Jak radzić sobie z napadami złości u Juniorów? Checklista

Ataki agresji u dziecka – jak sobie radzić?

13-24 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Twój maluszek już chodzi i mówi – wydawałoby się, że spełnianie jego potrzeb teraz będzie łatwiejsze, bo sam je zakomunikuje. Rzeczywistość może być jednak inna. Junior łatwo wpada w złość, dużo krzyczy i płacze?  

Przeczytaj nasze wskazówki – może okażą się w tym temacie pomocne! 

Przyczyny agresji u dziecka

Ataki agresji u dzieci nie są wcale rzadkim zjawiskiem – zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców. To normalny etap w rozwoju, w ramach którego Junior podkreśla w ten sposób swoją niezależność i ćwiczy silną wolę. Może też się zdarzyć, że atak agresji pojawia się w sytuacji, gdy maluch nie umie sobie poradzić za swoimi emocjami. Także dorośli mają czasem z tym problem – a co dopiero dzieci!  

Agresywne reakcje mogą się też pojawić w sytuacji, gdy Junior jest przemęczony, głodny czy z jakiegoś powodu zestresowany lub czuje się niedoceniony. Oczywiście może również się zdarzyć, że takie zachowanie jest spowodowane złymi wzorcami. Jeśli na przykład dziecko styka się w przedszkolu z agresywnym rówieśnikiem, może zacząć z czasem przejawiać podobne reakcje w domu.  

Jak zapobiegać napadom złości? 

  • Ustalenie sztywnych zasad i trzymanie się ich – w ramach możliwości i sił – może pomóc radzić sobie Juniorowi z codziennymi sprawami.
  • Dzieci potrzebują rutyny. Jest duża szansa, że maluszek będzie spokojniejszy, gdy każdy z jego dni będzie w miarę powtarzalny: odbywające się o tych samych porach posiłki, drzemka i sen, czas na zabawę i wyciszenie. 
  • Warto zadbać o to, by czas przed snem przeznaczyć na czynności uspokajające i wyciszające.
  • Dzieci szybko się nudzą i męczą, dlatego – jeśli nie jest to konieczne – lepiej nie zabierać ich na zakupy czy w zatłoczone miejsca publiczne na długo.
  • Możesz wyznaczać maluszkowi łatwe zadania, które jest w stanie wykonać samodzielnie (zakładanie kaloszy, sprzątanie zabawek). 
  • Aby ułatwić dziecku dokonywanie codziennych wyborów i nie stawiać go przed zbyt trudnymi wyzwaniami, możesz zawęzić wachlarz możliwości do dwóch alternatyw: pytać nie o kolor spodni, ale o wybór między czerwonymi a niebieskimi; nie o ulubiony owoc, ale o banana lub jabłko. 
  • Warto od najmłodszych lat kształtować dobre nawyki żywieniowe i nie budować skojarzeń, że jedzenie jest dobrym pocieszycielem w czasie złego humoru. 
  • Dzieci często gwałtownie reagują na komunikat „nie”. Dlatego spróbuj odwieść dziecko od zrobienia czegoś w inny sposób, na przykład zadając pytania: „Może zamiast jeść czekoladę, spróbujesz pomarańczy?”. 

Co robić przy napadzie agresji u dziecka?

  • Gdy Junior zaczyna się denerwować, możesz spróbować odwrócić jego uwagę. Głupi dźwięk, śmieszna minka lub ulubiona zabawka mogą powstrzymać napad złości. 
  • Nie jest łatwo zachować spokój, gdy dziecko krzyczy i płacze. Spróbuj jednak okazać wsparcie i zrozumienie – to często pomaga maluszkowi uspokoić się.
  • Dobre słowo czasem czyni cuda. Jeśli pochwalisz dziecko, gdy postępuje dobrze, i zignorujesz, gdy zrobi coś nie po Twojej myśli, to jest szansa, że następnym razem będzie już wiedzieć, jak powinno się zachować. 
  • Przytulanki mogą rozwiązać nawet największe problemy. Czasami maluszek potrzebuje tylko odbudowania poczucia bezpieczeństwa. 
  • Dzieci są sprytne. Jeśli Junior uzna, że może wywalczyć coś krzykiem, będzie próbował tej metody kolejnym razem. Czasem, zamiast ustąpić, trzeba po prostu przeczekać.

Czego nie należy robić przy wybuchach złości u dziecka?

  • Nie zabraniaj dziecku się złościć – to naturalna emocja, która pojawia się przez całe życie człowieka. Naucz je jednak tego, jak nazywać to uczucie i jak sobie z takimi reakcjami radzić. 
  • Nie reaguj agresją na agresję – to zawsze droga donikąd. Pamiętaj, że klaps to też agresja!  
  • Nie próbuj uspokoić dziecka, „przekupując” je słodyczami. Nadmierne spożycie cukru może wręcz wzmacniać przemocowe zachowania. 
  • Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy dziecko nie ma wyznaczonych granic i „wszystko mu wolno”. Takie warunki budzą w Juniorze brak poczucia bezpieczeństwa i mogą być źródłem głębokiej frustracji, która przełoży się na agresywne zachowania.  
  • Nie pozwól na to, by poprzez wybuch złości dziecko coś wymuszało na Was jako rodzicach czy na opiekunach.  

Gdzie skierować się po pomoc?

Jeżeli masz problem z atakami agresji u swojego dziecka i nie umiesz sobie z nimi poradzić, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z psychologiem lub terapeutą dziecięcym. Spróbuje on ustalić przyczyny takiego zachowania i może udzielić Ci profesjonalnych wskazówek na temat tego, jak opanować żywiołowy temperament Juniora..  

Jeśli Twoje dziecko chodzi do żłobka czy przedszkola, warto także porozmawiać z nauczycielkami i opiekunkami. Spytaj je, czy Twój maluch ma ataki agresji również w tamtym środowisku. Dowiedz się, czy inne dzieci też przejawiają takie zachowania. Warto ustalić wspólny front względem tego, jak reagować na napady złości, by stopniowo wyciszyć ten problem. 

Ataki agresji u dziecka – o czym warto pamiętać?

  • Napady złości są normalnym zdrowym objawem rozwoju i nie będą trwać wiecznie. Nie szukaj winy w sobie – to, że występują, nie oznacza wcale, że jesteś złym rodzicem. Zapłakany i zezłoszczony szkrab potrzebuje po prostu Twojej uwagi i ukojenia. 
  • Nie ważne, co o napadach złości Twojego Juniora myślą inni ludzie - nie przejmuj się ich opiniami. Zawsze postępuj tak, jak uważasz za stosowane, bez względu na to, jak mogliby to ocenić ludzie wokół Was.

 

Napady złości to jeden z elementów tak zwanego buntu dwulatka. Chcesz dowiedzieć się, jak wspierać w rozwoju swoje dziecko?

Przeczytaj nasz artykuł!

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista
Artykuł
Ojciec z synem szczotkują zęby

Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista

Jak można zachęcić maluszka do tego, aby codziennie mył zęby? Kiedy warto rozpocząć szczotkować małe ząbki i jak to robić poprawnie?

2 min. czytania

View details Jak unikać błędów podczas posiłków?
Artykuł
Jak unikac b ledow podczas posilkow

Jak unikać błędów podczas posiłków?

Dowiedz się, jak wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym posiłki malucha będą zdrowsze. Radzimy, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na jego talerzu!

4 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
Artykuł
Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

Kiedy sytuacja na świecie sprawia, że jesteśmy poruszeni, częściej śledzimy doniesienia medialne i reagujemy na nie różnymi emocjami i zachowaniami, dzieci mogą czuć się zdezorientowane i tracić po

8 min. czytania

View details Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty ze snem u małego dziecka mogą pojawiać się nawet wtedy, gdy przestrzegacie wieczornych rytuałów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pomogą Wam cieszyć się nocnym odpoczynkiem.

4 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Jak wybierać żywność dla dziecka?
Artykuł
Ojciec karmi dziecko łyżką

Jak wybierać żywność dla dziecka?

Żywność dla niemowląt i małych dzieci musi spełniać bardzo rygorystyczne normy jakości. Dowiedz się, czym kierować się wybierając żywność dla dziecka!

2 min. czytania

View details Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji
Artykuł
Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji

Wychowanie dziecka - czyli budowa relacji

Niestety nie istnieje jedna sprawdzona „instrukcja” wychowania dziecka. W rodzicielstwie możesz się mierzyć z bardzo różnymi problemami, które będą od Ciebie wymagać szczególnych rozwiązań.

5 min. czytania

View details Jak powstają nasze soki
Artykuł
Jak powstają nasze nektary

Jak powstają nasze soki

Nasz system zapewniania jakości daje gwarancję, że soki Bobo Frut odpowiadają najwyższym wymaganiom, jakie stawiane są żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci do lat 3.

2 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-oparzenie-termiczne

Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zakrztuszenie

Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania