boki,
 

Ikonka - piłka

bawi się piłką – potrafi ją popchnąć i poturlać po podłodze.

Rozwój psychiczny

Dziecko bawi się zabawkami w domuDziesięciomiesięczne dziecko rozumie już sporo słów. Zna podstawowe komunikaty i potrafi na nie odpowiednio zareagować. Bywa też, że „odpowiada” w swoim własnym języku, nadając wypowiedzi właściwą intonację. Dzieci w tym wieku próbują naśladować wszystko, co robią osoby wokół. Kiedy usłyszą kichnięcie, próbują to powtórzyć, a gdy widzą gest pożegnania – odpowiadają tym samym. Maluch jest już bardzo świadomy tego, co robi – jego działania są nakierowane na osiągnięcie określonego celu. Zazwyczaj niemowlę na tym etapie stopniowo oswaja lęk przed obcymi. Dodatkowo powiększa się grono jego najbliższych - dołącza do nich ulubiony miś lub lalka. Dziecko może nie chcieć się rozstać z ukochaną maskotką – ma potrzebę jej przytulania, ponieważ bardzo się do niej przywiązuje. To naturalne - kontakt z przytulanką zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka i daje mu poczucie bezpieczeństwa. 

Pod koniec 10. miesiąca dziecko zazwyczaj:

Ikonka - chmura myśli
próbuje rozmawiać z bliskimi, choć jeszcze we własnym języku – zmienia już jednak intonację, zależnie od tego, czy chce wyrazić pytanie, czy np. okazać niezadowolenie,
 

Ikonka mózg
coraz częściej przewiduje następstwa swoich działań, a podejmowane przez nie aktywności mają wyraźnie określony cel,
 

Ikonka - dziecko bawi się zabawkami
bawi się zabawkami wymagającymi większej pracy intelektualnej, opartej na umiejętności przewidywania czy oceny kształtu – takimi jak sorter czy piramidka z kółek nakładanych na patyk,



ma swoje własne nazwy na przedmioty, które lubi lub z których często korzysta,
 

Ucho
rozumie coraz więcej prostych poleceń – takich jak: „daj”, „chodź”, „nie”, potrafi też samo gestami wyrazić własne „polecenia”, np. wyciąga przed siebie kubek, jeśli potrzebuje więcej wody.

Żywienie

10-miesięczna dziewczynka siedząca w krzesełku i jedząca obiadDziecko w 10. miesiącu życia powinno być nadal karmione mlekiem mamy lub mlekiem następnym. To też czas dalszego rozszerzania diety dziecka – duże znaczenie ma na tym etapie dostosowanie konsystencji i składu posiłków do jego wieku. Maluch prawdopodobnie całkiem dobrze już radzi sobie z żuciem i gryzieniem pożywienia. Należy podawać mu więc dania o różnych teksturach, aby stymulować dalszą naukę i wspierać rozwój mowy. Dieta dziecka w 10. miesiącu opiera się na pokarmach z wyraźnie wyczuwalnymi, większymi kawałkami. Ważne, aby były to posiłki złożone, bogate w ciekawe składniki. Powinny znaleźć się w nich dania zawierające kolorowe warzywa i owoce, produkty zbożowe, różne rodzaje mięs i ryby. Warto też zadbać o obecność zdrowych tłuszczów, np. oleju rzepakowego.

Produkty mleczne pozostają istotnym elementem jadłospisu dziecka. Maluch nie jest jeszcze jednak gotowy na mleko krowie – niewielkie ilości można wykorzystywać do przygotowania pierwszych placuszków czy naleśników, jednak nie powinno być ono głównym napojem mlecznym w diecie dziecka. Wciąż najlepiej sprawdzi się mleko mamy lub zaawansowane mleko następne z odpowiednią formułą. Receptury mlek następnych NAN 2 powstały w oparciu o ponad 65 lat badań mleka mamy tak, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby niemowląt na tym etapie rozwoju. 

W tym wieku dziecko zwykle umie już jeść samo. Jeśli jednak jeszcze nie opanowało tej umiejętności, warto zachęcać je do samodzielnego używania łyżeczki. Początkowo maluch nie będzie potrafił zjeść sam całego posiłku, ale ważne jest to, aby nauczył się koordynować ruch sztućca do buzi – a to wymaga praktyki. Samodzielne jedzenie może ćwiczyć z wykorzystaniem kaszek o odpowiedniej konsystencji. Sprawdzą się również pokrojone na cząstki owoce i kawałki miękkich warzyw podawanych do ręki. 

Badania

Jeżeli dziecko już w 10. miesiącu życia (lub jeszcze wcześniej) zaczęło chodzić albo zupełnie pominęło etap raczkowania, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Być może zdecyduje on o wystawieniu skierowania do ortopedy, który upewni się, czy stopy i biodra malucha rozwijają się w odpowiedni sposób.

Wspieranie rozwoju dziecka - 10. miesiąc

Palce dziecka w 10. miesiącu życia działają już bardzo sprawnie. Na tym etapie sprawdzają się więc zabawki, które wymagają precyzyjnych ruchów. Mogą mieć rozmaite przyciski, pokrętła czy suwaki, które będą rozwijać pracę dłoni, czyli tzw. motorykę małą. Można też włożyć klocki do pudełka, po czym zakryć je pokrywą. Dziecko wie już, że skoro klocki zniknęły, to trzeba je odszukać. Zajmie się prawdopodobnie ich wyjmowaniem i układaniem obok siebie. Niemowlę potrzebuje także kontaktu z przedmiotami o różnych fakturach – to dla niego doskonały trening integracji sensorycznej. Można wykorzystać do tego przedmioty z codziennego otoczenia, takie jak koc z frędzlami, które ciekawie się poruszają, kasza - idealna, by przesypywać ją rękami w miseczce lub makarony w różnych kształtach, które można sortować w pojemnikach. 

Warto wiedzieć!

Zajęcia plastyczne mogą być doskonałym sposobem, by stymulować rozwój dziecka – nie tylko kreatywność, ale też podstawowe umiejętności takie jak widzenie, motoryka mała czy koordynacja ręka-oko. Na tym etapie nie muszą być to zajęcia zorganizowane - wystarczy zapewnić maluchowi odpowiednie narzędzie do pisania, np. flamaster lub długopis (u tak małych dzieci kredki nie sprawdzają się) oraz czystą kartkę i pozwolić mu swobodnie z nich korzystać. Ruch ręki pozostawia na papierze widoczne ślady w postaci kresek i kropek (tzw. bazgroty), co dziecko z uwagą obserwuje oraz daje szansę ekspresji, co jest źródłem radości.

Warto zapewnić dziecku łatwy dostęp do książek – to szansa, aby trenowało przewracanie stron i ćwiczyło koncentrację uwagi oglądając ilustracje. Słysząc proste polecenia niemowlę dalej ćwiczy rozumienie mowy – jeśli po właściwej reakcji otrzyma pochwały, następnym razem będzie jeszcze bardziej zmotywowane. Maluch w tym wieku intensywnie ćwiczy też umiejętności komunikacyjne. Zapewne ma już swój własny język – być może z jego wypowiedzi można już wychwycić „nazwy” konkretnych rzeczy. Jeśli uda się je wyłapać i odgadnąć, co oznaczają łatwiej będzie reagować na jego potrzeby. Ważne są też próby oswajania dziecka z nowymi osobami i sytuacjami. To naturalne, że niemowlę reaguje na nie strachem lub nieśmiałością, ale warto wspierać je w przezwyciężaniu tych odczuć. 

Warto wiedzieć!

Wiele dzieci w okresie wczesnoniemowlęcym nie boi się głośnych odgłosów pracy odkurzacza czy pralki. Wręcz przeciwnie – często bywa, że takie jednostajne, szumiące dźwięki działają na malucha kojąco i usypiająco. Dziecko w wieku 10. miesięcy może jednak zacząć odbierać takie nagłe, głośne dźwięki jako źródło potencjalnego zagrożenia. Reaguje wtedy lękiem, a ponieważ nie panuje jeszcze dobrze nad swoimi emocjami, często staje się to powodem do płaczu. Nie warto na siłę oswajać niemowlęcia z nieprzyjemnymi dla niego odgłosami. Zapewne niedługo samo zrozumie, że są to naturalne dźwięki pracy pewnych urządzeń. Dopóki jednak dziecko reaguje na nie silnym lękiem, lepiej starać się ograniczać tego typu hałas, np. zamykając drzwi do pomieszczenia, w którym pracuje pralka.

Pytania i odpowiedzi

  1. Co może jeść 10-miesięczne dziecko?

    Niemowlę w wieku 10. miesięcy powinno dalej być karmione piersią lub odpowiednim mlekiem następnym. Maluch jest jeszcze zbyt mały na spożywanie w dużej ilości mleka krowiego. Dziecko potrzebuje też dań o zróżnicowanej konsystencji, aby dalej uczyło się techniki żucia i gryzienia. Posiłki powinny składać się z kolorowych warzyw i owoców, urozmaiconych produktów zbożowych, także pełnoziarnistych, oraz różnego rodzaju mięsa i ryb. Ważnym elementem diety są też produkty mleczne – np. jogurty, które można połączyć z musem owocowym. 
     

  2. Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?

    Dziecko 10-miesięczne powinno otrzymywać mleko mamy lub mleko następne o odpowiedniej formule. W przypadku karmienia butelką będą to 2–3 posiłki dziennie po około 200 ml każdy. Dzieci przystawiane do piersi mogą być karmione częściej, ze względu na to, że jednorazowo spożywają zwykle mniejsze porcje.
     

  3. Co potrafi 10-miesięczne dziecko?

    Dziecko 10-miesięczne umie już zwykle stanąć na własnych nogach, podtrzymując się o coś rękami. Może przy tym starać się stawiać małe kroki – ale wciąż wymaga do tego podparcia. Potrafi utrzymać równowagę podczas siedzenia oraz przekręcania się na boki. Niemowlę w tym wieku umie też precyzyjnie chwycić w dwa palce drobne przedmioty czy też poturlać piłkę w konkretnym kierunku. Potrafi wiele zrozumieć i „odpowiada” we własnym języku. Uwielbia naśladować dorosłych. Ponadto podejmuje coraz bardziej świadome działania – ukierunkowane na konkretny cel. Bawi się zabawkami wymagającymi umiejętności rozróżniania np. kształtów.
     

  4. Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko?

    Niemowlę w wieku 10 miesięcy waży zwykle ok. 7,5–12 kilogramów. Podane wartości mają jednak charakter umowny. Każde dziecko bowiem rozwija się i rośnie we własnym tempie. Aby sprawdzić, czy ma ono prawidłową wagę, najlepiej skorzystać z siatek centylowych.
     

  5. Ile powinno spać 10-miesięczne dziecko?

    Gdy niemowlę ma 10 miesięcy, przesypia zwykle ok. 14–16 godzin na dobę. Zazwyczaj nie budzi się już w nocy, za to często potrzebuje 1 bądź 2 drzemek w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że długość snu oraz częstotliwość drzemek zależą od potrzeb i uwarunkowań konkretnego dziecka.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 12. miesiąc życia dziecka
Artykuł
12. miesiąc życia Dziecka

12. miesiąc życia dziecka

Dwunasty miesiąc życia dziecka to dla rodziców często czas podsumowań. Może się wydawać, że jeszcze niedawno wracaliście ze szpitala z noworodkiem.

10 min. czytania

View details 9. miesiąc życia dziecka
Artykuł
9. miesiąc życia Dziecka

9. miesiąc życia dziecka

Gdy dziecko ma 9 miesięcy, jego aktywność znacząco wzrasta. Raczkowanie staje się coraz sprawniejsze i szybsze, a maluch eksploruje świat z niesłabnącą ciekawością.

7 min. czytania

View details Ząbkowanie u niemowlaka
Artykuł
Ząbkowanie u niemowlaka

Ząbkowanie u niemowlaka

Ząbkowanie u niemowląt to temat, o którym warto, by rodzice wiedzieli jak najwięcej. Po czym poznać, że Twój maluszek ząbkuje? Jakie są pierwsze objawy ząbkowania u dzieci?

5 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?

Błonnik pokarmowy – co to jest i dlaczego nie powinno go zabraknąć w diecie małego dziecka? Przeczytaj ważne informacje na ten temat.

4 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details Jak wspierać maluszka, który dopiero uczy się chodzić? Checklista
Artykuł
Tata obserwuje pierwszy kroczek dziecka

Jak wspierać maluszka, który dopiero uczy się chodzić? Checklista

Oglądanie pierwszych kroków dziecka (a przynajmniej jego prób) może być zarówno ekscytujące, jak i przerażające.

5 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Pierwsze słowo – kiedy dziecko powinno zacząć mówić?
Artykuł
Pierwszy kroczek dziecka

Pierwsze słowo – kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na upragnione słowa „mamo” i „tato” wypowiedziane przez swoją pociechę.

5 min. czytania

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania

View details Magiczne kroki milowe
Artykuł
Magiczne kroki milowe

Magiczne kroki milowe

Kiedy patrzysz na swojego rosnącego brzdąca, trudno uwierzyć, że jeszcze chwilę temu był malusieńkim noworodkiem, który tylko spał, jadł i siusiał.

5 min. czytania

View details Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci
Artykuł
Akcesoria sportowe chłopiec bawiący się z piłką do skakania dla dzieci

Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci

Twoje dziecko jest ruchliwe i uwielbia się bawić nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu? Przeczytaj nasz artykuł!

6 min. czytania

View details Jak unikać błędów podczas posiłków?
Artykuł
Jak unikac b ledow podczas posilkow

Jak unikać błędów podczas posiłków?

Dowiedz się, jak wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym posiłki malucha będą zdrowsze. Radzimy, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na jego talerzu!

4 min. czytania

View details Prawidłowa waga dziecka
Artykuł
Kontrola wagi małego dziecka

Prawidłowa waga dziecka

Przyrost masy ciała jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju, jednak musisz wiedzieć, że niemowlęta przybierają na wadze w różnym tempie.

6 min. czytania

View details Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia
Artykuł
Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Już jesteś rodzicem albo właśnie przygotowujesz się do tej ważnej roli? Sprawdź, dlaczego bilans zdrowia dziecka jest bardzo ważny, i z jakiego powodu warto pilnować wyznaczonych wizyt u pediatry.

5 min. czytania