Jak czytać „język migowy” dziecka? Checklista

Jak czytać bobomigi? checklista

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

Dzieci komunikują się z otoczeniem już od momentu urodzenia. Świeżo upieczeni rodzice szybko uczą się, że gdy maleństwo przeciera oczy, to jest zmęczone, a gdy wyciąga ręce do góry – chce się przytulić. Jest jeszcze wiele innych zachowań i gestów, których szkrab używa, by powiedzieć Ci, co czuje.

Dlaczego warto bobomigać?

Żeby zacząć rozmawiać z niemowlakiem wcale nie trzeba czekać na jego pierwsze słowa. Zanim to nastąpi, możesz odczytywać sygnały swojej pociechy, które wysyła Ci za pomocą znaków i gestów. Brzdące od samego przyjścia na świat potrafią komunikować swoje potrzeby i odczucia na różne sposoby. Miganie jest jednym z nich. 

Bobomigi to system języka migowego dla niemowląt, który został opracowany przez psychologa i badacz języka migowego – Joseph Garcia. Angielska nazwa to sign2me i jest to metoda komunikowania się z niemowlakami, której początki sięgają już lat 80. XX wieku. 

Bobomiganie pozwala na odczytywanie sygnałów wykorzystywanych przez niemowlę. Dzięki nauce systemu znaków wykorzystywanych przez maluszka możesz rozpoznać przekazywane przez niego informacje: dowiesz się, jakie są jego potrzeby i emocje oraz jakie jest jego samopoczucie i czy coś go boli.

Kiedy zacząć uczyć dziecka bobomigania?

Komunikowanie się z maluszkiem za pomocą migania można zacząć już około 6. miesiąca życia. W tym okresie Twoja pociecha będzie przechodziła przez etap próby przekazywania swoich odczuć i potrzeb za pomocą gestów — warto to wzmacniać i stymulować oraz motywować dziecko do nauki konkretnych znaków. 

Pamiętaj, że nauka takich sygnałów wymaga cierpliwości. Daj swojemu dziecku czas, utrwalaj konkretne gesty, aby maluszek miał możliwość przyswojenia ich. Nie ucz dziecka wszystkich znaków naraz — będzie to frustrujące i dla Ciebie, i dla Twojej pociechy. 

Przy wprowadzeniu migania do dziecka po ukończeniu przez niego 6. miesiąca życia, z powodzeniem powinieneś móc komunikować się z coraz bardziej samodzielnym 8-miesięcznym brzdącem.

Jakie są znaki w bobomiganiu?

W bobomiganiu najlepiej postawić na proste znaki, oznaczające konkretne i łatwe do sprecyzowania rzeczy. Aby czerpać z tego systemu jak najwięcej korzyści, koniecznie wybierz takie słowa, które zapewnią Ci możliwość porozumiewania się z Twoim maleństwem. 

Do najpopularniejszych komunikatów należą:

  • jeść — stukanie palcami w usta, dłonią skierowaną w dół,
  • pić — dotknięcie kciukiem ust,
  • spać — złożone razem dłonie podtrzymujące lekko pochyloną głowę w bok,
  • głodny — potarcie dłonią brzucha, 
  • smoczek — dotknięcie palcem wskazującym ust,
  • więcej — stukanie o siebie palcami otwartych dłoni,
  • złość — unoszenie zaciśniętych pięści w okolice głowy,
  • smutek — palce wskazujące dotykają policzków w okolicach oczu, 
  • kocham Cię — skrzyżowane ręce na piersi z dłońmi dotykającymi ciała,
  • koniec — otwarcie dłoni i odwrócenie ich, aby pokazać, że nic w nich nie ma.

Znaków do Waszego prywatnego słownika bobomigania możecie wprowadzić więcej. Możecie je też modyfikować według własnych potrzeb. Dopasujcie słowa i sygnały do Waszego codziennego życia.

Od czego zacząć naukę bobomigania?

Nie musisz znać języka migowego, aby zacząć naukę bobomigania ze swoim maluszkiem, chociaż podstawowe gesty zaczerpnięte z tego systemu na pewno będą pomocne. Najłatwiejszą metodą komunikowania się za pomocą znaków z niemowlakiem jest korzystanie właśnie z języka migowego. Przyswojenie tych najprostszych słów nie jest skomplikowane — wręcz przeciwnie, są one bardzo intuicyjne i naturalne. 

Drugą metodą jest samodzielne wymyślanie znaków i dopasowywanie ich do konkretnych słów. Inspiracji możesz szukać w książeczkach do nauki mówienia oraz w codziennym życiu. Wtedy znaki będą dla Ciebie najbardziej naturalne i logiczne. 

Pamiętaj, aby nie próbować nauczyć maluszka wszystkiego naraz. Zacznij od kilku prostych gestów, a dopiero po ich opanowaniu — wprowadzaj kolejne. Dzięki temu nauka pójdzie szybciej. Pamiętaj o cierpliwości i konsekwencji — to klucz do sukcesu w komunikacji z Twoim maluszkiem.

Najczęstsze sygnały Maluszka – checklista

Nie wszystkie musisz umieć rozszyfrowywać od razu – to zupełnie normalne, że komunikacji uczy się zarówno rodzic, jak i dziecko. Jeśli jednak szukasz wskazówek, na co zwracać uwagę, poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

  1. Przecieranie oczu i powolnie narastające kwilenie przypominające chrząknięcia zazwyczaj są u dziecka oznaką zmęczenia. 
  2. Jeśli maluszka coś boli, często sygnalizuje to nagłym, wysokim piskiem, po którym następuje głęboki oddech i kolejny pisk. 
  3. Kolki to częsta niemowlęca przypadłość. Możesz je rozpoznać po tym, że dziecko regularnie przez kilka godzin (zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem) jest niespokojne, intensywnie płacze, zaciska pięści lub podciąga kolana do brzuszka. 
  4. Swoją złość maleństwo często wyraża głośnym płaczem, podczas którego jego buzia robi się zaczerwieniona. Złość to jeden z podstawowych stanów emocjonalnych, który rozwija się od momentu narodzin. 
  5. Dziecko czasem po prostu potrzebuje uwagi. Może próbować ją zdobyć krzykiem i płaczem.
  6. Jeśli maluszek przestaje na chwilę się ruszać, zastyga w miejscu, prawdopodobnie czegoś się przestraszył. 
  7. Czasem szkrab zachowuje się, jakby „polował” na pierś, wierci się, ssie swoje palce. Daje wówczas znak, że czas na karmienie. 
  8. Warto pamiętać, że maleństwo już na wczesnym etapie rozpoczyna naukę mówienia. Regularne gaworzenie może oznaczać, że Twój skarb zwyczajnie… chce z Tobą porozmawiać!
  9. Dziecko uczy się także pokazywania. Gdy zobaczy, że widzisz, na co wskazuje, coraz chętniej będzie Ci pokazywać, o co mu chodzi. 
  10. Gdy szkrab chce się przytulić, często podnosi ramiona, aby Cię o tym powiadomić. 
  11. Dzieci uwielbiają się bawić. Jeśli maluszek zakrywa twarz, to może dobry moment na zabawę w „a kuku”
  12. Ważne są też sygnały wskazujące na to, że dziecko po prostu jest zadowolone: śmieje się i gaworzy. To najprzyjemniejsze komunikaty, na które niecierpliwie czeka chyba każdy rodzic.

Płacz u dzieci to podstawowa forma komunikacji. Zastanawiasz się, jak rozróżnić płacz, który powinien Cię zaalarmować, od zwykłego kwilenia niemowlaka? Przeczytaj nasz artykuł!

Moje dziecko płacze – co robić?

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Czy bobomigi nie opóźniają procesu nauki mówienia dziecka?
Logopedzi, nauczyciele oraz pediatrzy, którzy są zaznajomieni z bobomiganiem, uważają, że korzystnie wpływa ono na rozwój językowy dziecka. Jeśli podczas pokazywania gestów będziesz dodatkowo komunikować się ze swoim dzieckiem werbalnie, to będziesz stymulować nie tylko naukę kolejnych znaków, ale też chęć do nauki mówienia. 


2. Ile trwa nauka bobomigania?
Poznanie, przyswojenie i utrwalenie, a następnie nauka wykorzystywania gestów u niemowląt zazwyczaj trwa około miesiąca. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Niektóre dzieci nauczą się migania szybciej, inne będą potrzebowały trochę więcej czasu. Dla Twojego maluszka niektóre gesty mogą okazać się bardziej naturalne, dlatego przyswoi je on szybciej niż te, które będą dla niego trudniejsze do zrozumienia. 
 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 4. miesiąc życia dziecka
Artykuł
4. miesiąc życia dziecka

4. miesiąc życia dziecka

Wasz maluszek dalej się rozwija – wkroczył już w 4. miesiąc życia. Jest coraz silniejszy i jeszcze bardziej ruchliwy. Ochoczo odkrywa świat, poznając go wszystkimi zmysłami.

6 min. czytania

View details 3. miesiąc życia dziecka
Artykuł
3. miesiąc życia dziecka

3. miesiąc życia dziecka

W 3. miesiącu życia dziecko jest zwykle bardzo pogodne i roześmiane. Żywo reaguje na obecność rodziców, cieszy się, piszczy z radości – ale może też okazywać niezadowolenie, np.

7 min. czytania

View details 2. miesiąc życia dziecka
Artykuł
2. miesiąc życia Dziecka

2. miesiąc życia dziecka

W 2. miesiącu życia maluszek przestaje być noworodkiem. Możecie zaobserwować, że nie śpi już tak dużo jak wcześniej. Wykazuje się też znacznie większą ruchliwością. W 2.

8 min. czytania

View details 1. miesiąc życia dziecka
Artykuł
1. miesiąc życia Dziecka

1. miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres noworodkowy.

5 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Ćwiczenia na brzuchu dla niemowlaka
Artykuł
Leżenie na brzuszku – grafika

Ćwiczenia na brzuchu dla niemowlaka

Już od pierwszych dni życia możesz układać swojego maluszka na brzuchu.

3 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Kiedy noworodek jest najedzony? Sam Ci to pokaże!
Artykuł
Kiedy noworodek jest najedzony

Kiedy noworodek jest najedzony? Sam Ci to pokaże!

Jak sprawdzić, kiedy noworodek się najada? Gdy jest karmiony piersią, zwykle sam to pokaże. Pozwól swojemu dziecku samodzielnie decydować, kiedy jest najedzone.

2 min. czytania

View details Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama podczas wizyty położnej

Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista

Wkrótce po urodzeniu przeprowadza się kontrolę zdrowia dziecka, aby upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo. Zapoznaj się z naszą listą pytań do położnej lub lekarza pediatry.

3 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?
Artykuł
Bezpieczeństwo dziecka w domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?

Poznaj zasady, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo Twojego maluszka w domu i poza nim.

7 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym
Artykuł
Kupka niemowlaka karmionego piersia i mlekiem modyfikowanym

Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym

Konsystencja, zapach i kolor kupy oraz częstotliwość wypróżnień dziecka to temat, który często spędza sen z powiek rodzicom.

6 min. czytania

View details Białka mleka kobiecego są cegiełkami życia
Artykuł
ikonka kropla mleka

Białka mleka kobiecego są cegiełkami życia

Jakość i ilość białka, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach swojego życia, jest dla niego bardzo ważna.

1 min. czytania

View details Jak bawić się z niemowlakiem – gry i zabawy
Artykuł
Mama wpływająca na rozwój dziecka poprzez zabawę

Jak bawić się z niemowlakiem – gry i zabawy

Relacja rodzic−dziecko to wyjątkowo silna więź, która ma ogromny wpływ na rozwój maleństwa. Jak ją pielęgnować, aby obu stronom przyniosła to, co najlepsze?

7 min. czytania

View details Dlaczego niemowle nie chce spać w nocy?
Artykuł
dlacheko nemowlie

Dlaczego niemowle nie chce spać w nocy?

Przejdź przez naszą checklistę i sprawdź co możesz zrobić, jeśli dziecko płacze w nocy.

1 min. czytania