2. miesiąc życia Dziecka

2. miesiąc życia dziecka

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 9, 2025
8 min.

W 2. miesiącu życia maluszek przestaje być noworodkiem. Możecie zaobserwować, że nie śpi już tak dużo jak wcześniej. Wykazuje się też znacznie większą ruchliwością. W 2. miesiącu życia dziecko może przejść nawet dwa skoki rozwojowe! Przyglądajcie się więc uważnie, jak dzielnie próbuje zdobyć nowe umiejętności.

Dwumiesięczne dziecko może się wydawać znacznie bardziej kontaktowe niż w okresie noworodkowym. Co więcej, w tym czasie przechodzi swój pierwszy skok rozwojowy (zwany skokiem wrażeń), a być może także kolejny – w 7.–9. tygodniu zachodzi skok wzorów i różnic. Ruchy dziecka nie są jeszcze skoordynowane, ale chętnie macha ono rączkami i nóżkami. Może już też unosić na krótki czas głowę, szczególnie jeśli jest zainteresowane nowymi odgłosami. Waszą uwagę może również zwrócić fakt, iż maluszek stał się bardzo „rozgadany” – dalej głuży („grucha”), wydaje różne dźwięki i wygląda na niezwykle zainteresowanego światem wokół!

Rozwój dziecka

Rozwój fizyczny w 2. miesiącu życia dziecka

Niemowlę 2. mies

Dwumiesięczne dziecko jest już dość aktywne, choć nie umie jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji. Gdy leży na plecach, przyjmuje charakterystyczne asymetryczne ułożenie zwane odruchem szermierza. Głowę układa wówczas na jeden z boków, a kończyny po tej stronie automatycznie prostuje. Jednocześnie rączka i nóżka po drugiej stronie zostają ugięte. Z kolei w pozycji na brzuchu maluszek umie już unieść głowę i utrzymać ją tak przez krótki czas. Ruch ten jest jeszcze dość drżący i niepewny – ale to i tak pierwsze sukcesy, z których można być dumnym! Dziecko stopniowo coraz bardziej wzmacnia mięśnie szyi i już niedługo będzie w stanie samodzielnie utrzymać główkę – to jeden z etapów rozwoju postawy ciała.

Pod koniec 2. miesiąca dziecko zazwyczaj:

Ikona - noworodek leży na brzuchu

 unosi głowę z pozycji na brzuchu, a bywa, że umie ją już też utrzymać, gdy bierzesz je na ręce,
 

Ikona - nuty

obraca główkę na boki, kierując ją w stronę, z której pochodzą interesujące dla niego dźwięki,
 

Ikona - dłoń dziecka

piąstki ma coraz częściej otwarte, a paluszki – wyprostowane,



Ikona zacisnięta pięść

zaczyna zauważać swoje dłonie i często wkłada piąstki do buzi,



Ikona - miś

chwyta podaną mu do ręki zabawkę,
 
 

Ikona - oko



przez chwilę potrafi skoncentrować wzrok na podanym mu przedmiocie.

Rozwój psychiczny

Dwumiesięczne dziecko leżące na plecach na łóżku,

Niemowlak 2-miesięczny wyrabia już sobie pewien rytm dnia. Możecie zauważyć, że zapanowała regularność w porach jego karmienia oraz spania. Zapewne widzicie, że dziecko Was rozpoznaje, a w 2. miesiącu życia zaczyna już też być może odpowiadać uśmiechem na uśmiech. To wspaniała, wzruszająca chwila! 

Pod koniec 2. miesiąca dziecko zazwyczaj:

Ikona - uśmiechnięta twarz dziecka

wyraźnie się ożywia na Wasz widok i świadomie się uśmiecha,



gruchać

głuży („grucha”), wymawiając przeciągle samogłoski – głównie „a” i „e” – w połączeniu ze spółgłoską „h”,


Ręka

naśladuje Waszą mimikę, gesty i ruchy,
 
 

Zabawki
interesuje się swoim otoczeniem, jest wyraźnie zaciekawione przedmiotami, które ma w zasięgu wzroku,
 

ikona - ucho
zaczyna już poznawać świat innymi zmysłami niż wzrok – rozwijają się jego słuch i węch.

Żywienie dwumiesięcznego dziecka

Mama bawiąca się z dwumiesiecznym dzieckiem

Eksperci zalecają, by przez pierwsze 6 miesięcy niemowlę było karmione wyłącznie mlekiem mamy. Zapewnia ono odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych, dopasowaną do potrzeb dziecka na danym etapie. Na przykład poziom białka w mleku kobiecym początkowo jest bardzo wysoki. W pierwszych miesiącach niemowlę rośnie bowiem niezwykle intensywnie, więc potrzebuje każdego dnia dużej ilości tego składnika do budowy nowych komórek i tkanek. Później, gdy tempo przyrostu masy ciała zwalnia, w mleku mamy spada też ilość białka. To ważne, bo badania pokazują, że nie tylko zbyt mały, lecz także zbyt duży poziom tego składnika w diecie maluszka może nie być dla niego korzystny. Co równie ważne, białko w mleku kobiecym wyróżnia się szczególnie wysoką jakością, dzięki czemu może być wyjątkowo łatwo wykorzystywane przez organizm dziecka. Wynika to z jego budowy, ale też z faktu, że mleko kobiece zawiera enzymy, które pomagają dziecku trawić białko.  

Dwumiesięczne niemowlę powinno zjadać tyle, ile chce – nie zmuszajcie go więc do jedzenia, gdy wyraźnie nie ma na to ochoty. Jeśli dziecko nie jest karmione naturalnie, lekarz może pomóc wybrać odpowiedni produkt, który pozwoli maluszkowi zdrowo rosnąć i się rozwijać. Bez względu na sposób karmienia, jeżeli macie wątpliwości co do tego, czy dziecko się najada, sprawdźcie masę i długość ciała maluszka, po czym porównajcie je z siatkami centylowymi. Wszelkie wątpliwości omawiajcie na bieżąco z lekarzem pediatrą przy okazji kolejnych wizyt. Nie będziecie wówczas martwić się na zapas!  

Czy budzić 2. miesięczne dziecko do karmienia?

Zastanawiacie się, czy wybudzać 2-miesięczne dziecko do karmienia w nocy, jeśli nie obudziło się samo? Maluszka w tym wieku należy karmić co 3-4 godziny. Dlatego w nocy powinno przypaść jedno karmienie dziecka. Jeśli maluch sam się nie przebudzi, warto, by zrobili to za niego rodzice, dzięki czemu przerwy w podawaniu pokarmu nie będą zbyt długie.  

Odpowiedź na pytanie, czy 2-miesięczne dziecko trzeba budzić na karmienie, jest więc twierdząca. Jeśli jednak Wasza pociecha nie obudzi się raz na jakiś czas na nocne karmienie, nie jest to powód do niepokoju. Możecie zważyć maluszka i upewnić się, czy zwiększa swoją masę ciała w sposób prawidłowy.

Szczepienia i badania

Kalendarz szczepień ochronnych przewiduje, że w 2. miesiącu życia powinno się wykonać kolejne z nich. Są to m.in. szczepienia przeciw: błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (tzw. WZW B) i bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib).

Pediatra może też zaproponować nieobowiązkowe, odpłatne szczepienie, zalecane dla dzieci w tym wieku. Pomaga ono chronić maluszka przed skutkami zarażenia groźnymi wirusami – meningokoki. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy sugeruje on wykonanie tego szczepienia. Ponadto w 2. miesiącu życia dziecka należy skonsultować z ortopedą, czy stawy biodrowe maluszka rozwijają się prawidłowo. 

Wspieranie rozwoju dziecka - 2. miesiąc

Ponieważ dziecko na tym etapie życia zaczyna być zafascynowane światem dźwięków, mówcie do niego jak najwięcej. Starajcie się też śpiewać, modulować ton głosu, naśladować odgłosy wydawane przez zwierzęta itp. Wszystko to bardzo zaciekawi dziecko i będzie je pobudzać do okazywania spontanicznej radości. Podawaj maluszkowi do ręki różne zabawki, aby stymulować rozwój chwytu. Możecie też powiesić nad łóżeczkiem karuzelkę – pamiętajcie tylko, aby umieścić ją nie nad głową, ale nad brzuszkiem dziecka. Niemowlę zainteresowane takim ciekawym obiektem powoli będzie starało się do niej sięgać, co wspiera rozwój koordynacji ręka–oko. Pomocne mogą być też karty kontrastowe, pomagające maluszkowi ćwiczyć wzrok, który w pierwszych miesiącach wciąż intensywnie się rozwija.

Tak jak w 1. miesiącu życia, dobrze jest kłaść niemowlę w pozycji na brzuchu. Dzięki takiemu ułożeniu dziecko będzie dalej trenowało unoszenie głowy, a jednocześnie wpłynie to pozytywnie na rozwój jego bioderek. Pamiętajcie tylko, aby w tej pozycji nigdy nie zostawiać maluszka samego. Jeśli to tylko możliwe, bierzcie dziecko często na ręce – ale nadal podtrzymując mu główkę, jeśli jeszcze nie jest w stanie jej pewnie utrzymać. Z pozycji Waszych ramion maluszek może intensywnie obserwować świat, rejestrując różne obrazy, zapachy i dźwięki. Co więcej, czuje się wtedy bezpieczny i kochany, a to wpływa na jego rozwój emocjonalny.

Warto wiedzieć!

U 2-miesięcznego dziecka mogą się pojawić tzw. pleśniawki, czyli grzybicze infekcje wewnątrz buzi. Spokojnie, nie jest to nic groźnego, ale z pewnością choroba ta wymaga leczenia. Pleśniawki objawiają się jako biały nalot w jamie ustnej. Mogą przypominać resztki mleka, ale nie dają się tak łatwo wytrzeć gazikiem. Jeśli zaobserwujecie, że dziecko podczas karmienia odczuwa dyskomfort, płacze lub po prostu ma słabszy apetyt, należy dokładnie obejrzeć wnętrze jego buzi. Jeżeli zauważycie zmiany zapalne – konieczny będzie kontakt z lekarzem pediatrą, który zleci odpowiednie leczenie. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, dbajcie o to, aby smoczek maluszka był zawsze dobrze umyty i wyparzony. Pamiętajcie też, że większość bakterii przedostaje się do organizmu maluszka, gdy wkłada on do buzi brudne rączki i zabawki. Dbałość o higienę jest tu więc kluczowa!

Jaki jest kolejny etap rozwoju 2-miesięcznego dziecka?  

Gdy maluszek skończy 2 miesiące, czekają Was kolejne ekscytujące zmiany. W 3. miesiącu dziecko zazwyczaj dużo się śmieje i jest bardzo pogodne. Pojawia się u niego koordynacja ręka–oko, podejmuje próby przewracania się na bok, a gdy leży na brzuchu – podnosi wysoko głowę i podpiera się na przedramionach. Wydawane przez maluszka dźwięki coraz częściej formułowane są jako odpowiedź na Wasze słowa, a wychwytywanie i lokalizowanie różnorodnych odgłosów staje się dla dziecka coraz mniejszym wyzwaniem. To bardzo ciekawy etap, na którym niemowlę będzie eksplorowało otaczający je świat z jeszcze większym zaangażowaniem. 

Sprawdźcie, co czeka Was w 3. miesiącu życia maluszka! 

Pytania i odpowiedzi

  1. Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

    Dwumiesięczne dziecko jest już bardziej aktywne niż noworodek, jednak nie umie jeszcze zmieniać samodzielnie swojej pozycji. Maluszek podczas leżenia na brzuchu potrafi unieść główkę i przez krótki czas trzyma ją w górze. Odwraca ją również na boki, próbując zbadać, skąd dochodzą otaczające go dźwięki. Jest też zainteresowany przedmiotami, które znajdują się wokół niego – np. zabawkami i grzechotkami powieszonymi w łóżeczku lub wózku.
     

  2. Jak widzi 2-miesięczne dziecko?

    Niemowlę z tygodnia na tydzień zaczyna lepiej widzieć. W 2. miesiącu życia potrafi już skoncentrować wzrok na osobach i przedmiotach oraz rozpoznać twarze pochylających się nad nim osób. Uwagę maluszka przyciągają skomplikowane kształty i mocno kontrastowe barwy.  
     
  3. Jak nosić 2-miesięczne dziecko?

    Dwumiesięczne dziecko nie ma jeszcze odpowiednio silnych mięśni, aby utrzymać ciężką główkę. Dlatego należy ją za każdym razem podpierać podczas podnoszenia i trzymania maluszka na rękach.
     

  4. Ile powinno ważyć 2-miesięczne dziecko? 

    Po naturalnym początkowym spadku masy ciała niemowlę do 9. tygodnia życia powinno przybierać na wadze około 25-30 g dziennie. Na początku 2. miesiąca życia maluszek może być już cięższy o 0,7 kg niż jego waga wyjściowa zaraz po porodzie.  
     

  5. Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko? 

    Najlepszym pokarmem dla dwumiesięcznego dziecka jest mleko mamy. Maluszek powinien zjadać tyle, ile chce, a karmienia odbywają się na żądanie – czyli tak często, jak domaga się tego dziecko. 
     

  6. Co ile godzin powinno jeść 2-miesięczne niemowlę?

    Niemowlęta w 2. miesiącu życia karmione są na żądanie. To oznacza, że powinny jeść wtedy, gdy się tego domagają. Najczęściej dwumiesięczne dzieci, które są karmione piersią, jedzą co 2-3 godziny, a dzieci karmione mlekiem modyfikowanym – co 3-4 godziny.
     

  7. Ile mleka modyfikowanego dla 2-miesięcznego dziecka?

    Gdy niemowlę pije mleko modyfikowane, należy trzymać się tabeli karmienia z opakowania produktu i przygotowywać posiłek według zaleceń producenta. Zazwyczaj dwumiesięczne maluszki podczas jednego karmienia wypijają od 120 do 140 ml mleka początkowego, co daje około 800 ml pokarmu w ciągu doby.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 4. miesiąc życia dziecka
Artykuł
4. miesiąc życia dziecka

4. miesiąc życia dziecka

Wasz maluszek dalej się rozwija – wkroczył już w 4. miesiąc życia. Jest coraz silniejszy i jeszcze bardziej ruchliwy. Ochoczo odkrywa świat, poznając go wszystkimi zmysłami.

6 min. czytania

View details 3. miesiąc życia dziecka
Artykuł
3. miesiąc życia dziecka

3. miesiąc życia dziecka

W 3. miesiącu życia dziecko jest zwykle bardzo pogodne i roześmiane. Żywo reaguje na obecność rodziców, cieszy się, piszczy z radości – ale może też okazywać niezadowolenie, np.

7 min. czytania

View details 1. miesiąc życia dziecka
Artykuł
1. miesiąc życia Dziecka

1. miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres noworodkowy.

5 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Kiedy noworodek jest najedzony? Sam Ci to pokaże!
Artykuł
Kiedy noworodek jest najedzony

Kiedy noworodek jest najedzony? Sam Ci to pokaże!

Jak sprawdzić, kiedy noworodek się najada? Gdy jest karmiony piersią, zwykle sam to pokaże. Pozwól swojemu dziecku samodzielnie decydować, kiedy jest najedzone.

2 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Ćwiczenia na brzuchu dla niemowlaka
Artykuł
Leżenie na brzuszku – grafika

Ćwiczenia na brzuchu dla niemowlaka

Już od pierwszych dni życia możesz układać swojego maluszka na brzuchu.

3 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details Jak czytać bobomigi? Checklista
Artykuł
Jak czytać „język migowy” dziecka? Checklista

Jak czytać bobomigi? Checklista

Dzieci komunikują się z otoczeniem już od momentu urodzenia.

5 min. czytania

View details Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?
Artykuł
Bezpieczeństwo dziecka w domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?

Poznaj zasady, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo Twojego maluszka w domu i poza nim.

7 min. czytania

View details Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama podczas wizyty położnej

Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista

Wkrótce po urodzeniu przeprowadza się kontrolę zdrowia dziecka, aby upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo. Zapoznaj się z naszą listą pytań do położnej lub lekarza pediatry.

3 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym
Artykuł
Kupka niemowlaka karmionego piersia i mlekiem modyfikowanym

Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym

Konsystencja, zapach i kolor kupy oraz częstotliwość wypróżnień dziecka to temat, który często spędza sen z powiek rodzicom.

6 min. czytania

View details Ile snu potrzebuje moje dziecko?
Artykuł
Ile snu potrzebuje moje dziecko

Ile snu potrzebuje moje dziecko?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najciekawsze informacje o śnie maluszka. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowedź się więcej o tym dlaczego sen jest ważny dla zdrowia i rozwoju maluszka.

1 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania