mama-trzymajaca-niemowlę-na-rękach

Pierwsza wizyta położnej

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 22, 2024
4 min.

Obawiasz się pierwszej wizyty położnej? Zupełnie niepotrzebnie! Dowiedz się jak wygląda wizyta, ile razy położna może Cię odwiedzić w domu i kiedy ją wybrać.

Niektóre kobiety obawiają się pierwszej wizyty położnej środowiskowej. Boją się, że będą obserwowane i oceniane. Zupełnie niepotrzebnie! Wizyta pielęgniarki środowiskowej może być nieocenioną pomocą dla rodziców. To doskonały moment, żeby zadać wszystkie nurtujące pytania, rozwiać wątpliwości, a także nauczyć się przydatnych umiejętności.

Kiedy wybrać położną środowiskową?

Położną środowiskową można wybrać w każdym momencie życia. Najczęściej kobiety wybierają ją w trakcie ciąży lub po narodzinach dziecka. W pierwszym przypadku można umówić się na spotkania edukacyjne, w czasie których kobieta przygotowywana jest do narodzin dziecka, pielęgnacji noworodka oraz karmienia piersią. Po narodzinach dziecka położna środowiskowa przychodzi na wizytę patronażową. Wizyta taka odbywa się w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Położna opiekuje się kobietą w połogu i noworodkiem.

 

Lekarz badający kobietę w ciąży

 

Jak zorganizować wizytę położnej w domu?

W większości przypadków szpital powinien poinformować przychodnię rejonową o narodzinach dziecka, a ta z kolei powinna skontaktować się z rodzicami w celu odbycia wizyty (w terminie kilku dni po powrocie matki i dziecka do domu). W praktyce wygląda to jednak różnie. Niektóre szpitale faktycznie informują przychodnie, w innych przypadkach sami będziecie musieli odwiedzić placówkę, wybrać położną i zgłosić chęć odbycia takiej wizyty. Wtedy będziecie mogli sami wybrać osobę, która ma was odwiedzić. Wizyty położnej po porodzie nie są obowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować.

 

Wizyta położnej po porodzie

 

Jak przebiega wizyta patronażowa?

Podczas wizyty patronażowej położna zbiera szczegółowy wywiad odnośnie przebiegu porodu i oceny stanu zdrowia narodzonego dziecka. Położna zapisze wszystkie ważne dane rodziców i maluszka. Jeśli jeszcze nie wybraliście przychodni dla dziecka, położna może Wam w tym pomóc, a także razem z Wami wypełnić niezbędne dokumenty. Tyle w temacie formalności.

Położna powinna także obejrzeć i zbadać dziecko. Jeśli niepokoi Cię wygląd pępka maluszka, pokaż go położnej i zapytaj o prawidłową pielęgnację. Jeżeli nie masz pewności, czy stolce dziecka wyglądają prawidłowo – pokaż położnej brudną pieluszkę. Zadaj wszystkie nurtujące Cię pytania odnośnie pielęgnacji niemowlaka. Dobrym pomysłem będzie spisanie ich wcześniej na kartce. Jeśli chciałabyś, aby położna poinstruowała Cię w zakresie kąpieli malucha, poproś, abyście wykąpali dziecko wspólnie przy jej asyście.

Dobrym pomysłem będzie także skonsultowanie kwestii związanych z karmieniem niemowlaka i laktacją. Jeśli masz wątpliwości, czy dobrze karmisz maleństwo lub czy robisz to wystarczająco często, możesz zapytać o to położną. Jeśli chciałabyś poznać inne pozycje do karmienia, poproś specjalistkę, aby Ci je pokazała. Być może już dotknął Was problem kolek, a może jeszcze się z nim zetkniecie – warto dowiedzieć się jak sobie z nimi radzić. Zapytaj o kwestię związane ze szczepieniami, a także wizytami kontrolnymi w przychodni.

Spotkanie z położną to także dobry moment, aby porozmawiać o zdrowiu matki i połogu. Jeśli krwawienie Cię niepokoi i wolałabyś, aby położna sama sprawdziła, czy wszystko wygląda tak, jak powinno, poproś ją o to. Jeśli martwisz się o wygląd swojego brzucha lub szwów, o wszystkim otwarcie rozmawiaj ze specjalistą. Na początku może być to dla Ciebie nieco krępujące, ale pamiętaj, że położna takie rozmowy odbywa codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Tu nie ma miejsce na tematy tabu.

Ile razy może odwiedzić Cię położna?

Położna środowiskowa odwiedzi Cię kilka razy – 4 lub maksymalnie 6 w zależności od Twoich potrzeb. Umów się na kolejną i następną wizytę, jeśli uważasz, że spotkanie było wartościowe i pomocne. Jeśli nie chcesz, aby położna odwiedziła Cię ponownie, podziękuj jej i nie umawiaj się na kolejną wizytę. Położna w trakcie wizyty może także zostawić Ci przydatne foldery i ulotki odnośnie opieki nad maluszkiem.

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Czy wizyta położnej po porodzie jest obowiązkowa?

Wizyta położnej środowiskowej po porodzie nie jest obowiązkowa, jednak warto z niej skorzystać. Do zadań położnej należy opieka nad noworodkiem do ukończenia przez niego 2. miesiąca życia oraz nad kobietą w okresie połogowym do 42. dnia od porodu. Pierwsza z nich powinna odbyć się do 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez Mamę i Maluszka.

2. Ile kosztuje wizyta położnej w domu?

Wizyta domowa położnej środowiskowej, która ma podpisaną umowę z NFZ, jest bezpłatna. W przypadkach uzasadnionych medycznie taka opieka przysługuje przyszłej mamie w okresie ciąży oraz mamie i jej Dziecku po porodzie. 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Rozgrzewka
Artykuł
Rozgrzewka przed ćwiczeniami

Rozgrzewka

Bardzo ważnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Nie zajmie Ci ona wiele czasu, za to pozwoli uniknąć kontuzji i odpowiednio przygotować mięśnie do wysiłku.

3 min. czytania

View details Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista
Artykuł
Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi?

2 min. czytania

View details Rozciąganie
Artykuł
Rozciąganie po treningu

Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające powinny kończyć każdy plan treningowy. Można je też wykonywać jako metodę na odprężenie, a także rozruszanie ciała – na przykład po spaniu.

4 min. czytania

View details Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia
Artykuł
rodzice-i-niemowlę

Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia

Rodzicielstwo to nowy etap życia. Dowiedz się, jak bez problemów przejść z etapu życia bez dziecka do etapu rodzice, nie zapominając o sobie i swoich potrzebach.

7 min. czytania

View details Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?
Artykuł
Mama karmiąca piersią po cesarskim cięciu

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciem?

Połóg po cesarce trwa tyle samo co po porodzie siłami natury, jednak może przebiegać nieco inaczej.

6 min. czytania

View details Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama spożywa zdrowy posiłek

Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista

Niedawno zostałaś mamą i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis?

3 min. czytania

View details Blizna po cesarce – jak o nią dbać?
Artykuł
Blizna po cesarce – kobieta odsłania delikatny ślad po porodzie

Blizna po cesarce – jak o nią dbać?

Twój maluszek jest już z Tobą! Jeśli przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, blizna po cesarce jeszcze przez jakiś czas może Ci przypominać o porodzie.

8 min. czytania

View details Sposób na płaski brzuch po ciąży
Artykuł
Szczęśliwa mama ćwiczy z dzieckiem na macie do ćwiczeń w domu

Sposób na płaski brzuch po ciąży

Pytania o sposoby na płaski brzuch padają przed i po ciąży. To główna bolączka kobiet. Dowiedz się jak zgubić brzuch po ciąży i jak wzmocnić mięśnie.

4 min. czytania

View details Depresja poporodowa – czym jest i jak sobie pomóc?
Artykuł
Baby blues

Depresja poporodowa – czym jest i jak sobie pomóc?

Kiedy w pierwszych miesiącach po porodzie odczuwasz przedłużające się zaburzenia nastroju, nasilone obawy o swoje dziecko, masz problemy ze snem i apetytem, to znak, że być może cierpisz na depresj

6 min. czytania

View details Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka?
Artykuł
Czyszczenie pępka noworodka za pomocą patyczka higienicznego

Kikut pępowiny – jak pielęgnować pępek noworodka?

Naucz się dbać o kikut pępowiny maluszka. Podpowiemy Ci, po jakim czasie odpada kikut, jak rozpoznać jego zapalenie i czy można moczyć pępek dziecka podczas kąpieli.

5 min. czytania

View details Dieta po porodzie
Artykuł
Dieta po porodzie

Dieta po porodzie

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta karmiącej mamy? Jeśli miałaś cesarskie cięcie, czy Twój jadłospis powinien różnić się od menu kobiet, które rodziły naturalnie?

5 min. czytania

View details Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?
Artykuł
Niebieski pokój dla niemowlaka i meble do pokoju noworodka

Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?

Pokój dla niemowlaka czy noworodka powinien być możliwie jak najbardziej bezpieczny. Ponadto warto zadbać o to, aby był on funkcjonalny i miał odpowiednie wyposażenie.

8 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?
Artykuł
Niemowlę śpiące na wznak w łóżeczku

Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i jak pomóc mu się wysypiać?

Czy wiesz, że kładzenie dziecka do łóżeczka, kiedy jeszcze nie śpi, ale już jest śpiące, mniej więcej w tych samych godzinach każdej nocy, może mu pomóc wytworzyć efektywny schemat zasypiania?

8 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Samotna matka - jak sobie radzić?
Artykuł
Samotna matka - jak sobie radzić?

Samotna matka - jak sobie radzić?

Jesteś samotną matką i czasem dopada Cię zmartwienie o to, jak sobie poradzisz? Nie obawiaj się – dasz radę!

6 min. czytania

View details Przewijak dla dziecka – wybieramy najlepsze modele
Artykuł
Niemowlę na przewijaku

Przewijak dla dziecka – wybieramy najlepsze modele

Na jaki przewijak dla niemowlaka warto się zdecydować przy kompletowaniu wyprawki? Co będzie lepsze: komoda z przewijakiem, tradycyjny przewijak na łóżeczko, a może zwijana mata?

4 min. czytania

View details Czym jest zapalenie piersi?
Artykuł
Czym jest zapalenie piersi

Czym jest zapalenie piersi?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy informacje o zapaleniu piersi. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowedź się więcej jak możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

1 min. czytania

View details Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?
Artykuł
Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Młode mamy bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zastanawiają się jednak, kiedy mogą rozpocząć ćwiczenia, tak aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne.

4 min. czytania