rodzice-i-niemowlę

Rodzicielstwo bliskości - nowy etap życia

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
7 min.

Rodzicielstwo to nowy etap życia. Dowiedz się, jak bez problemów przejść z etapu życia bez dziecka do etapu rodzice, nie zapominając o sobie i swoich potrzebach. Przeczytaj, na jakich filarach opiera się rodzicielstwo bliskości i jakie korzyści daje ten model wychowania.

Oboje marzyliście o dziecku. Teraz, gdy już jest z Wami, jesteście naprawdę szczęśliwi, choć nie da się ukryć, że Wasze życie „we dwoje” zostało wywrócone do góry nogami. Jak bez problemów przejść z etapu „życia bez dziecka” do etapu „rodzice” nie zapominając o sobie i swoich potrzebach?

Żadne z nas nie rodzi się rodzicem. Stajemy się nim dopiero po jakimś czasie. To chyba jedyny „zawód” na świecie, którego nie da się wcześniej wyuczyć. Gdy zostaje się mamą lub tatą, powoli odkrywa się swoją nową rolę. Role w związku redefiniują się, zmieniają się priorytety, pragnienia i zachcianki.

Nowy członek rodziny

Małe dziecko zmienia w domu dosłownie wszystko. I to nie tylko dlatego, że trzeba pamiętać o zapasie pieluszek czy też wstawać w środku nocy, by nakarmić maluszka. Przyjście nowego członka rodziny na świat sprawia, że rodzą się w Was nowe, dotychczas nieznane Wam uczucia i wrażliwości, których dotąd w sobie nie zauważaliście :). Tylko poprzez doświadczenie na własnej skórze tej „małej rewolucji” w postaci powiększenia rodziny jesteście w stanie zrozumieć jej ogrom.

Tata również przeżywa te wszystkie wielkie zmiany, nawet jeśli przez pierwsze tygodnie jest jeszcze trochę z boku. Możesz mu jednak pomóc odnaleźć się w nowej dla niego roli ojca. Najważniejsze to zmienić nierozerwalną więź, jaka naturalnie wytworzyła się między Tobą a dzieckiem, na prawdziwą relację we trójkę: mama, tata i dziecko.

Instynkt macierzyński i ojcowski

Gdy stajecie się rodzicami, pojawiają się liczne pytania: „Czy podołam zadaniu?”, „Czy pokocham dziecko?”, „Czy istnieje coś takiego, jak instynkt macierzyński?”, „A instynkt ojcowski?”. Wszystkie te pytania są całkowicie uzasadnione. Czasem wystarczy jednak popatrzeć na dziecko i już zna się odpowiedź. Bądź co bądź to przecież ono nauczy Was, jak być rodzicami i pomoże przebyć niesamowitą przygodę, jaką jest rodzicielstwo. Dziecko jest owocem Waszej wspólnej miłości i najlepiej, abyście oboje po równo byli zaangażowani w jego wychowanie.

Czasy „ojca rodziny”, kierującego rodziną jedynie jako „szef” wydający polecenia, który nigdy nie bierze do ręki butelki lub nie zmienia pieluszki, dawno już minęły. Dziś „nowy ojciec” ma również prawo do urlopu ojcowskiego, może wziąć urlop wychowawczy. Jest to najlepszy dowód na to, że nowy model rodziny jest lepiej skonstruowany. Dodajmy, że większość tatusiów z ogromną ochotą wciela się w swoją nową rolę! Dzięki tej sytuacji można więc w pełni się uzupełniać i wspierać. Możecie na przykład podzielić się nocnym wstawaniem. Gdy jedno jest zmęczone, drugie „przejmuje pałeczkę” - przewija dziecko lub je kąpie. To właśnie w taki sposób dzień po dniu buduje się nową relację we troje.

Rola matki w rodzicielstwie

Rola matki w rozwoju dziecka ma kluczowe znaczenie. To mama zaspokaja podstawowe potrzeby życiowe maluszka, takie jak karmienie, pielęgnacja i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Poprzez codzienne interakcje z dzieckiem, mama wpływa na jego rozwój na wielu płaszczyznach: emocjonalnej, społecznej i intelektualnej. To matka często przekazuje podstawowe normy i wartości, a także pomaga dziecku zrozumieć świat i budować jego umiejętności poznawcze.

Rodzicielstwo bliskości – czym jest?

Rodzicielstwo bliskości to sposób wychowywania dziecka oparty na empatii, tworzeniu więzi, uczeniu się rozpoznawania potrzeb maluszka i adekwatnego reagowania na nie. Termin „rodzicielstwo bliskości” stworzył amerykański pediatra William Sears, który podkreślał rolę bliskości emocjonalnej i fizycznej między rodzicami a dzieckiem. Maluszek, który może liczyć na uważność, dostępność i otwartość mamy i taty, ma większe szanse na zbudowanie tzw. bezpiecznego stylu przywiązania.

Dlaczego warto stosować rodzicielstwo bliskości?

„Inwestycja”, jaką jest budowanie bliskości z dzieckiem, przynosi wiele korzyści dla rozwoju maluszka, zarówno tych krótko, jak i długofalowych. Rodzicielstwo bliskości sprzyja powstaniu bezpiecznego stylu przywiązania. Styl ten wspomaga właściwy rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. Bezpieczne przywiązanie to relacja, w której dziecko, dzięki zapewnionemu poczuciu bezpieczeństwa, ma chęć i odwagę do eksplorowania otaczającego go świata. Maluszek ma też poczucie, że w razie niepowodzeń lub zagrożeń znajdzie ukojenie w bliskości drugiej osoby. Styl przywiązania, który dziecko wykształci w pierwszych latach życia wobec rodziców, przekłada się na sposoby budowania zdrowych relacji z innymi osobami w późniejszym dzieciństwie, a także w dorosłości.

Jakie są sposoby na stosowanie rodzicielstwa bliskości?

Rodzicielstwo bliskości opiera się na kilku stałych filarach. Co ważne – nie powinny one być traktowane jako sztywne zasady czy reguły, których należy bezwzględnie przestrzegać jako jedynego słusznego modelu postępowania. Filary rodzicielstwa bliskości to raczej narzędzia, dzięki którym rodzice mogą budować bliskość z dzieckiem, a także dbać o pozostałych członków rodziny – w tym siebie nawzajem.

Jakie kierunki działania powinni podjąć rodzice, którzy chcą stworzyć bezpieczny styl przywiązania z dzieckiem? Attachment Parenting International, czyli międzynarodowa organizacja promująca rodzicielstwo bliskości, wyznacza siedem zasad:

  1. Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa
    Sposób, w jaki rodzice i noworodek rozpoczynają wspólne życie, pomaga we wczesnym rozwoju bliskości. Dni i tygodnie po narodzinach to szczególny okres. W tym czasie głównym celem matki i dziecka jest bycie blisko. Zaraz po narodzinach maluszek odczuwa naturalną, biologiczną potrzebę bliskości, stąd tak ważne jest kangurowanie i kontakt skóra do skóry.
     
  2. Karm z miłością i szacunkiem
    Rodzicielstwo bliskości podkreśla znaczenie karmienia piersią. Mleko matki zawiera wszystkie składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju maluszka. Bliski fizyczny kontakt przy karmieniu wspiera z kolei rozwój trwałej więzi między mamą i dzieckiem. Niemowlę ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa, a u matki w czasie karmienia wydzielają się hormony (prolaktyna i oksytocyna) wspierające poczucie bliskości i matczyne uczucia. Obserwowanie dziecka w czasie karmienia ułatwia także mamie naukę odczytywania mowy ciała jej pociechy.
     
  3. Reaguj z wrażliwością
    Reagowanie z wrażliwością to przede wszystkim uznanie faktu, że płacz jest dla niemowlęcia narzędziem komunikacji z rodzicami – a nie manipulowania nimi. Noworodek nie ma innej możliwości komunikowania swoich potrzeb, dopiero w miarę rozwoju nabywa nowych umiejętności. Reagowanie na płacz daje dziecku sygnał, że jego potrzeby są zauważane, buduje poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do rodziców.
     
  4. Zapewnij odżywczy dotyk
    U noworodków dotyk jest najlepiej rozwiniętym zmysłem, dzięki któremu dziecko może oswoić się z zupełnie nowym dla niego światem. Maluszek ma naturalną potrzebę bycia przytulanym, noszonym i kołysanym – w brzuchu mamy doświadczał noszenia przez cały czas. Po narodzinach stopniowo potrzeba ta zmniejsza się, ale tulenie i noszenie dziecka na rękach ma kluczowe znaczenie w jego rozwoju. Nieco starsze niemowlę, patrząc na otoczenie z wysokości ramion rodzica, widzi i doświadcza rzeczy, których nie mógłby zobaczyć, leżąc w łóżeczku. Pomocne dla rodziców może być noszenie dziecka w chuście – tym sposobem potrzeba maluszka jest zaspokojona, a mama czy tata mają wolne ręce i mogą wykonywać inne czynności.
     
  5. Zapewnij bezpieczny sen, pod względem fizycznym i emocjonalnym
    Rodzicielstwo bliskości promuje co-sleeping, czyli spanie wspólnie z dzieckiem. Maluszek czujący bliskość rodzica śpi lepiej – spokojniej i głębiej – i szybciej zasypia ponownie po przebudzeniu w nocy. Dziecko może spać (z odpowiednim zabezpieczeniem) zarówno w łóżku rodziców, w dostawce, jak i we własnym łóżeczku w sypialni mamy i taty.
     
  6. Praktykuj pozytywną dyscyplinę
    Pozytywna dyscyplina oznacza wyznaczanie dziecku zdrowych granic, nieustające i pełne miłości wsparcie oraz stawianie wyzwań adekwatnych do wieku i etapu rozwojowego. Mama i tata mają być dla maluszka przewodnikami, wzorami do naśladowania, a nie strażnikami przestrzegania rygorystycznych reguł. Pozytywna dyscyplina to też umiejętność mówienia dziecku zarówno „tak” jak i „nie” – oraz przyjmowania i poszanowania tych komunikatów płynących od dziecka.
     
  7. Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym
    Rodzicielstwo bliskości zakłada spojrzenie na wychowanie dziecka w szerszym kontekście i podkreśla wagę dbania o potrzeby wszystkich członków rodziny. Tak jak dziecko ma prawo do opieki, troski i uważności, tak rodzic potrzebuje odpoczynku i chwili dla siebie. Kluczem jest znalezienie równowagi.

 

Czy rodzicielstwo bliskości jest dla każdego?

Oczywiście, że tak! Rodzicielstwo bliskości w dużej mierze opiera się na naturalnym instynkcie rodziców oraz przekonaniu o tym, że to właśnie oni wiedzą, co jest najlepsze dla ich pociechy. W tym indywidualnie dopasowywanym modelu wychowania doświadczenie rodziców zdobywane wraz z rozwijaniem więzi z dzieckiem przedkłada się nad podręcznikowe, „sztywne” rady osób „z zewnątrz”. Każda rodzina jest inna i dla każdej z nich sprawdzą się inne metody postępowania – najważniejsza jest miłość, troska i otwartość na drugiego człowieka.

 

metrics generator
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!
Artykuł
Pieluchy wielokrotnego użytku

Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!

Coraz więcej rodziców stara się wykorzystywać w opiece nad maluszkami wielorazowe produkty i ograniczać jednorazówki.

6 min. czytania

View details Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?
Artykuł
Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt jest dosyć powszechną przypadłością. Jeśli pojawiła się także u Twojego maluszka, nie ma powodów do obaw.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?
Artykuł
Ćwiczenia po CC – mama z maluszkiem w parku

Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której organizm potrzebuje czasu na regenerację.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista
Artykuł
Kobieta w dojrzałym wieku tłumaczy coś zdenerwowanej młodej kobiecie.

Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista

Twoje dziecko właśnie pojawiło się na świecie, więc to normalne, że jako świeżo upieczony rodzic czujesz się niepewnie w nowej sytuacji.

3 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa
Artykuł
Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa

Park, do którego wybierasz się na spacer z maluszkiem, możesz zamienić w swoją siłownię na świeżym powietrzu! Jako przyrządy do ćwiczeń posłużą Ci drzewo, ławka czy latarnia.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania

View details Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama po cesarskim cięciu leży na łóżku z noworodkiem

Wskazówki dla świeżo upieczonej mamy po cesarskim cięciu. Checklista

Niedawno urodziłaś maluszka poprzez cesarskie cięcie? Jeśli tak, możesz przeczytać naszą krótką listę dla świeżo upieczonych mam po cesarce.

5 min. czytania

View details Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?
Artykuł
Niebieski pokój dla niemowlaka i meble do pokoju noworodka

Jak przygotować pokój dziecięcy dla Twojego maleństwa?

Pokój dla niemowlaka czy noworodka powinien być możliwie jak najbardziej bezpieczny. Ponadto warto zadbać o to, aby był on funkcjonalny i miał odpowiednie wyposażenie.

8 min. czytania

View details Ćwiczenia na brzuch i boczki
Artykuł
Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Ćwiczenia na brzuch i boczki

U każdej mamy po porodzie wygląd brzucha ulega zmianie. To oczywiście naturalne – jego mięśnie po dziewięciu miesiącach ciąży są znacznie osłabione.

6 min. czytania

View details Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?
Artykuł
Noworodek w koszu Mojżesza

Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?

W czym powinien spać Twój maluszek – w łóżeczku dziecięcym ze szczebelkami, dostawce do łóżka rodziców, a może w przenośnym koszu Mojżesza?

4 min. czytania

View details Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama spożywa zdrowy posiłek

Jak może wyglądać zdrowa dieta mamy karmiącej piersią? Oto 10 wskazówek dla Ciebie! Checklista

Niedawno zostałaś mamą i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać Twój codzienny jadłospis?

3 min. czytania