Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? checklista
Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle. Możecie być zmęczeni, niewyspani, a zamiast przygotowywać się do wizyt woleć po prostu poświęcić czas dziecku. Ważne, żebyście postępowali w zgodzie ze sobą.
Rady zaprezentowane poniżej mogą pomóc Wam poradzić sobie z niekiedy problematycznymi wizytami krewnych i znajomych.
1. Pomyślcie o ustaleniu kilku podstawowych zasad
Jeszcze przed narodzinami dziecka możecie ustalić jasne zasady, o których przestrzeganie poprosicie swoich gości. To normalne, że po narodzinach maluszka będziecie potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do nowej roli rodzica. Możecie nie chcieć przyjmować nikogo przez określony czas – niezależnie od tego, jak długo to potrwa, bliscy powinni się z tym pogodzić i uszanować Waszą prośbę.
2. Jak odmawiać niezapowiedzianym gościom?
Jeśli czujecie, że będziecie tego potrzebować, to jeszcze przed przyjściem dziecka na świat wyjaśnijcie rodzinie i przyjaciołom, że nie chcecie, aby odwiedzali Was bez zapowiedzi. Możecie ich grzecznie poprosić, żeby skontaktowali się z Wami z wyprzedzeniem i ustalili termin, który będzie pasował wszystkim stronom. Tego typu rozmowa pomoże Wam uniknąć natłoku gości i stresu związanego z nieodpowiednią porą wizyty.
3. To Wy decydujecie, z kim chcecie się widywać
Zostanie mamą lub tatą wiąże się z licznymi emocjami, a te mogą na początku rodzicielstwa przytłoczyć, dlatego nie powinniście się bać wybierać osób, z którymi chcecie się zobaczyć. Jeśli jacyś goście źle wpływają na Wasze samopoczucie – macie prawo nie zapraszać ich ponownie, a na ich nieprzyjemne komentarze stanowczo reagować.
4. W jakich sytuacjach prosić o pomoc?
Nie bójcie się przyjmować pomocy. Świeżo upieczeni rodzice często nie mają czasu na zajęcie się domem tak jak dotąd i to zupełnie normalne. Jeśli rodzina i przyjaciele chcą Was wesprzeć, bez wyrzutów sumienia możecie z takich ofert korzystać. Czasami pomocne może okazać się zrobienie prania, zakupów czy ugotowanie obiadu. Jeśli macie taką możliwość, spróbujcie zaangażować do pomocy chętną siostrę, tatę czy dobrą koleżankę, którzy w razie potrzeby odciążą Was z domowych obowiązków. Nie bójcie się też pomocy specjalisty, jeśli np. u mamy maluszka pojawią się trudne emocje po porodzie. W takiej sytuacji warto poszukać wsparcia u lekarza albo psychologa.
5. Nie musicie słuchać niechcianych rad
Oprócz problemów z gośćmi pojawiają się też niechciane porady dla świeżo upieczonych rodziców – od obcych mijanych w miejscach publicznych, znajomych czy rodziny. Możecie czuć się nimi zdezorientowani czy sfrustrowani. Chociaż wszyscy uważają, że ich opinie są pomocne, u Was mogą wzbudzać tylko wyrzuty sumienia, że robicie coś źle. Pamiętajcie – dla maluszka jesteście cudownymi rodzicami, a na nieprzyjemne komentarze czy uszczypliwe rady możecie reagować milczeniem albo stanowczą odpowiedzią. W końcu jako rodzice sami wiecie, co jest najlepsze dla własnego dziecka. W razie wątpliwości zawsze możecie też skonsultować się z lekarzem albo zajrzeć do naszej Strefy Eksperta, gdzie specjaliści poruszają ważne dla rodziców kwestie.
Chcecie wiedzieć, jak zmienia się rzeczywistość, kiedy na świecie pojawia się dziecko? Dołączcie do naszego programu i pobierzcie e-book ze wskazówkami dla rodziców.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły