1. miesiąc życia Dziecka

1. miesiąc życia dziecka

0-4 miesiące
Artykuł
Gru 20, 2024
5 min.

Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres noworodkowy. W tym czasie możecie mieć uczucie, że Wasze życie wywróciło się do góry nogami, jednak nie martwcie się – powoli będziecie uczyć się siebie nawzajem. Warto być uważnym, aby każdego dnia z radością obserwować, jak pięknie rozwija się maleństwo.

Cztery pierwsze tygodnie po porodzie to czas dużych zmian w Waszym domu. Powitaliście małego członka rodziny i powoli odnajdujecie się w nowej rzeczywistości. Początkowo może się wydawać, że maluszek właściwie ciągle tylko śpi lub je. Jednak równocześnie bardzo intensywnie się rozwija, poznając zupełnie nowy dla niego świat poza łonem mamy. Obserwujcie maluszka i uczcie się jego reakcji na różne bodźce, a dzięki temu będziecie jeszcze lepiej odpowiadać na jego potrzeby.

Rozwój dziecka

 

Rozwój fizyczny

Niemowlę 1 miesiąc

W 1. miesiącu życia dziecko zwykle przesypia znaczną część dnia. Nie oznacza to jednak, że maluszek w tym czasie się nie rozwija. Wręcz przeciwnie – sen bardzo wspiera intensywne zmiany, jakie zachodzą w jego organizmie. Gdy niemowlę kończy 1. miesiąc życia, prawdopodobnie chętnie leży na brzuszku. Ma wówczas główkę skierowaną w bok, ale może już udawać mu się ją lekko podnieść do góry i obserwować otoczenie. Pamiętajcie jednak, że gdy trzymacie maluszka na rękach w pozycji pionowej, główka powinna dalej być podtrzymywana – napięcie mięśniowe nie jest jeszcze na tyle wystarczające, aby umiał ją sam sztywno utrzymać.

Pod koniec 1. miesiąca dziecko zazwyczaj:

Ikona - noworodek leży na brzuchu

 na ok. 3 sekundy podnosi główkę, leżąc na brzuszku,


Ikona - nuty

reaguje na dźwięk i potrafi zlokalizować jego źródło,


Ikona - oko

rozróżnia kontrastowe barwy,



Ikona - dłoń dziecka

zaczyna opanowywać chaotyczne ruchy rączkami i nóżkami,



Ikona - miś
potrafi na chwilę skupić wzrok na twarzy bliskiej osoby – np. podczas karmienia – a bywa też, że na innych przedmiotach (takich jak karuzelka wisząca nad łóżeczkiem),




zaciska dłoń wokół palca rodzica lub innej rzeczy, ale nie jest to jeszcze wykształcony chwyt – to tylko pierwotny odruch chwytny, który będzie ustępował w najbliższym czasie.

Rozwój psychiczny

Miesięczne niemowlę leży na łóżku

 

Pod koniec 1. miesiąca życia dziecka możecie dostrzec już uśmiech na jego twarzy. Nie jest to jeszcze jednak reakcja świadoma – to tzw. uśmiech anielski. Mięśnie buzi maluszka dopiero się „trenują” do okazywania emocji poprzez mimikę. Niemniej miesięczne dziecko ma już zbudowaną bardzo silną więź łączącą je z Wami i innymi osobami bliskimi.

Pod koniec 1. miesiąca dziecko zazwyczaj:

ikona - ucho



rozpoznaje głos rodzica, odróżnia go od innych głosów i wyraźnie na niego reaguje,

 

gruchać


może już głużyć (gruchać) – czyli wypowiadać przypadkowe gardłowe dźwięki, które nie służą jednak jeszcze komunikacji,
 

Ikona - dziecko płacze

różnicuje już płacz, zależnie od tego, z jakiego powodu chce okazać niezadowolenie,
 

Ikona - mam trzyma niemowlę


nie ma świadomości tego, że jest odrębną istotą; wydaje mu się, że wraz z mamą i tatą tworzy jedną całość,
 

Ikona - serce



potrzebuje szczególnej troskliwości i bliskości,

 

Żywienie

Dwumiecięczne niemowlęWedług zaleceń przez pierwsze 6 miesięcy niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią. Naturalny pokarm dostarcza niezbędnych składników – m.in. wysokiej jakości białka w odpowiednich ilościach. Dodatkowo badania pokazują, że dzieci karmione naturalnie, chorują rzadziej. To zasługa m.in. HMO (oligosacharydów mleka kobiecego) zawartych w mleku matki, które mają działanie prebiotyczne i wspierają rozwój zdrowej mikrobioty dziecka, czyli korzystnych bakterii w jego jelicie. Mleko mamy zawiera także probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, m.in. z rodzaju Bifidobacterium (jak B. infantis). Jeśli dziecko nie jest karmione naturalnie, skonsultujcie się z lekarzem – pomoże on wybrać odpowiedni produkt, który pozwoli maluszkowi zdrowo rosnąć i rozwijać się.
 

Odruch ssania u noworodka czasami jest bardzo silny – możecie mieć wrażenie, że dziecko wręcz „wisi na piersi”. Jeśli odnosisz wrażenie, że pokarmu jest za mało, skonsultujcie się z doradcą laktacyjnym. Pomoże on odpowiednio przystawiać dziecko do piersi i wykształcić u niego prawidłową technikę ssania. Dzięki temu maleństwo będzie najedzone i spokojne, a Wy będziecie nawiązywać z nim bliską, piękną relację.

Szczepienia i badania

Pierwsze badanie maluszka odbywa się natychmiast po porodzie. Ocenia się wówczas podstawowe czynności życiowe noworodka w 10-stopniowej skali Apgar. Świadczą one o tym, jak dobrze dziecko jest przystosowane do samodzielnego życia, i obejmują takie parametry jak: oddychanie, tętno, reakcje na bodźce, napięcie mięśniowe i kolor skóry.

W ciągu 24 godzin od porodu niemowlę przechodzi również inne ważne badania – m.in. badanie stawów biodrowych, przesiewowe badanie ogólne i badanie słuchu. Zalecane jest też wykonanie pierwszych szczepień ochronnych. Są to:

  • szczepienie przeciwko gruźlicy (tzw. BCG),
  • szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (tzw. HBV).

Wspieranie rozwoju dziecka – 1. miesiąc

Często kładźcie miesięczne dziecko na brzuszku. Dzięki temu będzie ono podejmowało kolejne próby oderwania główki i utrzymania jej w górze przez coraz dłuższy czas. To zaś pozwala mu lepiej poznawać otoczenie i reagować na pojawiające się bodźce. Taka pozycja pozytywnie wpływa na rozwój stawów biodrowych oraz naturalnie masuje też brzuszek, co pomaga zapobiec pojawianiu się kolki.

Pierwszy miesiąc dziecka to czas, w którym wszystko jest dla niego niezwykle nowe. Maluszek dopiero zaczyna poznawać świat poza bezpiecznym brzuchem mamy. Zapewnijcie mu więc dużo bliskości i otoczcie go wyjątkową troskliwością. Starajcie się często uśmiechać do dziecka, aby miało ono poczucie bezpieczeństwa, i mówcie do niego twarzą w twarz. Dzięki temu maluszek będzie się uczył Waszego głosu, wyglądu i mimiki. Pamiętajcie, że już w 1. miesiącu życia zaczyna on rejestrować i delikatnie naśladować wyraz twarzy rodziców!

Warto wiedzieć!

Odruch Moro (zwany też odruchem obejmowania) jest to reakcja organizmu na gwałtowny czynnik wyzwalający – nagły dźwięk, światło czy zmianę pozycji ciała. Ma on charakter pierwotny – rozwijał się już w trakcie życia płodowego, gdy maluszek był w brzuchu. Odruch Moro polega na tym, że w reakcji na silny bodziec dziecko gwałtownie wyrzuca na boki swoje rączki i nóżki z jednoczesnym wygięciem plecków i zaciśnięciem piąstek. Chwilę później zaś zgina rączki i „obejmuje” nimi klatkę piersiową. Reakcja ta jest nie tylko aktem obronnym maluszka. Ułatwia bowiem także zaczerpnięcie przez niego powietrza oraz rozprostowuje jego ciało, co przygotowuje go do nabywania nowych umiejętności ruchowych.

Pytania i odpowiedzi

  1. Co potrafi miesięczne dziecko? 
    Pierwszy miesiąc życia dziecka to tzw. okres noworodkowy, kiedy dziecko przesypia większą część dnia. Noworodek potrafi już rozpoznać głos rodzica, zaczyna głużyć i różnicuje swój płacz – w zależności od tego, co chce przekazać. Maluszek zwykle na kilka sekund podnosi główkę do góry, gdy leży na brzuszku, reaguje na dźwięki i odróżnia kontrastowe kolory. Ma także odruchy pierwotne – zaciska dłoń wokół palca rodzica, a gdy się przestraszy – gwałtownie wyrzuca na bok swoje rączki i nóżki (tzw. odruch Moro).
     
  2. Ile powinno przybrać dziecko w 1. miesiącu życia? 
    Noworodek po urodzeniu traci nawet do 10% swojej wyjściowej masy ciała i jest to zupełnie normalne. Maluszek zazwyczaj odzyskuje swoją wagę urodzeniową po około 2 tygodniach. Najczęściej dzieci w 1. miesiącu życia zwiększają masę ciała o około 120 – 220 g na tydzień.
View details Strefa Eksperta
Strefa Eksperta

Strefa Eksperta

Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 4. miesiąc życia dziecka
Artykuł
4. miesiąc życia dziecka

4. miesiąc życia dziecka

Wasz maluszek dalej się rozwija – wkroczył już w 4. miesiąc życia. Jest coraz silniejszy i jeszcze bardziej ruchliwy. Ochoczo odkrywa świat, poznając go wszystkimi zmysłami.

6 min. czytania

View details 3. miesiąc życia dziecka
Artykuł
3. miesiąc życia dziecka

3. miesiąc życia dziecka

W 3. miesiącu życia dziecko jest zwykle bardzo pogodne i roześmiane. Żywo reaguje na obecność rodziców, cieszy się, piszczy z radości – ale może też okazywać niezadowolenie, np.

7 min. czytania

View details 2. miesiąc życia dziecka
Artykuł
2. miesiąc życia Dziecka

2. miesiąc życia dziecka

W 2. miesiącu życia maluszek przestaje być noworodkiem. Możecie zaobserwować, że nie śpi już tak dużo jak wcześniej. Wykazuje się też znacznie większą ruchliwością. W 2.

8 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Ćwiczenia na brzuchu dla niemowlaka
Artykuł
Leżenie na brzuszku – grafika

Ćwiczenia na brzuchu dla niemowlaka

Już od pierwszych dni życia możesz układać swojego maluszka na brzuchu.

3 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Kiedy noworodek jest najedzony? Sam Ci to pokaże!
Artykuł
Kiedy noworodek jest najedzony

Kiedy noworodek jest najedzony? Sam Ci to pokaże!

Jak sprawdzić, kiedy noworodek się najada? Gdy jest karmiony piersią, zwykle sam to pokaże. Pozwól swojemu dziecku samodzielnie decydować, kiedy jest najedzone.

2 min. czytania

View details Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama podczas wizyty położnej

Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista

Wkrótce po urodzeniu przeprowadza się kontrolę zdrowia dziecka, aby upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo. Zapoznaj się z naszą listą pytań do położnej lub lekarza pediatry.

3 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details Jak czytać bobomigi? Checklista
Artykuł
Jak czytać „język migowy” dziecka? Checklista

Jak czytać bobomigi? Checklista

Dzieci komunikują się z otoczeniem już od momentu urodzenia.

5 min. czytania

View details Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?
Artykuł
Bezpieczeństwo dziecka w domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?

Poznaj zasady, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo Twojego maluszka w domu i poza nim.

7 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym
Artykuł
Kupka niemowlaka karmionego piersia i mlekiem modyfikowanym

Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym

Konsystencja, zapach i kolor kupy oraz częstotliwość wypróżnień dziecka to temat, który często spędza sen z powiek rodzicom.

6 min. czytania

View details Białka mleka kobiecego są cegiełkami życia
Artykuł
ikonka kropla mleka

Białka mleka kobiecego są cegiełkami życia

Jakość i ilość białka, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach swojego życia, jest dla niego bardzo ważna.

1 min. czytania

View details Jak bawić się z niemowlakiem – gry i zabawy
Artykuł
Mama wpływająca na rozwój dziecka poprzez zabawę

Jak bawić się z niemowlakiem – gry i zabawy

Relacja rodzic−dziecko to wyjątkowo silna więź, która ma ogromny wpływ na rozwój maleństwa. Jak ją pielęgnować, aby obu stronom przyniosła to, co najlepsze?

7 min. czytania

View details Prawidłowa waga dziecka
Artykuł
Kontrola wagi małego dziecka

Prawidłowa waga dziecka

Przyrost masy ciała jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju, jednak musisz wiedzieć, że niemowlęta przybierają na wadze w różnym tempie.

6 min. czytania