2. miesiąc życia Dziecka

2. miesiąc życia dziecka

0-4 miesiące
Artykuł
Paź 15, 2024
7 min.

W 2. miesiącu życia maluszek przestaje być noworodkiem. Możesz zaobserwować, że nie śpi już tak dużo jak wcześniej. Wykazuje się też znacznie większą ruchliwością. W 2. miesiącu życia Twoje dziecko może przejść nawet aż dwa skoki rozwojowe! Przyglądaj się więc uważnie, jak dzielnie próbuje zdobyć nowe umiejętności.

Dwumiesięczne dziecko może Ci się wydawać znacznie bardziej kontaktowe niż w okresie noworodkowym. Co więcej, w tym czasie przechodzi swój pierwszy skok rozwojowy – zwany skokiem wrażeń – a w 7.–9. tygodniu zachodzi jeszcze skok wzorów i różnic. Ruchy dziecka nie są jeszcze skoordynowane, ale chętnie macha ono rączkami i nóżkami. Może już też unosić na krótki czas główkę, szczególnie gdy jest zainteresowane nowymi dźwiękami. Twoją uwagę może również zwrócić fakt, iż bobasek stał się bardzo „rozgadany” – dalej głuży („grucha”), wydaje różne dźwięki i wygląda na bardzo zainteresowanego światem wokół niego!

baby little steps 2 month

Rozwój fizyczny w 2. miesiącu życia dziecka

baby little steps 2 month

Dziecko 2-miesięczne jest już dość aktywne, choć nie umie jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji. Gdy leży na pleckach, przyjmuje charakterystyczne asymetryczne ułożenie zwane odruchem szermierza. Główkę układa wówczas na jeden z boków, a kończyny po tej stronie automatycznie prostuje. Jednocześnie rączka i nóżka po drugiej stronie zostają ugięte. Z kolei w pozycji na brzuszku maluszek umie już unieść główkę i utrzymać ją tak przez krótki czas. Ruch ten jest jeszcze dość drżący i niepewny – ale to i tak pierwsze sukcesy, z których można być dumnym! Dziecko będzie teraz stopniowo coraz bardziej wzmacniać mięśnie szyi i już niedługo będzie w stanie samodzielnie utrzymać główkę – to jeden z etapów rozwoju postawy ciała.

Pod koniec 2. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1

unosi główkę z pozycji na brzuszku, a bywa, że umie ją już też utrzymać, gdy bierzesz je na ręce

step2

obraca główkę na boki, kierując ją w stronę, z której pochodzą interesujące dla niego dźwięki

step3

piąstki ma coraz częściej otwarte, a paluszki wyprostowane

step4

zaczyna zauważać swoje dłonie i często wkłada piąstki do buzi 

step5

chwyta podaną mu do rączki zabawkę

step6

przez chwilę potrafi skoncentrować wzrok na podanym mu przedmiocie

Rozwój psychiczny

baby lying

W wieku 2 miesięcy maluszek wyrabia już sobie pewien rytm dnia. Możesz zauważyć, że zapanowała pewna regularność w porach jego karmienia oraz spania. Widzisz, że Twój skarb Cię rozpoznaje, a w 2. miesiącu życia zaczyna też odpowiadać uśmiechem na uśmiech. To wspaniała, wzruszająca chwila być może będą to nawet emocje tak silne jak w przypadku, gdy później maluszek postawi swój pierwszy kroczek!

Pod koniec 2. miesiąca dziecko zazwyczaj:

step1

wyraźnie się ożywia na Twój widok i świadomie się uśmiecha

step2

głuży („grucha”), wymawiając przeciągle samogłoski głównie „a” i „e” w połączeniu ze spółgłoską „h”

step3

naśladuje Twoją mimikę, gesty i ruchy

step4

interesuje się swoim otoczeniem, jest wyraźnie zaciekawione przedmiotami, które ma w zasięgu wzroku

step5

zaczyna już poznawać świat innymi zmysłami niż wzrok rozwijają się jego słuch i węch

Żywienie dwumiesięcznego dziecka

Dwumiesięczne niemowlę jest dalej karmione wyłącznie mlekiem mamy. Zapewnia ono wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych i odpowiednie bodźce smakowe. Pamiętaj, że maluszek powinien zjadać tyle, ile chce – nie zmuszaj go więc do jedzenia, gdy wyraźnie nie ma na to ochoty. Jeżeli niepokoi Cię, czy dziecko się najada, sprawdź masę ciała i długość ciała maluszka, po czym porównaj je z siatkami centylowymi. Wszelkie wątpliwości omawiaj na bieżąco z lekarzem pediatrą przy okazji kolejnych wizyt. Nie będziesz wówczas martwić się na zapas!

mother kises her baby

Czy budzić 2. miesięczne dziecko do karmienia?

Zastanawiasz się, czy wybudzać 2. miesięczne dziecko do karmienia w nocy, jeśli nie obudziło się samo? Maluszka w tym wieku należy karmić co 3-4 godziny. Dlatego w trakcie nocy powinno przypaść jedno karmienie Twojego dziecka. Jeśli Malec sam się nie przebudzi, warto by zrobili to za niego rodzice, dzięki czemu przerwy w podawaniu pokarmu nie będą zbyt długie.  

Odpowiedź na pytanie czy 2. miesięczne dziecko trzeba budzić na karmienie jest więc twierdząca. Jeśli jednak Twoja pociecha nie obudzi się raz na jakiś czas na nocne karmienie, nie jest to powód do niepokoju. Możesz zważyć Maluszka i upewnić się, czy zwiększa swoją masę ciała w sposób prawidłowy.  

Szczepienia i badania

Kalendarz szczepień ochronnych przewiduje, że w 2. miesiącu życia powinno się wykonać kolejne z nich. Są to m.in. szczepienia przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (tzw. WZW B) i bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib).

Lekarz pediatra może też z Tobą porozmawiać o nieobowiązkowych, odpłatnych szczepieniach, zalecanych dla dzieci w tym wieku. Ponadto w 2. miesiącu życia dziecka należy skonsultować z ortopedą, czy stawy biodrowe Twojego maluszka rozwijają się prawidłowo. 

Wspieranie rozwoju dziecka - 2. miesiąc

Ponieważ Twój maluszek zaczyna być zafascynowany światem dźwięków, mów do niego jak najwięcej. Staraj się też śpiewać, modulować ton głosu, naśladować odgłosy wydawane przez zwierzątka itp. Wszystko to bardzo zaciekawi dziecko i pobudzi je do okazania spontanicznej radości. Podawaj dziecku do rączki różne zabawki, aby stymulować rozwój chwytu. Możesz też powiesić nad łóżeczkiem karuzelkę – pamiętaj tylko, aby umieścić ją nie nad głową, ale nad brzuszkiem maluszka. Dziecko zainteresowane takim ciekawym obiektem powoli zacznie wyciągać do niego rączki, co wspiera rozwój koordynacji ręka–oko. 

Tak jak w 1. miesiącu życia maluszka, kładź go na brzuszku. Dzięki takiemu ułożeniu Twoje dziecko będzie dalej trenowało unoszenie główki, a jednocześnie wpłynie to pozytywnie na rozwój jego bioderek. Pamiętaj tylko, aby nigdy nie zostawiać go w tej pozycji samego. Jeśli to tylko możliwe, bierz maluszka często na ręce. Pamiętaj, aby nadal podtrzymywać mu główkę, jeśli jeszcze nie jest w stanie jej pewnie utrzymać. Z pozycji Twoich ramion bobas może intensywnie obserwować świat, rejestrując różne obrazy, zapachy i dźwięki. Co więcej, czuje się wtedy bezpieczny i kochany, a to wpływa na jego rozwój emocjonalny

Warto wiedzieć!

U 2-miesięcznego dziecka mogą się pojawić tzw. pleśniawki, czyli grzybicze infekcje wewnątrz buzi. Spokojnie, nie jest to nic groźnego, ale z pewnością choroba ta wymaga leczenia. Pleśniawki objawiają się jako biały nalot w jamie ustnej. Mogą przypominać resztki mleka, ale nie dają się tak łatwo wytrzeć gazikiem. Jeśli zaobserwujesz, że dziecko podczas karmienia odczuwa dyskomfort, płacze lub po prostu ma słabszy apetyt, dokładnie obejrzyj wnętrze jego buzi. Jeżeli zauważysz zmiany zapalne, skontaktuj się z lekarzem pediatrą, który zleci odpowiednie leczenie. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, dbaj o to, aby smoczek maluszka był zawsze dobrze umyty i wyparzony. Pamiętaj też, że większość bakterii przedostaje się do organizmu maluszka, gdy wkłada on do buzi brudne rączki i zabawki. Dbałość o higienę jest tu więc kluczowa!

Jaki jest kolejny etap rozwoju 2-miesięcznego dziecka?  

Gdy maluszek skończy 2 miesiące, czekają Was kolejne ekscytujące zmiany. W 3. miesiącu dziecko zazwyczaj dużo się śmieje i jest bardzo pogodne. Pojawia się u niego koordynacja ręka-oko, podejmuje próby przewracania się na bok, a gdy leży na brzuszku – podnosi wysoko głowę i podpiera się na przedramionach. Wydawane przez maluszka dźwięki coraz częściej formułowane są jako odpowiedź na Twoje słowa, a wychwytywanie i lokalizowanie dźwięków staje się dla dziecka coraz mniejszym wyzwaniem. To bardzo ciekawy etap, w którym zobaczysz, jak Twój maluszek będzie eksplorował otaczający go świat z jeszcze większym zaangażowaniem.

Sprawdź, co czeka Was w 3. miesiącu życia maluszka! 

question mark

Pytania i odpowiedzi

  1. Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

    Dwumiesięczne dziecko jest już bardziej aktywne niż noworodek, jednak nie umie jeszcze zmieniać samodzielnie swojej pozycji. Maluszek podczas leżenia na brzuszku potrafi unieść główkę i przez krótki czas trzyma ją w górze. Odwraca ją również na boki, próbując zbadać, skąd dochodzą otaczające go dźwięki. Jest też zainteresowany przedmiotami, które znajdują się wokół niego – np. zabawkami i grzechotkami powieszonymi w łóżeczku lub wózku.
     

  2. Jak widzi 2-miesięczne dziecko?

    Niemowlę z tygodnia na tydzień zaczyna lepiej widzieć. W 2. miesiącu życia potrafi już skoncentrować wzrok na osobach i przedmiotach oraz rozpoznać twarze pochylających się nad nim osób. Uwagę maluszka przyciągają skomplikowane kształty i mocno kontrastowe barwy.
     

  3. Jak nosić 2-miesięczne dziecko?

    Dwumiesięczne dziecko nie ma jeszcze odpowiednio silnych mięśni, aby utrzymać ciężką główkę. Dlatego należy ją za każdym razem podtrzymywać podczas podnoszenia i trzymania maluszka na rękach.
     

  4. Ile powinno ważyć 2-miesięczne dziecko? 

    Po naturalnym, początkowym spadku masy ciała, niemowlę do 9. tygodnia życia powinno przybierać na wadze około 25 – 30 g dziennie. Na początku 2. miesiąca życia maluszek może być już cięższy o 0,7 kg niż jego waga wyjściowa zaraz po porodzie. 
     

  5. Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko? 

    Najlepszym pokarmem dla dwumiesięcznego dziecka jest mleko mamy. Maluszek powinien zjadać tyle, ile chce, a karmienia odbywają się na żądanie – czyli tak często, jak tego domaga się dziecko. Średnio niemowlę wypija od 120 do 140 ml mleka podczas jednego karmienia.
     

  6. Co ile godzin powinno jeść 2-miesięczne niemowlę?

    Niemowlęta w 2. miesiącu życia karmione są na żądanie. To oznacza, że powinny jeść wtedy, gdy się tego domagają. Najczęściej dwumiesięczne dzieci, które są karmione piersią, jedzą co 2 – 3 godziny, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym co 3 – 4 godziny.
     

  7. Ile mleka modyfikowanego dla 2-miesięcznego dziecka?

    Gdy niemowlę pije mleko modyfikowane, należy trzymać się tabeli karmienia z opakowania produktu i przygotowywać posiłek według zaleceń producenta. Zazwyczaj dwumiesięczne maluszki podczas jednego karmienia wypijają od 120 do 140 ml mleka początkowego, co daje około 800 ml pokarmu w ciągu doby. 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Leżenie na brzuszku – o czym warto pamiętać?
Artykuł
Niemowlę leżące na brzuszku i patrzące na misia

Leżenie na brzuszku – o czym warto pamiętać?

Czy wiesz, że leżenie na brzuszku wzmacnia mięśnie Twojego maluszka i rozwija jego zdolności motoryczne?

2 min. czytania

View details Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?
Artykuł
Bezpieczeństwo dziecka w domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?

Poznaj zasady, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo Twojego maluszka w domu i poza nim.

7 min. czytania

View details Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia
Artykuł
Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Już jesteś rodzicem albo właśnie przygotowujesz się do tej ważnej roli? Sprawdź, dlaczego bilans zdrowia dziecka jest bardzo ważny, i z jakiego powodu warto pilnować wyznaczonych wizyt u pediatry.

5 min. czytania

View details Rozwój umiejętności samodzielnego jedzenia u dziecka
Artykuł
13 sposobów na słodkie sny

Rozwój umiejętności samodzielnego jedzenia u dziecka

Jak nauczyć dziecko korzystać z kubeczka i co podawać mu do picia? Sprawdź też, jakie akcesoria mogą przydać się, gdy maluszek uczy się samodzielnie jeść!

6 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania

View details Zez u niemowlaka i noworodka
Artykuł
 Niemowlę robi zeza

Zez u niemowlaka i noworodka

Zez u niemowląt to zjawisko, które pojawia się powszechnie. Większość maluszków do ok. 3. miesiąca życia sporadycznie zezuje, zwłaszcza gdy próbuje skupić na czymś wzrok.

4 min. czytania

View details Rozwój stóp i bioderek u dziecka – co warto wiedzieć?
Artykuł
Rozwój stóp i bioderek

Rozwój stóp i bioderek u dziecka – co warto wiedzieć?

Niemowlę rośnie w okamgnieniu, dlatego nie przegap pierwszej wizyty u ortopedy.

6 min. czytania

View details Czkawka u noworodka i niemowlaka
Artykuł
Czkawka u niemowlaka – mama trzyma dziecko i masuje mu plecki

Czkawka u noworodka i niemowlaka

Czkawka u noworodków i wczesnych niemowląt to zjawisko doskonale znane rodzicom. U większości maluszków jest to normalna, fizjologiczna reakcja, która nie stanowi powodu do niepokoju.

5 min. czytania

View details Zabawa z niemowlakiem – co robić a czego unikać?
Artykuł
Niemowlę dotykające twarzy ojca podczas wspólnej zabawy

Zabawa z niemowlakiem – co robić a czego unikać?

Na zabawę nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno).

5 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Problemy ze snem u niemowlaka
Artykuł
Problemy ze snem

Problemy ze snem u niemowlaka

Sen, tak jak żywienie, odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Dowiedz się, ile śpi noworodek i zapewnij mu do tego odpowiednie warunki.

4 min. czytania

View details Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?
Artykuł
Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?

Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?

W jaki sposób probiotyki pomagają wspierać mikroflorę jelitową maluszka i kiedy warto je stosować? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

6 min. czytania

View details 3. miesiąc życia dziecka
Artykuł
3. miesiąc życia dziecka

3. miesiąc życia dziecka

W 3. miesiącu życia dziecko jest zwykle bardzo pogodne i roześmiane. Żywo reaguje na Twoją obecność, cieszy się, piszczy z radości – ale może też okazywać niezadowolenie, np.

6 min. czytania

View details Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama podczas wizyty położnej

Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista

Wkrótce po urodzeniu przeprowadza się kontrolę zdrowia dziecka, aby upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo. Zapoznaj się z naszą listą pytań do położnej lub lekarza pediatry.

3 min. czytania

View details Białka mleka kobiecego są cegiełkami życia
Artykuł
ikonka kropla mleka

Białka mleka kobiecego są cegiełkami życia

Jakość i ilość białka, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach swojego życia, jest dla niego bardzo ważna.

1 min. czytania

View details Jak bawić się z niemowlakiem – gry i zabawy
Artykuł
Mama wpływająca na rozwój dziecka poprzez zabawę

Jak bawić się z niemowlakiem – gry i zabawy

Relacja rodzic−dziecko to wyjątkowo silna więź, która ma ogromny wpływ na rozwój maleństwa. Jak ją pielęgnować, aby obu stronom przyniosła to, co najlepsze?

7 min. czytania

View details Dlaczego niemowle nie chce spać w nocy?
Artykuł
dlacheko nemowlie

Dlaczego niemowle nie chce spać w nocy?

Przejdź przez naszą checklistę i sprawdź co możesz zrobić, jeśli dziecko płacze w nocy.

1 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania